Fatih - Harbiye

Fatih - Harbiye Peyami Safa

Kitap 7.5/10 ·  191 Oy · 30 Yorum  ·  1529 okunma  ·  112 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Fatih - Harbiye
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • İSBN:
  9789756363997
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Alkım Kitabevi

Kitap İstatistikleri

1.529 okur okudu. · 112 okur beğendi.
5 okur okuyor. · 9 okur yarım bıraktı.
30 yorum · 191 puanlama · 16 alıntı
0 haber · 2 fiyat · 3.827 gösterim
134 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

Eğlenceli, danslı, şaşaalı zengin ve modern bir hayatın baştan çıkarıcı çekiciliği...

Sakin, mütevazı, denenmiş dostluklarla ve eski değerlerle donatılmış bir hayatın insanı saran huzuru...

Bu iki hayat tarzı arasında hafif bir baş dönmesiyle gelgitler yaşayan bir genç kız.

Yeni bir hayat biçimine doğru koşmak isterken kendi geçmişine ve sevgilerine ihanet ettiğini düşünmenin yarattığı tedirginlikler.

Bu toprağın musikisi içinde güven ve sükûnet vaat eden bir sevgiliyle parıltılı bir şıklıkla kadınların başını döndüren zengin bir genç.
(Arka Kapak'tan)

Fatih - Harbiye Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

2.

''... kendi kendini aldatmak, başkalarını kanıdırmak kadar basit değildir ve insan kendi içindeki adaletten ürkmeye başlar.''

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
4.

Bir aralık etrafına ve insanların yüzlerine baktı. Tramvayda hiç kimse gülümsemiyordu. Hepsinde yük taşıyan insanların yorgunluğu ve bezginliği var. Tramvay onları bir tarafa götürmese, hepsi oldukları yerde senelerce kalacaklarmış gibi ezik ve bitik, hepsinde bir bedbinlik. En küçük sebeplerle kavgaya bahane arıyorlar.

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
7.

Neriman düşündü ve bir anda şarklıların kedileri ve garblıların köpekleri niçin bu kadar sevdiğini anladı. Hristiyan evlerinde köpek ve Müslüman evlerinde kedi bolluğu şundandı:
Şarklılar kediye, garblılar köpeğe benziyorlar! Kedi yer, içer, yatar, uyur, doğurur; hayatı hep minder üstünde ve rüya içinde geçer; gözleri bazı uyanıkken bile rüya görüyormuş gibidir; lâpacı, tembel ve hayalperest mahlûk, çalışmayı hiç sevmez.
Köpek diri, çevik, atılgandır. İşe yarar; bir çok işlere yarar. Uyurken bile uyanıktır. En küçük sesleri bile duyar, sıçrar, bağırır.

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
8.

Niçin, sen artık dünkü sen değilsin? Niçin, biz bugün ikimiz de kıymetli bir şey kaybetmiş gibiyiz? Niçin bugünün düne benzemiyor? Niçin dünkü gibi rahat adımlar atamıyorsun? Niçin böyle oldun?

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
9.

Ah, insanlar niçin her şeyi anlayamıyorlar? Beş dakika, on dakika, yarım saat kendilerini unutsalar, kendilerini karşındakinin yerine koysalar, tam onun gibi -fakat hiç eksiksiz ve tam- onun gibi duysalar, her şey ne kadar yerli yerinde olacak. Hayır! İlla ki zıddiyetler,öfkeler, yanlış anlaşmalar, kıskançlıklar, inatlar, şüpheler, hakim olmak arzuları...

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
10.

-Aman hep o kara kaplı kitap… Başka yok mu? Yazmış da ne olmuş? Sizden başka onu kim okuyor?

-Senden başka bu kitabı pek çok insan okuyor.

-Aman… hep tenbeller, hayalperestler…

-Hayır… Frenkler de okuyor. Bu gibi eserlerin garpta bir tanesinin yüzlerce türü basılmış tercümeleri vardır. Avam da okur, havas da okur velâkin sen okumazsın, mazursun da. Mekteplerinizde böyle şey kalmadı. Bir İngiliz kızına Sadi’yi sorsan bilir, sen Şarklı olduğun halde bilmezsin. Kabahat sende mi, Sadi’de mi?

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
Bütün Alıntıları Göster

Fatih - Harbiye kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
1 Kitapyurdu Ötüken Yayınları ·  2011 ·  138 syf ·  3.90
2 İdefix Ötüken Yayınları ·  2011 ·  138 syf ·  4.50

Fatih - Harbiye Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Şimdi Fatih-Harbiye'yi bitirdim. Bu kitabı okumadan önce dizisine rast gelmiştim birkaç kez. Kitabı elime aldığımda da eminim diziyle birçok yönünden ayrılmıştır diye düşündüm. Nitekim şu anda bitirdiğim bu kitap bana diziyle hiç bir alakası olmadığı için büyük mutluluk verdi.. :)

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Batılılaşmak mı? Bazen evet bazen hayırrrr asla diyebildiğimiz fakat zamanın da bizi götürdüğü en tehlikeli şey sanki.Aslında yanlış da demiş olabilirim çünkü yanlış batılılaşmak diyelim doğru olsun cümlem.Kimi zaman bizi bizden alan ve özenti ile başlayan yanlış batılılaşmayı bu derece sade ve güzel bir dille anlatmış yazar.AŞKIN sonu onca farklılaşmaya rağmen selamet olmuş ya o da bir derece daha artısı daha.Bence okunası bir kitap.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

Doğu ve Batı'yı en güzel şekilde anlatmış bize Peyami Safa.Bir tarafta uygun görülmeyen davranışın diğer tarafta ne kadar modern karşılandığı ve bir genç kızın bu iki taraf arasında kalışı çok güzel işlenmiş..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
4.

tamam pek sürüklemedi beni ama şu gerçekki okurken yaşadığımız şu anki ülkeyi ve gençliği yeniden değerlendireceksiniz kendini mi sorgulamak istiorsun al oku derim

Kitabı okudu, 10 üzerinden 5 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
5.

Türk klasiklerinin temel taşlarından olan eser, Doğu medeniyetinden gittikçe uzaklaşan ve batı medeniyetine ilgi duymaya başlayan Neriman'ın hikayesini anlatıyor. Tema olarak; Doğu-Batı çatışması olarak adlandırılan romanın bildiğim kadarıyla dizisi de çekildi.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi.
6.

Fatih-Harbiye bir tezin,teşhisin romanıdır. Tanzimattan kopup gelen,Milli Mücadele Devrinde ve sonraki yıllarda alevlenen batılılaşma hareketlerinin Türk tipinde ve cemiyetindeki etkilerini incelemektedir. Şarkın ve Garbın mükemmel anlatımı..

Kitabı okudu, puan vermedi.
7.

Kelimelerle tarif edemeyeceğim kadar mükemmel bir kitaptı. Cumhuriyet sonrası batılaşma süreci... Ve enfes anlatımı ile Peyami Safa... En sevdiklerim arasında yerini aldı çoktan.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
8.

diziyle olan farklarını gördüm güzel sadece ve öz bir roman tavsiye edilebilir. sıkıcı değil.
birde eklemek istiyorum!..
bence eksik bir sonla bitmiş maalesef

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi.
9.

İstanbul üzerinden ülkemizde cereyan eden Batılaşma çalışmaları ve yeni nesille eski nesil arasında oluşmaya başlayan uçurum. Batılaşma algısı aynı zamanda devletçe alınan bazı kararlarla birlikte yaşatılmaya çalışılmış ve Osmanlı ile bağlar koparılmıştır. Peyami Safa bu durumu kitaptaki Neriman karakteri üzerinde yüzeyselde olsa işlemiştir. Batılaşma akımı şekilperest kişiliklerle birlikte hayatımıza saçma sapan bir şekilde girmiştir. Bir kültür elinin tersiyle itilerek yerine başka bir kültür getirilebilir mi? Bence bu yapılmak istenmiş ve bugünkü Türkiye olmuştur. Kitap bu sancıların içindeki ülkede yaşananları bir aile üzerinden dediğim gibi yüzeysel bir şekilde anlatmıştır. Peyami Safa'yı okuduğum kitapları itibari ile sevmişimdir. Bu nedenle bu kitabını da öneririm. Bilemediğimiz (yabancı !)kelimeler var elbette, 1930 yılında basılmış bir eserdeki kelimeleri anlayamıyoruz, Batılaşıyoruz işte....

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
10.

Peyami Safa'nın okumuş olduğum ilk kitabı ; uzun zaman önce okumuştum arkadaşlarım dizisini izliyorlardı o zamanlar , kısa bir kitap olduğu için boş bir gününüzde rahatlıkla bitirebileceğiniz cinsten ...
Karakterle belli başlı karışık olay döngüsü yok fakat benim kızdığım tek olay bu olay kitabın ana düşüncesi ( fikri )
NERİMAN NEDEN NEDEN NEDEN
belki de benim yapılan bir hatayı affedememe gibi sıkıntılarım olduğundandır
Ama neden gidip geri geldin Şinasi'nin yerinde olsam bir daha asla güvenmezdim asla !!!!

Kitabı okudu, 10 üzerinden 4 puan verdi.
Bütün Yorumları Göster