O ve Ben
Kitap 9.2/10 ·  9 Oy · 2 Yorum  ·  62 okunma  ·  10 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  O ve Ben
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  257
 • İSBN:
  975-8180-24-0
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları

Sponsorlu Bağlantı Reklamları Kapat

Kitap İstatistikleri

62 okur okudu. · 10 okur beğendi.
1 okur okuyor. · 0 okur yarım bıraktı.
2 yorum · 9 puanlama · 4 alıntı
0 haber · 0 fiyat · 834 gösterim
8 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

O VE BEN Necip Fazıl’ın “O ve Ben”’i bitmemiş bir serüvenin hikâyesidir. Bir Allah dostunun şefkat ve mahviyet ummanında boğularak yeniden dirilen genç ve büyük şairin bu ummanda son nefesine kadar kulaç atmaktan geri durmayacağının ama bunun böyle de gitmeyeceğinin apayrı bir şiiridir,”O ve Ben”. Tüm varlığını inkâra da varsa, aşkın hakkını veren bir şairin şiiridir… Belki gözyaşları içinde tamamladığı şu satırlarla bitmemiş bir serüvenin bile iddiasını taşımayan bir şiir:”Güya seni yazdım (…) Soluk bir kumaş üzerinde hareli lekeler güneşi ne kadar gösterebilirse, bu kargacık, burgacıklar da seni o derecede anlatabilir.” Sonra bu serüveni diğerlerinden ayıran, onu biricikleştiren ve bizi de can kuşumuzdan yakalayan ifadelerle abideleşen bir şiir: “Aç bana Kapı’yı, artık aç!... Allah’tan izin iste ve ardına kadar aç!...” “O ve Ben” ,bir müridin mürşidine bakışıdır: müridane bir bakıştır bu içerikten daha ziyade kitabın bizatihi üstadı Adulhakim Arvasi hazretlerini anlatıyor olması dolayısıyla Necip Fazılın esere verdiği kıymet de tam anlamı ile müridanedir. “Bu eser, dünyaya gelişimden bu güne kadar en hususi renkleri, çizgileri ve sesleriyle hayatımın hikâyesi ve asıl O’nu tanıdıktan sonra manasını anlamaya başladığım vücut hikmetinin bende tecelli eden yakıcı ifadesidir. Bu bakımdan kendilerini görünceye kadar malik olabildiğim bir buçuk esere nispetle bugün 60 cildi aşan ve hepsini birden onura borçlu bildiğim eserler arasında, şimdikinin başköşeye oturtulması lazım ve en mahrem iç ve dış iklimlere doğru bir belirtiş olarak takdim ederim.” İfadeleri bunu gösterir. “O ve Ben” her şeyini inandığı idealler için feda etmiş bir büyük mütefekkirin, damarından kalemine kan çekerek yetişmesine uğraştığı bir nesil için en mahrem ve en hususi kalması gereken bir yönünü, seslerin, sözlerin, işaretlerin ardındaki sırlı dünyasını paylaşma çabası… Tam da Yunus gibi:”Ballar balını buldum”/ Kovanım yağma olsun” dercesine…

O ve Ben Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Garibiz; her yerde, her şeyin içinde ve herkesin ortasında garibiz... Vatanımız burası sanmayın!.. Ve bu gurbet Allah hasretinden başka hiçbir şey değil... Her şeye ve herkese uzaklığın da aks-i davası o, Allah... Yakın olan O, ama biz farkında değiliz...

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 106)
2.

Hiç bir had ile mahdut, hiç bir hükümle mahkum, hiç bir kayıtla mukayyet olmayan yalnız Allah...

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 207)
3.

Her şey, ama her şey, içimde dumana, rüzgara, gölgeye, sıfıra karışırken, yalnız bir şey; kendisinden başka her şeyin yokluğu pahasına mutlak bir varlık şartına bürünüyordu.
-Yalnız Allah var! Var olan yalnız Allah! Herşey o kadar yok ki, yalnız Allah var! Allah öyle var ki, kendisinden başka hiçbir şey yok!

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 101)
4.

Talebe ne demektir? Talep etmekten, istemekten gelir bu isim... Talep etmek de bir ilimdir, bir ilk ilim... İlim istiyebilmek için de bir ilk ilim ister. Muallim de böyledir; bir taraftan öğretirken, bir taraftan da talebesi ona öğretir.

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 42)

O ve Ben kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

O ve Ben Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Üstad'ı kendi dilinden okumak,,, muhteşem bir eser....Kesinlikle herkesin kitaplığında bulunmalı...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Üstad eserde kendi dilinden çoçukluğu, aile yapısı ve aile fertleri, eğitim hayatı gibi bir çok dönemden bahsetmektedir. Mâna itibariyle en önemlisi ise üstad ile hocası olan Seyyid Abdülhakîm Arvâsî‘nin arasındaki derin bağ ve muhabbettir. Okunmasını tavsiye ettiğim önemli bir eserdir.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.