Eroin Güncesi

Eroin Güncesi Kanat Güner

Kitap 8.0/10 ·  23 Oy · 13 Yorum  ·  112 okunma  ·  22 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Eroin Güncesi
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • İSBN:
  9757882631
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Stüdyo İmge

Kitap İstatistikleri

112 okur okudu. · 22 okur beğendi.
0 okur okuyor. · 0 okur yarım bıraktı.
13 yorum · 23 puanlama · 16 alıntı
1 haber · 2 fiyat · 2.110 gösterim
24 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

İlk kez yayınlandığında; "Bir alt kültür yazını olarak bizdeki ilk örnek." iddiasıyla sunulmuştu okurlara. Aradan geçen zaman bu kitabın iddiasını doğruladı.
Hayatı yaşayarak yazan; 1970 yılı doğumlu Kanat Güner, kısa yaşamına sığdırdığı bir çok şeyin yanında "Eroin Güncesi" adlı kitabı da sığdırarak tribünlere kendi dramını oynadı. Anadolu'nun saf değerleriyle yetişip kurtlar sofrasının ortasına savrulan ve bu sofrada kendi kişisel saflığında ötürü değerleri uğruna mücadele etmekten vazgeçmeyen Kanat, bunun bedelini de hayatıyla ödedi: Tıpkı yitik '80 kuşağının bir çok bireyi gibi. İçine itildikleri değer kavramlarının aslında bireyin silikleştiği, çarkların bir parçası olmaya zorlandığı ve adına Üniversite denen kurumların birinden; Tıp Fakültesi 4. sınıftan ayrılmak zorunda kalan Kanat Güner, gördüğü eğitimin en çok işlenen; yani insan hayatının biyolojik şeyi; H(eyç)'i seçerek oynadı kendi dramını...SİTE:ww

"...O bir pil gibi diyordum, pilim boşaltılınca her şey, özellikle insana özgü dürtülerim, sağlığım bozuluyor pili bırakınca normal insana benziyorum. İstediğim, tozpembe bir dünya değil; sizin algıladığınız dünyayı algılayabilmek, diyordum."

Eroin Güncesi Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

''...Hayal kurmak çamaşır suyu içmek kadar zor. Yazacak bir şeyim de kalmadığına göre... Evet, artık bitti, perde...''

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 116)
3.

"Ben galiba hayatım boyunca iki arada gidip geleceğim. Kornişteki perde gibi, raydan çıkana dek."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
4.

"Hey millet, ben ölmeye karar verdim, niye biliyor musunuz, çünkü yaşım 27'ye geldi dayandı, benim gibiler daha fazla yaşamamalı. Allah korusun, ya ölmeye değil de üremeye karar verseydim! Neyse ki aklim hala başımda, sahneye girmem gereken yeri ayarlayamadım ama çıkmam gereken yeri biliyorum. Kendinize iyi bakın, kötü alışkanlıklardan uzak durun."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
5.

"Siz benden hiç özür dilediniz mi? Onca kavgada hiç mi haklı olmadım, haklı çıkmadım? Kimsenin benden özür dilediğini hatırlamıyorum. Yapmayın n’olur, denge demiyorum, artı sapmalar varsa illaki eski sapmalar da vardır diyorum. Hiçbir şey yoktan var olmaz, vardan yok olmaz diyorum, su 100 derecede kaynar, ısınan hava yükselir diyorum, yani en azından müdahale edip hayatımı yanlış yönlendirdiğiniz için özür dilemeliydiniz diyorum. Diyorum, diyorum… İşin boktan yanı, demek istediklerimi gözlerinin içine bakarak anneme, babama, kardeşime, kocama, sevgilime diyemiyorum. Sadece tek yumurta ikizimle mi ilişki kurabilirim, ne yani?"

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
6.

"Küçükken, aslında bir prenses olduğumu, kral babamın iyi yetişmem için bana kocaman bir oyun oynadığını, çevremdeki herkesin oyuncu, her şeyin dekor olduğunu, sıradan bir insan gibi yetişirsem daha akilli bir prenses olacağımı düşündükleri için bu saçma sapan şeyleri bana yaşattıklarını hayal ederdim; değilmiş. Hala kimse gelip beni sarayıma götürmedi."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
7.

"Hep ama hep ayni şeyi yaptım, sevgi aradım, sevgi istedim. Tatminsiz, doyumsuz, isterik bir şekilde, en çok sevgiye ihtiyaç duydum."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
8.

"Biz kötü çocuklar, yani uyuşturucu kullanan, çevrenizde ve çocuklarınızın yanında görmek istemediğiniz sorunlu çocuklar hakkında açıklamalar yapmak zorundayım galiba, çünkü hala can sıkıcı sorular soruyorsunuz. Şimdi efendim, biz bir zamanlar çocuktuk sizin çocuklarınıza benziyorduk. Tabii ki ayni değil, sizin çocuklarınız muhakkak ki masum çocuklardır. Tabii ki biz o zaman da masum değildik. O zamandan belliydi, bizim ne olacağımız şeytan gibi veletlerdik."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
9.

"Direniyorum uykusuzluğa, sosyal cibiliyetsizliğe, cahilliğe, kemik ağrılarına, erken bunamaya... Küçük adamlara meydan okuyorum."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
10.

