16.50 Treni

8,3/10  (42 Oy) · 
260 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.417 gösterim
Sıradan bir günde, herşeyin olması gerektiği gibi olduğu bir anda inanılmaz bir olay yaşanır.
Yan yana gelen iki trende ancak korku filmlerinde rastlanacak türden bir cinayet vakası yaşanmaktadır. Ve tüm bunların tek tanığı bir kadındır.
Elspeth çaresizlik içinde baktığı vagonun penceresinden bir adamın bir kadının boğazını hunharca sıktığını görür. Zavallı kadının bir süre sonra cansız bedeni yere yığılır ve o anda tren hareket eder.
Bu düğümü çözebilecek tek kişi Jane Marple dan başkası değildir.
Ve belki de Elspeth e inanacak tek kişi... Çünkü ortada ne şüpheli, ne başka tanık, ne de ceset vardır.
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752104673
 • Orijinal Adı:
  4.50 From Paddington
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
25 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Güzel bir Jane Marple romanı. Marple'ın arkadaşı Elspeth trenle evine giderken trenin yavaşladığı sırada karşısındaki trende bir cinayete şahit olur ama bayan Marple dışında ona kimse inanmaz. Jane fe yaşlı olduğundan bir tanıdığı olan hizmetçi Lucy'den yardım ister. Cesedin Rutherford malikanesi sınırlarında olduğundan şüphelenir. Ve Lucy gerçekten de bulur. Cesedin o binada yaşayan Crackenthorpe ailesi ile bir ilişkisi olduğundan şüphelenilir. Ayrıca malikanede cinayetler işlenmeye devam eder. Evin reisi ölmez iken oğulları ölmeye başlar. Katil yakınlarda ve hiç beklenmedik bir isimdir. Acaba Scotland Yard'dan Dermot Craddock, Lucy ve Jane Marple bu olayı çözebilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Yağmur SÖNMEZ 
12 Kas 12:12, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yine Agatha Christie yine kitabın sonuna kadar süren bir tempo. Trende işlenen bir cinayet sonrasında katilin kim olduğunu öğrenmeye çalıştığımız, bizi kitap boyunca farklı kişilere yönlendiren ve sonunda şaşırtan bir kurgu. Agatha Christie’nin zekice kurgulanmış, sürükleyici bu romanını okumanızı tavsiye ederim.

Çocukluğumun yazarı. Yeniden okumak keyifliydi. O zamanlardaki heyecanın aynısını hissettim. Hele son 10 sayfayı, kimse bana dokunmasın; katili bulmak üzereyim, diye diye herkesi başımdan savarak okudum. Hafta sonlarında, derin okumaların arasında bir nebze soluklanmak için ideal yazarlardan. Gizem, heyecan, entrika seviyorsanız okuyun, derim.

suleyman gazıoğlu 
05 Ara 2015, Kitabı okudu, 11 günde, 7/10 puan

cok güzel bir cinayet romanı kimse kitabın sonuna varmadan cinayetlerin kimin işledini bilemez ben beğendin...

Çağrı 
07 May 20:46, Kitabı okudu, 8/10 puan

Agatha Christie'nin etkileyici kurgularından birisi. Bayan Marple'ın zekası, okuru yine hayran bırakıyor. Okumadıysanız, bu kitabı es geçmeyin derim.

Çetin Özdemir 
24 Mar 09:00, Kitabı okudu, 9 günde, 9/10 puan

Agatha Christie nin okuduğum ilk romanıydı. Okuyucusunu sıkmayan, devamlı meraklandıran, farklı düşüncelere iten güzel kurgulanmış bir cinayet romanı. Son dakikaya kadar kati hakkında farklı düşüncelere iten ve finalde ters köşe yapan güzel bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Yağmur SÖNMEZ 
12 Kas 11:57, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

'Sorun insanoğlunun açgözlülüğü,' dedi Miss Marple. 'Bazı insanların. Bildiğin gibi çoğu kez her şeyi başlatan da budur. Başlangıçta ne cinayet, ne cinayet düşüncesi, ne de bu türden bir istek vardır. Bu gibi durumlarda her şeye yalnızca hırs,açgözlülük hakim olur; kişi hakkından fazlasını, daima daha fazlasını ister.'

16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 268)16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 268)
Yağmur SÖNMEZ 
03 Kas 23:22, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Kimi zaman bazılarının özel hünerlerine gerek duyulabilirdi...Ama bu biraz kendini beğenmişlik olmuyor muydu? Kendisi böyle bir durumda ne yapabilirdi ki? Birden aklına arkadaşının sözleri geldi:
Eskisi kadar genç değilsin...

16.50 Treni, Agatha Christie16.50 Treni, Agatha Christie
Berfun Berçin 
30 Eyl 12:14, Kitabı okudu, Puan vermedi

Lucy Eyelesbarrow bir ya da iki dakika süreyle alnını kırıştırıp düşündü. Aslında o sıralar çok doluydu. Ancak alışılmadık, tuhaf, sözcükleri çok ilgisini çekmişti. Ayrıca Miss Marple'ın kişiliğiyle ilgili anıları ağır bastığı için telefona gidip yaşlı kadını arayarak, işleri nedeniyle St. Mary Mead'a gitmesinin olanaksız olduğunu, ancak ertesi gün öğleden sonra saat ikiyle dört arasında boş olduğunu ve onunla Londra'da buluşabileceğini bildirdi. Ve ona üyesi olduğu kulüpte buluşmalarını önerdi; burası pek dikkat çekmeyen bir lokaldi, az kullanılan küçük, loş çalışma odalarının olması da büyük avantajdı.

16.50 Treni, Agatha Christie16.50 Treni, Agatha Christie

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız