Haber

2014 Orhan Kemal yılı olsun!

Orhan Kemal'in Adana'da çalıştığı pamuk fabrikası, Güzel Sanatlar Fakültesi'ne dönüştürülüyor. Yazarın 99'uncu doğum günü kutlamalarında konuşan oğlu 2014'ün Orhan Kemal yılı ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çağrıda bulundu.

Orhan Kemal'in 99'uncu doğum günü kutlamaları, yazarın çalıştığı pamuk fabrikasının güzel sanatlar fakültesine dönüştürüleceği müjdesinin verilmesine de vesile oldu. Kutlama, Türk edebiyatının öncü isimlerinden olan yazarın kişisel eşyaları, fotoğrafları ve yazışmalarının yer aldığı Cihangir’deki Orhan Kemal Müzesi'nde yapıldı. Müze önünde kısa bir konuşma yapan Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, babasının çalıştığı Milli Mensucat Fabrikası'nın güzel sanatlar fakültesine dönüştürüleceğini söyledi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan iki isteğini dile getirdi. Öğütçü, "Yetkili merciler tarafından yapılmasını önemsediğim iki şey var. 2014 yılının Orhan Kemal yılı olarak ilan edilmesi. Diğeri de Adana'daki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne Orhan Kemal adının verilmesi" dedi.

“Orhan Kemal ustamdır”
Kutlamaya katılan isimlerden Ahmet Ümit ise yaptığı konuşmada yazarlık kariyerinde Orhan Kemal'in etkisine değindi. İlk okuduğu kitaplar arasında Orhan Kemal'in Murtaza, Bereketli Topraklar Üzerinde gibi kitapların yer aldığını belirten Ümit: "Ben de Orhan Kemal gibi kısa diyaloglu cümlelerle karakterleri anlatmaya çalışırım. Onun karakterleri de benim karakterlerim de sokaktan gelir. Benim üzerimde, hiç karşılaşmamış olsak da, çok büyük emeği vardır. Ustam diyebileceğim büyük yazarlardan biridir."

Çok satmanın ve yabancı dillere çevrilmenin de önemli olduğunu ama iyi edebiyatı asıl belirleyenin Orhan Kemal gibi zamana direnmek olduğunu da sözlerine ekledi.

“İyiliğin yazarı”
Genç edebiyatçı Onur Caymaz ise Orhan Kemal'i “iyiliğin yazarı” olarak betimledi. Caymaz, Orhan Kemal için, “Bugün her şeyin bu kadar kötülükle beslendiği bir ortamda, edebiyatın iyi, dünyanın ve yaşadığımız ülkenin iyi insanını anlatan bir yazar” yorumunu yaptı.

Haber İlişkili Yazarlar

8.2/10 ·  239 Oy

Okur Etkileşimi

Haber ile ilgili okur yorumları Yorum Yap

Henüz yorum eklenmedi.