1984 Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

8,9/10  (1.301 Oy) · 
3.336 okunma  · 
1.165 beğeni  · 
20.543 gösterim
Parti'nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (...) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.

George Orwell'in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır. 

Can Yayınları, bu "bütün zamanların kitabını" Celâl Üster'in özenli çevirisiyle okura sunmaktan kıvanç duyuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789750718533
 • Orijinal Adı:
  Nineteen Eighty-Four
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Pelin 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 15 günde · 9/10 puan

İlgiyle ve merakla okuduğum bir kitap oldu, çoğu okuyucunun söylediği gibi yazarın "Hayvan Çiftliği" kitabının genişletilmiş versiyonu gibi...

Kitabı okumaya başlarken kitabın özetinde yazdığı gibi ütopik bir hikaye okuyacağımı düşünmüştüm ama okudukça aslında olayların günümüzde fazlasıyla yaşandığını fark ettim. Özellikle şu günlerde mutlaka her okuyucunun okuması ve dersler çıkarması gereken bir roman olduğunu düşünüyorum.

Kitapta insanlar üzerinde kullanılan "Geçmişi kontrol eden, geleceği de kontrol eder, şu anı kontrol eden geçmişi de kontrol eder." yöntemi sanki günümüz dünyasının yöneticileri tarafından çok iyi öğrenilmiş ve uygulanıyor gibi... Okuyun mutlaka, okuduktan sonra bireyselliğin ve özgürlüğün önemini daha iyi anlayacaksınız ama asıl soru şu: İki kere iki kaç eder?

Sadettin TANIK 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Daha önce pek çok kitapta karşımıza çıkan yöneten-yönetilen ilişkisinin doğası “Bin dokuz yüz seksen dört” ün de ana sorununu oluşturuyor. Yazar “oligarşik kollektivizm” olarak tanımladığı yönetim şeklinin, kitleleri nasıl pasifize ettiğini, onları nasıl sömürdüğünü ve bilinçlerini nasıl egemenlik altına aldığını göstermeye çalışıyor bizlere. Bilim ve teknolojik ilerlemeye karşı olan yönetim, bireylerin dış dünyayla ve geçmişleriyle olan bağlarını da her gün biraz daha fazla kopartıyor. Küçük ve ayrıcalıklı bir azınlığın büyük bir çoğunluğu yönettiği yönetim şekli olan oligarşi, yeni bir sosyalizm, kitaptaki adıyla ingsos (ingiliz sosyalizmi) olarak karşımıza çıkıyor. Fakat sosyalizmin evrensel ilkelerini hiçe sayan bir sosyalizm bu. Dolayısıyla da ne eşitlikten ne de özgürlükten bahsetmek mümkün. İşte Orwell da Marx’ta olduğu gibi umudun ve kurtuluşun proleterlerde olduğunu düşünüyor ve bu sınıfın bilinçlenip örgütlendiği aşamada devrimin gerçekleşeceğini söylüyor.
“Bin dokuz yüz seksen dört” ü mutlaka okuyun. Okuyun ki, bireyler arası eşitliğin, özgürlüğün, bilimin, bilinçlenmenin, etrafımızdaki gerçekliği farkında olmanın, düşünce ve konuşma özgürlüğünün aslında hayatımızda ne kadar da önemli bir yer teşkil ettiğini farkedin.

Elif Kimya Salt 
 04 Oca 22:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımın her döneminde okuyabilecağim kitaplar arasındadır 1984. Diktatörlüğü ve iktidarın kendi çıkarları için yapabileceklerini en iyi anlatan kitaptır sanırım. George Orwell, bu kitabında ütopik bir dünya kurmuş gibi görünsede bana göre büyük öngörü sahibiymiş. Okurken sürekli olarak bu dönemle kıyasladım kitabı.

Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya yaşanan savaşlar sonucu üçe bölünmüş ülkelerdir. Ülkenin dört bir yanında posterleri olan, despot lider Big Brother' in yönettiği Okyanusya, yasaklar ve korkularla sindirilmiştir. Her evde bulunması zorunlu olan tele ekran ( bir çeşit televizyon) ile özel hayat ortadan kaldırılmıştır. Bu tele ekranlar sayesinde parti propaganda yapıyor, isyankarlara karşı nefret aşılıyor insanlara. Aynı zamanda bu ekranlar sayesinde insanların yaptığı her şey görülüp, dinleniyor. Bangır bangır eşitlikten bahseden yöneticiler ve halk arasındaki yaşam kalitesi uçurumlar kadar. Ama yozlaştırılıp, uyutulan halk bunun bilincinde dahi değil. Sistemin ( partinin) insandan önemli olduğu bir dönem yaşanıyor. Sorgulamak, düşünmek, aşık olmak, yakın arkadaşlık kurmak...sistemin istemediği ve sisteme zarar verecek her türlü duygu ve düşünce yasak. Bu duygu ve düşüncelerin yasak olduğu Okyanusya' da aksi bir durum olursa Düşünce Polisi tarafından yakalanıp, idamla ya da işkenceyle cezalandırılıyor insanlar. Sevginin olmadığı kendi anne, babasını Düşünce Polisine şikayet eden çocukların ülkesi haline gelmiştir Okyanusya. İşte insanların robotlaştırıldığı bu ruhsuz ve totaliter rejime karşı olan Winston Smith' in aşkını ve isyanını anlatan olağanüstü bir kitap.

