7. Hikaye Tamamlama Etkinliği
7. Hikaye Tamamlama Etkinliği Geleneksel hikaye tamamlama etkinliklerimizin yedincisini tamamlamış bulunuyoruz. Bu seferki hikayemiz gizemle başladı ve bir polisiye/suç hikayesine dönüştü. 11.510 kelime ile en uzun hikayelerden birine imza atmış olduk böylece. Bu uzun soluklu hikayeyi bütünleştirilmiş olarak buradan okuyabilirsiniz.
Beren ile Lúthien’in Hikâyesi Geliyor!
Beren ile Lúthien’in Hikâyesi Geliyor! J.R.R. Tolkien’in oğlu, babasının en ünlü ve en sevilen destanlarından biri olan Beren ile Lúthien’in Hikâyesi’ni tek bir kitap hâlinde bizlere sunmaya hazırlanıyor.
Türkiye ilk kez 'dergi ihraç ediyor'
Türkiye ilk kez 'dergi ihraç ediyor' Türkiye, tarihinde ilk kez Avrupa’ya ‘dergi ihraç ediyor.’ Spor dergisi Socrates, Almanca edisyonuyla Avrupa’ya açılıyor.
Canlı yayında skandal gaf: Kürk Mantolu Madonna ile şarkıcı Madonna'yı karıştırınca...
Canlı yayında skandal gaf: Kürk Mantolu Madonna ile şarkıcı Madonna'yı karıştırınca... Aramızda Kalmasın programında yaşanan bir gaf sosyal medyaya damgasını vurdu. Programın yorumcularından biri Kürk Mantolu Madonna ile şarkıcı Madonna'yı karıştırınca yerden yere vuruldu.
Hasan Ali Toptaş:1970’leri özlüyorum, düşmanlığın bile bir zarafeti vardı
Hasan Ali Toptaş:1970’leri özlüyorum, düşmanlığın bile bir zarafeti vardı Küçük bir Anadolu kasabasında yalnız, sessiz bir çocuktu. Bir gün omzuna Edebiyat Tanrısı dokundu. Kendine harflerden, kelimelerden bir dünya yarattı. Yıllarca köşesinde sessizce romanlar yazdı. Ve bir gün edebiyatımızın en büyük yazarlarından biri oldu. Kitapları İsveç’ten Güney Kore’ye pek çok ülkede yayımlandı. Ona “Doğu’nun Kafkası” diyorlar. Ama sanki o daha çok Marquez’le, Borges’le akraba. Bu hafta çıkan ‘Kuşlar Yasına Gider’i babasının ölümünden sonra kaleme aldı.Tıpkı kendisine benzeyen karakterlerine bile kırıcı tek söz söyletmemiş...Yitip giden güzellikleri yaşlı bir adamın sessizliğiyle anlatmış... Bütün dünyanın kederini bir sigaranın boğum boğum dumanına sığdırmış... Hasan Ali Toptaş’la tanışınca, bu ülkede iyiliğin tükenmeyeceğine inancınız tazeleniyor. Bizi Ankara Eryaman’daki evinde misafir ediyor. Çocukluğumdan hatırladığım bir sofrayla...Dolma, cacık, peynir ve rakı... Sonrası için de helva... Arkadaşı Ethem Baran sarıkanatları tavaya atıyor. Cızır cızır sesler içind
Sadece Tsundoku’dan Muzdarip Olan Kimselerin Anlayabileceği 14 Enteresan Durum
Sadece Tsundoku’dan Muzdarip Olan Kimselerin Anlayabileceği 14 Enteresan Durum Başlığa bakıp, ulan bu Tsundoku ne ola ki? diye düşünenler olabilir. Tsundoku Japonca bir kelime ve “sürekli kitap almak ama bu kitapları okumamak” anlamına geliyor. Tsundoku’dan muzdarip kimseler bir nevi biriktirici, istifçi. Japonlar bu olguyu tanımladıklarına göre sanırım kendilerinde bu türden kimseler çok. Türkiye’de kitap okuma oranları çok düşük olduğu için aramızda ne kadar Tsundoku var bilemiyoruz, ama bu içerikle birlikte kendilerine ulaşacağımız kesin.
Okunduktan Sonra Toprağa Ekilebilen ve Ağaca Dönüşen Kitap Yayımlandı!
Okunduktan Sonra Toprağa Ekilebilen ve Ağaca Dönüşen Kitap Yayımlandı! ‘Babam Ormandaydı (Mi Papá Estuvo en la Selva)’ adlı çocuk kitabı, okunduktan sonra toprağa ekiliyor ve bir kaç hafta içinde ağaca dönüşüyor.
Edip Yüksel’den Nefret Etmek İçin 10 Neden!
Edip Yüksel’den Nefret Etmek İçin 10 Neden! Yeni şeyler söyleyen insanlara karşı bir önyargımız var. Nedense dogmatik inanışlarımız yüzünden hiç kimseyi dinlemiyoruz. Bunlardan biri de Edip Yüksel. Kendisini takdir eden az bir kesim olmakla birlikte, kardeşleri olan Müslümanların büyük bir çoğunluğu ondan nefret ediyor. Gerçi neden ettiklerini de bilmeden! Ben Edip Yüksel’i tarafsız bir şekilde izlemeye devam ediyorum. Katıldığım bir çok tespitleri olduğu gibi katılmadıklarım da var.
Doğu Ekspresi Cinayeti’nde Johnny Depp ve Michelle Pfeiffer Başrollerde!
Doğu Ekspresi Cinayeti’nde Johnny Depp ve Michelle Pfeiffer Başrollerde! Polisiye Edebiyatın klasiği Agatha Christie‘nin Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanının beyazperdeye uyarlandığını duyurmuştuk. Şimdi filme katılan ünlü isimler de belli oldu.
Yeni Yazar Adaylarının Yapmaması Gereken 8 Şey
Yeni Yazar Adaylarının Yapmaması Gereken 8 Şey Yazar olmak istiyor, ama nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Ya da kitabınızı bastırmakta güçlük mü çekiyorsunuz? O zaman yaklaşın, size anlatacaklarım var.