Operasyon
Kitap 9.3/10 ·  13 Oy · 2 Yorum  ·  29 okunma  ·  9 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Operasyon
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • İSBN:
  9786055027216
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları

Sponsorlu Bağlantı Reklamları Kapat

Kitap İstatistikleri

29 okur okudu. · 9 okur beğendi.
0 okur okuyor. · 0 okur yarım bıraktı.
2 yorum · 13 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 4 fiyat · 1.949 gösterim
11 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

1912'den sonra Türkiye'yi Karar Odası yönetti. Lideri bir İngiliz'di. ve o gece, Karar Odası'na operasyon düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bağımsız bir devlet olarak mı kuruldu, yoksa? Birinci Dünya Savaşı'nın galibi İngiltere, Türkiye'yi nasıl ve kimler aracılığıyla yönetiyordu? Sultan Abdülhamid devrilirken kurulan National Bank of Turkey (Türk Milli Bankası) hangi amaçla kurulmuştu? Bankanın genel müdürlüğüne, neden İngiltere'nin sömürge valiliğinde çalışan Sir Henry Babington Smith atandı? Sultan Abdülhamid'i deviren kadro ile National Bank of Turkey'in nasıl bir ekonomik ilişkisi vardı? 1908 Meşrutiyetinden hemen sonra Mezopotamya petrollerinin tamamı, Turkish Petroleum Company üzerinden nasıl bu bankaya ve İngilizler'e bırakılmıştı? 

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngilizler, diğer sömürge eyaletlerinde olduğu gibi Türkiye için de aynı yönetim modelini mi kurdu? "Karar Odası" adı verilen yapı nasıl oluşturuldu ve kimler bu yapının içinde yer aldı? Cumhuriyet tarihimizdeki kritik kararlar, uygulanan siyaset, ekonomik projeler Karar Odası'nın kontrolünde miydi? Millî yapının, Karar Odası'na sızdırdığı komutanlar, işadamları, akademisyenler, gazeteciler kimlerdi? Suikastlar, terör örgütleri, çeteler, mafya ve siyaset dünyası... Karar Odası, bir ülkeyi nasıl yönetiyordu? Milli yapı, Karar Odası'na ne zaman ve nasıl bir darbe vurdu? Millî yapıya uyanma emri ne zaman, kim tarafından verildi? Teşkilat, Muhafız, Hanedan kitaplarının yazarı Selman Kayabaşı, bu kez ABD ve İngiltere'nin ortak yönettiği gizli yapıya düzenlenen operasyonu ve operasyonun kodlarını deşifre ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Operasyon Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Tarih bir hikayedir...
tarihçi ise hikayeci.
yalnız unutma:
her hikaye yalan değildir.

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 5)
2.

Kurtlar gündüz avlanırken cesur ve hızlı, gece avlanırken sinsi ve sakin olmalı, senin avın karanlıktaysa bizimki alacakaranlıkta.

Operasyon, Selman Kayabaşı
3.

