Mert Demiröz, Kızıl Nehirler'i inceledi.
5 dk., Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 9/10 puan

Elinizden düsüremeyeceginiz,gercekten dolu dolu bir kitap. Yazarin olaylar arasinda kurdugu baglantilar hayranlik verici.Kitapta islenen olaylar hic siradan degil, tahmin etmesi güc, bu romani daha da guzel kiliyor.Son bölümlerde her sey öyle güzel izah ediliyor ki her sey yerli yerine oturuyor.Ayiracaginiz zamanin karsiligini kesinlikle verecek bir kitap.

Hasan G., Kimlik'i inceledi.
8 dk., Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 7/10 puan

'Kimlik' ile başla dedi, yayınevinin tezgahında bulunan kız, bir yandan da Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği elimde. Kundera'nın ilk okuduğum kitabı oldu böylece.
Farklı jenerasyondan iki insanın yaşadığı ilişki üzerinden yola çıkarak yaşadıkları yabancılaşma, kuşku dolu hissiyatlar ile girdikleri girdaplar ve bunun sonucunda da kimliklerindeki kaçınılmaz değişiminin alışık olmadığım bir üslupla anlatımı olan bir romandı. İlişki ile başlayıp bu kimlik değişimlerini hayatın geneline yaymak mümkün. Bunu hem etrafımızda hem kendimizde net olarak görebiliriz. Sevgilinizle, eşinizle olduğunuzdan farklı olarak iş yaşamında farklı bir yüze bürünürken, samimi arkadaşların olduğu bir ortamda bambaşka bir yüze bürünebiliyoruz. Buna çok yüzlülük denebilir belki.
Bunun yanında dostluğa, cinselliğe, devrime, aşka bakış akışı hep ters köşedir, kalıpların dışında bakar. Devrimi anlatırken tanrıya itaatten bahseder, aşkı anlatırken ağzımızdaki salgıdan, dostlar anı taşıyıcılarıdır, cinsellik ise kışkırtıcı derecede çekicidir.
Sırf tekdüze düşünceleri reddetmesi bile okumak için bir sebep oluşturabilir.
Yalnız kitapta bir ayrıntı dikkatimi çekti ki -di'li geçmiş zamanla şimdiki zaman arasında gidip gelmektedir, insanın bir miktar şaşırtıp sinirini bozmuyor değil.

Fırat Çağlar MANTAŞ, Kafa Dergi Sayı: 26'ı inceledi.
1 saat önce, Kitabı okudu, 8 günde, Puan vermedi

Gittikçe güzelleşen bir dergi. ilk sayısından itibaren elimden geldiğince kaçırmamaya çalışıyorum. çok etkilendiğim yazılar vardı bu ay da. çok farklı konulara dikkat çekiyorlar en sevdiğim yönü bu. Böyle dergilerin olması umut verici.

alparslan, İz'i inceledi.
1 saat önce, Kitabı okudu, Puan vermedi

Alanında başarılı olan tanınmış avukat Vedat Karacan'ın intihar etmesiyle olay başlıyor bu olayı araştırmak üzere kızı Verda babasının bu intihar girişimini araştırır pişmanlıkla babasının intiharını araştırır

Kitabının sonunda "Evelallah yaparsınız Gazanfer Bey..." başlıklı yazısı ile büyük ustayı andığı duygu dolu, kadirşinas yazısı ile güldürürken ağlatmayı da başardığı çok keyifle okuduğum bir Gülse Birsel kitabı. İnsan kitabı okurken; 'ne güzel, ne akıllıca mizah yapan bir Türk kadını' diye düşünmeden edemiyor.

ALİ NAFİZ YAZAR, Hayal Meyal'ı inceledi.
2 saat önce, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Gayet sağlıklı bir insansınız. Size yetecek, kimseye muhtaç etmeyecek kadar bir geliriniz de var. Fakat aniden bir gün kanser olduğunuzu ve dünya üzerinde sayılı günleriniz kaldığını öğreniyorsunuz. Tarık Tufan'dan bir insan hikayesi. Sizin gibi sıradan ama aynı zamanda sizin gibi özel bir insanın hikayesi. Duyguları, pişmanlıkları, özlemleri, umutsuzlukları, yaşanmışlıkları ve aynı zamanda yaşanmamışlıklarıyla sıradan bir insanın hikayesi.

