Vatan Yahut Silistre

Vatan Yahut Silistre Namık Kemal

Kitap 7.7/10 ·  64 Oy · 4 Yorum  ·  564 okunma  ·  34 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Vatan Yahut Silistre
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  99
 • İSBN:
  9758688324
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Bordo-Siyah

Kitap İstatistikleri

564 okur okudu. · 34 okur beğendi.
0 okur okuyor. · 2 okur yarım bıraktı.
4 yorum · 64 puanlama · 18 alıntı
0 haber · 0 fiyat · 1.639 gösterim
44 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

Tanzimat döneminin en önemli isimlerinden birisi olan Namık Kemal, hemen hemen tüm eserlerinde "vatan", "hürriyet", "millet" kavramlarını esas almıştır.Batılı anlamda ilk tiyatro eserimiz olan Vatan Yahut Silistre, Namık Kemalin de yazdığı ilk oyundur. Eser, Namık Kemalin sağlığında Gedikpaşa Tiyatrosunda sahnelenmiş hatta gösterimin ardından çıkan bazı olaylar ve İbret gazetesinde yayımlanan bazı makaleler, Namık Kemal ve arkadaşlarının sürgüne gönderilmesine neden olmuştur. 

Bir tiyatro eseri olarak ayrıca ilgi görmüş, kısa zamanda başka dillere çevrilmiş ve pek çok tiyatro oyununun yazılmasına öncülük etmiştir. Rusların Silistre Kalesini kuşatmasına karşı koymak üzere gönüllü olarak Silistreye gelen İslam Bey ve erkek kılığına girerek onun ardından giden Zekiyenin hikâyesinin işlendiği Vatan Yahut Silistrede asıl vurgulanmak istenen, "vatan uğruna yapılmayacak şey olmadığı"dır.

Vatan Yahut Silistre Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

3.

Her gün bin kere kendini öldürmeye kalkışırdı. Sonra bu dünyaya kendi iradesiyle gelmediğini düşünerek, öteki dünyaya da kendi isteğiyle gitme hakkını kendinde göremezdi.

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Beyaz Balina Yayınları)
4.

Bir haber bir evden bir eve gidinceye kadar yarısı etrafa dökülüyor. İçine yarıdan fazla yalan karışıyor. Manastır'dan Bağdad'a gelen havadisten ne öğrenilebilir?

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Beyaz Balina Yayınları)
6.

Uyusam, rüyamda sen! Uyansam, hayalimde sen! İnsan içine çıksam, gönlümde sen! Bedenimi mi istiyorsun? İşte tutsağınım. Canımı mı istiyorsun? Al da kurtulayım!

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Beyaz Balina Yayınları)
7.

Vatanımız için ölmeye mi geldiniz? Niçin vatanınızdan çıktınız? Pekala, çıktınız; ölseniz... Ölüm karşınıza gelince şahin görmüş ördek gibi kaçarsınız... Öldürecek adam bulunca, bulutla yarışan kaplan gibi kovalarsınız... Öyle değil mi?... Sanki aldığınız canlar, sizin bedeninize girecek! Sanki öldürdüğünüz insanların ömrü size eklenecek!...

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Beyaz Balina Yayınları)
8.

Uyuyor, ne güzel uyuyor. Melek de uyusa böyle uyur. Saçları yastığına ne tuhaf dağılmış. Keşke yastığı göğsüm olaydı... Keşke yorganı saçlarım olaydı. Böyle şeyleri insan söylüyor da, sonra tahammül edemiyor .

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 47)
9.

... Geçenler, bizi ya ölmüş ya da yaralı bulacak. Ben öleceğim diyorum. İçinizde ölümden korkmayan kimdir? Arkamdan ayrılmayacağınıza yemin ediyor musunuz?

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 35 - Mavigöl yayınları)
10.

... Meğer canından vazgeçenler için ölmek pek korkunç bir şey değilmiş! Âdeta ölüm canlansa da karşıma çıksa, üzerine yürümekten çekinmeyeceğim.

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 79 - Mavigöl yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

Vatan Yahut Silistre kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

Vatan Yahut Silistre Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Vatan Yahut Silistre kitabı, Namık Kemal'in hayattayken oynanan tek piyesidir. Sahnelendiğinde seyirci tarafından çok beğenilmiştir. Halk Namık Kemal' e takdirini sunmak için, Namık Kemal' in idare ettiği gazeteye bir teşekkür mektubu bırakmış ve mektup yayınlanınca gazete kapatılmıştır. Gazeteyle ilgili olan Namık Kemal, halkın zihnini bulandırdığı gerekçesiyle sürgün edilmiştir ve Padişah Abdülaziz tahttan indirilinceye kadar sürgün edildiği Magosa' da kalmıştır. Bu sebeplerden dolayı, Vatan Yahut Silistre kitabının Namık Kemal' in hayatında önemli bir yeri vardır. Kitap her ne kadar bir tiyatro oyunu olsa da okurken bu hissi almıyorsunuz. Kitap savaş döneminde yaşamış bazı insanların başından geçenleri konu alıyor. Keyifli ve tavsiye edebileceğim bir kitap.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Namık Kemal'in harika bir romanı ; iki aşkı anlatıyor . İslam Bey, gönüllü olarak orduya gider. Sevdiği Zekiye ile vedalaşmak üzere onun odasına gider .Zekiye’ye, sevgisini anlatır. Zekiye de İslam beyi sevmektedir . Ve onun arkasından o da erkek elbisesi giyerek gönüllüler takımına karışır, Silistre’ye kadar gider. Silistre’de kuşatma altında kalırlar. İslam Bey yaralanır, ona Adem ismini almış Zekiye bakar. Yaralı olduğu halde İslam, yanında Abdullah Çavuş ve Zekiye ile düşman cephanesini ateşlemek üzere giderler. Dönüşlerinde düşman kuşatmayı kaldırmış ,çekilmiştir. Kumandan Sıtkı Bey Zekiye’nin vaktiyle bir namus meselesinde itaatsizlik ettiği için keçe külah edilmiş olduğundan asıl adı olan Ahmet’i değiştirip Sıtkı’yı kullanarak yeniden askerlikte rütbesi kazanmış olan babası çıkar. İslam ile Zekiye’nin düğünleri kazanılan savaşın mutluluğuyla birlikte yapılır.
Kitap , sadece bana özel bir tiyatro hazırlanmış gibi hissettirdi , büyük bir zevkle okudum .

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

Tiyatro olarak yazılmasına rağmen okuduğunuz da roman gibi geliyor.Namık Kemal o dönemin şartlarını eserde çok iyi yansıtmış.Milli duyguyu okuyucuya kazandırıyor.Ben okurken zevk aldım.Herkese tavsiye ederim.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

Canlandırılmak için yazılmış bir tiyatro eseri olsada insana okurken zevk ve heyecan veriyor.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.