Kırmızı ve Siyah

Kırmızı ve Siyah Stendhal

Kitap 7.8/10 ·  69 Oy · 7 Yorum  ·  409 okunma  ·  54 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Kırmızı ve Siyah
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • İSBN:
  9789750512193
 • Kitabın Türü:
 • Orijinal Adı:
  Le Rouge et Le Noir
 • Çeviri:
  Şerif Hulusi
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları

Kitap İstatistikleri

409 okur okudu. · 54 okur beğendi.
4 okur okuyor. · 12 okur yarım bıraktı.
7 yorum · 69 puanlama · 42 alıntı
1 haber · 11 fiyat · 2.729 gösterim
186 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap Hakkında Bilgi

Psikolojik romanın kurucusu Stendhal, Fransız Restorasyonu'nun siyasi tartışmaları ortasında, dinî eğitimiyle, aşklarıyla, ihtiraslarıyla dünya edebiyatının en önemli karakterlerinden Julien Sorel'i yaratıyor.

Stendhal, 1840.

Fransa'nın küçük bir kasabasında, bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel, genç yaşında yükselme ihtirasına kapılır. Çalışkanlığı ve dini eğitimiyle dikkat çeken Sorel, bir an önce bu kasabadan kurtulup Paris'e gitmeyi arzular. Böylece kırmızı ve siyah arasında yaşadığı çelişkiler de başlamış olur. Restorasyon Fransası'nın şartlarında yükselebilmek için genç Sorel'in önünde iki seçenek vardır: Ya siyahı seçerek yükselişine Kilise yolundan başlayacaktır ya da kırmızıyı seçerek askeri yoldan. Ancak bir yandan aldığı dinî eğitim, öte yandan Napolyon'a olan gizli hayranlığı bu seçimi yapmasını zorlaştıracaktır. Üstelik ihtirasla girdiği bu yolda karşılaşacağı iki farklı kadın, iki farklı aşk, kendini çok başka yerlerde bulmasına sebep olacaktır.
"Kırmızı ve Siyah kendi zamanının ötesinde bir romandır."
-André Gide-

"Stendhal, hayatımın en güzel 'tesadüflerinden' biridir."
-Nietzsche-
(Tanıtım Bülteninden)

Kırmızı ve Siyah Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Hiçbir partiden değilim. Beni mahveden de bu oldu. Benim bütün politikam şu: Müziği, resmi severim. Güzel bir kitap benim için bir olay kadar önemlidir.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 226)
2.

''Julian odasına girdiğinde, ilk düşüncesi şu olmuştu: ''Tanrım! Mutlu olmak ve sevilmek! Hepsi bundan mı ibaret yoksa?'' Bir insanın uzun süre hasret duyup da sonunda özlem duyduğu şeyi elde ettiğinde hissettiği, o şaşkınlık ve sinirlilik durumunu yaşıyordu. Hasret, insanın alışık olduğu bir durum olur da, birdenbire ortadan kalkarsa, bu boşluğu dolduracak olan anılar, henüz yeterli olgunluğa sahip değillerdir.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 96 - İlya Yayınları)
5.

''Bir İngiliz zengini,bir kaplanla bir arada nasıl yaşayabildiğini anlatır: Onu kendi büyütmüş, okşarmış ama masasının üstünden tabancasını da eksik etmezmiş.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 466)
6.

Şunu iyi bil ki, sevgilim, aşk hayatta başımızdan geçen bir kazadır... ancak üstün insanların başından geçen bir kaza.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 463)
8.

''Sadece budalalar dünyaya kızarlar'' diye teselli etti kendisini.'' Taş, ağır olduğu sürece aşağıya düşer.'' Daima çocuk olarak mı kalacağım? Bu insanlara ruhumu sadece paraları karşılığında vermeye yönelik, mükemmel alışkanlığı ne zaman elde edeceğim? Eğer onların (ve böylece kendimin) saygısına erişmek istiyorsam, şunu anlamalarını sağlamalıyım: Zavallı biri olarak onların dünyevi mallarının kölesi olsam da, yüreğimle onların terbiyesiz kendini beğenmişliklerinin çok çok ötesinde, adeta bir tahtın üzerinde bulunuyorum. Onların aciz lütuf emarelerinden ya da küçümseyişlerinden, anlatılması olanaksız bir şekilde daha yüce bir konumdayım.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 78 - İlya Yayınları)
9.

