Geyikli Park

Geyikli Park Sunay Akın

Kitap 8.7/10 ·  23 Oy · 13 Yorum  ·  91 okunma  ·  18 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Geyikli Park
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • İSBN:
  9786053609957
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları

Kitap İstatistikleri

91 okur okudu. · 18 okur beğendi.
2 okur okuyor. · 0 okur yarım bıraktı.
13 yorum · 23 puanlama · 7 alıntı
0 haber · 2 fiyat · 935 gösterim
30 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

Falih Rıfkı Atay'ın Ateş ve Güneş adlı kitabında, bir subayın kendisine yönelttiği şu eleştiriyle Çanakkale direnişine hak ettiği değeri vermeyişimizin çok eskilere dayandığını görebiliriz:
"Siz gençler ne tembelsiniz? Hiçbir şey yazmıyorsunuz. Çanakkale'ye bir torpido şair ve ressam gitti. Daha bir kitap bile görmedik."

Oysa Çanakkale'yi ziyaret ederek, izlenimlerini aktarmaları istenen sanatçı heyeti, 11 Temmuz 1915'te Sirkeci'den trenle yola koyulur. Davete, aralarında İbrahim Çallı, Enis Behiç, Hamdullah Suphi, Ömer Seyfettin, İbrahim Alaattin, Nazmi Ziya ve Mehmet Emin'in de olduğu on yedi kişi katılır. "Heyet-i Edebiye" olarak anılan grup, bir İngiliz zırhlısı tarafından tahrip edilen Namık Kemal'in Bolayır'daki mezarını da ziyaret etmeyi unutmaz.

Davete katılamayanlar arasında öyle güçlü bir kalem vardır ki, eğer heyette o olsaydı Çanakkale Savaşı hakkında elimizde harika bir eser olabilirdi. Ancak gidemez, çok önemli bir mazereti vardır, ölüm döşeğindedir. Tevfik Fikret, başucunda duran Çanakkale'deki savaş alanlarına ziyareti içeren davetiyeye bakarak verir son nefesini…

Ve Sunay Akın, Çanakkale'den bindiği gemisiyle, dünyanın gizli kalmış pek çok kıyısına uğrayarak sürdürür yolculuğunu. Hiç anlatılmamış öyküler fısıldar kulağımıza, Geyikli Park subaya geç kalmış bir özürdür adeta. 
(Tanıtım Bülteninden)

Geyikli Park Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Bir ülkenin geleceği politikacılarının vaatlerinde değil, çocuklarının oyunlarında, hayallerindedir.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 123)
2.

Bir ülkenin geleceği politikacıların vaatlerinde değil,çocukların oyunlarında, hayallerindedir.Ay'a ilk giden Amerikalılar,1920'lerde çocuklarının düşlerine ilk uzay oyuncaklarıyla yön verenlerdir.Sahi,Ay'a kim bayrak dikecekti,oyuncağın değerini ve geleceği var etmedeki gücünü bilip,çocukları için 1920'lerde uzay aracı üreten ülkeler mi,yoksa çocuklarına o yıllarda oyuncak diye topaç,beşik,kaynanazırıltısı alan bir ülke mi ?

Geyikli Park, Sunay Akın
3.

Dillerinde kent sözcüğü olmadığı için Vikingler, "muhteşem çiftlik" anlamına gelen "Miklagard" derlerdi İstanbul'a.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 160)
4.

Tarihi "tarih" yapan kralların, yönetenlerin, egemen güçlerin yaldızlı emirleri değil, onların karşısında insanlığın söylediği sözdür.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 82)
5.

Ahlaki değerlerden yoksun, çıkar peşinde, demagog bir basın, zaman içinde kendi gibi bir halk yaratır.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 91)
6.

BUNU KALDIRIN

Sedyeciler hiç durmadan cepheden yaralı taşırlar.
Doktorlar, yaşama şansı olan askerlerle ilgilenmekte, son derece az olan ağrı
kesici iğnelerle idare etmekteler. Her askerin başında saatlerce durmayı,
yaralarını en büyüğünden en küçüğüne kadar tek tek elden geçirmeyi
hepsi de gönülden arzularlar ama buna olanak yoktur...

Bir doktor, ayağı kopmak üzere olan ve bağırsakları dışarı taşmış bir
halde sedyeyle önüne getirilen askeri görünce, taşıyıcılara seslenir :
"Bunu kaldırın.."

Bu sözü, savaşın her günü kim bilir kaç kez söylemektedir :
"Bunu kaldırın.."

O an, can çekişmekte olan asker inilti halinde seslenir :
"Baba.."

Tanık olduğu bu olayı anılarında anlatacak olan Salih Dörtbudak ve öteki doktorlar, duydukları bu ses karşısında taş kesilmişcesine duran arkadaşlarına bakarlar.
Doktor, çaresizlik içinde oğlunun kanlı yüzünü siler ve sedyecilere şunu söyler :
"Bunu gölge bir yere kaldırın !.."

Her gün onlarca defa söylediği sözde,oğlu için istediği tek ayrıcalık "gölge bir yer"dir!

Çanakkale Savaşı'nın kazanıldığı anlardan biri de, dönemin "Karasi" gazetesinde yayımlanan, doktor ile oğlu arasında yaşanılan bu son bakış ve son sözdür...