Zeynep 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

George Orwell ' in 1984 romanı 1948 yılında yazılmasına rağmen gerçekliğini korumakta olan bir kitap.Yazar geleceğe ilişkin düşüncelerini Winston karakterinin başından geçenlerle anlatmış.Orwell yarattığı bir dünyayı çok ince ayrıntılarına kadar,çok iyi düşünülmüş bir şekilde kaleme almış.Bu yüzden okurken etkisinde kalabileceğiniz bir kitap.Bu kitaba sadece bilim-kurgu demek yanlış olur.Çünkü bir o kadar gerçekçi.
Kitabı okurken karanlık bir dünyada olduğumu hissettim.Ara verirken bile distopik dünyayı yaşadığımız dünyayla sürekli kıyaslıyor ve romanın günümüzü seslenen bir uyarı olduğunu anlıyoruz.Bu romandan sonra çekilen birçok bilim-kurgu filmindeki oda 101 numara olmuştur.
1984 kitabı mutlaka okunması gereken bir başyapıt.1 kere değil birkaç kere okunması gerekiyor.Çünkü her okunduğunda farklı etkiler yapan bir kitap

Bekir İstanbul 
 03 Kas 2015 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Öncelikli olarak sert ve sarsıcı bir kitap olduğunu söylemeliyim. Öyle herkesin okuyabileceği türden değil ya da en azından benim tarzım değil. Sebep iç karartıcı bir geleceğin anlatılması değil, başka bir şey, belki partinin acımasız yöntemleri belki de insanların çaresizliği. Fahrenheit 451 de karanlık bir gelecek sunuyor fakat okuması daha keyifliydi.

"Bin dokuz yüz seksen dört" günümüz ile de benzerlikler taşıyor. "Bazıları" bu kitabın yöntemlerini uyguluyor gibi...

Anıl 
 17 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Romanın, distopik dünyasında tüm yetkilerin merkezileştirildiği, devlete mutlak itaat beklenen diktatörlükvari yönetiminde korku, propaganda ve beyin yıkama ile halk ve hayatları kontrol edilmektedir. Bireysel özgürlüklere izin verilmez ve bireyin yaşamının tüm alanları yine devlet kontrolüne bırakılır. 1984 adlı kitabımız genel olarak çok fazla kavramı bu distopya altında irdeleyerek teknolojinin de gelişmesiyle günümüze, 1948’den ışık tutar.

“Büyük birader sizi izliyor.” Propagandasını tele ekranların verici özelliği ile tüm halka yayımlarken, alıcı özelliği ile de bireylerin hareket etmelerini kısıtlar. Bu anlamda bakıldığında günümüze dair güvenlik kameraları ve kayıt sistemleri bireyleri, birileri tarafından sürekli takip edildiği hissi uyandırarak yapaylaştırmaktadır.

Diktatörlüğün hüküm sürdüğü devletin adı Okyanusya’dır. Okyanusya’nın en güçlü örgütü ise Düşünce Polisi’dir. Düşünce Polisi bireyin zihninde var olan ve var olması muhtemel olan parti karşıtlığı düşüncelerini, Sevgi Bakanlığı adı verilen hiç penceresi olmayan ve yerin bilmem kaç altında korkunç bir mekanda, çeşitli işkenceler ile bireyin düşüncelerinin kontrol altına alınmasını ve eskiye dönük parti karşıtı düşüncelerini Çiftdüşün ile farkında olmadan bırakmasını sağlar. Çiftdüşün, gerçekliği yalan ile kabullenmek anlamına gelir ve artık bu andan itibaren yalan bir adım öne geçer. 2+2 = 5 eder, denklemindeki gibi.

