Fatih - Harbiye

Fatih - Harbiye Peyami Safa

Kitap 7.5/10 ·  224 Oy · 36 Yorum  ·  1692 okunma  ·  147 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Fatih - Harbiye
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • İSBN:
  9789756363997
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Alkım Kitabevi

Kitap İstatistikleri

1.692 okur okudu. · 147 okur beğendi.
4 okur okuyor. · 11 okur yarım bıraktı.
36 yorum · 224 puanlama · 23 alıntı
0 haber · 2 fiyat · 4.338 gösterim
158 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

Eğlenceli, danslı, şaşaalı zengin ve modern bir hayatın baştan çıkarıcı çekiciliği...

Sakin, mütevazı, denenmiş dostluklarla ve eski değerlerle donatılmış bir hayatın insanı saran huzuru...

Bu iki hayat tarzı arasında hafif bir baş dönmesiyle gelgitler yaşayan bir genç kız.

Yeni bir hayat biçimine doğru koşmak isterken kendi geçmişine ve sevgilerine ihanet ettiğini düşünmenin yarattığı tedirginlikler.

Bu toprağın musikisi içinde güven ve sükûnet vaat eden bir sevgiliyle parıltılı bir şıklıkla kadınların başını döndüren zengin bir genç.
(Arka Kapak'tan)

Fatih - Harbiye Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

3.

''... kendi kendini aldatmak, başkalarını kanıdırmak kadar basit değildir ve insan kendi içindeki adaletten ürkmeye başlar.''

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
6.

Bir aralık etrafına ve insanların yüzlerine baktı. Tramvayda hiç kimse gülümsemiyordu. Hepsinde yük taşıyan insanların yorgunluğu ve bezginliği var. Tramvay onları bir tarafa götürmese, hepsi oldukları yerde senelerce kalacaklarmış gibi ezik ve bitik, hepsinde bir bedbinlik. En küçük sebeplerle kavgaya bahane arıyorlar.

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
7.

Neriman düşündü ve bir anda şarklıların kedileri ve garblıların köpekleri niçin bu kadar sevdiğini anladı. Hristiyan evlerinde köpek ve Müslüman evlerinde kedi bolluğu şundandı:
Şarklılar kediye, garblılar köpeğe benziyorlar! Kedi yer, içer, yatar, uyur, doğurur; hayatı hep minder üstünde ve rüya içinde geçer; gözleri bazı uyanıkken bile rüya görüyormuş gibidir; lâpacı, tembel ve hayalperest mahlûk, çalışmayı hiç sevmez.
Köpek diri, çevik, atılgandır. İşe yarar; bir çok işlere yarar. Uyurken bile uyanıktır. En küçük sesleri bile duyar, sıçrar, bağırır.

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
8.

Niçin, sen artık dünkü sen değilsin? Niçin, biz bugün ikimiz de kıymetli bir şey kaybetmiş gibiyiz? Niçin bugünün düne benzemiyor? Niçin dünkü gibi rahat adımlar atamıyorsun? Niçin böyle oldun?

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
9.

Ah, insanlar niçin her şeyi anlayamıyorlar? Beş dakika, on dakika, yarım saat kendilerini unutsalar, kendilerini karşındakinin yerine koysalar, tam onun gibi -fakat hiç eksiksiz ve tam- onun gibi duysalar, her şey ne kadar yerli yerinde olacak. Hayır! İlla ki zıddiyetler,öfkeler, yanlış anlaşmalar, kıskançlıklar, inatlar, şüpheler, hakim olmak arzuları...

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
10.

-Aman hep o kara kaplı kitap… Başka yok mu? Yazmış da ne olmuş? Sizden başka onu kim okuyor?

-Senden başka bu kitabı pek çok insan okuyor.

-Aman… hep tenbeller, hayalperestler…

-Hayır… Frenkler de okuyor. Bu gibi eserlerin garpta bir tanesinin yüzlerce türü basılmış tercümeleri vardır. Avam da okur, havas da okur velâkin sen okumazsın, mazursun da. Mekteplerinizde böyle şey kalmadı. Bir İngiliz kızına Sadi’yi sorsan bilir, sen Şarklı olduğun halde bilmezsin. Kabahat sende mi, Sadi’de mi?

Fatih - Harbiye, Peyami Safa
Bütün Alıntıları Göster

Fatih - Harbiye kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
1 Kitapyurdu Ötüken Yayınları ·  2011 ·  138 syf ·  3.90
2 İdefix Ötüken Yayınları ·  2011 ·  138 syf ·  4.50

Fatih - Harbiye Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Şimdi Fatih-Harbiye'yi bitirdim. Bu kitabı okumadan önce dizisine rast gelmiştim birkaç kez. Kitabı elime aldığımda da eminim diziyle birçok yönünden ayrılmıştır diye düşündüm. Nitekim şu anda bitirdiğim bu kitap bana diziyle hiç bir alakası olmadığı için büyük mutluluk verdi.. :)

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Peyami Safa, Fatih-Harbiye’de iki cinsiyet ve iki semt üzerinden medeniyet çatışmasını konu alır. Romanın ana karakteri Neriman, Şark musikisi ile Garp musikisini karşılaştırır ve Şark musikisinin tıpkı insanları gibi yavaş, Garp musikisinin ise yine tıpkı insanları gibi hareketli olduğunu söyler. Aynı şekilde, Fatih’in durağan ve hareketsizliği karşısında Harbiye’nin cıvıl cıvıl ve hareketli olmasına dikkat çeker. “Şarklılar kedi besler, kediler ise kendileri gibi uyuşuk, miskindir” der. “Garplılar ise köpek besler; köpekler her daim uyanık ve hareketlidir”.

Tüm bu fikirlerin karşısında ise; Şinasi, Neriman’ın babası Faiz Bey ve çevrelerindeki diğer insanlar yer alır. Bu insanların ortak özelliği; zeki, derinlikli ve dürüst olmalarıdır. Örneğin Neriman yalanlar söyler fakat Şinasi bu yalanları fark ettiği halde, Neriman’ın yüzüne vurmadan acısını çekecek kadar erdemlidir. Safa, Şinasi üzerinden Şarklılığı resmeder. Şinasi Batı müziğini içi boş görür ve Doğu müziğinin ne kadar derinlikli olduğunu savunur. İnsanlar, mecbur oldukları için değil, bilerek, isteyerek ve severek seçmişlerdir Şarklı olmayı. Bunu bir ayrıcalık olarak görürler, Neriman ve onun gibi düşünenlerin aksine.
Mutlu Okumalarr..

Kitabı okudu, puan vermedi.
3.

Batılılaşmak mı? Bazen evet bazen hayırrrr asla diyebildiğimiz fakat zamanın da bizi götürdüğü en tehlikeli şey sanki.Aslında yanlış da demiş olabilirim çünkü yanlış batılılaşmak diyelim doğru olsun cümlem.Kimi zaman bizi bizden alan ve özenti ile başlayan yanlış batılılaşmayı bu derece sade ve güzel bir dille anlatmış yazar.AŞKIN sonu onca farklılaşmaya rağmen selamet olmuş ya o da bir derece daha artısı daha.Bence okunası bir kitap.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

Doğu ve Batı'yı en güzel şekilde anlatmış bize Peyami Safa.Bir tarafta uygun görülmeyen davranışın diğer tarafta ne kadar modern karşılandığı ve bir genç kızın bu iki taraf arasında kalışı çok güzel işlenmiş..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
5.

tamam pek sürüklemedi beni ama şu gerçekki okurken yaşadığımız şu anki ülkeyi ve gençliği yeniden değerlendireceksiniz kendini mi sorgulamak istiorsun al oku derim

Kitabı okudu, 10 üzerinden 5 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
6.

bir aşk bu kadar mı ulaşılmaz ve ulaşılabilir, bir dram ve aşk zaten böyle bir üstad tarafından yazılabilirdi satırlarda kaybolup bir çok kere karakterlerin yerinde hissettim kendimi

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
7.

Türk klasiklerinin temel taşlarından olan eser, Doğu medeniyetinden gittikçe uzaklaşan ve batı medeniyetine ilgi duymaya başlayan Neriman'ın hikayesini anlatıyor. Tema olarak; Doğu-Batı çatışması olarak adlandırılan romanın bildiğim kadarıyla dizisi de çekildi.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi.
8.

Fatih-Harbiye bir tezin,teşhisin romanıdır. Tanzimattan kopup gelen,Milli Mücadele Devrinde ve sonraki yıllarda alevlenen batılılaşma hareketlerinin Türk tipinde ve cemiyetindeki etkilerini incelemektedir. Şarkın ve Garbın mükemmel anlatımı..

Kitabı okudu, puan vermedi.
9.

Kelimelerle tarif edemeyeceğim kadar mükemmel bir kitaptı. Cumhuriyet sonrası batılaşma süreci... Ve enfes anlatımı ile Peyami Safa... En sevdiklerim arasında yerini aldı çoktan.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
10.

diziyle olan farklarını gördüm güzel sadece ve öz bir roman tavsiye edilebilir. sıkıcı değil.
birde eklemek istiyorum!..
bence eksik bir sonla bitmiş maalesef

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi.
Bütün Yorumları Göster