Muhsin Bey (yazıcıoğlu) hücrede iken okuduğu bir mektubu hatırlatmıştı;
”Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra devletimizin yönetimi Almanlardan ,savaşın galibi İngilizlere geçmişti. İkinci Dünya Savaşın’dan sonra ise İngiltere’den ABD’ye geçti. Enver Paşa ve ekibinin liderliğinin Lozan’da kesin olarak İsmet Bey’e (inönü) devri gibi bu kez İsmet bey (inönü),yönetimini Adnan Bey’e (menderes) bırakmak zorunda kaldı. Bu tarihten sonra ABD Doğrudan kendisine bağlı bir zatın liderliğinde , dilimize Karar Odası diye çevirebileceğimiz gizli bir yapı kurdu. Devletin Bütün kararları, bakanlıklardan askeriyeye, ekonomiden eğitime kadar Karar Odası tarafından belirlendi. fakat tarih yine tekerrür etti.
Nasıl ki Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya yenilmesine rağmen savaşı bırakmamış ,İttihat Terakki aracılığıyla Anadoluda İngilizlere karşı bir direniş hareketi başlatmışsa İkinci Dünya Savaşı ‘ndan sonra da İngiltere çekilmek zorunda kaldığı ülkelerde ABD karşıtı gizli direniş örgütleri oluşturmuştu. Sol kıyafeti giyinmiş ajanları aracılığıyla ABD düşmanlığını yaymaya çalışmıştı. Emperyalizmin kurucusu kendisi (ve ABD) iken kaybettiği bütün topraklarda bu sol örgütler aracılığıyla ”Kahrolsun Emperyalizm, Kahrolsun ABD!”sologanlarıyla gençlerin zihnine başka bir imaj oluşturdu. Bu örgütlerden bir tanesi ingiltere aleyhinde çalışmadı, slogan atmadı. Düşün;bugünkü Suriye bugünkü Mısır, Bugünkü Türkiye bugünkü Irak sınırları İngilizler Tarafından çizilmesine rağmen bugüne kadar kimse İngiltere’den bahsetmedi. ona karşı bir organizasyona gitmedi Herkes ABD’yi suçladı emperyalizmin tek başına ABD ile ilişkilendirdi. İşte bu İngiliz istihbaratının en büyük başarısıdır.
‘Biz gençler hep birbirimize sıkıyoruz. Olan vatanını seven fakir fukara gençlere oluyor. Bakın, bu adamlar solcu niçin savaşıyorlar? yurtları için kendilerine ne diyorlar? Yurtsever.Peki biz niçin savaşıyoruz? Vatanımız için Ne diyoruz kendimize? Vatansever. Onların yurtlarıyla bizim vatanlarımız farklımı? Hayır ,aynı; Türkiye Onlar Türkiye daha iyi bir yer olsun diye devrim istiyor biz de de ülkü diyoruz. Ama bu uğurda hep birbirimizi öldürüyoruz. Bence ülkünün gerçekleşmesi gençlerin ölmesiyle olmaz, doğrudan düzenin kilit isimlerine kasıt etmemiz lazım.
Karar Odası farklı meslek guruplarından 36 kişinin bir araya geldiği özel bir yapıydı.1902’den beri Devlet-i Aliyye’ye (osmanlı devletine) sızan, sonrasında Türkiye’yi Yöneten bir ekip!
İlk 36 kişilik kadroya Teşkilatımız (Anadolu hücresi) 4 ismi sızdırmaya başarmıştı. 1963 yılında Alparslan Türkeş karar odasına üye oldu. 1902’den beri Devlet-i Aliyye’ye sızan sonrasında Türkiye’yi yöneten bir ekibin can damarına operasyon düzenlemek çok büyük savaş başlatmak demekti. Kurmay aldığı emirle sadece Türkiye’yi değil, dünya’yı yöneten bir yapıyı çökertmek üzere düğmeye basıyordu.
Karar Odası Operasyon 2’de (2 ismiyle yayınlanacak yeni kitapta) cumhuriyet tarihinde kurulan hükümetler’deki ihaleler, bakanlıklar, suikastlar, ve bunların Galatasaray Sultanisi(lisesi) , Robert Koleji,(boğaziçi üniversitesi) ile ilişkileri daha net görülebilecek.Bu okullardan devleti yöneten kadroların nasıl yetiştirdiği bu kadar da olmaz diyeceğimiz netlikte bakanlık paylaşımları vs. Bununla birlikte aynı ekibe sızmış olan milli isimler …. bu meseleler bu kitapta anlatılacak kadar az değil… Demek ki Karar Odası -Operasyon 2’yi (isimli kitabı)bekleyeceğiz. S.22.23 .46-114

Operasyon, Selman Kayabaşı

Operasyon kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
1 Kitapyurdu Yakın Plan Yayınları ·  2014 ·  272 syf ·  11.20
2 İdefix Yakın Plan Yayınları ·  2014 ·  272 syf ·  11.52
3 Kitapdenizi Yakın Plan Yayınları ·  2014 ·  272 syf ·  12.00
4 D&R Yakın Plan Yayınları ·  2014 ·  272 syf ·  12.00

Operasyon Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Kitap son operasyondan önce Muhsin Yazıcıoğlunun hapis yıllarına dönüyor ve ona gönderilen mektupların bir kısmını bize okutuyor. Bu mektuplarda ilginç ve etkileyici tespitler var. Dünya yı İngiltere ve Vatikan olmak üzere iki gücün yönettiği ve ikisininde birbiriyle mücadele halinde olduğunu iddia ediyor. Vatikanın onayını almayan hiç bir liderin ülkesinin başına geçemeyeceği bastıra bastıra vurgulanıyor. Yine Vatikan önderliğindeki grup sömürgelerini katolikleştirirken, ingiltere tamamen yok ediyor yada o coğrafyada köleleştiriyor. İngilizler kendi ırklarını korurken Vatikanın sömürdüğü bölgelerde melez ırklar meydana geliyor. Özellikle Hindistan işgalinden sonra ingilizler direk sömürme yerine, eğitimle devşirerek içi ingiliz dışı Hintli ara yöneticiler yetiştirerek sömürüye devam ediyor. Yazar burada bizimde bu tip yöneticilerle idare edildiğimiz imasında bulunuyor. Mektuplar yakın tarihimize yaklaştıkça yok edilen kızılderelilerden ve köleleştirilen siyahlardan Osmanlı içindeki yapılanmalara geliyor. Hatta V. Murad ın mason olduğu iddiasında bulunuyor. Tarih yaklaştıkça devleti yöneten gizli kurulların Abdullah Çatlı gibi adamlara yurt dışındaki bürokratlarımızı öldürterek, ölümleri Ermeni Asala terör örgütünün üzerine ihale ettikleri, Abdullah Çatlı nın yapılanmalara mesaj vermek amacıyla ölüme gönderildiğinin üzerinde duruluyor.
buradan alıntı yaptım:
http://dikkatcekiyorum.blogspot.com.tr/2014/04/operasyon-selman-kayabas.html
güzel bir kitap okuyun

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Yazar türk-islam efkârından.yazar ana fikri sanki çocuklara aldığımız bir hediyeyi gösterip saklarmış edasıyla anlatıyor.bazı satırlarda heyecan yükselmesine karşılık ekserisi normal sıkıcılıkta.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi.