Devlet

Devlet Platon

Kitap 7.8/10 ·  32 Oy · 7 Yorum  ·  244 okunma  ·  16 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Devlet
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • İSBN:
  9786054756780
 • Kitabın Türü:
 • Çeviri:
  Füsun Dikmen
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi

Sponsorlu Bağlantı Reklamları Kapat

Kitap İstatistikleri

244 okur okudu. · 16 okur beğendi.
9 okur okuyor. · 13 okur yarım bıraktı.
7 yorum · 32 puanlama · 4 alıntı
0 haber · 0 fiyat · 1.917 gösterim
83 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

Devlet, Eflatun'un ve felsefesinin en önemli eseri. Diyaloglardan oluşan, Sokrates'in çevresindekilerle yaptığı konuşmalardan oluşan yapıt, 2500 yıldır dünyanın gündeminde ve günümüzde de bir başucu metni. İ.Ö. 4.yüzyılın başında gerileme dönemine girmiş olan Atina devletinin politik, sosyal ve kültürel gereksinimlerine yanıt ve çözüm aramaktadır. Pratik ile felsefi teorinin bu birlikteliği adalet, iyi devlet, iyi insan, iyi yönetim, iyi yönetici nedir, nasıl olmalıdır sorularının cevaplarına yöneltir bizleri.

Bu eserin etkisi, bugünkü dünyanın şekillenmesine yol açmıştır. Avrupa özellikle rönesans döneminde, Sokrates'in anlatımlarını ideal almış aydınlar, Eflatun'un düşüncelerini Avrupa'nın karanlık çağından çıkma aracı olarak görmüş ve demokrasi ardı ardına gelen aydınlanma hareketleriyle yenidünyanın en iyi yönetim şekli olarak kabul görmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)

Devlet Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

İnsanları, egemen oldukları zamanlarda denemelidir. Çünkü kötünün kötülüğüyle, iyinin iyiliği o zaman ortaya çıkar.

Devlet, Platon
2.

Ama biz devletimizi, devletin bütününe mümkün olduğu kadar büyük bir mutluluk sağlamak için kuruyoruz, bir sınıf ötekinden çok mutlu olsun diye değil.

Devlet, Platon
3.

Bir şeyi en iyi şekilde koruyup, onun bekçiliğini yapan kişi, aynı zamanda da o şeyin en usta hırsızıdır.

Devlet, Platon
4.

Adamlarımızın rüşvet ve para düşkünü olmasına izin vermeyeceğiz. Asla. Armağanlarla tanrılar da, saygıdeger krallar da kandırılır.

Devlet, Platon

Devlet kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

Devlet Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Felsefi kitap yazmak çok zordur ki okumakta öyle okurken düşündüren en güzel kitaplardan biri o zamandan bu zamanı anlatmak gibi..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

kitabı yarım bıraktım fakat kitap muhteşemdir, felsefeyi seven her insanın okuması zorunlu olan bir kitaptır bence, yazar kafasındaki ideal devlet modelini anlatmıştır.

Kitabı yarım bıraktı, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

İdeal devlet nasıl olur, Platondan kendi dönemi için yazılan bir eser...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi.
4.

Ütopya türünün ilk örneği olarak kabul gören Devlet, Platon'un benimsediği diyalog tarzı felsefi konuşmalar ile her zamanki gibi kendi düşüncelerini bir başka bilgin karakter olan Sokrates'in ağızından anlatıyor. Platon'un doğruluğun özünü arama çabası ve gerçek filozofların meziyetleri üzerine yaptığı konuşmalar bir birini açıp, adil (doğru) bir devletin nasıl olması gerektiğini, adil(doğru) insanların nasıl olması gerektiği sorusuna verdiği cevaplar(sorular) ile açıklıyor. Sonun da ise böyle bir ütopik devlet ortaya çıkmış oluyor.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi.
5.

Devleti yönetecek olanların, bu kitapta anlatıldığı gibi bilim, sanat, estetik, yönetim becerileri, ahlaklı siyaset vb. gibi bir çok konuda dikkatli ve etkin bir eğitim alması bir çok çatışmanın baştan önlenebilmesi için önemlidir.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
6.

Sokrates'in öldürülmesinden sonra (Platon o zaman 29 yaşındadır) ideal bir devletin nasıl olması gerektiğini (kanunları, eğitimi, ilişkileri, ekonomisi vs) diyaloglar şeklinde anlatan Platon'un bir eseridir.

Kitabı okudu, puan vermedi.
7.

Ben insanların aynı anda birden fazla şeyi başarabileceğine inananlardanım.Tek renk giymek tek düze yaşamak herkesin kendine biçileni yaşaması hiçbir zaman gözümde ideal devlet olmayacak.

Kitabı okudu, puan vermedi.