Geyikli Park, Sunay Akın
7.

İstanbul minareleri mahya sanatıyla İslam kültürünün en aydınlık ve renkli geleneğine sahne olduğu gibi, ay ya da Güneş tutulmalarında, kötü ruhları kovma amacıyla şerefelerden gökyüzüne ateş eden insanlara da tanık olmuştur. Bunun nedeni hiç şüphesiz ki, 1577'de Taküyiddin Efendi'nin kurduğu rasathanenin, dönemin şeyhülislamı Ahmet Şemsettin'in uydurduğu rasadın getireceği uğursuzluklarla Padişah üçüncü Murat'ı etkilemesi ve donanmanın top atışlarıyla yerle bir edilmesidir.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 105)

Geyikli Park kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
1 Pandora İş Bankası Kültür Yayınları ·  2013 ·  264 syf ·  8.88
2 İdefix İş Bankası Kültür Yayınları ·  2013 ·  264 syf ·  9.00

Geyikli Park Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Çoğu bölümlerini şaşırarak okuduğum bir kitaptı.Sunay Akın hiç bilmediğimiz,unutulan gerçekleri gün yüzüne çıkarmış.Okumanızı tavsiye ederim.

Kitabı okudu, puan vermedi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Bazı kitaplar vardır, anlatılmaz, sadece okunur. Okuyun ve 1900'lere yolculuk yapın, bu vatan için ödenen bedelleri bir de Sunay Akın'dan öğrenin.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

Sunay Akın farklı bi kafa en nihayetinde. Kaleminin ve dilinin ustalığı ortada. Okuduğunuzda ya da dinlediğinizde hadi canım sende diye o kadar söylenmenize rağmen o bilgeliğe hakim ki öğrenmenin verdiği hazzı yaşatabiliyor.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
4.

Sunay Akın'ın en beğendiğim kitabı. Her hikayenin sonunda okuru şaşıtmayı nasıl başarıyor? Çanakkale'den, daha önce hiç duymadığınız çok güzel hikayeler var. Okumanızı tavsiye ederim.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
5.

Sunay Akın'ı dinlemek diye bi tabir var okumaktan çok daha ötesi fakat bazı konularda keşke bırakın yazmayı sussa imiş daha iyi olurmuş. Kitapta iç kaynaklar hariç zerre dipnot ve kaynakça yok, tarih üzerine bu kadar kolay söylenip yazılmamalı... Hele ki bu kitabın siyasi bir emel doğrultusunda yazıldığını düşünüyorum zira sonlarına doğru hep aynı konulara değinilmiş aralara bir kaç farklı konu serpiştirilmiş genel kültür mahiyetinde onlarda siz okuyucuya aaaa! bu böyle mi imiş gibisinden şaşırtmacalar. Bunları okurken fark edemeyebilirsiniz fakat kitabı bitirdiğinizde ince ince düşünülerek süslenmeye çalışılmış, bu kadar göndermenin arasına üç beş genel kültürcüklerin ne işi var diye sorar okuyucu içten içe. Eğer amaç farklı ise bunu doğrudan göstermeli insan zihne sinsice mesajlar yollanmamalı diye düşünüyorum.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 4 puan verdi.
6.

Sunay akın şiir yazmaya devam etsin bence.Neden mi ? Ben bu kitapta belli bir düşünceyi yok edip nerden geldiği çokta belli olmayan yanlı ve yanlış bilgilerle yazıldığının kanısındayım. Evet bazen çok şaşırıyorsunuz bak bu çok güzelmiş diyorsunuz yazarın hakını bu konuda eksiksiz veriyorum lakin tarih araştırması kimliğine bürünmesi şairliğine gölge düşürmüş ve düşürecektir.Bazı şeyleri kabullenmek lazım acı ama gerçek.

Kitabı okudu, puan vermedi.
7.

Okurken sonunda ne çıkacak, kim çıkacak diye sabırsızlıkla bekliyor insan. Herkesin doğru diye bildiği bir çok hikayenin "doğrusunu" öğrenmek ve çoğu zaman hayretle karşılamak yeni öğrendiklerini nefis bir duygu. Geyikli Park keyif alarak öğrenme duygunuzu katlayacak bir kitap.

Kitabı okudu, puan vermedi.
8.

Yazar tarihten duyulmamış öyküler fısıldıyor kulağımıza.Çanakkale direnişinin perde arkası olaylarından başlıyor anlatmaya,mimar sinan,kanuni dönemi,sabahattin Ali,Nebil Özgentürk çıkıyor karşımıza.Hiç bilinmeyen yaşam öyküleri kısaca önümüze seriliyor.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi.
9.

Şaşırtan hikayeler . Hayatımda ilk defa duydugum olaylar ilgimi acayip çekti okunulması gereken bir yazarımız.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
10.

Öncelikle sunay akını cumhuriyet tarihimize ışık tuttuğu için tebrik etmek lazım. emeğine sağlık ! birbirinden yapısal ve zamansal olarak farklı olayları bir araya getiren yazar harika bir iş çıkarıyor. Edebiyat ve Tarihin iç içe olduğu bir dünya geyikli park.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
Bütün Yorumları Göster