Kardeşimin Hikayesi

Kardeşimin Hikayesi Zülfü Livaneli

Kitap 8.6/10 ·  642 Oy · 151 Yorum  ·  2223 okunma  ·  506 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Kardeşimin Hikayesi
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  330
 • İSBN:
  9786050914443
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap

Kitap İstatistikleri

2.223 okur okudu. · 506 okur beğendi.
17 okur okuyor. · 7 okur yarım bıraktı.
151 yorum · 642 puanlama · 120 alıntı
1 haber · 6 fiyat · 8.341 gösterim
586 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Kitap Hakkında Bilgi

Serenad fırtınasından sonra Livaneli'den nefes kesen bir roman...

Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, daha doğrusu hikâye içinde hikâye de böylece başlar. Modern bir Binbir Gece Masalı'nın kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir.

Kardeşimin Hikâyesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, aşkın karmaşıklığına ve tehlikelerine dair nefes kesen bir roman. Her sayfada yeni bir gerçekliği keşfedecek, kuşku ile kesinliğin sınırlarında dolaşacaksınız.

"Mantıksız gibi geliyor ama o sabah uyandığımda tuhaf bir haber alacağımı biliyordum. Karadeniz'in lacivert dalgalarıyla baş başa kalmış olan bu ıssız köyde geçen her gün birbirinin aynısı olduğu için burada insanların heyecanla konuşacağı olaylara pek sık rastlanmazdı. O günün de ötekiler gibi sessizce akıp gitmesi gerekirdi ama galiba başka şeyler olacaktı. O mahmur sabah saatlerinde bir cinayet haberi alacağımı bilmiyordum elbette ama bir haber gelecekti. Daha yataktan çıkmamıştım, gözlerim kapalıydı, arkalarında fosforlu çizgiler bırakarak yıldırım hızıyla hareket eden mor tavşanları izliyordum."

Kardeşimin Hikayesi Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

2.

"Onca sayfa okunur mu hiç ya? Özetlerine baktım.
 Bunları söylerken kucağındaki iPad'i işaret ediyordu.
 O zaman hayatı, aşkı, ölümü, felsefeyi, edebiyatı 140 karakterlik tweet'lerle ifade eden bir kuşakla konuştuğumu daha derinden kavradım. Aramızdaki uçurum kapanmayacak cinstendi."

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli
3.

"Sokakta birisi Sokrates'e hakaret etmiş, bir de tekme atmış. Sokrates hiç aldırmadan yürüyüp gitmiş. Durumu görenler niye bir tepki göstermediğini sormuşlar. O da 'Bir eşek beni ısırsa onu dava mı etmeliyim sizce?' demiş."

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli
4.

İnsan hiçbir umut beslemediği zaman durumu kabullenebiliyor ama kapkara bulutlar arasından iğne ucu kadar kendini gösteren bir güneş ışını belirince bütün dünyası o ışığa bağlı oluyor...

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 262 - doğan kitap)
5.

"Hayatın özü, büyük sırrı; olmazsa olmazı: Unutmak. Eğer unutmak diye bir şey olmasaydı, yaşam da olmazdı. İnsan, unutmadan hayatını sürdüremez. "

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 31)
6.

"Zenginlik insana ait bir özellik değil" diyorum. "Para insanın doğal bir parçası değil; kaybolabilir, çalınabilir, soyut bir kavram bir takım sıfırlar... Zaten hayatta anlamlı olan değerler parayla sahip olunamayanlar. Kitap, çalışacak insan, eşya alabilirsin; ama bunlar bilginin, dostluğun, paylaşma duygusunun yerini tutamaz... "

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli
8.

...insan hiçbir umut beslemediği zaman durumu kabullenebiliyor ama kapkara bulutlar arasından iğne ucu kadar kendini gösteren bir güneş ışını belirince bütün dünyası o ışığa bağlı oluyor. Ben de umutlanmıştım ve...

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 262)
10.

“Peki sizin ayrıcalığınız ne?" diye soruyor.
“Çok basit.” diyorum. “Okumak, sadece okumak. Okuyan insan dünyanın aklına yaslar sırtını.O zenginlerin arkadaşları- birkaç finansçı, üç beş holding yöneticisi, üstelik içtenlikten her zaman şüphe duyulan ilişkiler içindeler. Oysa benim dostlarım dünyanın gelmiş geçmiş en akıllı, en yaratıcı insanları: Aristoteles, Platon, İbn Rüşd, Faulkner, Homeros, Nietzsche, İbn Haldun… bunları hangi maddiyatla bir tutabilirsin?”

