Devlet

Devlet Platon

Kitap 8.0/10 ·  90 Oy · 27 Yorum  ·  501 okunma  ·  71 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Devlet
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • İSBN:
  9786054756780
 • Kitabın Türü:
 • Çeviri:
  Füsun Dikmen
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi

Kitap İstatistikleri

501 okur okudu. · 71 okur beğendi.
21 okur okuyor. · 24 okur yarım bıraktı.
27 yorum · 90 puanlama · 65 alıntı
1 haber · 0 fiyat · 3.929 gösterim
264 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Kitap Hakkında Bilgi

Devlet, Eflatun'un ve felsefesinin en önemli eseri. Diyaloglardan oluşan, Sokrates'in çevresindekilerle yaptığı konuşmalardan oluşan yapıt, 2500 yıldır dünyanın gündeminde ve günümüzde de bir başucu metni. İ.Ö. 4.yüzyılın başında gerileme dönemine girmiş olan Atina devletinin politik, sosyal ve kültürel gereksinimlerine yanıt ve çözüm aramaktadır. Pratik ile felsefi teorinin bu birlikteliği adalet, iyi devlet, iyi insan, iyi yönetim, iyi yönetici nedir, nasıl olmalıdır sorularının cevaplarına yöneltir bizleri.

Bu eserin etkisi, bugünkü dünyanın şekillenmesine yol açmıştır. Avrupa özellikle rönesans döneminde, Sokrates'in anlatımlarını ideal almış aydınlar, Eflatun'un düşüncelerini Avrupa'nın karanlık çağından çıkma aracı olarak görmüş ve demokrasi ardı ardına gelen aydınlanma hareketleriyle yenidünyanın en iyi yönetim şekli olarak kabul görmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)

Devlet Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

İnsanları tarafsız gözlemle.
Her zaman konuşmaktan çok dinle.
Gerektiği yerde sus.
Bilmediğini bilen gibi yapandan uzak dur.
Sen bilirken susma,
bilmezken konuşma.
Bilgiyi elde etmek seni mutlu edecektir.
Asil insan bunu uygular.

Devlet, Platon
5.

Ama biz devletimizi, devletin bütününe mümkün olduğu kadar büyük bir mutluluk sağlamak için kuruyoruz, bir sınıf ötekinden çok mutlu olsun diye değil.

Devlet, Platon
6.

"Bir insan, gördüğü eğitimin etkisiyle hangi yola götürülürse, büyük olasılıkla bu yolda yürümeyi sürdürür."

Devlet, Platon
7.

"Adalet ve adaletsizlik, sağlıklı ve hastalıklı şeylere benzer; yalnızca biri vücuttadır, öteki ruhta.''
"Ne gibi?'' dedi.
"Herhalde, sağlıklı olan sağlığı yaratır, hastalıklı olan da hastalığı.''
"Evet.''
"Aynı biçimde adaletli davranmak adaleti, adaletsizce davranmak adaletsizliği yaratır, değil mi?''

Devlet, Platon
8.

"Aşkın verdiği zevkten daha büyük bir zevk bilir misin?"
"Bilmem," dedi, "ondan delicesi de zaten yoktur."

Devlet, Platon
10.

"Aklın, akıl yürütme ve doğru bir yargıyla yönettiği basit ve ölçülü arzulara gelince, bu arzuları az kişide bulacaksın. Bunlar da çok iyi yaradılışı olan, çok iyi eğitim görmüş kimselerdir.''

Devlet, Platon
Bütün Alıntıları Göster

Devlet kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

Devlet Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Bu kitabı yarım bırakıyor olmak utanç verici. Fakat belki yaşım ve felsefeye bu eserle giriş yapışım kitabı gözümde çok büyüttü. Herkesin okuması gereken bir eser. Kitabı okurken çok zorlanıyorum. Zorlandığım kitaplar zaten en değerlileri ama 2 haftalık bir sınav maratonuna gireceğim. O maratonda uykumdan çaldığım vakitleri, sınav sonrası zili beklerken biraz sakin geçirmek istiyorum. Bedenimin kitabı okurken yorulduğunu hissedebiliyorum. Bu yüzden şu sınav maratonundan sonra tekrar başlayacağım ve yorumumu değiştireceğim. Yorum yapma nedenim kitabın kötü olmadığını, saçma gelmediğini anlatmak. Saydığım nedenler yüzünden kitabı yarım bırakmadım. Yanlış bir izlenim oluşturmak istemediğinden yorum yapıyorum.

Kitabı yarım bıraktı, puan vermedi.
2.

Kitapta bir takım insanlarla Platon, Sokratesin ağzından, doğruluk nedir tartışırlarken Thasymakhos’a göre doğru ortalığı karıştırır, Platonun aklına bütünden bireye gelmek gelir ve ideal devleti oluşmaya başlar.

Yalnız bence bu işte bir tuhaflık var. Platonun ideal devleti olabilir ancak benim ideal devletim kesinlikle değil. Bir yerde Spartayı örnek aldığı yazılıydı sanırım. Spartalılar daha çocuk iken annelerinden alınıp acımasız bir savaş makinesine dönüştürülür ve büyük başarılar kazanırlardı. Ancak bunlar devleti yaşatmaktan başka bir şeyi düşünmezlerdi. Mesela sakat doğan bir bebek kurban edilirdi. İşte bu yüzden bence Platon tüme varım metodunu kullanmalıydı. İnsanlar her şeyden önce bir birey olarak varlar devletlerin işine yaramak için değil. Onlar devlet için değil devlet onlar için olmalı.

Platon: "Çocuklarda bile görülebilir; daha doğar doğmaz öfkeyle dolup
taşarlar; ama hiç olmazsa benim düşünceme göre, bazılarının akıldan hiçbir zaman nasipleri olmaz, halk
kitlesinin de pek geç olur." derken de felsefecilerin en büyük sorununu açık açık görmüş oluyoruz: "kibir".

Çağını aşmış milyonları etkilemiş bu kitapta bu gibi ilgi çekici noktalar da olacak elbet. Gerçi Marx ve Hitler'i de etkilemişti ama o sayılmaz herhalde.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi.
3.

Güzel başladı ortalarında iyice güzelleşti ama bitirme kısmını biraz eksik buldum :) yine de okunmaya değer eserlerden birisi insanın hem kendisini hemde içinde bulunduğu toplumu doğru ve eğri ekseninde düşünmesini sağlıyor gerçekten. bazı düşünceler ütopya da olsa birilerinin bunu düşünmüş olması güzel

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

Platon, "Devlet" adlı eserinde ideal devletin nasıl olacağını belirtmiştir. Bu devlette insanlar üç sınıfa bölünmüştür; Çalışanlar (işçiler, çiftçiler, zanaatkarlar), bekçiler (askerler) ve yöneticiler. İşçi sınıfı çalışıp üretimde bulunarak devletin maddi ihtiyaçlarını karşılar. Bekçiler sınıfı toplum içinde güvenliği ve dışarıya karşı devletin varlığını savunur. Yöneticiler sınıfı ise devleti yönetir.
Bu toplumda her sınıfın bir erdemi vardır. İşçi sınıfının erdemi kanaatkâr olmak, bekçi sınıfının erdemi cesaret, yöneticilerin erdemi ise bilgeliktir.Ayrıca bu toplumda Kadın-Erkek eşitliği mevcuttur.
Platon’un açtığı bu ütopik devlet anlayışı yolu, gelecekte hem doğu hem de batı felsefelerinde temsilciler bulmuştur.

Platon’un 2400 yıl önce yazdığı “Devlet” adlı ünlü kitabındaki görüşleri, 2400 yıl sonra da geçerliğini koruyor.
Bilge filozof “Demokrasi bir eğitim işidir!” diyor ve ekliyor:
“Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse, oligarşi (ayrıcalıklı bir grubun hâkim olduğu yönetim şekli) meydana gelir. Devam edilirse demagoglar (hizipçiler, lâf ebeleri, halk avcıları) türer.
Demagoglardan da diktatörler çıkar!”

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
5.

Kitabı daha bitiremedim. Ama azmettim inşallah bitireceğim. İdeal devlet , ideal yönetim nasıl olur? Felsefi bir yaklaşım ile gözler önüne seriliyor .

Kitabı yarım bıraktı, puan vermedi.
6.

Aslında bu kitabı halkın değil de devleti yöneten yöneticilerin yönetim de hak sahibi olan kişilerin okuması hatta ezberlemesi gerek.2000 yıl sonrasına seslenen bu eseri es geçen yöneticiler toplumu anlayamamakta yeri geldiğinde halkı hor görmektedir.Halkı anlayamayan yönetmenin ne olduğunu bilmeyen yöneticiler de toplumu kötüye sürüklemektedirler.O yüzden bu kitabı anlayarak okuyalım.Okumak isteyene de tavsiye edelim.

Kitabı okudu, puan vermedi.
7.

Devlet kitabı, bence dev bir eser. Herkesin okuması ve okutması gereken muhteşem bir başyapıt. Bu kitaba karşı gerçekten bir sevgi ve hayranlık patlaması yaşadım. İnsana çok şey katacak bir kitap. Çok keyifle okudum, sayfalar birbirini kovaladı diyebilirim.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
8.

Ben insanların aynı anda birden fazla şeyi başarabileceğine inananlardanım.Tek renk giymek tek düze yaşamak herkesin kendine biçileni yaşaması hiçbir zaman gözümde ideal devlet olmayacak.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi.
9.

Kitapta katılacağınız veya katılmayacağınız düşünceler olabilir ancak demokrasiden bahsedilirken demokrasiden otokrasiye kayan bir devlet erkinin günümüz Türkiye'si ile paralellik arz etmesi son derece ilgi çekici bir durum olarak bugün ki yaşanılanlara ışık tutuyor.

Kitabı okudu, puan vermedi.
10.

Felsefeye giriş yapacak arkadaşlar için başyapıttır.Etklieyici düşünmeye sevk eden ve hayal gücünü kullanmaya iten duygular oluşturur.evde arkadaşlarla otururken hadi devlet kuralım diye başlayan,bu basitlikle daha fazla hayranlık uyandırılmak istenmiş eserdir.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
Bütün Yorumları Göster