''Hayali aşk hiç kuşkusuz gerçek aşktan daha zengindir. Ama nadiren çoşkulu anlara sahiptir. Kendisini çok iyi tanır. Hiç durmadan kendisini gözlemler. Düşünceleri raylarından çıkartmak yerine, düşüncelerle yapılar meydana getirir sadece.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 379 - İlya Yayınları)
10.

Çelikleri pırıl pırıl parlayan bir bölük süvarinin başında tehlikeye meydan okumak kolaydır. Asıl marifet hiç beklenilmedik, insanı ıssız bir yerde bir başınayken sıkıştıran gerçekten çirkin bir tehlikeden yılmamaktır.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 355)
Bütün Alıntıları Göster

Kırmızı ve Siyah kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
6 Pandora İletişim Yayınevi ·  2013 ·  592 syf ·  19.98
7 İdefix İletişim Yayınevi ·  2013 ·  592 syf ·  20.25
8 İlknokta İletişim Yayınevi ·  2013 ·  592 syf ·  20.25
9 Kabalcı İletişim Yayınevi ·  2013 ·  592 syf ·  20.25

Kırmızı ve Siyah Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Kitapta diğer arkadaşların aşk üzerindeki yorumlarına nazaran benim için ikinci plan konusuydu aşk teması.Öncelikle Julien Sorel'in kendini tanıması kendine yön vermesi zaman zaman bocalaması en yükseğe ulaşmak için izlediği yol bu yolda çektiği çileler hepsi benim için birer efsane olacak şüphesiz.Özellikle Papaz olmak istemesindeki amaç herkesin papazlara duydugu saygı dönemin Fransasında papazların konumu ve önemi,Julien sadece zengin olmak isteyen bir karakter değil zengin,saygın ve bulundugu konumda herkesin çekindiği birisi olmak isteyen bir karakter.Julien Sorel kuşkusuz okuduğum en gerçekçi ve en çok örnek alınacak karakterlerden.Bana göre ikinci planda kalan aşka gelince Mathilde karakteri aslında insanların özellikle bayanların çözülmüş hali.Yani bazen bir insanı ne kadar severseniz sevin Mathilde gibi ilgisiz kaldığınızda sevginize yanıt alabilirsiniz.Çünkü Mathilde gibi insanlar genelde elde edemedikleri insanları daha çekici bulur onların aradığı aşık olduğunu düşünen bir köle değildir siz onun için dağları delseniz de size karşı aşkı sevgisi artmaz ama ona Prensin Julien'e verdiği nasihatlerle yaklaşırsanız sizin için herşeyi yapabilir gerekirse ölümü bile göze alabilirler.Bana göre bu da aşka başka bi anlamda katıyor.Kitabı tavsiye ederim kesinlikle okumanız gereken bir kitap.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce ailemin kitaplığında bulduğum eskimiş kitap kokan Stendhal'ın Kırmızı ve Siyahını ilk kez okuduğumda ailemin bunu nasıl kitap diye rafa koyduklarını anlayamamıştım ve tabi ki yarısına varmadan da bırakmıştım. Sanki Türkçe değildi de başka bir dildi. Sonra bir kaç yıl önce tekrar denedim ve çok sevdiğimi anladım. Sanırım Çeviri bir kitabı sevmekte gerçekten çok büyük rol oynuyor.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
3.

Bir kitabı yarım bırakmayı sevmem ama elime alıp alıp yarısında kaldım. Nedense oldukça sıkıldım ve hiç okuyasım gelmedi. Umarım, belki bir gün..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 1 puan verdi.
4.

Dönemin olaylarıyla birlikte nadir bulunacak bir yasak aşkı anlatan bir roman. Kitabın başlarında sıkılarak okudum çünkü anlatımı yoğun. İlerledikçe bağlandım, beğenerek okudum. 18 günde bitmesi de anlatımın yoğunluğundan kaynaklanıyor.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
5.

Böylesine asil ve karakterli aşk ender görülür, Neden klasik sorusuna cevap niteliğinde ..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
6.

Basit bir aşk romanı değil. Dönemin olayları ile birlikte yasak bir aşkı anlatan muhteşem bir klasik.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
7.

Son sayfaları beni bu kadar etkileyen çok az kitap olmuştur . Çok güzel bir hikayesi var.Okumaya kesinlikle değer .

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.