O ve Ben
Kitap 9.0/10 ·  30 Oy · 5 Yorum  ·  124 okunma  ·  28 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  O ve Ben
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  257
 • İSBN:
  975-8180-24-0
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları

Kitap İstatistikleri

124 okur okudu. · 28 okur beğendi.
3 okur okuyor. · 1 okur yarım bıraktı.
5 yorum · 30 puanlama · 11 alıntı
0 haber · 0 fiyat · 1.909 gösterim
45 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

O VE BEN Necip Fazıl’ın “O ve Ben”’i bitmemiş bir serüvenin hikâyesidir. Bir Allah dostunun şefkat ve mahviyet ummanında boğularak yeniden dirilen genç ve büyük şairin bu ummanda son nefesine kadar kulaç atmaktan geri durmayacağının ama bunun böyle de gitmeyeceğinin apayrı bir şiiridir,”O ve Ben”. Tüm varlığını inkâra da varsa, aşkın hakkını veren bir şairin şiiridir… Belki gözyaşları içinde tamamladığı şu satırlarla bitmemiş bir serüvenin bile iddiasını taşımayan bir şiir:”Güya seni yazdım (…) Soluk bir kumaş üzerinde hareli lekeler güneşi ne kadar gösterebilirse, bu kargacık, burgacıklar da seni o derecede anlatabilir.” Sonra bu serüveni diğerlerinden ayıran, onu biricikleştiren ve bizi de can kuşumuzdan yakalayan ifadelerle abideleşen bir şiir: “Aç bana Kapı’yı, artık aç!... Allah’tan izin iste ve ardına kadar aç!...” “O ve Ben” ,bir müridin mürşidine bakışıdır: müridane bir bakıştır bu içerikten daha ziyade kitabın bizatihi üstadı Adulhakim Arvasi hazretlerini anlatıyor olması dolayısıyla Necip Fazılın esere verdiği kıymet de tam anlamı ile müridanedir. “Bu eser, dünyaya gelişimden bu güne kadar en hususi renkleri, çizgileri ve sesleriyle hayatımın hikâyesi ve asıl O’nu tanıdıktan sonra manasını anlamaya başladığım vücut hikmetinin bende tecelli eden yakıcı ifadesidir. Bu bakımdan kendilerini görünceye kadar malik olabildiğim bir buçuk esere nispetle bugün 60 cildi aşan ve hepsini birden onura borçlu bildiğim eserler arasında, şimdikinin başköşeye oturtulması lazım ve en mahrem iç ve dış iklimlere doğru bir belirtiş olarak takdim ederim.” İfadeleri bunu gösterir. “O ve Ben” her şeyini inandığı idealler için feda etmiş bir büyük mütefekkirin, damarından kalemine kan çekerek yetişmesine uğraştığı bir nesil için en mahrem ve en hususi kalması gereken bir yönünü, seslerin, sözlerin, işaretlerin ardındaki sırlı dünyasını paylaşma çabası… Tam da Yunus gibi:”Ballar balını buldum”/ Kovanım yağma olsun” dercesine…

O ve Ben Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Garibiz; her yerde, her şeyin içinde ve herkesin ortasında garibiz... Vatanımız burası sanmayın!.. Ve bu gurbet Allah hasretinden başka hiçbir şey değil... Her şeye ve herkese uzaklığın da aks-i davası o, Allah... Yakın olan O, ama biz farkında değiliz...

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 106)
2.

Hiç bir had ile mahdut, hiç bir hükümle mahkum, hiç bir kayıtla mukayyet olmayan yalnız Allah...

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 207)
5.

Her şey, ama her şey, içimde dumana, rüzgara, gölgeye, sıfıra karışırken, yalnız bir şey; kendisinden başka her şeyin yokluğu pahasına mutlak bir varlık şartına bürünüyordu.
-Yalnız Allah var! Var olan yalnız Allah! Herşey o kadar yok ki, yalnız Allah var! Allah öyle var ki, kendisinden başka hiçbir şey yok!

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 101)
7.