Yasin YALÇIN, İlyada'yı inceledi.
3 saat önce, Kitabı okudu, 43 günde, Beğendi, 7/10 puan

İlk olarak lisede edebiyat dersinde duymuştum bu kitabın, daha doğrusu destanın adını. "İlyada ve Odysseia," demişti hocamız, "Yunan edebiyatının iki temel taşıdır."
Gerçekten de öyledir. İlyada o kadar büyük ki, 2000 yıl önce yazılmış olmasına rağmen günümüze kadar ulaşmayı ve insanların gönüllerine dokunabilmeyi başarıyor, kendini okutturuyor, ismini duyuruyor.

Kitap esas itibariyle Akhalarla Truvalıların birbirleriyle kıyasıya savaştığı Truva Savaşı'nı anlatıyor. Bilenler bilir, Truva savaşı aslında 10 sene süren uzun bir savaştır ama bu kitapta savaşın sadece 51 gün süren kısmı
anlatılıyor. Savaşın başlangıcı ya da bitişi gösterilmiyor. Çünkü asıl amaç Truva Savaşı'nı anlatmak değil. Bu, büyük savaşçı Akhilleus'un ve Truva prensi Hector'un
destanı. Kitap Akhilleus'un onur payının elinden alınması yüzünden Kral Agamemnon'a kızması ve savaştan çekilmesiyle başlıyor. Buradan sonrasında Zeus Truvalılara destek vermeye başlıyor ve diğer tanrıların savaşa katılmasını yasaklıyor. Ve savaş Truvalıların lehine dönüyor. Kitapta anlatılmak istenilen en önemli şeylerden biri, aslında insanların değil tanrıların ne istediği, hangi tarafı desteklediği, kendilerine ne kadar tapınıldığı, kendilerine ne kadar adaklar kurban edildiği. Savaş buna göre şekil alıyor, yön değiştiriyor. Bir bakıyoruz Zeus Akhalara şimşekler yolluyor, bir bakıyoruz Athena Akhilleus'la çarpışması için Hector'u kandırıyor.

Güzeller güzeli Helene yüzünden çıkan bir savaş, Agamemnon'un Truva'ya hükmetme isteği ve savaşta ölenler, yaralanlar... Çevik ayaklı Akhilleus, oynak tolgalı Hector, ok akıllı Odysseus, bilge Nestor, Diomedes, Aineias, Patroklos, Aias ve daha niceleri. Hepsi ama hepsi, tanrıların ve kralların isteği doğrultusunda rüzgara kapılmış yaprak gibi hareket ediyorlar, büyük şehir Truva için.

Rogojin, Bütün Öyküler 2 (1885-1886)'i inceledi.
 3 saat önce, Kitabı okudu, 43 günde, Beğendi, 10/10 puan

22 Ekim 2016

Neredeyse iki ay süren bir okuma sonunda, bugün, bu akşam Çehov külliyatımın, yani "Çehov mevsimi"nin ikinci cildini bitirmek nasip oldu. Çok zor bir iki ay gibiydi sanki, başıma gelmeyen gelince, kitapları okumak zorlaştı, okumakta zorlanınca isteksizlik arttı, ve en yakınım dediğim Çehov bile biraz biraz yabancı gibi göründü gözüme; amabu durumun biteceğini, geçeceğini biliyordum, bilmiyorsam da hissediyordum, ve nitekim öyle de oldu; o delilik geçince, geriye sarı sayfalarına loş ışıkta bakabildiğim, dodi'nin yanında uzanıp çıt çıkmayan odada bir sağa sola dönerek, gerinerek ve arada uykuya bırakarak kendimi, usul usul okumak kaldı Çehov kitabımı.

Bu ikinci cilt, çok güzel hikâyelerle dolu. Ne zaman bir Çehov eseri okusam, beni en çok meraklandıran sorulardan birisi, acaba bu kitapta da yepyeni ve bende izi kalacak bir karakterle karşılaşacak mıyım, sorusu oluyor. Ve, var, evet, burada da ve bu sefer de, yeni, daha önce tanışmadığım Çehov karakterleri. O halde bahçemizde artık sayıları yirmilere ulaşan ve ancak bir kaç tanesine Çehov karakterlerinin isimlerini verebildiğim yavru kedilere, artık yavru da sayılmazlar, yeni isimler buldum diyebilirim, öyle sesleneceğim hepsine: gel Kunin...gel sevgili İvan Matyeviç.. aynen Gusev, İona ve diğerleri gibi...

