72. Koğuş

8,3/10  (49 Oy) · 
203 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.172 gösterim
Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden biri olan Orhan Kemal'in başyapıtlarından biri olan 72. Koğuş, insan haysiyetinin düşebileceği en dipsiz kuyunun hikâyesidir Tüm yapıtlarında her şeye rağmen insana olan inancını ve sevgisini korumuş olan Orhan Kemal, bu derin çukura yuvarlanmış olan insanların, en yakınını bile üç kuruşa vurabilecek kadar alçalmış olanların dünyasını bir koğuşun karanlığında anlatırken bile direnişin sesini duyuruyor okurlarına. Alçalışın bile yok edemeyeceği insanlık onurunu dile getiriyor.

Orhan Kemal'in kitapları bîr okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Orhan Kemal'in kitapları bîr okurum hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  100
 • ISBN:
  9789752893962
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Celal Uslu 
14 Eki 2015, Kitabı okudu, 1 günde, 10/10 puan

Asla Nobel ve ya diğer ' prestijli ' ödül alamyacak yazarlardan biri.
Çünkü kalemini bir kılıç gibi, halkın yanında saf tutarak egemenlere doğrultmuş bir yazardır Orhan Kemal.
Hiçbir zaman kitaplarını sattırmak için, dini ve ya aşkı romanlarının merkezine koymamıştır. Bütün romanlarının merkezinde insanımızın hayat kavgaları yer alır, bu kavgayla beraber dini ve aşkı da harmanlayarak bize yaşadığı dönemde halkın çektiği zorlukları, karşılaştığı güçlükleri anlatan eserler meydana getirmiştir.

Selen Seyhan 
23 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

O günler, karanlık günler, aydınlığa birkaç adım kala... İnsanlık gururunun ayaklar altında ezilip geçildiği yerde "insan"ı anlamaya çalışmak...
O zamanın zor şartlarında, en kuytu köşelerde bile bir parça insanlık var, peki ya şimdi?

Hasan G. 
20 May 19:02, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Murtaza’dan sonra 72.Koğuş’u da oldukça beğendim. Hikayenin yanında Orhan Kemal’in üslubu yakalıyor insanı çünkü sanki koğuşun içerisinde yarattığı karakterle beraber yazıyor hikayeyi. Koğuş üslubu ve şartlarının bu kadar korkutucu anlatılmasında Nazım ile Bursa cezaevinde geçirdiği yılların etkisi kaçınılmaz sanırım, gerçek mahkûmlardan esinlendiği aşikârdır. Bu sebeple de ayrıca sarsıcıdır.
Bu kitabında aslında iyi ile kötüyü ayırt ederken yapılan küçük iyiliklerle nasıl değişimlerin meydana gelebileceğini, umudun hep var olabileceğini, umudu kaybetmektense aklın kaybedilebileceğini anlıyorsunuz. İnsana verilen değerin yerlerde gezdiği, onurun ve haysiyetin ayaklar altına alındığı ortamlarda, değersiz olan insanda da ahlakın yitirildiği anlatılır. Yine de her zaman umut vardır. Taa ki ortam şartları sizi yutana kadar. Bir yandan da yoksulluğun ve imkânsızlığın sınırları zorladığı bir kurgu ile yüreği burkar, insanlıktan utandırır.
Kitabı okurken nedense aklıma ayrıca Şener Şen’in Milyarder filmi geldi, piyango vurduğunda insan davranışlarının 180 derece dönüşüne tanık olmuştuk, benzettim.
Bunun yanında Orhan Kemal’in hikâyelerindeki karakterler daha doğrusu bulduğu takma isimler eğlenceli: Tavukçu Recep, İzmirli, Beton, Kaptan, Berbat, Adembaba’lar, Bobi, Kaya Ali, Dalyan Rıza, Uzun Emin, Kuru Nedime. Kim bilir bazılarını gerçekten de görmüştür.
Sonuç itibariyle, Orhan Kemal’in hayatında belli bir dönem tecrübe ettiği, okunması gereken önemli bir hikâyesidir, çünkü yoksulluğun, imkânsızlığın, umutsuzluğun arasından insanı anlatır.

Ahmed Yasir Orman 
17 Ağu 09:57, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Orhan Kemal en gerçekçi ve acı yönüyle toplumumuzu yansıtmış bu kitapta. Bunu yaparken de mekanı hapishane; tipleri ise mahkumlar seçmiş. 72. Koğuş bizlere insan onurunun ne kadar düşebileceğini gösteriyor. Kitapla ilgili incelemem:
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...itap-incelemesi.html

Veysiye Celen 
18 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Orhan Kemal'in yazdığı ve benim okuduğum ilk kitabı.Kendime kızdım doğrusu. Sabun köpüğü kıvamındaki kitaplara bile vakit ayırıp böylesini es geçtiğim için...

emre çopur 
12 Kas 21:04, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden biri olan Orhan Kemal'in başyapıtlarından biri olan 72. Koğuş, insan haysiyetinin düşebileceği en dipsiz kuyunun hikayesidir. Tüm yapıtlarında her şeye rağmen insana olan inancını ve sevgisini korumuş olan Orhan Kemal, bu derin çukura yuvarlanmış olan insanların, en yakınını bile üç kuruşa vurabilecek kadar alçalmış olanların dünyasını bir koğuşun karanlığında anlatırken bile direnişin sesini duyuruyor okurlarına. Alçalışın bile yok edemeyeceği insanlık onurunu dile getiriyor.

