O ve Ben
Kitap 8.7/10 ·  19 Oy · 6 Yorum  ·  99 okunma  ·  17 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  O ve Ben
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  257
 • İSBN:
  975-8180-24-0
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları

Sponsorlu Bağlantı Reklamları Kapat

Kitap İstatistikleri

99 okur okudu. · 17 okur beğendi.
2 okur okuyor. · 0 okur yarım bıraktı.
6 yorum · 19 puanlama · 22 alıntı
0 haber · 0 fiyat · 1.252 gösterim
21 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

O VE BEN Necip Fazıl’ın “O ve Ben”’i bitmemiş bir serüvenin hikâyesidir. Bir Allah dostunun şefkat ve mahviyet ummanında boğularak yeniden dirilen genç ve büyük şairin bu ummanda son nefesine kadar kulaç atmaktan geri durmayacağının ama bunun böyle de gitmeyeceğinin apayrı bir şiiridir,”O ve Ben”. Tüm varlığını inkâra da varsa, aşkın hakkını veren bir şairin şiiridir… Belki gözyaşları içinde tamamladığı şu satırlarla bitmemiş bir serüvenin bile iddiasını taşımayan bir şiir:”Güya seni yazdım (…) Soluk bir kumaş üzerinde hareli lekeler güneşi ne kadar gösterebilirse, bu kargacık, burgacıklar da seni o derecede anlatabilir.” Sonra bu serüveni diğerlerinden ayıran, onu biricikleştiren ve bizi de can kuşumuzdan yakalayan ifadelerle abideleşen bir şiir: “Aç bana Kapı’yı, artık aç!... Allah’tan izin iste ve ardına kadar aç!...” “O ve Ben” ,bir müridin mürşidine bakışıdır: müridane bir bakıştır bu içerikten daha ziyade kitabın bizatihi üstadı Adulhakim Arvasi hazretlerini anlatıyor olması dolayısıyla Necip Fazılın esere verdiği kıymet de tam anlamı ile müridanedir. “Bu eser, dünyaya gelişimden bu güne kadar en hususi renkleri, çizgileri ve sesleriyle hayatımın hikâyesi ve asıl O’nu tanıdıktan sonra manasını anlamaya başladığım vücut hikmetinin bende tecelli eden yakıcı ifadesidir. Bu bakımdan kendilerini görünceye kadar malik olabildiğim bir buçuk esere nispetle bugün 60 cildi aşan ve hepsini birden onura borçlu bildiğim eserler arasında, şimdikinin başköşeye oturtulması lazım ve en mahrem iç ve dış iklimlere doğru bir belirtiş olarak takdim ederim.” İfadeleri bunu gösterir. “O ve Ben” her şeyini inandığı idealler için feda etmiş bir büyük mütefekkirin, damarından kalemine kan çekerek yetişmesine uğraştığı bir nesil için en mahrem ve en hususi kalması gereken bir yönünü, seslerin, sözlerin, işaretlerin ardındaki sırlı dünyasını paylaşma çabası… Tam da Yunus gibi:”Ballar balını buldum”/ Kovanım yağma olsun” dercesine…

O ve Ben Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Her şeyden evvel oku! Amma okumaya başlamadan evvel bil, ne okuyacağını bil!

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 41)
2.

"Gafil halk, kesik ve bitkin, bir laf eder: Yarın olsa da bir iş işlesem... Bilmez ki, bugün, dünkü günün yarınıdır. Bugün ne işlemiştir ki, yarın bir şey işleyebilsin?"

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 143 - (Parisa Hazretleri))
3.

"Cemiyetteki ruh hastalıkları iman eksikliğinden doğuyor..."

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 121 - (Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri))
4.

"Şu İstanbul ne garip belde!.. İnsan, mü'min olmak için de, kafir olmak için de burada her vasıtayı, her imkanı bulabilir."

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri)
5.

- Ölmek zor, yaşamak zor! Düşün, Allah'a karşı halimiz ne çetin!..

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 252 - Muhib Bey)
6.

