Kemalettin Tuğcu

Kemalettin Tuğcu

Yazar 8.8/10 · 6 Oy · 12 kitap · 137 okunma ·  12 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Kemalettin Tuğcu
 • Ünvan:
  Türk Yazar
 • Doğum:
  İstanbul 27 Aralık 1902
 • Ölüm:
  İstanbul 19 Ekim 1996

Sponsorlu Bağlantı Reklamları Kapat

Yazar İstatistikleri

12 okur beğendi.
6 puanlama · 0 alıntı
2 haber · 833 gösterim
137 okur kitaplarını okudu.
4 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Kemalettin Tuğcu'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kemalettin Tuğcu'nun Biyografisi


Kemalettin Tuğcu, (d. 27 Aralık 1902 - ö. 19 Ekim 1996), 300'den fazla Türkçe romana imza atmış yazar. İstanbul'da doğdu. Ayaklarındaki bir özür nedeniyle, uzun süreli eğitim görmedi. Kendi kendini yetiştirmiş olan Tuğcu, 13 yaşlarında şiir ve öykü yazmaya başladı. Özellikle, acıklı konuları ve melodramatik olay örgüleri olan romanlarıyla tanındı.

1928 yılında Türkiye Yayınevi'nde çalışmaya başlayan Tuğcu'nun ilk romanı, 1936 yılında yayımlandı. Türkiye'nin hızlı bir değişim geçirdiği, özellikle köyden kente göçle birlikte kentlerin büyüdüğü, şehir merkezlerinde ahşap evler yıkılıp apartmanlar inşa edilirken kentlerin çevresinde kenar mahallelerin oluştuğu 1960'lı yıllarda Kemalettin Tuğcu'nun kısa romanları çok sayıda okura ulaştı. Okurları çoğunlukla çocuklardan ve gençlerden oluşan Kemalettin Tuğcu'nun 300'den fazla romanı yayımlandı. 

Kemalettin Tuğcu, Türk sinemasında çocuk yıldızların rol aldığı filmlerin ilki olan Ayşecik'in senaryosunu kaleme almıştır.Baba Evi adlı romanı, aynı adlı televizyon dizisine ilham vermiştir.

1990'lı yılların sonlarında Star TV'de aynı adlı kitaplarından uyarlanarak yayınlanan Üvey Baba, Küçük Besleme, Mercan Kolye, Babamın Günahı ve Altın Saçlı Kız filmleri ile filmlerin devamı niteliğinde aynı kadroyla çekilen Üvey Baba, Küçük Besleme, Mercan Kolye dizileri büyük başarı kazanmıştır. 19 Ekim 1996 tarihinde vefat eden Kemalettin Tuğcu Çengelköy mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.
 

Kemalettin Tuğcu'dan Alıntılar Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.

Kemalettin Tuğcu ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

1.

Ah ah Kemalettin Tuğcu'nun yeri ayrıdır bende.
Beni kitap okumaya alıştıran adam!

Yazarı beğendiği yazarlara ekledi.