Rabia, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir davalı herşeye hazırlıklı olmalı asla gafil avlanmamalı.

Dava - NTV Çizgi Klasik, Franz Kafka (Sayfa 83)Dava - NTV Çizgi Klasik, Franz Kafka (Sayfa 83)
İnci Ayten, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Beni sana getirecek bir yol bulmuştum,karanlıktan aydınlığa kavuşacaktım.Bu yolu umutla,sevinçle kazmış,kendimden de bir şeyler katmıştım.

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 145)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 145)
İnci Ayten, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Öyle zaman olur ki odada yalnızken bile "yok oluverir" insan,bunun nedenleri çoktur,kişi yaşarken bile ölebilir.

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 130)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 130)
Hogír, Babaya Mektup'u inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Bir mektubun mükemmel bir esere dönüştüğü bir kitap. Zaten Kafka nin yazacağı mektubun da öyle basit olacağını düşünmek saflık olurdu.
Kitap her ne kadar Kafka'nın babasına yazdığı bir mektup olsa da mektuptan ziyade bir otobiyografik eser olarak nitelendirebiliriz kitabı.
Kafka çocukluğundan gençliğine, askerlikten mesleki yaşamına, evliliklerine kısaca tüm yaşamını babasıyla olan ilişkisi üzerinden anlatmış.
Kafka'nın babası da diğer çoğu baba gibi mükemmel bir çocuk yetiştireceğim diye kendi hayatını da çocuğun hayatını da mahvedenlerden. İyi bir insan yetiştirmek yerine kendisinde bile olmayan değerleri, özellikleri oğluna dayatarak bir robot yetiştirme çalışmak. Ve bunları dayttığı kişinin de zevklerinin olacağını, başka duygular yaşadığını kendi başına ayrı bir birey olduğunu unutmak. İşte malesef ki çoğu babanın yaptığı hata.
Kitabı okurken anlıyoruz ki Kafka'nın çocukluğunda maruz kaldığı bu dayatmalar hayatının her alanında etkili olmayı başarmış. Babasının istediği gibi biri olamadığı için babasıyla birlikte kendisine de çoğu zaman kızmış. Hatta evliliği bile babasına ulaşabilmenin, ona yaklaşabilmenin bir yolu olarak görmüş. Ve sonunda ne babasının ne de kendisinin olmasını istediği kişi olabilmiş.
Kafka yazdığı mektupla yetinmemiş olacak ki kendi mektubu içinde babasının ağzından da kendine cevap yazmış. O kısım gerçekten şahaneydi. Hayatını neredeyse altüst eden babasını haklı çıkarabilmesi kendini onun gözünden eleştirebilmesi bana çok etkileyici geldi. Kafkaya olan hayranlığım arttı diyebilirim.
Sonuç olarak Kafka severlerin, Kafka'yı tanımak isteyenlerin okumaktan zevk alacağı bir kitap. Kitap ayrıca baba-oğul ilişkisi açısından sosyolojik bir kitap olarak da değerlendirilebilir benim için.
Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar

Seher Ahmetoğlu, Dönüşüm'ü inceledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Gregor Samsa...
Toplumun seni kabul etmesi için herkes gibi mi olman gerekiyor? Herkesleşmek (!) bu kadar önemli mi (?)
Hayır. Asıl önemli olan kendin olabilmek ve kendini olduğun gibi sevebilmek. Boşver toplumun değer yargıları seni kabul etmesin varsın sen yinede kendin ol! Kimselere benzeme!
Alelade okunmaması gereken ve üstünde kafa yorulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Benliğini koru, kendini sev!