Siyah Lale

Siyah Lale Alexandre Dumas

Kitap 8.2/10 ·  101 Oy · 15 Yorum  ·  669 okunma  ·  68 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Siyah Lale
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • İSBN:
  9789756107263
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları

Kitap İstatistikleri

669 okur okudu. · 68 okur beğendi.
2 okur okuyor. · 6 okur yarım bıraktı.
15 yorum · 101 puanlama · 5 alıntı
0 haber · 0 fiyat · 4.320 gösterim
152 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

Alexandre Dumas’nın tarihi gerçeklerle beslenen romanı Siyah Lale’nin dramatik kurgusunu aşk, kıskançlık ve “lâle yetiştirme” tutkusu zenginleştirir. Cornelius von Baerle’nin hayattaki en büyük amacı Haarlem Çiçekçilik Cemiyeti’nin açtığı yarışmada en güzel lâleyi yetiştirmektir. Fakat romanda kıskançlığı temsil eden Isaac Boxtel’in iftirası sonucunda işlemediği bir suçtan ötürü ömür boyu hapse mahkûm olur. Baerle’nin hapisteki tek dayanağı rdiyanın güzel zı Rosa’dır. Rosa’nın yardımıyla siyah lâleyi hapiste gizlice yetiştirir ve büyük ödülün sahibi olur.

Dumas, Siyah Lâle’de 17. yüzyıl Hollanda’sının tarihi dokusunu ve döneme damgasını vuran “lâle yetiştirme” tutkusunu etkileyici bir üslûpla ele alır.

Siyah Lale Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

Siyah Lale kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

Siyah Lale Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Alexandre Dumas' tan yine muhteşem bir eser. Akıcı dili, sürükleyiciliği sayesinde bir çırpıda okuyorsunuz. Siyah lale yetiştirebilmek için verilen o çaba, zindanda olunmasına rağmen yaşanan o güzel aşk beni çok etkilemişti.
Kesinlikle okunmalı. Keyifli okumalar. :)

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
2.

Lale tutkunları için düzenlenen bir yarışı anlatıyor kitap. Yarışmayı siyah lale yetiştiren kazanacak fakat bu o kadar kolay değil.Bu zorlu yetiştirme süreci kahramanımız için daha zor çünkü bu süreçte uğramış olduğu asılsız bir suçlama nedeniyle mücadelesine hapiste devam etmek zorunda kalıyor. Lalemizle beraber filizlenen bir aşkı da anlatan bu güzel kitabı öneririm.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
3.

ilkokulda öğretmenim hediye etmişti .çok güzel di hatta kitabı aldıktan sonra okudum ve babama bana lale almasını söyledim sanırım kitaplardan fazlaca etkileniyorum ama okumaya değer bir kitap

Kitabı okudu, puan vermedi.
4.

Hem Klasik hem de akıcı bir roman okumak istiyorsanız "siyah lale"yi mutlaka okumalısınız. Alexandre Dumas okuduğum en iyi yazarlardan biridir ve siyah lale en etkileyici kitaplardan biridir.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
5.

Akıcı dili, dönemin koşullarına göre hayli ilginç konusuyla beğenerek okunacağını düşündüğüm, ders verir nitelikte bir klasik. Laleler hakkında hiçbir sey bilmemesine rağmen araştırarak, uğraşarak, rakiplerine fark atan hapishaneye düşmesine rağmen değer ve emek verdiği siyah laleyi yetiştirebilmek için çaba sarf eden kahramanın hikayesi etkilenilerek okunuyor. Mücadeleci ruhundan etkilendiğimi söylemeliyim. Diğer klasiklere kıyasla dil hayli yalın, çok fazla tasvir yok, bu nedenle okunması hayli kolay.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
6.

Van Baerle'nin kaldığı zindan karanlığa gömülürken, siyah Lâle de günden güne özgürlük açıyordu.

Gerçekten gerek dil ve anlatımı gerekse içeriği yönünden etkileyici olduğu kadar bir o kadar da karakterlerle özdeşleşen bir tavrı var ki kitabın, elinizden bırakmak istemezsiniz. Aralara serpiştirdiği parçaları o kadar güzel tamamlıyor ki puzzle gibi bir parçayı bile dışarda bırakmıyor. .

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
7.

Alexandre Dumas'nın okuduğum ilk romanı ve çok başarılı olduğunu düşündüğüm bir kitaptır. Konusu çok özgün: Lale yetiştiricilerinin siyah lale yetiştirmeye çalıştığı bir yarışma ve hapiste gerçekleşen güzel bir aşk hikayesi anlatılıyor. Okuduğum kitapların konu bakımından en ilginçlerinden biridir. Okunmasını kesinlikle tavsiye ediyorum.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi.
8.

12 yıl önce okumuştum 9 yaşında falandım.Hollanda 'nın Lahey
adında bir kenti olduğunu öğrenmiştim.O zamanlar lalenin ne denli önemli olduğunu tecrübe edinmiştim=) böyle etkisi hala hatırda kalan kitaplar tercih edilmeli kesinlikle..

Kitabı okudu, puan vermedi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
9.

Lale çılgınlığının Avrupa’yı kasıp kavurduğu dönemde Hollanda’da bir çiçek cemiyeti kusursuz bir siyah lale yetiştirene büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Lale yetiştiriciliğinin merkezi Hollanda’dır ve bu haber bütün çiçek meraklılarını harekete geçirir. Siyah lale yetiştirmek için uğraşanlardan biri de Cornelius Van Baerle’dir. Uzun süren çalışmalardan sonra üç tane siyah lale yetiştirmeyi başarır.
17. yy Hollandası’nda tarihi bir dekor içerisinde döneme damgasını vuran “lale yetiştirme” tutkusu ile birlikte yaşanan aşk, kıskançlık oluşturur.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi.
10.

Genc bir adamin sogann lalesini yetistirmeesini anlatann bir kital
Ppp itiraflarla hapis haysti ve cok guzel bir askk ....
Umutlarimizdann vazgecilmemesini bize anlatann guzel bir kitapp

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
Bütün Yorumları Göster