Ustam ve Ben

Ustam ve Ben Elif Şafak

Kitap 8.2/10 ·  92 Oy · 29 Yorum  ·  533 okunma  ·  62 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Ustam ve Ben
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • İSBN:
  9786050918038
 • Kitabın Türü:
 • Çeviri:
  Omca Korugan
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap

Sponsorlu Bağlantı Reklamları Kapat

Kitap İstatistikleri

533 okur okudu. · 62 okur beğendi.
10 okur okuyor. · 7 okur yarım bıraktı.
29 yorum · 92 puanlama · 70 alıntı
7 haber · 5 fiyat · 2.765 gösterim
115 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap Hakkında Bilgi

Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistandan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.
Elif Şafakın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…
Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar...
Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

"İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi."

              

Ustam ve Ben Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

“Aşk gibiydi okumak da… Neden, nasıl müptelası olduğunu, bilen zaten gayet iyi bilirdi; bilmeyene de anlatamazdın bir türlü.”

Ustam ve Ben, Elif Şafak
2.

Şayet bir işi başarmak istiyorsan, onu neden bir başkasının değil, senin yapman gerektiğine kainatı ikna etmen lazım. Bunun da tek yolu çalışmaktır.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 146)
3.

"Göçmen kuşların kanı çabuk kaynardı birbirine. Şayet herkes her daim seferi olsaydı, belki de dünyada hiç savaş olmazdı."

Ustam ve Ben, Elif Şafak
4.

Evet, sen yoktun ama ben her gece seninleydim rüyalarımda; yarasalar uyanır, baykuşlar öterken, her karanlık çöküşü, senle sohbet ettim, hasret giderdim. Etime takılmış bir çengel gibi her yere taşıdım ismini ve şimdi senin için uzak bir hatıradan ibaret olsa da özlüyorum o eski günleri.

Ustam ve Ben, Elif Şafak
5.

Ne tuhaf. Bizi koruyan kollayan insanlar vardır etrafımızda. Hiç fark etmesek de onlar oradadır daima. Karşılık ya da minnet beklemeden, sadakatle, sevgiyle, sessizce... Nice sonra anlarız kıymetlerini. Hep geç kalırız teşekkür etmekte.

Ustam ve Ben, Elif Şafak
6.

Aşk gerekli değildi. Hatta yokluğu daha iyiydi. Aşk sadece ıstırap getirirdi. Sevgi yeterliydi.

Ustam ve Ben, Elif Şafak
7.

...Yaptığımız iş bize geri döner: Kâtipsen kağıdın, çiftçiysen toprağın, mimarsan taşın dilini konuşursun. İyi işler yapalım ki, şu âleme bir hayrımız olsun.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 252)
8.

Etrafını her dediklerine 'evet' diyen dalkavuklarla dolduranlar, fikrini dürüstçe söyleyen adamı hain zanneder.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 145)
9.

Onun bütün istediği aşık olmaktı. Uzun sürmese de olurdu. Bir yere varmasa da olurdu.

Ustam ve Ben, Elif Şafak
10.

İnsanın bir kütüphanesi varsa bin öğretmeni var demektir.

Ustam ve Ben, Elif Şafak
Bütün Alıntıları Göster

Ustam ve Ben kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
1 Kitapvekitap.com Doğan Kitap ·  2013 ·  480 syf ·  19.90
2 Kitapdenizi Doğan Kitap ·  2013 ·  480 syf ·  21.75
3 İdefix Doğan Kitap ·  2013 ·  480 syf ·  21.75
4 D&r Doğan Kitap ·  2013 ·  480 syf ·  21.99
5 Pandora Doğan Kitap ·  2013 ·  480 syf ·  24.65

Ustam ve Ben Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

kitap çok güzeldi türk edebiyatına ilk adımım yine elif şafağın aşk adlı eseriydi bu kitapda onun kadar güzel osmanlının tarihin bilinmeyen kapılarını açıyor bir taraftan genç ve toy bir insanın nasıl emekle piştiğini öğreten diğer yandan tarihin gizli perdelerini açan çok güzel bir eser

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
2.