Kitap gerçekten güzel. Hikâyeler kronolojik olarak sıralandığı için bu ikinci ciltte yazarımızın 25-26 yaşlarında yazdığı güzel hikâyeleri okuyoruz: arka kapakta çok güzel ifade edildiği üzere; Çehov gencecik yaşında eleştirerek ama muhakkak muhabbetle, sevgiyle sarmalayarak yazıyor Rusya'yı bize, her hikâyede başka başka konular okuyor ve Çehov'un en önemli özelliği olan berrak, lekesiz bir ruh tavsiriyle, ruhlarını hissedebildiğimiz gerçekçi, gerçek karakterlerle tanışarak devam ediyoruz okumaya. Bir klasik olarak bu sefer kitapta "Acı" adıyla verilen hikâyede- ilk adı Kime Anlatsam Kederimi idi, İona'nın oğlunun ölümünü müşterileriyle paylaşmak için muhabbeti sohbeti bahane eden bir at arabası sürücüsü olarak tanıyoruz ve içimiz acıyor onun acısına. İvan Matyeviç, benim için artık unutmayacağım yeni bir Çehov karakteri olarak, yoksulluğu ve gençliği ile kitapta ışıldıyor gerçekten. "Çocuklar" çok güzel bir başka hikâye. En güzel hikâyelerden olan "Kâbus"ta Kunin dindarlığının hakikatini utanarak, mahcubiyetlere sürüklenerek öğreniyor. "Anyuta" yine bir başka dokunaklı Çehov hikâyesi: baş karakterimiz Anyuta başkalarının vurdumduymazlığının karşısında mazlum, çaresiz dağılıp giderken bize ona üzülmek kalıyor. Son olarak, kitabın önemli bir kısmındaki hikâyelerde karşımıza çıkan ve bende sempati uyandırması imkânsız olan avcılık ve av meseleleri, "Avcı" adlı hikâyede Yegor Vlasıç karakteriyle hem zirve yapıyor hem de yine çok vurucu, güçlü ve acımasız bir karakterle Çehov inanılmaz bir lezzet almamızı sağlıyor.

Bütün hikâyelerde, ama belki birkaç tanesi hariç tutulabilir bu hikâyelerin, Çehov'un yine pırıl pırıl, lekesiz, berrak, gerçek hissi uyandıran karakterler yaratarak bize hayatın adaletsizlikler üzerine kurulu olduğunu, sistemlerdeki adalet arayışlarının karşılanması belki mümkünken insanlar arası ilişkilerde asla düzelemeyecek ve sadece toplumsal eşitsizliklere bağlanamayacak nice eşitsizlikler, kopmalar, nice acılarla yoğrulmuş ruh halleri, yıllanmış yaralar olduğunu söylediğini görüyoruz. Ancak yine de belki de genç olmasının ve sonraki yaşlarında karşısına çıkacak hastalığını etkisi henüz ortalıkta yokken, bütün bu hikâyelerin kıpır kıpır, canlı, insana mutluluk veren ve edebiyata dönmemizi sağlayan, bizi her defasında edebiyata çağıran bir edebiyatçının seslenişi olduğunu görüyoruz.

O halde hepimize Çehov'u sevmek ve onu okumak kalıyor...iyi okumalar.

