Ustam ve Ben

Ustam ve Ben Elif Şafak

Kitap 8.1/10 ·  77 Oy · 24 Yorum  ·  413 okunma  ·  51 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Ustam ve Ben
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • İSBN:
  9786050918038
 • Kitabın Türü:
 • Çeviri:
  Omca Korugan
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap

Sponsorlu Bağlantı Reklamları Kapat

Kitap İstatistikleri

413 okur okudu. · 51 okur beğendi.
9 okur okuyor. · 6 okur yarım bıraktı.
24 yorum · 77 puanlama · 57 alıntı
7 haber · 5 fiyat · 2.262 gösterim
95 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap Hakkında Bilgi

Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistandan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.
Elif Şafakın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…
Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar...
Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

"İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi."

              

Ustam ve Ben Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

“Aşk gibiydi okumak da… Neden, nasıl müptelası olduğunu, bilen zaten gayet iyi bilirdi; bilmeyene de anlatamazdın bir türlü.”

Ustam ve Ben, Elif Şafak
2.

Şayet bir işi başarmak istiyorsan, onu neden bir başkasının değil, senin yapman gerektiğine kainatı ikna etmen lazım. Bunun da tek yolu çalışmaktır.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 146)
3.

"Göçmen kuşların kanı çabuk kaynardı birbirine. Şayet herkes her daim seferi olsaydı, belki de dünyada hiç savaş olmazdı."

Ustam ve Ben, Elif Şafak
4.

Evet, sen yoktun ama ben her gece seninleydim rüyalarımda; yarasalar uyanır, baykuşlar öterken, her karanlık çöküşü, senle sohbet ettim, hasret giderdim. Etime takılmış bir çengel gibi her yere taşıdım ismini ve şimdi senin için uzak bir hatıradan ibaret olsa da özlüyorum o eski günleri.

Ustam ve Ben, Elif Şafak
5.

...Yaptığımız iş bize geri döner: Kâtipsen kağıdın, çiftçiysen toprağın, mimarsan taşın dilini konuşursun. İyi işler yapalım ki, şu âleme bir hayrımız olsun.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 252)
Bütün Alıntıları Göster

Ustam ve Ben kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
1 Kitapvekitap.com Doğan Kitap ·  2013 ·  480 syf ·  19.90
2 Kitapdenizi Doğan Kitap ·  2013 ·  480 syf ·  21.75
3 İdefix Doğan Kitap ·  2013 ·  480 syf ·  21.75
4 D&r Doğan Kitap ·  2013 ·  480 syf ·  21.99
5 Pandora Doğan Kitap ·  2013 ·  480 syf ·  24.65

Ustam ve Ben Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Keyif alarak okumak başkadır ve her kitap ruha dokunmaz.Bu kitapda her şey var sıkılmak yok.Yazarın da dediyi gibi kalbime su gibi akdı...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Şehrin Aynaları'ndan sonra Şafak'ı boykot edercesine kitaplarını okumayı bırakmıştım ama Ustam ve Ben, beni Şafak'la tekrar buluşturdu diyebilirim. Sıkılmak kelimesini kitabı elinize aldığınız andan itibaren lügatınızdan bence kaldırıcaksınız diye düşünüyorum çünkü üslup ve dilin güzelliği ve akıcılığı okura kitabın ilk sayfasıyla son sayfası arasında sıkılmak bir yana okuduğunuz sayfaların kalınlığı karşısında şaşkınlık hissi yaratıyor. Şahsımca Baba ve Piç te tarihi olaylar konusunda tepki çekmesine karşı bu kitabında okurların büyük bir çoğunluğunun memnun kalacağını düşünüyorum. Keyifli okumalar...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
3.

Nefis bir kitap.Elif Şafak'ın bana göre en güzel kitabı çok beğendim. Yazdığı kitapların hepsi birbirinden güzel. Yazmadan önce çok iyi araştırmış ve çok iyi kurgulamış kesinlikle okuyun...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
4.

Meyveli ağacı taşlarlar demiş atalarımız .. Bu kadar kötü eleştiriyi hak etmiyor ..

Kitabı okudu, puan vermedi.
5.

Tarihi roman seven biri olarak kitabi beğendiğimi söyleyebilirim.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
6.

Aslında kitabın sonunu okuyana kadar bir dünya olumsuz şey yazmak istedim kitap hakkında. Kitap gereksiz bir sürü olaylar sinsilesinin anlatıldığı ama aslında o olayların hiç birinin önemli olmadığı yaklaşık bir 300 sayfadan oluşuyor. Fakat her şeyin açıklandığı son 100 sayfa beni etkiledi. 20 günde okuduğum bu kitabı inatla bitirmek için çok uğraştım. Fakat bu son 100 sayfa içinde kitap okunmaz yani. Gerçi Elif Şafak'ta kitabın sonunda açıklama yapmış sadece Mimar Sinan’ı, ustayı, bambaşka bir cepheden anlatmayı arzu etmiş. Onu ve onunla senelerce yakından çalışan çırakları, işçileri, kürek mahkûmlarını ve hayvanlan yazmak istemiş. Vel hasıl kelam çok bir şey beklemeyin kitaptan. Sadece aralara serpiştirilmiş Elif Şafak klasiği olan bir kaç Allah aşkı ile ilgili birkaç kelam var gözden kaçmaması gereken.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 4 puan verdi.
7.

tarihi roman yazarken araştırma çok önemlidir ve bu kitapta tam anlamıyla yapılmış...
üstelik bir dönemi her zaman yapıldığı gibi tepedekilerin ağzından, gözünden değilde alt tabakadan birinin gözünden yazmak çok güzel bir fikirdi bence ...
elif şafak kitapları içinde en farklı ve en güzel olanıydı

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
8.

Uzun zamandır listemde yer alan bir kitaptı zaten fakat listenin uzunluğundan bir türlü vakit bulamamıştım okumaya . En sonunda okumaya vakit bulabildim ve iyi ki de bulmuşum dedim kesinlikle Elif Şafak"ın en iyi kitaplarından biri harika bir yapıt olmuş çok beğendim.

Kitabı okumadı, puan vermedi.
9.

kitap güzeldi ama mimar sinanı nerdeyse hiç ön planda tutmamış yinede elif şafağın diğer eserlerine göre daha farklı ve güzel olmuş.

Kitabı okudu, puan vermedi.
10.

güzeldi ama elif şafak ın diğer kitaplarına göre olay akışının biraz zayıf kaldığını düşünüyorum.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
Bütün Yorumları Göster