1984, bir toplumun nasıl yönetildiği ile ilişkili bize çok fazla ipucu verir. En çok dikkatimi çeken felsefesi ise; Geçmişi kontrol eden geleceği kontrol eder, Geleceği kontrol eden geçmişi kontrol eder. Kitabı okumadan önce bahsedilen cümle ile alakalı düşüncelerim sorulsa, muhtemelen geçmişi değiştirmek için tarih kitaplarının yok edilmesinin kafi geleceğini öne sürer ve sonrasında gelecek ile alakalı yorumsuz kalabilirdim. Fakat kitabı okuduktan sonra Orwell, ciddi mana da çok farklı bir yöntem ile geleceğinde kontrol edilebileceğini gösteriyor öyle ki Okyanusya alfabesinin azaltılması, bazı kelimelerin kullanımdan kaldırılması ve var olmayan gelişmelerin halka gerçekmiş gibi sunulması ile pekala geleceğin bu gibi eylemlerle kontrol edilebileceğini, bizlerin zihninde mümkün kılıyor.

Yorumladığım, daha doğrusu naçizane yorumlamak istediğim bu kitabı, kesinlikle tavsiye ederim.

Handan sarıcaoğlu 
05 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk defa bu türde bir kitap okudum.Tür olarak korku utopyasi diyebilirim.Kitapta zorba bir sistem var. Herşeyi kontrol eden bir makine var biz nasıl ki televizyon izliyoruz televizyonunda her an sizi izlediğini düşünün kulağa korkunç geliyo değil mi? Her aninizi kayıt altına alıyor uyku banyo tuvalet vs. ve siz bu şekilde hayatiniza devam ediyorsunuz. Herşey yasak en önemlisi düşünce suçu. . Gerçi baktigimda gunumuzden bir fark göremiyorum. Dost yok aile yok.en ince detaylar bile seni ele verebiliyor yasamiyosun adeta işkence cekiyosun disardasin ama aynı zmanda hapissin ruhun dört duvar arasına sıkışmış. .insanlar baskı içerisinde kimse bu sisteme karşı çıkamıyor zira çıkacak olursa aniden yok oluyo buharlasiyo sanki hiç var olmamış gibi..üzerine fazlaca düşünülmesi gereken bir kitap.Kesinlikle okunmalı. .

Hakan TEKİN 
 27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Geleceğin aydınlıksız senaryosunu, karanlıksız yaşamaya hazır olun.
"Ölümün çok sıradan biçimleri de vardır, hatta hiç ölümcül olmayan biçimleri bile. "

Hatice gürsoy 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Farkındalığın huzursuzluğu mu, kayıtsız şartsız bağlılığın aptalca mutluluğu mu? Bağlı olduğun otoriteyi sorgulamıyorsan mutlusundur. Ancak farkındalık sorumluluk gerektirir. Doğası gereği sosyal bir varlık olan insan, geçmişe ve geleceğe karşı sorumludur. Bu sorumluluk kişinin bireysel varlığını ve özgür düşüncesini korumayı da kapsar.
1984 müthiş kurgusuyla bireysel bilincin yok edildiği bir gelecek senaryosu, insanın yaradılışıyla verilen geri alınamaz özgürlük hakkının gaspedilişinin hızlandırılmış hikâyesidir.

Emrah Özdemir 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tüm zamanların romanı. Sistematik ezmenin en tiksindirici hâlini yaşatıyor ve bugün dünyada yaşananların bir tesadüf olmadığını -bilinçli olarak yapıldığını- gösteriyor.

Kitaptan 461 Alıntı

Ferah 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''...Bize duymak istediklerimizi söyleyen kitapları severiz...''

1984, George Orwell1984, George Orwell
Sadettin TANIK 
 03 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yaşam
Zekilik kadar aptallık da gerekliydi. Ama aptalca davranmak da zekice davranmak kadar zordu.

1984, George Orwell1984, George Orwell
Vedat Geçit 
26 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaptığınız, söylediğiniz ya da düşündüğünüz her şeyi en ince ayrıntısına dek ortaya çıkabilirler ama gönlünüzün derinliğine, işleyişine, sizin bile bilmediğiniz o yere el uzatamazlar.

1984, George Orwell1984, George Orwell
Sadettin TANIK 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Biz düşmanlarımızı yok etmek için uğraşmayız, onları değiştiririz. Bilmem, anlatabiliyor muyum ?

1984, George Orwell1984, George Orwell
Sadettin TANIK 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Belki de deli dedikleri tek kişilik bir azınlıktır.Bir zamanlar dünyanın güneşin çevresinde döndüğüne inanmak nasıl delilik belirtisi olarak görüldüyse şimdi de geçmişin değiştirilemeyeceğine inanmak delilik belirtisi olarak kabul ediliyordu.Bu inancı bir tek kendisi taşıyor olabilirdi ve eğer öyleyse, o zaman delinin tekiydi.Ama deliliği pek dert etmiyordu, onu asıl ürküten yanılıyor olabileceğiydi.

