Paranoya

Paranoya Tami Hoag

Kitap 6.8/10 ·  15 Oy · 5 Yorum  ·  56 okunma  ·  7 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Paranoya
 • Alt Başlık:
  Kovac & Liska Serisi 2
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  518
 • İSBN:
  9944983983
 • Kitabın Türü:
 • Çeviri:
  Ender Nail
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Koridor

Kitap İstatistikleri

56 okur okudu. · 7 okur beğendi.
0 okur okuyor. · 3 okur yarım bıraktı.
5 yorum · 15 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 0 fiyat · 1.022 gösterim
17 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

"Polisiyenin karliçesi, Tami Hoag." New York Post
Üzgünüm. Aynada yazılı tek kelime buydu. Tam karşısında ise tavana asılmış bir polis. Bu bir intahar olabilir miydi? Ya da trajik bir sona dönüşen oyun?
Ne olursa olsun bir cinayet değildi. En azından üstün güçlere göre. Ama eski kurt dedektif Sam Kovac ile onun espirili ve hırslı ortağı Nikki Liska aynı kanaatte değildi. Birlikte genç polisi ölüme götüren nedenleri, onu kimin öldürmek isteyebileceğini öğrenmeye çalışarak, bir şüpheliden diğerine doğru giden uzun bir yolculuğa başlarlar. Ama gölgeleryalnızca şehrin elit tabakası üzerine değil, polis teşkilatının içlerine kadar uzanmaktadır. Birileri davanın mümkün olan en kısa şekilde, sonsuza dek kapanması için uğraşmaktadır. Ama ne Kovaç ne de Liska pes edecektir. Artık her ikisinin yaşamları da meslekleri de buna bağlıdır. Kovac ile Liska iki ay önce işlenen bir cinayetle yirmi yıl önce işlenen cinayet arasında katılın unutturmaya çalıştığı bağı kurmaya çalışırlar. Sırlar dökülmesin diye her şeyi yapabilecek katili avlama arzusuyla...

Paranoya Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Bu daracık geçitlere dalmaktan nefret ediyordu.Sarhoşlar,uyuşturucu müptelaları,evsizler,polisten saklanan hırsızlar için sığınak halini alan bu tür yerler kendisi için de tehlike doluydu.Ama diğer taraftan o da buradan geçmeyi polisten gizlenmek için tercih ediyordu.

Paranoya, Tami Hoag (Sayfa 303)
2.

İnsan çocuklarından uzun yaşamamalı, kalbi onlar tarafından kırılmadan bu dünyadan çekip gitmeli...

Paranoya, Tami Hoag (kita)

Paranoya kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

Paranoya Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Aslında ismiyle pek de müsemma olmayan bir roman. İşlenen ve ustalıkla intihar süsü verilmiş cinayetlerin deneyimli bir dedektif tarafından izlenmesi ve araştırılması sonucu nihayete erdirilmesinin detaylı anlatımı.

Kitabı okudu, puan vermedi.
2.

Ben de konusunu okurken kopukluk hissettim ve bugün alacakken vaz geçtim. İyi ki vaz geçmişim o zaman

Kitabı okumadı, puan vermedi.
3.

Sanırm yanlış hatırlamıyorsam bu kitap 3. Tami Hoag, Kovak Liska serisinin ikinci kitabı. Yazarın iki kitabını beğenmiştim. Bu kitap ise farklı bir bakış açısı ile birlikte orta şeker bir kitap olmuş. Yazar, bu kitap da çok ayrıntıya girmiş. Yapılan yorumlara da katılmakla birlikte orta ve kitabın başlarında toplamda 100 sayfa kısaltılabilirdi. Sade ve akıcı bir anlamı var. Okurken sıkılmıyorsunuz. (En azından ben sıkılmadım.) Bu seriyi tamamlamak ve yazarın birkaç kitabını da okuma niyetimdeyim. Polisiye severseniz, farklı bir pencereden bakılacak bir kitap okumak ve istiyorsanız ve sabırlysanız tavsiye edebilecegim bir kitap. Fakat gizem tarzına düşük biriyseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
4.

Aslında çok kötü bir roman değil ama ben zorlandım okurken. Uzadıkça uzadı, üstüne başka kitaplar bile okudum. Acaba şimdi ne olacak merakıyla çeviremedim sayfaları, hikayesine kapılıp gidemedim bir türlü, oysa çok sıradan da değildi, kendince bir farklılığı vardı bu kitabın. Ben şiddetle tavsiye etmiyorum ama sakın okumayın da demiyorum. Polisiye severler bir göz atabilir. ;)

Kitabı okudu, 10 üzerinden 4 puan verdi.
5.

Tami Hoag'un Kovac ve Lisa serisinin 2. kitabı olan Paranoya yazarın okuduğum ilk kitabı kadar okuması iyi, diyalogları gerçekçi ve yine de bir Hollywood filminden alışık olduğumuz bir tarzda ilerleyerek sona eren iyi bir suç romanı. Serinin 3. kitabı olan Psikopat'a kıyasla burada Lisa karakterinin de ağırlıklı bir rolü olduğunu görüyoruz. Kendi adıma bu romanı beğendim ve keyifle okudum.

Yazarın üslûbunu burada da iyi bir biçimde kullandığını görüyoruz; betimlemelerden daha çok iyi, sağlam kurgulanmış diyaloglar dikkat çekiyor. Polisiyelerin en sıradışı olanı, en farklı bir perspektif getireni hangisidir, bilmiyorum. Klasik hikâyeleme dışına taşan örnekler var mı acaba? Inge Löhning'de de Hoag'da da karakterlere önem veren yazar örnekleri görüyorum. İkisinde de bedenle ilgili betimlemeler fazla değil, cinayet sahnelerinin gerçekleşmesi ya da cinayet sonrası maktûlün bedeni çok az anlatılıyor. Bunlar benim açımdan önemli Tess Gerritsen'i biraz da bu sebeple okumamıştım örneğin. Beni meraklandıran şey şu: polisiye kitaplar arasında tekil olaylardan yola çıkıp suçla ilgili ilginç yorumlar veya tespitler yapan örnekler var mı? İnsanların çeşitli sebeplerle suç işlediği, bunu örtbas ettiği, başkalarıyla işbirliği hâlinde bazen de emniyet görevlilerinin de karıştığı vakalar okuyorum genelde. Suçun toplumsal yapının bir parçası olduğu gibi bir kanı oluşuyor. Suç işlemekte sadece insanın egosunun, nefsinin, arzularının baskın olduğu savını aşabilen eserler var mı acaba? Yoksa polisiyeler hep aynı türden olaylar anlatmaya devam mı ediyor? Birileri öldürülüyor, birileri yakalanıyor ve bu arada katilleri yakalayan polislerin ruh durumlarını da okuyoruz. Eğer sadece bu ise bir müddet sonra sıkıcı olması kaçınılmaz gibi. Şimdilik Celil Oker'in Remzi Ünal'ı aklımda kalan bir dedektif oldu, o da belki kitaba çok fazla ama çok yerinde bu toprakların havasının sinmiş olmasındandı. Eğer yanlış hatırlamıyorsam Celil Oker'in bir röportajda Türkiye polisiyesi dünyadaki benzerlerinden daha iyidir düşüncesi haklı mı diye merak ediyorum; çünkü Oker dünya edebiyatında polisiyenin belli formüllerle yazıldığını söylemişti, bu yüzden birbirine benzeyen eserler üretiliyor diyordu.

Belki bu soruyu cevaplamak için Türkiye polisiyesine ağırlık vermek gerek.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.