Geyikli Park

Geyikli Park Sunay Akın

Kitap 8.6/10 ·  27 Oy · 18 Yorum  ·  105 okunma  ·  22 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Geyikli Park
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • İSBN:
  9786053609957
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları

Kitap İstatistikleri

105 okur okudu. · 22 okur beğendi.
1 okur okuyor. · 0 okur yarım bıraktı.
18 yorum · 27 puanlama · 27 alıntı
0 haber · 2 fiyat · 1.120 gösterim
40 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

Falih Rıfkı Atay'ın Ateş ve Güneş adlı kitabında, bir subayın kendisine yönelttiği şu eleştiriyle Çanakkale direnişine hak ettiği değeri vermeyişimizin çok eskilere dayandığını görebiliriz:
"Siz gençler ne tembelsiniz? Hiçbir şey yazmıyorsunuz. Çanakkale'ye bir torpido şair ve ressam gitti. Daha bir kitap bile görmedik."

Oysa Çanakkale'yi ziyaret ederek, izlenimlerini aktarmaları istenen sanatçı heyeti, 11 Temmuz 1915'te Sirkeci'den trenle yola koyulur. Davete, aralarında İbrahim Çallı, Enis Behiç, Hamdullah Suphi, Ömer Seyfettin, İbrahim Alaattin, Nazmi Ziya ve Mehmet Emin'in de olduğu on yedi kişi katılır. "Heyet-i Edebiye" olarak anılan grup, bir İngiliz zırhlısı tarafından tahrip edilen Namık Kemal'in Bolayır'daki mezarını da ziyaret etmeyi unutmaz.

Davete katılamayanlar arasında öyle güçlü bir kalem vardır ki, eğer heyette o olsaydı Çanakkale Savaşı hakkında elimizde harika bir eser olabilirdi. Ancak gidemez, çok önemli bir mazereti vardır, ölüm döşeğindedir. Tevfik Fikret, başucunda duran Çanakkale'deki savaş alanlarına ziyareti içeren davetiyeye bakarak verir son nefesini…

Ve Sunay Akın, Çanakkale'den bindiği gemisiyle, dünyanın gizli kalmış pek çok kıyısına uğrayarak sürdürür yolculuğunu. Hiç anlatılmamış öyküler fısıldar kulağımıza, Geyikli Park subaya geç kalmış bir özürdür adeta.
(Tanıtım Bülteninden)

Geyikli Park Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Bir ülkenin meydanlarında, sokaklarındaki hayatı öğrenmek için, o ülkenin çocuklarının oyunlarına bakmak yeterlidir. Cinsel ayrımcılık üzerine kurulu ülkemiz oyunlarında kız çocuklar bebek sallarken, erkek çocuklar oyuncak tabancalarıyla ateş etmekte yada arabalarını birbirine çarpıştırmaktadır.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 199 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
2.

Bir ülkenin geleceği politikacılarının vaatlerinde değil, çocuklarının oyunlarında, hayallerindedir.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 123)
3.

Bir toplumda çocuğun dünyası önemsenmiyor, aşağılanıyor ve küçümseniyorsa, orada demokrasi değerlerini yaşatmanın olanağı yoktur.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 230 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
4.

İçimizdeki bu olumsuz duyguları yenebilir, çocuklarımızı biraz savaş karşıtı ve eşitliğe inanmış olarak yetiştirebilir miyiz acaba ? Yoksa bu acımasız rekabet dünyasında, ayakta kalabilmeleri için acımasız olmalarını mı öğütleyeceğiz hala ? Oysa, dünyada herkese yer var, paylaşmasını bilebilirsek barış içinde yaşayabiliriz.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 144 - Türkan Saylan'ın sözüdür.)
5.

Bir ülkenin geleceği politikacıların vaatlerinde değil,çocukların oyunlarında, hayallerindedir.Ay'a ilk giden Amerikalılar,1920'lerde çocuklarının düşlerine ilk uzay oyuncaklarıyla yön verenlerdir.Sahi,Ay'a kim bayrak dikecekti,oyuncağın değerini ve geleceği var etmedeki gücünü bilip,çocukları için 1920'lerde uzay aracı üreten ülkeler mi,yoksa çocuklarına o yıllarda oyuncak diye topaç,beşik,kaynanazırıltısı alan bir ülke mi ?

Geyikli Park, Sunay Akın
6.

Dillerinde kent sözcüğü olmadığı için Vikingler, "muhteşem çiftlik" anlamına gelen "Miklagard" derlerdi İstanbul'a.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 160)
7.

Oysa hiçbir müze 'para kazanmak' amacıyla kurulmamıştır,kurulamaz da...Çünkü,müzecilik bir ticaret alanı değildir!

Geyikli Park, Sunay Akın
9.

Bir taş alır eline ve fırlatır sokak lambasına doğru...
Bunun nedenini de şöyle açıklar Nebil Özgentürk'e:
"Çünkü ben de âşıktım."
Ne dersiniz, tiyatro sanatının büyük ustası Tuncel Kurtiz, yanmayan sokak lambasının altından geçerken, âşıklar adına eline alarak, lambaya fırlattığı taşı anımsayıp gülümsemekte midir?

Geyikli Park, Sunay Akın
10.

Orhan Selim doğru söylüyor, 'müzeleri gezmek her vatandaşın hakkı' ve bir ülkedeki kültür politikaları buna göre hazırlanmalı,özel müzeciliğin sorunları bir an çözülmelidir.

