Operasyon
Kitap 8.7/10 ·  23 Oy · 3 Yorum  ·  54 okunma  ·  18 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Operasyon
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • İSBN:
  9786055027216
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları

Kitap İstatistikleri

54 okur okudu. · 18 okur beğendi.
0 okur okuyor. · 0 okur yarım bıraktı.
3 yorum · 23 puanlama · 4 alıntı
0 haber · 4 fiyat · 2.919 gösterim
28 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

1912'den sonra Türkiye'yi Karar Odası yönetti. Lideri bir İngiliz'di. ve o gece, Karar Odası'na operasyon düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bağımsız bir devlet olarak mı kuruldu, yoksa? Birinci Dünya Savaşı'nın galibi İngiltere, Türkiye'yi nasıl ve kimler aracılığıyla yönetiyordu? Sultan Abdülhamid devrilirken kurulan National Bank of Turkey (Türk Milli Bankası) hangi amaçla kurulmuştu? Bankanın genel müdürlüğüne, neden İngiltere'nin sömürge valiliğinde çalışan Sir Henry Babington Smith atandı? Sultan Abdülhamid'i deviren kadro ile National Bank of Turkey'in nasıl bir ekonomik ilişkisi vardı? 1908 Meşrutiyetinden hemen sonra Mezopotamya petrollerinin tamamı, Turkish Petroleum Company üzerinden nasıl bu bankaya ve İngilizler'e bırakılmıştı?

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngilizler, diğer sömürge eyaletlerinde olduğu gibi Türkiye için de aynı yönetim modelini mi kurdu? "Karar Odası" adı verilen yapı nasıl oluşturuldu ve kimler bu yapının içinde yer aldı? Cumhuriyet tarihimizdeki kritik kararlar, uygulanan siyaset, ekonomik projeler Karar Odası'nın kontrolünde miydi? Millî yapının, Karar Odası'na sızdırdığı komutanlar, işadamları, akademisyenler, gazeteciler kimlerdi? Suikastlar, terör örgütleri, çeteler, mafya ve siyaset dünyası... Karar Odası, bir ülkeyi nasıl yönetiyordu? Milli yapı, Karar Odası'na ne zaman ve nasıl bir darbe vurdu? Millî yapıya uyanma emri ne zaman, kim tarafından verildi? Teşkilat, Muhafız, Hanedan kitaplarının yazarı Selman Kayabaşı, bu kez ABD ve İngiltere'nin ortak yönettiği gizli yapıya düzenlenen operasyonu ve operasyonun kodlarını deşifre ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Operasyon Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Kurtlar gündüz avlanırken cesur ve hızlı, gece avlanırken sinsi ve sakin olmalı, senin avın karanlıktaysa bizimki alacakaranlıkta.

Operasyon, Selman Kayabaşı
2.

Bizim hikayelerimiz ya sevdadan yanadır ya vatandan yana. Kim sevda diye söze başlasa yine vatanı anlatır, kim vatandan söz açsa yine sevdaya kapılır.

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 199 - Yakın Plan Yayınları)
3.

"İstanbul uyanmadan Trablusgarp'ın, onlar uyanmadan Mısır'ın, Mısır uyanmadan Suriye'nin, Suriye uyanmadan Azerbaycan'ın uyanmasını bekleyemeyiz. Allah bu millete düşerken yaşattığı acıları kalkarken yaşatmaz inşallah."
"Amin, efendim."

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 194 - Yakın Plan Yayınları)

Operasyon kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
1 Kitapyurdu Yakın Plan Yayınları ·  2014 ·  272 syf ·  11.20
2 İdefix Yakın Plan Yayınları ·  2014 ·  272 syf ·  11.52
3 Kitapdenizi Yakın Plan Yayınları ·  2014 ·  272 syf ·  12.00
4 D&R Yakın Plan Yayınları ·  2014 ·  272 syf ·  12.00

Operasyon Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Yine bir Selman Kayabaşı romanı... Teşkilat serisinden daha farklı bir kurgu bu kitapta karşımıza geliyor. 1.Dünya Savaşı'nın en büyük nedeni olan ham madde ihtiyacının doğurduğu sömürge sistemini en çarpıcı yönleriyle ele almış yazar. Özellikle kitapta UNUTMA başlıklı mektuplar beni cidden çok etkiledi. Amerika'nın keşfiyle İngilizlerin yerli halkı katletmesi, Güney Afrika topraklarını kendilerince sahiplenmeleri bir kez daha beni öfkelendirdi.Mektuplardan birinde diyorki: Biz savaş nedir bilmezdik dolayısıyla silahlarımız yoktu. Onların savaştan başka bildikleri başka bir şey yoktu dolayısıyla silahları çok üstündü. Etkilenmemek elde değil. Kitapta asıl konu sömürge devletlerinin Türkiye'yi elde etmek için kurduğu Karar Odası adında bir yapıya ARTIK YETER diyecek bir operasyonun yapılması. Herkese tavsiye ederim. Okunması gerektiğini de düşünüyorum.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Yazar türk-islam efkârından.yazar ana fikri sanki çocuklara aldığımız bir hediyeyi gösterip saklarmış edasıyla anlatıyor.bazı satırlarda heyecan yükselmesine karşılık ekserisi normal sıkıcılıkta.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi.
3.

devlet ebed müddet fikrini her kitabında ana tema olarak secen yazar geçmiş ile günümüz arasında bağlantı kurarak olayları romanlaştırmış durumda. kişileri günümüz ile irtibatlandırınca haylı merak uyandırıyor. kitapta yerveilen dipnotlar ise bazı gerçekleri üstü kapalı anlatıyor. kitabı okuduktan sonra bildiklerinizi tekrar sorgulayacaksınız . okumanızı tavsiye ederim pişman olmazsınız eminim

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.