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli
Bütün Alıntıları Göster

Kardeşimin Hikayesi kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
1 İdefİx Doğan Kitap ·  2013 ·  330 syf ·  14.25
2 D&R Doğan Kitap ·  2014 ·  330 syf ·  Ciltsiz ·  14.25
5 Kitap Yurdu Doğan Kitap ·  2013 ·  330 syf ·  15.20
6 Pandora Doğan Kitap ·  2013 ·  330 syf ·  16.15

Kardeşimin Hikayesi Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Kitabı daha yeni bitirdim. :-) Birçok arkadaşım şiddetle tavsiye ettiği kadar varmış. Hiç ummadığım olaylar oldu. Acaba katil şu mu diye diye, yürüttüğüm okumamın arasına birde Mehmet 'in hikayesi girince kitabın içine gömüldüm. Artık Zülfü Livaneli 'nin tam bir hayranıyım :-):-):-):-):-)

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Lise yıllarından beri sohbet ettiğim insanların önemli bir kısmının "İleride bir gün, bir köye yerleşmek, doğal ürünlerle beslenmek ve küçük bir kütüphane kurup ömrünün sonuna kadar kitap okumak" gibi hayalleri vardı. Benim de hakeza böyle bir hayalim var. Daha bu hayali gerçekleştiren ya da nasıl gerçekleştireceğine dair somut bir şeyler söyleyen kimseye pek denk gelmedim. İşte bu kitapta ana karakter bunu gerçekleştiriyor. Üstelik karakterin bizden biri olması ve güncel olması bizim de nasıl gerçekleştirebileceğimize dair güzel ipuçları veriyor.

Kitapta biraz polisiye tadı var. Birbirinden bağımsız iki olay var ve bunların sonunu merak ettirdiğinden dolayı sürekleyici bir kitap. Fakat bana göre olaylar baş karakterin tespitlerinin, psikolojik tahlillerinin gölgesinde kalmış. Tahlilleri o kadar gerçekçi ve güzel ki bence böylesi daha iyi olmuş. Diğer karakterler de çok iyi seçilmiş. Ama ana karakter bir başka olmuş. Herhalde 200 sayfa daha Ahmet'i anlatsa sıkılmadan okurdum.

Kitabın Türkçe olması benim için ayrı bir güzellik. Çünkü bir kitabı yazarın yazdığı dilde okumak, kurduğu cümlelerin direk o yazara ait olduğunu bilmek hissi okurken daha çok etkiliyor. Kısacası bu türde kitapları okuyorsanız Kardeşimin Hikayesini de okumanızı öneririm.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

Kitabın kapağındaki resim Belçikalı Ünlü Ressam Rene Magritte'in bir tablosuna aittir. Belçika'nın Chatelet kentinden geçen Sanbre nehrinin kıyısındaki evlerden birinde küçük bir çocuk yaşamaktadır. Bu küçük çocuk bir gece uyurken gelen sesler üzerine dışarıda bir kalabalığın, ellerinde meşaleler ile nehir boyunca yürümekte olduğunu görür. Herkes telaş içinde nehire doğru bağırmakta, bir şey aramaktadır. Küçük çocuk ne olduğunu merak ederek kalabalığa doğru yöneldiğinde bir kadının nehre atlayarak intihar etmiş olduğunu öğrenir. Ve o kadın ne yazık ki kendi annesidir. Çocuk, annesinin cesedini geceliği yukarı doğru sıyrılmış olarak yüzünü örtmüş şekilde görür. İşte o küçük çocuk Rene Magritte'dir. Ve çizdiği tablolarda yüzleri bezlerle örtülü insanlar çizmesinin nedeni de annesinin o son halinin gözlerinin önünden gitmemesidir.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi.
4.

Kuzenimin tavsiyesi üzerine okuduğum bir kitap oldu. Ilk defa bir Zülfü Livaneli kitabı okuyorum. Öncelikle söylemem gerekirki aşırı derecede hayret edilecek bir sonu var. Kesinlikle tahmin edemezdim böyle bir durumu. Duygular yaşananlar ve bunların
getirdiği inanılmaz bir psikoloji.. Üzerinde düşünmek gerekir.
Şiddetle tavsiye ediyorum kesinlikle okunmalı.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi.
5.

'... bana sorarsanız, iyi yazılmış bir kitabı her zaman çok kısa bulmuşumdur.' demiş ya Jane Austen; katılıyorum ona. Çabuk bitti...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
6.

Etkilendim, hatta ürperdim sanki. Son zamanlarda okuduklarımın en iyisi diyebilirim. aradığımı bulmuş gibi oldum, arkadaşımdan ödünç almıştım, geri vermek konusunda tereddütlerim var :)

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
7.

Zülfü Livaneli’nin okuduğum ilk kitabı ve eminim ki devamı da gelecek.

Daha okumaya başlar başlamaz sizi normal bir kahramanın beklemediğini fark ediyorsunuz ve biliyorsunuz ki beklenmeyen olaylar olacak. Ya da en azından ben böyle düşündüm. Kahramanın insanlara dokunamaması, sessiz bir köyde inzivaya çekilmesi, aşırı bir düzen hastası olması, kıyafetlerinin özelliklerine, hava şartlarına göre sınıflandırılarak dolaplara asılması, kitaplarının raf raf değil oda oda düzenlenmesi, arkadaşının ölümü karşısında aşırı soğuk ve ilgisiz davranması, olaylara bakış açısı (ve daha neler neler) kitabın psikolojik yönden sizi gereceğinin habercileri.

Kahraman konuşmalarıyla sizi her şeyden şüphe duymaya teşvik ediyor. Bir süre sonra adı geçen her kahraman için “acaba katil bu mu” diye sorgulamaya başlıyorsunuz.

Öte yandan ara ara olayların geçtiği yer-tarihler hakkında da bilgilendirmeler de var ve bu beni yine araştırmalara sevk etti. Kitaplarda en sevdiğim yön de hikayenin gerçek tarih içinde kurgulanmış olması.
Kitabın son bölüm bitimine bayıldım. Son bölüm bir roman değil adeta gerçek bir dava dosyasıydı sanki. Bitince gerçekten kitabı evirip çevirdim ve hikaye gerçektir yazısı aradım ve … :))

Okuyun gerçekten.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
8.

Yine , yine ve yine ilk Livaneli kitabım. Edebiyata geç başladım, mahzur görün.
Kitabı okurken ruhu okşayan , yumuşak bir dokunuş hissediyorsunuz satırlarda. İçerik aşk üzerinedir ancak yazarın röportajında da bahsettiği gibi aşk derken daha çok tutkuyu işlemiş. Zaten intihar ve cinayetlere neredeyse trafik kazaları kadar sebep oluyorsa bir duygu, onun başına "saplantılı bir şekilde " ibaresi getirilmelidir.Yoksa bunu kamuoyuna normalize etmiş olursunuz. Neyse.
.
Kitabın ilk yarısı monoton, yer yer kurgu da ufacık tefecik boşluk hissettiğim yerler oldu . Son yarısını ise soluksuz okudum. Doğu edebiyatının güzide eserinden "Binbir Gece Masalları " ndan benzeri birkaç nokta mevcut. Aynı şekilde , Stefan Zweig'in "Satranç" ında geçen psikolojik pasajlara da rastlıyoruz.
.
Yine de çok mesaj dolu mu değil .. Pişman olur musunuz olmazsınız ..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
9.

Zülfü Livaneli' nin okuduğum ilk kitabı olan bu ilginç hikâye çok başarılı. Güçlü yorumu, psikolojik tahlilleri ve olaylara bakış açısıyla çok güçlü bir yapıt. Olayların ilgi çekici ve sürekliyici olması,kitabın beklenmeyen süpriz bir sonla bitmesi de insanı heyecanlandırıyor.
Okuyan herkesi farklı bir yönden içine alacak bir kitap. Okunması gereken çok güzel bir eser olmuş. Herkese tavsiye ediyorum....

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
10.

Zülfü Livaneli'yi edebi anlamda da tanımış oluyorum bu kitabıyla sevgili 1K ailesi.
Yorumlar, incelemelerde buram buram şaşkınlık vardı, nedir bu kadar şaşırmaya neden olan kitap derken gerçekten de sonunda afalladım.
Konusunu çok başarılı buldum, dilini de çok beğendim yazarın.
SPOİLER İÇERİR !!!!


Daha önce Ceyda Kılınç'ın Çilekteki Nefret kitabını okumuştum Çilekteki Nefret'de de sonu buna çok yakın bitiyordu; şöyle açıklamak gerekirse bu kitabın sonunda yaşadığım o şaşkınlığı aynı sebeple bahsettiğim kitapta da yaşamıştım.
Belki bu sebeptendir ki bu ikizlerde bir şey var dedim kitap boyunca, bir yere kadar doğru düşünmüşüm ta ki 1963 yılındaki kazada ölen üçüncü kişiyi öğrenene kadar.

Son olarak canım arkadaşım Melek Macit, katil aklımın ucundan bile geçmedi o kadar ki katili bulmayı çalışmayı bile unutmuşum, o da ayrı bir şok etkisi yarattı tabi :)

Toplamak gerekirse kitap çok başarılı, tavsiye edilir. :)

Kitabı okudu, puan vermedi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
Bütün Yorumları Göster