Geyikli Park, Sunay Akın
Bütün Alıntıları Göster

Geyikli Park kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
1 Pandora İş Bankası Kültür Yayınları ·  2013 ·  264 syf ·  8.88
2 İdefix İş Bankası Kültür Yayınları ·  2013 ·  264 syf ·  9.00

Geyikli Park Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

İlk defa Sunay Akın okudum. Kalemi ve dili belli ki zamanında programlarını da izlediğim için güzeldi. Bilmediğimiz küçük anekdotlar, unutulan bilgiler, bildiğiniz ama yanlış olan bilgiler bu romanda dile getirilmiş. Bazı şeyleri ilk kez öğrenince şaşırmamak elde değil. Bu yüzden de beni araştırmaya itti. Bir bakıma tarihi yeniden araştırtıyor. Öğrenmek süper bir duygu elbette ki. Ama nereden alıntı yaptığına dair hiçbir bilgi yok. İçeriğinde birçok konu var; Sabahattin Ali’den Mimar Sinan’a; Çanakkale Savaş’ından Taksim Meydanı’na… Bilinmeyen minik minik öykü tadında bilgiler.
Zevkle okunan tarihimizi bize minik hikâyelerle anlatan bir kitap yararlı ve okunulabilir bir eser. Bilmediğim birçok şeyi öğrendim. Sizlere de tavsiye ederim.

İyi okumalar…

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
2.

Çoğu bölümlerini şaşırarak okuduğum bir kitaptı.Sunay Akın hiç bilmediğimiz,unutulan gerçekleri gün yüzüne çıkarmış.Okumanızı tavsiye ederim.

Kitabı okudu, puan vermedi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

İlk olarak haddime düşmeyerek size bir tavsiyede bulunmak istiyorum.Eğer oyuncak müzesine gitmedi iseniz gidin.Gerçekten harika bir müze.İkinci olarak Spoiler içerebilir.Kitap harika idi. Dili ve ilerleyişini beğendim.Kısa hikayeler şeklinde anlatılmış ve hikayelerin gerçeklik payıda var.Bu gerçeklik payını nereden biliyorsun diye soran olursa,yazar kitaplarını araştıracak ve destekleyici kaynakları da sunmuştur.Kitap hakkında bilgi vermem gerekir ise tarihte unutulmuş kahramanlarımız ve Çanakkale Savaşı hakkında bilgi veriyor.Keyif alarak okuduğum kitaplardan biri idi.Keyifli okumalar... :)

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

Bazı kitaplar vardır, anlatılmaz, sadece okunur. Okuyun ve 1900'lere yolculuk yapın, bu vatan için ödenen bedelleri bir de Sunay Akın'dan öğrenin.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
5.

Kitaba ilk başladığımda 'bu ne' demiştim ancak Sunay Akının üslubunu kavaradıktan sonra kitap ayrı bir sürükleyicilik kazanıyor. Üsluba yabancı olanlar (benim gibi) ilk başta garip karşılayabilir kitabın üslubunu ancak alışınca anlayınca zevk almaya başlıyorsunuz.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
6.

Sunay akın şiir yazmaya devam etsin bence.Neden mi ? Ben bu kitapta belli bir düşünceyi yok edip nerden geldiği çokta belli olmayan yanlı ve yanlış bilgilerle yazıldığının kanısındayım. Evet bazen çok şaşırıyorsunuz bak bu çok güzelmiş diyorsunuz yazarın hakını bu konuda eksiksiz veriyorum lakin tarih araştırması kimliğine bürünmesi şairliğine gölge düşürmüş ve düşürecektir.Bazı şeyleri kabullenmek lazım acı ama gerçek.

Kitabı okudu, puan vermedi.
7.

Sunay Akın farklı bi kafa en nihayetinde. Kaleminin ve dilinin ustalığı ortada. Okuduğunuzda ya da dinlediğinizde hadi canım sende diye o kadar söylenmenize rağmen o bilgeliğe hakim ki öğrenmenin verdiği hazzı yaşatabiliyor.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
8.

Sunay Akının ustalıkla kaleme aldığı bu eser yoğunlukla askeri konulardan bahsediyor. Yüksek ihtimalle bu kitabı okumadan önce hiçbirimizin duymadığı belli başlı beni çok duygulandıran hikayelere sahip.

Kitabı okudu, puan vermedi.
9.

Sunay Akın'ın en beğendiğim kitabı. Her hikayenin sonunda okuru şaşıtmayı nasıl başarıyor? Çanakkale'den, daha önce hiç duymadığınız çok güzel hikayeler var. Okumanızı tavsiye ederim.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
10.

Sunay Akın'ı dinlemek diye bi tabir var okumaktan çok daha ötesi fakat bazı konularda keşke bırakın yazmayı sussa imiş daha iyi olurmuş. Kitapta iç kaynaklar hariç zerre dipnot ve kaynakça yok, tarih üzerine bu kadar kolay söylenip yazılmamalı... Hele ki bu kitabın siyasi bir emel doğrultusunda yazıldığını düşünüyorum zira sonlarına doğru hep aynı konulara değinilmiş aralara bir kaç farklı konu serpiştirilmiş genel kültür mahiyetinde onlarda siz okuyucuya aaaa! bu böyle mi imiş gibisinden şaşırtmacalar. Bunları okurken fark edemeyebilirsiniz fakat kitabı bitirdiğinizde ince ince düşünülerek süslenmeye çalışılmış, bu kadar göndermenin arasına üç beş genel kültürcüklerin ne işi var diye sorar okuyucu içten içe. Eğer amaç farklı ise bunu doğrudan göstermeli insan zihne sinsice mesajlar yollanmamalı diye düşünüyorum.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 4 puan verdi.
Bütün Yorumları Göster