İlk başta zor ilerliyordum ama sonra hemen bitti ve şu an en sevdiğim kitap oldu .Elif Şafak bu işte usta olmuş bence Türkiye'nin en iyi kadın yazarı tebrik ediyorum :)

Kitabı okudu, puan vermedi.
3.

Keyif alarak okumak başkadır ve her kitap ruha dokunmaz.Bu kitapda her şey var sıkılmak yok.Yazarın da dediyi gibi kalbime su gibi akdı...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

Şehrin Aynaları'ndan sonra Şafak'ı boykot edercesine kitaplarını okumayı bırakmıştım ama Ustam ve Ben, beni Şafak'la tekrar buluşturdu diyebilirim. Sıkılmak kelimesini kitabı elinize aldığınız andan itibaren lügatınızdan bence kaldırıcaksınız diye düşünüyorum çünkü üslup ve dilin güzelliği ve akıcılığı okura kitabın ilk sayfasıyla son sayfası arasında sıkılmak bir yana okuduğunuz sayfaların kalınlığı karşısında şaşkınlık hissi yaratıyor. Şahsımca Baba ve Piç te tarihi olaylar konusunda tepki çekmesine karşı bu kitabında okurların büyük bir çoğunluğunun memnun kalacağını düşünüyorum. Keyifli okumalar...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
5.

Güzel, ilgi çekici, genel olarak da akıcı bir kitap. Ara ara gereksizce uzatılmış betimlemeler, detaylar var. Sanki kitapta belli bir sayfa sayısının altına inmemek gerekiyormuş gibi. Ama herkesin bir tarzı vardır. Elif Şafak tarzını bu kitapta da konuşturmuş.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
6.

Mükemmel bir kitap gerçekten bitmesin diye bilerek yavaş okuduğum ve çok sevdiğim bir kitapdı .Kendimi o maceraların içinde gibi hissettim.Aynı zamanda öğretici ve tavsiyelerle dolu.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
7.

Elif ŞAFAK... Beni şaşırtmaya devam ediyor. Ne kadar donanımlı... Konusuna hakim olmak için ne kadar çok araştırmış... ve hayal gücü inanılmaz. Kesinlikle saygıyı hak ediyor. Başlangıçta ön yargıyla yaklaştığım yazarların başında günümüzün yerli yazarları ve maalesef (bunu utanarak söylüyorum) kadın yazarları geliyordu... İçimdeki açlığı gideremez zannediyordum. Yüzeysel ve basit olabilir diye okumak istemiyordum. Sonra dedim ki bu kadar insan yanılıyor olamaz bir dene bakalım... Sizde deneyin kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Kitabı okudu, puan vermedi.
8.

Selimiye Camii, Süleymaniye Camii vb. başyapıtların Sermimar Sinan tarafından nasıl yapıldığı koşulları, saray hayatı, insanların davranışları tutumları Elif Şafak çok iyi ele almış. Bir de en önemlisi her okuduğum tarihi kitapta şu gerçekle karşılaşıyorum. DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN!!!! . Bu kitapta da aynısı oldu .Okumalısınız. Her kitap edebiyat için okunmaz!!

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
9.

Hindistandan gelen bir fil ve filin bakıcısını temel alan kitap; büyük usta Mimar Sinan'ı ve donemi cok guzel resmediyor. Özellikle döneme dair kapsamli bir araştırma ve bilgi hazinesi. Olaylar ve dönemi iyi harmanlayan yazar akıcı bir hikaye sunuyor. Okurken büyük keyif aldığım kitap bittiğinde ise Elif Şafak'ın çalışkanlığına ve kalemine bir kez daha hayran kaldım.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi.
10.

tarihi roman yazarken araştırma çok önemlidir ve bu kitapta tam anlamıyla yapılmış...
üstelik bir dönemi her zaman yapıldığı gibi tepedekilerin ağzından, gözünden değilde alt tabakadan birinin gözünden yazmak çok güzel bir fikirdi bence ...
elif şafak kitapları içinde en farklı ve en güzel olanıydı

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
Bütün Yorumları Göster