Yüksel Bulut 
12 Haz 02:00, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Ufak bir "Spoiler."

1940'lı yılların hapishane yaşamına da tanıklık etmiş Orhan Kemal'in 1950'li yıllarda kaleme aldığı hikaye; para'nın insan haysiyetindeki attırılan şartelini anlatmaktadır.

ozakiabi 
03 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İki filmi izledikten sonra okudum ve keşke filmleri izlemeseydim dedim. İki filmde iki farklı şey anlatıyormuş gibi duruyor. Romanla alakaları sınırlı.

Kitaptan 7 Alıntı

İlayda G. 
 17 May 19:24, Kitabı okudu, Puan vermedi

Tok karınla uyunan uykunun tadı bir başka oluyordu. İnsan korkunç rüyalar görmüyor, genç, güzel kadınlarla düşlerinde sevişiyor, iliklerine kadar ısınıyordu. Tokluk gibi var mıydı? Yaşasındı tokluk!

72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 57)72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 57)
Celal Uslu 
14 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

" Boş ver ama, başa çıkamazsın sonra. Bunlara elini veren kolunu alamaz! "

" Boş ver dedum ya... "

" Bunlar Allah'ın cebinden peygamberi çalarlar. Bir sefer alıştılar mı bitti. Sendeki yürek zaten muhallebi, boyunlarını büktüler de başladılar mı ağlamaya dayanamazsın. Bırak, Allah'ın acımadığına sen mi acıyacaksın ? Elimizdeki parayı çarçur etmeyelim... "

72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 23)72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 23)
Celal Uslu 
14 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Çok değil birkaç zarda güçlerini tüketip enselerini kaşıyarak dönüyorlardı 72. Koğuş'a. Artık koca yıl bir tek tayın almamacasına yaşayacaklardı. Hiçbir yerden hiçbir gelirleri olmadığı gibi, umutları da yoktur. Aç acına yaşayacaklardır. Görünüşe göre böyle olması lazımdır ama olur mu ? Olabilir mi ?

Canlıdırlar, delinmiş bir boğazları vardır, yaşayacaklardır. Yaşamalarının yurda, ulusa herhangi bir faydası olup olmadığını düşünmeden, yurdu, ulusu hatırlarından geçirmeden, bir bit, bir solucan, bir hamamböceği, herhangi bir tek hücreli gibi, bir yosun gibi yaşayacaklardır yaşayabildikleri yere kadar.

Bunun için de, cezaevinin alacakaranlık dehlizlerinde korkak, haysiyetsiz, rezil, kepaze birer gölge, birer insan iskeleti hâlinde dolaşır, sahipsiz bir tencere, bir kenara bırakılmış bir parça ekmek, süprüntü tenekelerine atılmış zeytin çekirdekleri, kokmuş yiyecekler kollanır. Arada, küçücük maltızlardan biri üzerine kaynayan bir tencereye usulcacık sokulunarak kaşla göz arasında kapak kaldırır, içleri kir dolu uzun tırnaklı el kaynayan yemeği şöyle bir karıştırır, ya bir avuç fasulye, ya da kocaman bir et parçası kapıldığı gibi, zayıf bacakların olanca gücüyle dehlizin alacakaranlığında silinip gidilirdi.

72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 17)72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 17)
Hasan G. 
20 May 19:09, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Beton:
-Sizin koğuştanım, ama sizden değilim!
Kaya Ali sertçe döndü:
-Niye? Bizden farkın ne?
-Ben orta sondan belgeliyim oğlum!
-Onu yiyen geçen sene öldü!
Beton sinirli sinirli döndü:
-Varsa içinizde benimle imtihan olacak, çıksın!
Oradakileri gözden geçirdikten sonra sordu:
-Üç virgül bir, dört, bir altı, nedir?
Beton yüksek sesle:
-Enayiler, cahiller! dedi.Daha Pi'yi bilmiyorsunuz be! Ulan sizin yerinizde olsan insan diye gezmem be!

72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 77)72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 77)
Celal Uslu 
14 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

72. Koğuş, bütün cezaevlerinde olduğu gibi cezaevinin en yoksul, yoksul olduğu için de en pis koğuşuydu. Buranın insanları ayağa kalkmış birer solucandır. Devlet baba her hükümlü gibi onlara da gününde kara birer tayın veriyordu. Bazen kupkuru, bazen fırından yeni çıkmı ama, her zaman çamurdan farksız.

72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 16)72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 16)
Gökhan 
11 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir ara ufacık bir serçe kuşu bir an Kaptan'ın penceresine kondu, içeriye doğru bir şeyler bıcırdadı bıcırdadı... Sonra şaşkın, ürkek, aşağıya baktı. Aşağıda, ta aşağıda, dipte, karlar üzerinde gördüğü bir taneye doğru kendini bıraktı.

72. Koğuş, Orhan Kemal72. Koğuş, Orhan Kemal
Selman Ç. 
26 May 20:40, Kitabı okudu, 8/10 puan

Toklukla birlikte 72. Koğuş'a edep, haya, ar, namus da girmişti. Başka koğuştan misafirler geliyor, başka koğuşlara misafirliğe gidiliyor, çaylar kaynıyor, kahveler pişip bol bol sigara içiliyordu.

72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 72 - Everest Yayınları)72. Koğuş, Orhan Kemal (Sayfa 72 - Everest Yayınları)