Gül Yetiştiren Adam

Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören

Kitap 8.2/10 ·  28 Oy · 4 Yorum  ·  95 okunma  ·  16 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Gül Yetiştiren Adam
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • İSBN:
  9789753551663
 • Kitabın Türü:
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık

Kitap İstatistikleri

95 okur okudu. · 16 okur beğendi.
0 okur okuyor. · 1 okur yarım bıraktı.
4 yorum · 28 puanlama · 10 alıntı
0 haber · 0 fiyat · 1.521 gösterim
31 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

Anadolu'nun bir taşra kentinden Yeni Dünya'nın metropollerine kadar uzanan bir coğrafyada kaynaşan insanımız... Modernleşmiş olanlarla kişiliklerini koruma çabasıyla bunun dışında kalanlar... Her iki kesitte yaşayan insanların kendi kendileriyle gerek çevreleriyle olan çatışmalarından doğan dram... Eksik kalmış aşklar, eksik bırakılmış eylemler... Bu kitabı okurken Batı kültürünün baskısı ile çaresiz bırakılmış insanımızın bocalayışını, gizli protestolarını ve gizli kabullenişlerini göreceksiniz... Rasim Özdenören'in üslubunu sevenler, bu kitapta onun başlıca özelliklerini bira arada bulacaklar...

Gül Yetiştiren Adam Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Bence bir insanı tanımanın tek bir yolu vardır,onu bitmiş kabul etmek. Onu artık yaşamıyor saymak. İnsan ancak böyle bakınca onu olduğu gibi, tamamlanmış olarak görebilir.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 96)
3.

"İnsanlar aslında birbirini tanımadıkları için severler, dedi, şaşırtıcı değil mi? Tanıdıktan sonra nefret ederler birbirlerinden."

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 119)
4.

...artık üzülmüyorum. Belki de üzülemiyorum. Bütün alçaklıklar bile doğal, çünkü alçaklık doğal.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 47)
5.

"İçinizdeki İslâm'ı gösterin. Çünkü İslâm, sizin üzerinizde görünmek ister. İman gizlidir, İslâm açık. İman kalbdedir, İslâm zahirde. İslâm şeriatsa, şeriat sizin amellerinizde görünmek ister."

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 133)
6.
7.

Çünkü beklemek çok korkunçtur, usul usul geleceğini bilerek ama ne zaman ölüm meleğinin kanadını açıp kendisini kapacağı anı bilmeden, bu meçhul anı bilmeden beklemek.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 10)
9.

"Engel diye düşündüğün şeyi düşünmemiş olsaydın, engel olduklarını hiçbir zaman ayırt edemeyecektin.
Ama var olduğu için düşünüyoruz onları.
Acaba? Belki de biz var kılıyoruz. Biz düşünmesek var olmayacaktı onlar. Anlayacağın hep var sayımlardan hareket ediyoruz."

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 59)
10.

"Birbirimize nasıl bakacağımızı bilmediğimiz için. Hiçbirimiz basit, yalınkat görmüyoruz kendimizi de, başkalarını da. Kendimizde ve onlarda olmayan nitelikleri yakıştırarak bakıyoruz. Sonra bir gün gerçekle karşılaşınca düş kırıklığı... Bundan dağılıyoruz."

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 93)

Gül Yetiştiren Adam kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

Henüz fiyat bilgisi eklenmedi.

Gül Yetiştiren Adam Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Birçok satırın altını çizmeden geçemeyeceğiniz bir yapıt. İçinde üzerinde uzun uzadıya düşünülmesi gereken birçok mesaj barındırıyor. Biraz karmaşık bir yapısı olması kitabın sürükleyiciliğini yaralamış olsa da okunmaya değer.

Kitabı okudu, puan vermedi.
2.

Kitabın içinde geçen yoksa siz Nasraniler'den misiniz cümlesi sarsıyor.Kitap günümüz dünyasının bayraklaştırdığı şeylerin aslında ne kadar alelade şeyler olduğunu çarpıcı kurgusuyla beraber veriyor.Okunulması gereken nadide eserlerimizden.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

Kurtuluş Savaşından sonra 50 yıl dışarı adım atmayan Gül Yetiştiren Adam'ın 50 yıl sonra dışarı cıktığında gördüğü manzara. Etkileyici ve daha cok düşündürücü olan bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
4.

Kısa roman. Kısa ama öz roman. Kendi öz değerlerimize, kültürümüze, yaşam tarzımıza nasıl yabancılaştığımızı eleştiren ciddi bir edebi eser. Rasim Özdenören bu eserinde, çok kısa bir zaman dilimi olan, 50 yılda, toplumun nasıl hızla değiştiğini ve bu değişimin sonuçlarının ne denli etkileyici olduğunu düşünmemizi istiyor.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.