***
20 Eylül 2016:

Günlerdir Çehov okuyamıyorum. Oysa kitap elimde, sayfaları karıştırıyorum, hikâyeleri yarım bıraktımsa baştan başlıyorum. Hatta ilginçtir, sanki okumaya devam edeyim diye bir de Gusev karakteri çıktı karşıma hikâyelerden birinde, ama tabii ki tanrısına yalvararak iyileşmeyi bekleyen ve öldüğünde o naif, mazlum bedeni okyanusun derinlerine inen Gusev değildi, en sevdiğim Çehov karakterlerinden olan Gusev değildi o, başka birisiydi bu sefer...ama farketmedi, okuyamıyordum. 8 kitaplık külliyatının başında, sevgim böyle yoğunken ne oldu da okuyamıyorum? Oysa hangi kitabında çıkar karşıma bilmem, Yegoruşka'nın fırtınada sıcakta bozkırı aşmasını bir kez daha okumayı hayâl ediyordum, ya da belki İona bir sayfanın ardında, belki bu hikâyenin değil de bir başkasının hemen arkasında beni bekliyordu, bir kez daha okuyayım diye; acılı başı atına sarılmış bekliyordu beni, oğlunu bir hafta önce kaybetmiş olmanın acısını dinlemeyen nice insanın karşısında, bir kez daha onun acısına bakıp o ata ben de sarılacaktım ellerimle...ama yok, okuyamıyorum. Çehov mevsimi demiştim, Çehov mevsimi başladı, duymayan duysun, bilmeyen bilsin demiştim, okumayan okusun, okuyanlar da bir kez daha Çehov'a koşsun istemiştim, ama olmadı, sanki bir sonbahar hastalığı gibi yaprak dökmüş gibiyim, zirâ takâtim kalmadı ve hareket edesim gelmiyor. Bugün bile zar zor on sayfa okudum ve yine güldüm okuduklarıma, çünkü genç Çehov yine sivri kalemiyle eleştirmeye devam ediyor, hayat onu hastalığıyla sarsmadı henüz, bu yüzden bütün sevimliliğiyle genç yaşında yazdığı karakterlerin hepsi hem komikler hem de sinir de ediyorlar insanı. Gönlüme birisi daha düşer mi diye bekledim, olur ya, bir Gusev daha, belki bir Varka ya da Volodya, neden olmasın, bu öyküde ya da bir diğerinde bekliyor beni...ama yok..içimde bir ağrı var, bir sıkıntı var içimde, büyüyüp büyüyüp dışarı taşmak istiyor, evdeki bütün kitaplara baktım da, Cortazar da Faruk Duman da o kadar uzak geldiler ki bana, keşke kış gelse diye hayâl edip duruyorum. Canım Çehov. Herkesi bıraksam da senden asla vazgeçmeyeceğim.

Çehov'un benim de günlerdir bitiremediğim bu güzel kitabını herkese öneriyorum...beni beklemeyin, lütfen okuyun, beni de geçin, hatta bana siz anlatın Çehov'u, söyleyin, Gusev bu kitapta mı? Kara Keşiş de bu kitapta mı? Bütün o komik, gülünç karakterlerin arasında içi yanan, acılı birisi daha var mı, Zeze gibi, Âdli gibi içimize kazıyacağımız, bir daha unutamayacağımız?

Çehov'u, herkese, mutlaka, öneriyorum.

****
12 Ekim 2016:

Artık o kadar ağır okuyorum ki yapacak birşey kalmadı. Bir aydır sürünüyorum, kitap okuyamadığım günlere geri döndüm. Belki de ömrümün en güzel kitaplı yıllarından biri geçen seneydi..dolu dolu, keyifle, keşfederek ve tad alarak.. Faruk Duman gibi bir de Çehov'u ekleyerek bu tadlar arasına; yürümek, gezmek, hayâl etmek ne güzeldi. Çehov mevsimi diye diye konuşurken, bir yağmurlu, bir sıcaklı rüzgârlı mevsime girmiş olduk. Gece yatarken moralim bozuk sayılırdı, kötü birşey olduğundan da değil...televizyon açık uzanırken kalktım, raftan Çehov'u aldım ve yanıma koydum, sabaha dek yanımda durdu. Sabah, upuzun bir uykunun ardında uyandığımda da ilk onu okudum, birkaç öykü art arda, en azından tebessüm ederek uyanmak, ne güzel... çünkü gülümsemeden edemiyoruz okurken Çehov'u...

bakalım ne zaman bitirebileceğim kitabı...

***

Fırat Çağlar MANTAŞ, Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
3 saat önce, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

Kitap oldukça akıcı bir dille yazılmış. Kuşak çatışmasının ötesinde birçok konuya da değiniliyor. Aşk, kıskançlık, bilim, nihilizm, gelenekler... Bazarov sinirlerinizi hoplatsa da ayrı bir tat katmış kitaba. Sonuna kadar hiç sıkılmadan okudum. çok güzeldi.

