Sodom ve Gomore
Kitap 7.5/10 ·  23 Oy · 8 Yorum  ·  118 okunma  ·  17 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Sodom ve Gomore
 • Alt Başlık:
  Bütün Eserleri 11
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  311
 • İSBN:
  9789754700497
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları

Kitap İstatistikleri

118 okur okudu. · 17 okur beğendi.
0 okur okuyor. · 2 okur yarım bıraktı.
8 yorum · 23 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 0 fiyat · 1.104 gösterim
49 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

İmparatorlukların çöküşü ve kurtuluş savaşı arasındaki İstanbul anlatılmaktadır. Esasında Yakup Kadri Karaosmanoğlu İstanbulun bir kısmını ele alıp tüm İstanbula lanet okuyor Yurt işgal altındayken, Anadoluda büyük zorluklar içerisinde yaşam savaşı veren halk İstanbulda yaşayan yüksek sosyetenin yaşamının büyük bir bölümünü oluşturan eğlence, eğlence sırasında yaşanan ahlaksızlıklar ve bunun sonucunda gelişen karmaşık olaylarla büyük bir tezat oluşturmaktadır.Kısacası ülkenin bir kısmı ağlarken diğer bir kısmı gayet rahat bir şekilde gülebilmektedir. Bu olay Leyla Nejdet arasındaki ilişki ve çevredeki insanların yaşamlarıyla anlatılmaktadır.

Sodom ve Gomore Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

"İşte ben içimdeki kıyameti içime sığdırmaya yeterli güçte değilim; ya ben onu boğacağım, ya o beni boğacak!"

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 34)
2.

Gerçekten, gerçekten bütün insanların her biri bir kelime, her biri bir harf gibidir ve hepsi bir araya gelip ya bir sahifeyi, ya bir kitabı meydana getiriyorlar.

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 236 - iletişim yayınları 5.Baskı Ist.1983)
3.

Zira, Ingilizler yalnız bizim değil, bütün insanların, bütün insanlığın düşmanıdırlar.

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 47 - iletişim yayınları 5.Basım Ist. 1983)

Sodom ve Gomore kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

Sodom ve Gomore Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Yakup Kadri demek, dönem romanı demek benim için. İşgal altındaki İstanbul'u tarih kitaplarından okuyabilirsiniz belki. Ama o dönemdeki ailelerin, tramvayların içine giremez, insanların ruhundaki isyanı hissedemezsiniz. İstanbul ile beraber işgal edilen ruhların köklerinden kopuşunu da. Dönemi ve sonrasını anlamak için ideal eserlerden biri.

Kitabı okudu, puan vermedi.
2.

I.Dünya Savaşı'nı kaybeden Osmanlı Devleti başkenti İstanbul'un 13 Kasım 1918'de İngiltere,Fransa,İtalya tarafından ortak işgali ile başlayan süreci çok güzel anlatır. Gerek azınlık, gerek aristokrat Osmanlı asil aileleri tarafından balolar, eğlenceler, çılgınlıklar içinde karşılanan generallere, işgalci bürokratlara yalılar, köşkler daha başka neler neler verilmezki....Büyük üzüntü, kızgınlık ve şaşkınlıklar içinde okuyacaksınız....

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

Sodom ve Gomere her donemin romanidir bence.Vatan tehlikede iken vatan hainleri mutlaka çıkıyor. Istanbul kurtuluş savaşı sirasinda Sodom ve Gomere ilsn edilmistir.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

Milli Mücadele gerçekten de milli miydi? Yani bir ülke topyekün varını yoğunu ortaya mı koymuştu? bize inkılap tarihi derslerinden anlatılanlara bakılınca bu soruların cevabı "evet" gibi görünüyor ama vaziyet hiç de öyle değil! Sodom ve Gomorre'de İstanbul sosyetesinin kendi menfaatleri uğruna her şeyi yapabilecekleri gayet çarpıcı bir şekilde anlatılmış. Ne yazık ki Milli Mücadele bittiğinde bu güruh ayakta kalmayı başarmış ve ülke kaderinde söz sahibi olmuştur. Cephede dövüşenler ise köylerine geri dönmüş ve yönetilenler haline rücu etmişlerdir.

Kitabı okudu, puan vermedi.
5.

Yakup Kadri okuyucuyu en fazla ne kadar rahatsız edebileceğini denemiş sanıyorum. Milli, manevi, mukaddes ne kadar duygu varsa hiçe sayan insanların romanı. Sahteliğin ve ahlaksızlığın zirveyi gördüğü mekan ve zamanların romanı. Tarihe tutanak düşmek açısından önemli bir eser. İsmiyle müsemma bir eser.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
6.

Kitap sade, yalın ve açık bir dille yazılmış. Kitap çok güzel ama maalesef ben bu kitabın konusunu hiç beğenmedim konusu istanbul'un ingilizler tarafından işgali de var ben daha fazla dayanamadım bizim topraklarımızı işgal edemez kimse bu yüzden yarım bıraktım.

Kitabı yarım bıraktı, 10 üzerinden 7 puan verdi.
7.

Yakup Kadri'nin romanları bir döneme ayna tutar.Bu dönem; 1.Dünya Savaşından 1940'lara kadar süren bir dönemdir. Kiralık Konak ile başlayıp Sodom ve Gomere, Yaban, Ankara diye devam eden romanları birbirinden bağımsız ama bir o kadar da adeta birbirini takip eden romanlardır.
Sodom ve Gomore işgal Istanbul'unun bir yüzünü, belirli bir çevrenin işgalcilerle yaşadıkları al takke ver külah yoz ilişkilerini roman formatında anlatmaya çalışmıştır.
Bence Yakup Kadri'nin yukarıda isimlerini yazdığım romanlarını sıralı olarak okumak daha verimli olacaktır.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
8.

Mütareke dönemi İstanbul'unun kokuşmuşluğu.Kızların yabancı erkeklere kendini peşkeş çekmeleri.Yabancı subayların eşcinsel pislik ve sapıklıkları yazar bu ismi çok güzel seçmiş gerçekten Sodom ve Gomore'yi andırıyor.

Kitabı okudu, puan vermedi.