Günlük

Günlük Oğuz Atay

Kitap 8.6/10 ·  24 Oy · 4 Yorum  ·  83 okunma  ·  23 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Günlük
 • Alt Başlık:
  Bütün Eserleri 6
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  306
 • İSBN:
  9789754700350
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları

Kitap İstatistikleri

83 okur okudu. · 23 okur beğendi.
1 okur okuyor. · 1 okur yarım bıraktı.
4 yorum · 24 puanlama · 12 alıntı
1 haber · 0 fiyat · 1.171 gösterim
99 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Kitap Hakkında Bilgi

Oğuz Atay'ın edebiyatla ilgili herkes için sürekli merak konusu olmuş günlüğünün bütünü. "Kimse dinlemiyorsa beni -ya da istediğim gibi dinlemiyorsa- günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım insanlar! Sonunda bana bunu da yaptınız" sözleriyle başlayan Günlük boyunca okur, yazarın son yıllarındaki yalnızlığını paylaşmakla kalmıyor, Oyunlarla Yaşayanlar'ın oluşum sürecini adım adım izliyor, bir edebiyat laboratuvarındaymış gibi.
(Tanıtım Bülteninden)

Günlük Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Galiba evde oturmaya o kadar alışmışım ki sanki evden çıkınca gerçek bir dünyada yaşamıyorum. Evin dışında her yer sanki aynı, sanki bütün insanlar birbirine benziyor. Ne acıklı değil mi?

Günlük, Oğuz Atay
2.

“İnsanın içinde ifade edilmez bir eksiklik duygusu kalır. Her şey başka türlü olabilirdi sanki. Bütün bu oyunlar bu kadar kötü oynanmayabilirdi.”

Günlük, Oğuz Atay
3.

Kimse dinlemiyorsa beni ya da istediğim gibi dinlemiyorsa, günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım insanlar sonunda bana bunu da yaptınız!

Günlük, Oğuz Atay
5.

"Ahmaklar her ülkede var - yani her ülkenin edebiyatını bilenler arasında var. Yabancı kitapları kapışıyorlar. Benden haberleri bile yok. Ben de sözüm ona bu adamlardan kurulu bir okuyucu kalabalığı bekliyorum. Çok aptallık..."

Günlük, Oğuz Atay
6.

Hata yapmayan insan hiçbir şey yapmıyor demektir, çamurlu yolda yürürsen elbette ayağın kirlenecek.

Günlük, Oğuz Atay (Sayfa 106)
7.

Bu dünya geçicidir. Bu dünyada elde etmek ve korumak bir insan için sadece kısa ömrü için gereklidir. Bunu unutmamalıyız. Mezarlıklar bu nedenle gözümüzün önünde bulunmalı.Evimizin bahçesinde, sokağın köşesinde tek mezarlar yer almalı. Her şey geçicidir. Belgeler gereksizdir , unutulacak ayrıntıları yazmak anlamsızdır. Belki de unutmak esastır. Öğrenmek, kendini tanımak mutsuzluktur.

Günlük, Oğuz Atay (Sayfa 90)
8.

"Batıya olduğu kadar, Doğuya da kapalı bir sistemdir bu.
Orta Doğu’dur, Kenar ‘Batı’dır. Ne Doğu’dur, ne Batı’dır.
Kafka’nın yer altında yaşayan hayvanı gibi,
kendisine doğru kazılan bir tünelin içindeki bilinmeyen düşmanı korkuyla bekler."

Günlük, Oğuz Atay
9.

İnsan bazı olayları yaşamanın heyecanını kaybedince, aynı olayları tekrar yaşarken daha ustalaşıyor; yaşamanın akışına kapılmadığı için daha üstün bir yaratıkmış gibi görünüyor başkalarına. Oysa duyarlık bitmiş.

Günlük, Oğuz Atay (Sayfa 86)
10.

Herkes, yarı yolda bıraktığı herkes, o yolda bir yere varıyor. Hikmet, herkes namına, hepsinin yaşantısını öldüresiye sıkıcı buluyor. Onların yaşamadığı sıkıntıyı, sanki onlar adına Hikmet duyuyor. Bu nedenle bitiremiyor belki yaşantılarını ; sonuna kadar yaşayamıyor . Belki de değil.Belki bir yaşantıyı sonuna kadar sürekli izlemenin, bitirmenin bir çeşit ölmek olduğunu hissediyor. Yarım yaşantılar sürdürerek, bütün ölümlerden kaçıyor.

Günlük, Oğuz Atay (Sayfa 56)
Bütün Alıntıları Göster

Günlük kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

Günlük Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Açıkçası Günlük ile Atay'ın özel hayatıyla ilgili bilgiler edinebileceğimi ,onu daha yakindan taniyabilecegimi düşünmüştüm ama yanılmışım. Daha çok kitaplarıyla ilgili taslakları, düşünceleri yer alıyor. Bu nedenle günlüğü daha iyi anlamak için önce kitaplarını okuyun derim.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
2.

kitap da Oğuz Atay ın el yazısının olması çok güzel ama kitap gerçekten Oğuz atay ın günlüğü olduğundan edebi açından çok iyi değik zaten öyle bir çabası olması gerekmiyor dolayısıyla Oğuz Atay ın bir romanını okuduktan sonra bu kitabı okumak çok daha iyi olucaktır.Oğuz Atay düşünce şeklini nedenini ve yaşadığı olaylar ile ilgili bir çok bilgi çıkarılabiliyor.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi.
3.

Bir insanın bir insanı anlaması bu kadar zorken seni nasıl anlayacaktık be Oğuz abi. Nasıl başa çıkacaktık söylediklerinle kokuşmuş siyasi söylemden öteye varmayan konuşmalarımızla ve hantal zihinlerimizle. Sen yine de affet bizleri sağol abi.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

Duygularıyla düşünceleriyle Oğuz Atay orada, günlüğünde.. Günlüğü okurken keşke dedim keşke kurguladığı kitapları da yazma şansı olsaydı.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.