1984, George Orwell (Sayfa 105)1984, George Orwell (Sayfa 105)
Sadettin TANIK 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Geçmiş silinmekle kalmıyor, silindiği de unutuluyor, sonunda yalan gerçek olup çıkıyordu.

1984, George Orwell1984, George Orwell
Ezgi Sezgin 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın azınlıkta olması, tek kişilik bir azınlık olması bile, deli olduğu anlamına gelmiyordu. Bir doğru vardı, bir de doğru olmayan; doğruya sarıldığın zaman, tüm dünyayı karşına bile alsan, deli olmuyordun.

1984, George Orwell (Sayfa 249)1984, George Orwell (Sayfa 249)
Kubra Cangul 
 14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bağlılık nedir
Bağlılık, düşünmemek demektir, düşünmeye gerek duymamak demektir. Bağlılık, bilinçsizliktir.

1984, George Orwell (Sayfa 78)1984, George Orwell (Sayfa 78)
47 /

Kitapla ilgili 12 Haber

Dünyaca Ünlü 29 İsmin En Sevdikleri Kitaplar Sorulduğunda Verdikler Cevaplar
Dünyaca Ünlü 29 İsmin En Sevdikleri Kitaplar Sorulduğunda Verdikler Cevaplar Sevdiğiniz oyuncuların, yazarların favori kitaplarını öğrenince onlarla aynı zevke sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Okumadıklarınızı ise bir an önce okumak isteyebilirsiniz. İşte dünyaca ünlü 29 ismin favori kitapları:
George Orwell ve Ürkütücü Distopyası "1984" Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 15 Bilgi
George Orwell ve Ürkütücü Distopyası "1984" Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 15 Bilgi Dünyaca ünlü yazar George Orwell’in kaleme aldığı “1984” hem yazıldığı dönemde hem de günümüzde devletlerin baskıcı ve totaliter karakterini son derece başarılı bir biçimde ortaya koyuyor. Hatta öyle ki, kimi gözetleme ve propaganda yöntemleri kendi yaşadığı çağı aşıp, günümüzü de çok derin bir biçimde açıklayacak bir önseziye sahiptir. Biz de bu çarpıcı kitap ve yazarı hakkında muhtemelen bilmediğiniz bilgileri bir araya getirdik.
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
George Orwell’a ilham veren kitap: Biz
George Orwell’a ilham veren kitap: Biz George Orwell‘ın 1984’ünü neden sevdiyseniz, Yevgeni Zamyatin‘in Biz‘ini sevmeniz için en az 1984 kadar nedeniniz var.
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...!
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...! Can Yayınları Minikitap Serisi yeni eklenen kitaplarla büyümeye devam ediyor. Şeker Portakalı, Dava, Simyacı, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Zorba ve 1984 eserleriyle toplam 6 kitap ile başlangıç yapan seri yeni eklenen 5 Minikitap; Hayvan Çiftliği, Aldatmak, Genç Werther'in Acıları, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Lüsyen Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikâyesi ile birlikte 11 kitaba yükselmiş oluyor.
Karanlığın Hakimiyeti : 11 Maddede Cesur Yeni Dünya
Karanlığın Hakimiyeti : 11 Maddede Cesur Yeni Dünya Distopya dendiğinde akla ilk gelen, okumayanın kendini eksik hissetmesi gereken kitaptır Cesur Yeni Dünya. Yazıldığı sırada daha İkinci Dünya Savaşı bile patlak vermemiştir fakat yine de karanlık bir hava hakimdir ona. Çağının çok ötesinde bir hayal gücü ve karamsarlığın timsalidir nereden baksan. Hal böyle iken Aldous Huxley’nin 52 yıl önce dünyaya gözlerini yumduğu bu haftada biz de Cesur Yeni Dünya’yı değerlendirelim dedik ve kolları sıvadık.
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.
Son anda isimleri değişen 10 klasik roman
Son anda isimleri değişen 10 klasik roman Edebi bir eser ortaya çıkartmak kadar, ona bir isim bulmak da güçtür. Aşağıdaki listede, bugün severek okuduğumuz pek çoğu artık klasikleşmiş eserin, isim konusunda başlarından geçenlerle ilgili ilginç bilgiler bulacaksınız. Bir kısmı sadece pazarlama gayesiyle, bir kısmı da daha akılda kalıcı olması amacıyla isimleri değiştirilen 10 edebiyat eserini, mentalfloss’tan filmlervekitaplar.com çevirdi.
2 /