Sevgi Tekel, Kinyas ve Kayra'yı inceledi.
 4 saat önce, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Okuduktan sonra bakış açınızı ve hayat algınızı değiştirecek bi kitap olduğunu garanti edebileceğim Hakan Günday'ın en sevdiğim kitabı. Kitabın son sayfasına kadar okumayı heyecanla sürdürüyorsunuz. Hayatın hem ne kadar değerli hem bir o kadar değersiz olduğuna şahit oluyorsun.

Seda Gumus, Kardeşimin Hikayesi'ni inceledi.
4 saat önce, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Herkesin bir kitabı vardır o kitabı okuduktan sonra kitap okuma alıskanlıgı edinir benimde livanelinin bu kitabı oldu olayı kurgusu o kadar akıcı anlatılmıski bi sonraki sayfada noluck derken okuyup bitirebiliceginiz bi kitap

Ercan Çakır, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
4 saat önce, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Günümüz siyaset, parti, sendika, ideoloji vs. her türlü, seçilmişlerin yönettiği toplumsal yapılara rahatlıkla gönderme yapılabilecek mükemmel bir taşlama. Bir solukta okutan, okurken düşündüren ve büyük bir okuma keyfi veren "Bir peri masalı".
Monarşilerin birer ikişer devrildiği ve yerini toplumların kendi kendilerini yönettiği düzenlerin peşi sıra geldiği bir zamanda, giden sistem sorunlarını alıp giderken, elbette yerine gelen düzen de kendi sorunları ile gelecekti.
Hikayenin kahramanları, günümüz toplumunda dahi sıkça rastladığımız insan karakterlerini temsil etmekte gayet başarılı.
Keyifli okumalar dilerim...

Betül Savaş, Küçük Prens'i inceledi.
5 saat önce, Kitabı okudu, 21 günde, Beğendi, 9/10 puan

Aslında oldukça ince bir kitap olmasına rağmen derslerimden dolayı neredeyse bir ayda bitirdim Küçük Prens'i. Söze nasıl başlamalıyım gerçekten bilemiyorum. Küçük Prens'i Şeker Portakalı'nın ardından okudum. İkisi de okumak için çok geç kaldığım kitaplardı. Fakat bence iki kitap da özellikle yetişkinlerin okuması gereken kitaplar. Zamanla taşlaşan yüreklerimizi yumuşatabilecek küçük şeylerden. Biri diğerinin üzerine gelince gerçekten çok etkiledi beni. Üniversitede son senemi yaşıyor olmam sebebiyle belki, okurken "Büyümek istemiyorum ben" diye mızmızlanmak istediğim anlar oldu. Bir çocuk için oldukça normal olan o masumiyet birçok yerde gözlerimi doldurdu. Bilmiyorum belki Zeze'den sonra böyle hissettim. Okuyun. Benim gibi değil ama. Bir oturuşta, bir solukta okuyun.

Serpil Ağ, Ruhsal Güçleri Geliştirme Teknikleri'ni inceledi.
5 saat önce, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yazarında bahsettiği gibi, düşünce gücünün doğru kullanıldığında, neler elde edilebileceğini sanırım benim gibi,öğrenmeye meraklı tüm okurlar biliyordur. Yazar kitabında, iç potansiyel gücünüzü arttıracak metotlar öngörmekte. Mesela, günlük yaşamın doğal bir getirisi olan yorgunluk ve streslerden kurtulmak için kitapta önerilen gevşeme dersleri siz okurları rahatlatacaktır. Bu egzersizler sayesinde, psikosomatik, kökenli rahatsızlıklarınızın üstesinden kolayca geleceksiniz. Ayrıca kitaptaki metotları uygulayarak hislerinizde ki yanılsama payınızın da azaldığına şahit olacaksınız.
" Yaşamın ve varoluşun amacını sorgulayabilmek, insanın kendisini tanıyabilmesi ve kendi sırlarını keşfedebilmesi için, içinizdeki sese kulak verin "der, yazar. Ardından " çözümün bir parçası değilsen; o zaman sorunun bir parçasısın demektir " diyerek başlar, okura yol göstermeye. Burada asıl amaç, bütün ezoterik öğretilerin de asıl çalışma konusu olan, insanın kendini tanımasıdır. Hz Mevlânâ dahi ne güzel söylemiş bir sözünde " Ne arıyorsan, kendinde ara " diye. Sonuç olarak, yazarın akıcı diliyle, çok karmaşık meseleleri çözümlemesiyle ve yol gösterici uygulama taktiklerinin derlenmesiyle oluşan bu kitabı mutlaka okuyun...

KeMâL, Sultanı Öldürmek'i inceledi.
 6 saat önce, Kitabı okudu, 8 günde

Uzun süre ara verdiğim Ahmet Ümit'e tekrar geri dönüş yaptım. İyi ki de yapmışım hem kalemini, hem de polisiyeyi özlemişim.… Ahmet Ümit’ten 3. Kitabım oldu sanırım. İstanbul Hatırası ile başlayan serüven yine Beyoğlu'nun En Güzel Abisi ile devam etmişti şimdi de Sultan'ı Öldürmek. Kendimce bir girizgahı geçersek hemen size 3 soru soracağım. Eğer bu 3 sorunun tümüne cevabınız evet ise alın hemen okuyun bu kitabı.
1- Polisiye – Cinayet seviyor musunuz ?
2- Tarih seviyor musunuz ? Özellikle İstanbul…
3- Felsefe, psikoloji ve bu türden bir vak'aları seviyor musunuz ?

3. soruyu sormamda ki amaç bu tür konulardan sıkılabilirsiniz kitabın içerisinde. Çünkü genel olarak incelemelerde bazı bölümlerde sıkıldığını belirten arkadaşları gördüm. Bu yüzden tavsiye olarak size yukarıdaki 3 soruyu soruyorum. Sıkıldığınız kitapları şimdilik de olsa okumayın. Sonralara bırakın ( kişisel tavsiyemdir) Evet arkadaşlar kitap tamamen bu konulardan oluşuyor. Cinayet işlediğini sanan ( ya da işlemiş de olabilir ) spoiler vermemek adına bir şey demek istemiyorum. Bir tarih Profesörü ile başlayan bir cinayet. Öldürülen de tarih Profesörü. Amaç elbetteki katili bulmak ama zorlamayın. Yazar öyle bir düşündürecek ki sizi ( Bu mu ? - Yok lan bu kesin – Hayda bu da olamaz – Hadi canım bee ) en sondaki cümleyi kurarsınız sanırım. Hadi bee… Gerçekten bende beklemiyordum katilin kimliğini.

Gelelim içeriğine; tarih sever ve psikoloji seven arkadaşlar mutlaka bir göz atınız bu esere. Konu olarak Kardeş Katli ama düşünce Suç ve Ceza mı dersiniz ? Ne alaka diyeceksiniz ? Ama konu Baba katili… 2. Beyazıt'ın Fatih’i öldürdüğü düşünülmekte. Neyse yine ileriye gitmeyeceğim. Freud, Dostoyevski ve Fatih Sultan Mehmet arasındaki üçgeni merak ediyorsanız buyurun başlayın. Psikolojik füg hastası olan profesörün geçirdiği günler…

İstanbul’un fethini an be an yaşayacaksınız emin konuşuyorum. Çünkü gerçekten bilmediğim çok şey öğrendim. Tüm tarih sever arkadaşlar bir incelemeli. Kuruluş ve yükselme devri. O zamanki dinler arası tutum. Çok uluslu bir İmparatorluk düşünceleri, fethetmek ve siyasi politika. Sadrazamlar ve taht çekişmeleri kısacası Osmanlı Devleti ile ilgili bir çok inceleme. Ama her yönden…

Kitabın içinde Kroutzer Sonat ile geçen o kadar çok alıntı var ki. Bundan sonnraki kitabım da o olacak. Tolstoy'un eseri ile kurgu çok benzetmiş yazar. Cinayet anını yada öyle hatırlayan profesörü... :) Hemen yine susuyorum.... Spoiler vermemek adına.

Kurgu mükemmel, sıkıcı falan değil ( benim açımdan) gizemli , öğretici ve mantık yürütücü gayet okunulası bir eser. Çok beğendim ve etkilendim. Kesinlikle tavsiye ederim. Taa Habil ile Kabil’e kadar düşünce ve kurgu. Polisiye ve tarih iç içe… Aşk ise romanın asıl önemli teması….

Mutlu okumalar diliyorum.