"Sefam olsun, yok olana kadar yazarak kusacak, anlayana tripler anlatacak, param olursa burnuma çiçek dövmesi bile yaptırıp çiçeği burnunda yazar dedirtecek, düşmana inat intiharımı erteleyecek, uzay boşluğunda hacim kaplayacak, deliliğimi eroine değil, genlerime borçlu olduğumu ispatlayacak, toplumsal bir çıkıntıyım."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
Bütün Alıntıları Göster

Eroin Güncesi kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat

Eroin Güncesi Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Genç bir hayatın nasıl kayıp gittiğini öğrenmek istiyorsanız okunması gerekli kitaplardan biri Eroin Güncesidir.

İlk yayınlandığı zaman ciddi ses getirmiş ve bende o dönemde okumuştum. Öncesinde ve sonrasında beni çok etkileyen bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Çünkü hepimizin hayatının bir döneminde adımları tekler, düşer gibi olur veya düşer. Ancak çoğu zaman ayağa kalkarız ve devam ederiz, ama bazen de kalkamıyor insan. İşte bu kitap ayağa kalkamayan ve çırpındıkça daha çok düşen birinin hikâyesidir.

Eroin Güncesi, hepimizin hikayesi olabilecek kadar sıradan bir hikayeyi anlatır, Kanat çok kolay içimizden biri olabilir. Belki de ilk yayınlandığında bu kadar tutmasının sebebeplerinden biri de budur. Aile baskısı, ilgisizliği sonrası üniversiteye gelip özgürlüğü tatmış bir çoklarımız için bu hikayeler çok sıradan. Biraz düşününce üniversite dönemimizde bu ve buna benzer bir çoklarını gördük, yaşadık.

Aslında uyuşturucu maddelere başlamak hiçbir zaman zor değildir, kimse sizi zorlamaz. Bir arkadaş ortamında hadi deneyelim diye başlanır ve devam eder. Başlamadan ziyade devam etmesinin temeli deneyen gençlerin çocukluğunda yatar diyebiliriz. Sevgisiz ve ilgisiz ailelerden gelen ve üniversite ile kontrolsüz özgürlük tadarak bir şeylere bir yerlere ait olma duygusu ihtiyacı ile birleşince bu yoksunluğu gidermek için ulaşılabilen en kolay materyaldir uyuşturucu. Sigara ile başlarsınız, alkol, ot ve sonrasında haplar …diye gider. BU yola girmek girmek kolaydır ama çıkışı hiç kolay olmaz hatta genellikle olmaz.

Eroin güncesi de sevgisiz ve ilgisiz bir ailenin çocuğu olan Kanat’ın bu çıkmaz yola girmesini kendi dilinde anlatmasıdır. Bu hikayeleri hep başkaları ağzından dinlemiş bizler için bunu yaşamış birinin ağzından dinlemek olayları daha çarpıcı yapıyor.
Kitabı okurken çok üzüldüğümü ve yeri geldiğinde ağladığımı hatırlıyorum. Okuduklarınız insanı darmadağın ediyor.
Sadece çocuklar için değil çocuk yetiştiren bütün ebeveynlerin dersler çıkartarak okuması gereken bir kitap.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Küçük yaşlarda okuyarak hayata farklı bir gözle bakmamı sağlayan kitap. Kahramanın yaşadıklarının gerçek oluşu da eklenince hayli etkileyici bir hal alıyor. Kimi zaman gülerek, kimi zaman şaşırarak, kimi zaman korku ve hayretle, kimi zaman da ağlayarak okunacak bir roman.

Kitabı okudu, puan vermedi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

Kitabı okurken bir yok oluşa şahit oluyorsunuz; yalnız kalmışlığına, aşka, öfkeye, sevgisizliğe üzülüyorsunuz. Kalbiniz acıyor...insanlığınızdan utanıyorsunuz

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

İnsanın iliklerine işleyen bir hayat hikayesi.Kitaplar hakkında spoiler vermek istemiyorum.Belki okumak isteyen arkadaşlar olabilir ki,bence gerçekten okunmalı.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
5.

İki kez okuduğum ilk kitap. Gerçek olması nedeniyle çok etkilenmiştim.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
6.

Tamamen hayatın içinden , yalnız kalmışlığın, aşkın, öfkenin, sevginin, sokaktan herhangi bir insanın yaşanmışlığı... Bir bağımlının bakışından , yaşanmışlığından geriye zihnimde bıraktığı hüzün ...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
7.

Eronli ilgili okuduğum kitaplardan biri ve en gerçeği. Samimi ve insanı yaşadığı küçük dünyadan çıkarabilecek, başka insanların gerçeğini gösterebilecek bir kitap. Okuması gereken o kadar çok insan var ki...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi.
8.

Aile... Aile nedir sahiden? Bizi bu hırsa , boşluğa iten aile nedir? Hırs ve ailesinin arasında kaybolmuş zavallı bir kız. Hayatında ailesinin baskıcılığı yüzünden gençlik heveslerini mutluluğunu uyuşturucuda aramış bir kız. Kızlarından çok başarılarına ebeveynlik etmiş bir aile. Ne buna bizi iten ? Dünya mı? Hava atma hırsı mı , kızlarını bu derece aileden uzaklaştıran şey? Yazık, çok yazık...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi.
9.

2006'da okudum diye hatırlıyorum bu kitabı. Haberi görünce aklıma geldi zaten okumuş olduğum. Bile bile lades demenin bir türüydü bu kitap. Çok etkilenmiştim. Bu kitabı görüp de yine de uyuşturucuya devam edenlerin aklı yok diye de düşünmüştüm. Okuyup da yine de başlamak.. Akılsızlık. Hepsi bu.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
10.

Eroinin dibine bulaşmış genç bir kzın ibret bir o kadar da dramatik hayatına şahit olduğunuzda içinizi acıtacak bir hikaye

Kitabı okudu, puan vermedi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
Bütün Yorumları Göster