Garibiz; her yerde, her şeyin içinde ve herkesin ortasında garibiz... Vatanımız burası sanmayın!.. Ve bu gurbet Allah hasretinden başka hiçbir şey değil... Her şeye ve herkese uzaklığın da aks-i davası o, Allah... Yakın olan O, ama biz farkında değiliz...

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 106)
7.

"Başına ne geldiyse annene ettiğin kötü muameleden bil!"

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 127 - (Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri))
8.

Benim ''Kılavuz''um, zaman ve mekan boyunca tek rehber, Kainatın Efendisi...

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 172)
10.

"Tek vakit namazımı kaçırmaktansa bin kere ölmeyi tercih ederim."

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 114 - (Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri))
Bütün Alıntıları Göster

O ve Ben kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

O ve Ben Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Üstad bu kitabında, kendi hayatında yer etmiş insanlardan küçük kesitlerle başlayarak, asıl anlatmak istediği mürşidini, Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretlerini anlatıyor.
Kitabın başlarında beni en çok etkileyen yerlerden biri kız kardeşiyle ilgili anısıydı. Bunu okuduğunuzda siz de en az benim kadar müteessir olacaksınızdır diye düşünüyorum. Ki bu aynı zamanda üstadın ilk büyük vicdan azabı..
Bu kitapta Necip Fazıl'ın ruhundaki o büyük çalkantıları, acıları ve bunlara çareler arayışları ile birlikte aradığını bulması fakat bulduğunu anlayamaması ve bunun akabinde tüm bunları anlamlandırmasına yönelik olarak hayatına şahit oluyorsunuz.
Bu kitabı okumadan kimse üstadı anladığını iddia etmesin ve başkalarından duyduklarıyla ya da okuduklarıyla onu ağır ithamlarla suçlamasın lütfen.
Burada biraz da bir insanın doğar doğmaz üstad olmadığını, çekilmesi gereken acılar, öğrenilmesi gereken şeyler olduğunu, ancak bazı hakikatlere vararak bu kıymetin kazanılacağını görüyorsunuz. Ve sadece bunlarla da bitmeyen, bir mürşide mürit olmanın ne demek olduğunu da anlıyorsunuz. Bu sebeple kitap, tasavvufi olarak da bir değere sahip.
Üstad'ın kendi tabiriyle 'saksı altındaki böcek hayatım' olarak değerlendirdiği geçmiş zamanlarına daha az sayfa ayırarak ama yine de bazı şahsiyetlere de cevap vermek niyetiyle es geçmediği hayatına nispeten üstad, daha çok O'ndan ve O'nun kendine hitaben ve haricen sözlerini aktarıyor kitabında. Okumaya ve yargısız infaz yapmamaya davet ediyorum sizleri..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

bir değişim hikayesi, otobiyografi de denir belki... ama üstadın dediği gibi 'tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum
gök yüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum
otuzundan sonra nasıl değişebiliriz diyenlere de yol haritası bence

Kitabı okudu, puan vermedi.
3.

Üstad'ı kendi dilinden okumak,,, muhteşem bir eser....Kesinlikle herkesin kitaplığında bulunmalı...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

Kitap byografi tarziydi.Ustadin mursidini tanimadan onceki tanidigi zaman ve sonrasi anlatilmis.Ama ben fazla begenmedim.Cunku ustadla mursidi arasinda gecenleri dersleri konusmalari okuyucuya verilmemis yuzeysel gecilmis ama ustadin etkilenisleri fazlaca anlatilmis ama hangi olay veya konusma uzerine etkilendigi havada kalmis.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 5 puan verdi.
5.

Üstad eserde kendi dilinden çoçukluğu, aile yapısı ve aile fertleri, eğitim hayatı gibi bir çok dönemden bahsetmektedir. Mâna itibariyle en önemlisi ise üstad ile hocası olan Seyyid Abdülhakîm Arvâsî‘nin arasındaki derin bağ ve muhabbettir. Okunmasını tavsiye ettiğim önemli bir eserdir.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
6.

bir insanın nasıl bir mürşidine bu kadar güzel bağlı oldugunu ve ne kadar cok sevdıgını anlatan bır kıtap bence herkes okumalı bu kitabı yol gosterecegıne emınım...

Kitabı okudu, puan vermedi.