Hastayken, Mısır Çarşısından ot seçmek yerine, Sahaflardan kitaplar devşirmeğe bakmıştım. Henüz bu kitapları iyi, kötü diye ayırt edebilecek bir müdir fikir ölçüsüne de malik değildim.
Tasavvufa, Đİslâm mütefekkirlerne, evliya menkıbeleri.dit ne varsa... Kafamda tama-miyle posalaşmış; hurdalaşmış hale gelen Batı büyükleri bir tarafa; asıl Doğu ve İslâm büyükleri arasında benimkine benzer bir nefs muhasebesinden, fikir çilesinden geçmiş biri var mıdır diye bakıyordum. Diktiği gömleği aynı yerden defalarla söküp diken velînin:
— Nefsim benî bir şeyle meşgul etmeden ben, onu meşgul etmeğe bakıyorum!
Demesi... Ve başka bir velînin durmadan teşbih çekerken ne aradığını soranlara:
— Gafleti arıyorum!
Cevabını vermesi... Bunlarda halimi andıran pırıltılar görmekle beraber, sefil mevkiimi onların ulvî makamlarına yakıştıramıyordum. «Gafleti arıyorum!» sözündeki hikmete ve bu sözün belirtttiği ihtiyaca muhatap olacak, o anda ve bütün dünyada benden lâyık kimse bulunamazdı ama, onların Allah'a doğru uçuşlarındaki sıhhatli hali ile, benim, yine belki Allah yolunda; fakat parça parça edili-şimdeki hasta ifade nasıl birleştirilebilirdi? Bana, kemâl yolunda aklın iflâsını görmüş ve bu iflâsın yangını içinde kavrulmuş biri lâzımdı. Nihayet buldum:

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek
8.

Talebe ne demektir? Talep etmekten, istemekten gelir bu isim... Talep etmek de bir ilimdir, bir ilk ilim... İlim istiyebilmek için de bir ilk ilim ister. Muallim de böyledir; bir taraftan öğretirken, bir taraftan da talebesi ona öğretir.

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 42)
9.

Susadıkça gaz içmenin ve gaz içtikçe susamanınve pırıltılı kadehler içinde ebedi bir su hasreti çekmenin hali.

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 64 - BÜYÜK DOĞU YAYINLARI)
10.

O günah ki,insana,küçüklük ve sığınma duygusu verir,
Büyüklük ve kibir yapan ibadetten daha hayırlıdır.

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 158 - Büyük doğu yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

O ve Ben kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

O ve Ben Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Üstad'ı kendi dilinden okumak,,, muhteşem bir eser....Kesinlikle herkesin kitaplığında bulunmalı...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

bir değişim hikayesi, otobiyografi de denir belki... ama üstadın dediği gibi 'tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum
gök yüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum
otuzundan sonra nasıl değişebiliriz diyenlere de yol haritası bence

Kitabı okudu, puan vermedi.
3.

Kitap byografi tarziydi.Ustadin mursidini tanimadan onceki tanidigi zaman ve sonrasi anlatilmis.Ama ben fazla begenmedim.Cunku ustadla mursidi arasinda gecenleri dersleri konusmalari okuyucuya verilmemis yuzeysel gecilmis ama ustadin etkilenisleri fazlaca anlatilmis ama hangi olay veya konusma uzerine etkilendigi havada kalmis.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 5 puan verdi.
4.

Üstad eserde kendi dilinden çoçukluğu, aile yapısı ve aile fertleri, eğitim hayatı gibi bir çok dönemden bahsetmektedir. Mâna itibariyle en önemlisi ise üstad ile hocası olan Seyyid Abdülhakîm Arvâsî‘nin arasındaki derin bağ ve muhabbettir. Okunmasını tavsiye ettiğim önemli bir eserdir.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
5.

üstadın en sevdiğim kitaplarından bir tanesi... okuduğum ilk kitabıdır aynı zamanda. mürşid ile müridin arasındaki bağın nasıl olması gerektiğini çok güzel anlatmış..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.