Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş José Saramago

Kitap 8.2/10 ·  38 Oy · 10 Yorum  ·  80 okunma  ·  22 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

 • Kitabın Adı:
  Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş
 • Yazar:
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • İSBN:
  9786054764457
 • Kitabın Türü:
 • Orijinal Adı:
  As Intermitências da Morte
 • Çeviri:
  Mehmet Necati Kutlu
 • Dil:
  Türkçe
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi

Kitap İstatistikleri

80 okur okudu. · 22 okur beğendi.
4 okur okuyor. · 2 okur yarım bıraktı.
10 yorum · 38 puanlama · 31 alıntı
0 haber · 8 fiyat · 1.246 gösterim
71 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

Adı bilinmeyen bir ülkede, dünya kuruldu kurulalı görülmemiş bir olay gerçekleşir: Ölüm, o güne kadar yerine getirdiği görevinden vazgeçer ve hiç kimse ölmez. Bir anda ülkeye dalga dalga yayılan sevinç çok geçmeden yerini hayalkırıklığı ve kaosa bırakır.

İnsanların ölmemesi zamanın durduğu anlamına gelmemektedir, ezeli bir yaşlılıktır artık onları bekleyen. Hükümetten kiliseye, sağlık kurumlarından ailelere, şirketlerden mafyaya kadar herkes ölümün ortadan kalkmasının getirdiği sonuçlarla mücadele etmek zorundadır. Ancak ölüm, beklenmedik bir kimlikle ve umulmadık duygularla insanların arasına geri döner.

Ölüm ve ölümsüzlük karşısında insanın şaşkınlığını, çelişkili tepkilerini ve ahlaki çöküşünü, edebi, toplumsal ve felsefi anlamda derinlikli bir biçimde işleyen José Saramago, geçici olanla ebedi olanı birbirinden ayıran kısa mesafenin meseli sayılacak Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş'u, başladığı gibi bitiriyor: "Ertesi gün hiç kimse ölmedi."
(Tanıtım Bülteninden)

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

2.

Ümitlerin kaderi, biri yok olduğunda diğerinin ortaya çıkmasıdır, işte bu yüzden bunca hayal kırıklığına rağmen dünyadan silinip gitmemişlerdir.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 200 - Turkuaz Yayınları)
3.

...ölüm anı tüm anların en kısasıdır, bir iç çekilir ve tamam, bir benzetme yapmak gerekirse, bu olay kimsenin üflemesine gerek kalmaksızın kendi kendine sönen bir muma benzetilebilir.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 68)
5.

Dinlerin varoluş nedeninin temelinde, ölüm olgusu yatmaktadır, din ile ölümün ilişkisi ateş ile barut gibidir, ateş olmadığı sürece barutun işlevi olmayacaktır.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago
6.

Hani derler ya, yaşamak ve görmek gerek, bu zamana bağlı bir sorundur ve bazı şeyleri görmek nasip olmazsa eğer, bu sadece yeterince yaşamadığımızdan olacaktır.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago
7.
8.

Yaşam, enstrümanları akortlu da olsa, akortsuz da olsa, devamlı çalan bir orkestradır, sürekli batıp tekrar su yüzüne çıkan bir titaniğe de benzer.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago
Bütün Alıntıları Göster

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat
1 Kitapyurdu Kırmızı Kedi Yayınevi ·  2013 ·  208 syf ·  11.90
2 D & R Kırmızı Kedi Yayınevi ·  2013 ·  208 syf ·  12.49
3 Pandora Kırmızı Kedi Yayınevi ·  2013 ·  208 syf ·  12.58
4 İdefix Kırmızı Kedi Yayınevi ·  2013 ·  208 syf ·  12.75
5 Kabalcı Kırmızı Kedi Yayınevi ·  2013 ·  208 syf ·  12.75
6 Kitapdenizi Kırmızı Kedi Yayınevi ·  2013 ·  208 syf ·  12.75
7 İlknokta Kırmızı Kedi Yayınevi ·  2013 ·  208 syf ·  13.60

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Ölüm ile yaşam arasında..
Ve ertesi gün kimse ölmedi diye başlıyor kitap.Bir ülke düşünün ki kimse ölmüyor. Hastalıktan kırlıyorsun, kaza yapıp kolun-bacağın kopuyor fakat yine de ölmüyorsun. Acı çekiyorsun fakat ölmüyorsun. Sonuç ne kötü değil mi? Peki ne ölüyor? Bu sefer toplumsal normlar sarsılıyor, kaos ortamı ve önlenemeyen bir ahlak, vicdan, çöküntüsü meydana çıkıyor. Lakin sürekli bir şeyler ölmek zorunda ve bir şeyler doğmak(hayat bulmak) zorunda. Çünkü kanun bunu gerektirir.Hayat bir zıtlıklıklar silsilesi değil mi zaten?
Birileri ölür birileri doğar. Bir ahlaksal çöküntü olur, göçer ve ölür gider. Bu ölümden yeni bir ahlaki eylem doğar. Sürekli değişir durur. Ölüm bir var bir yokmuş işte. Biz de bu varlık ile yokluğun arasında kum saatimizin dolmasını bekliyoruz.Son tanecik düşene kadar...

Jose Saramago insanlığa ve hayata yine çok farklı bir pencereden bakmış.İktidarların ve kilisenin böyle anormal ve fantastik bir durum karşısındaki takınacakları tutumu hicivli bir şekilde anlatmış. Saramago'nun okuduğum 3.kitabıydı.Çok beğendim...

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Okurken ölümün de tıpkı yaşamak gibi bir hak olduğunu tekrar kanıksıyor insan...
Düşündürdükleri güzel, zihin açıcı ama çok düşük tempolu bir kitap. İlerleyebilmek adına inanılmaz çabaladım.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

Konusu oldukça ilgi çekici olan bu kitabı ilk açtığınız zaman bitmek bilmeyen virgül dolu uzun cümleler gözünüzü korkutabilir. İlk başlarda okumak zor gelse de bir süre sonra o uzun cümlelere ve anlatım şekline alışıyorsunuz. Okunası bir kitap.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
4.

Değişik hatta bir acayip bu kitap. Anlatımı, kurgusu ile diğer kitaplara fark atıyor, tabii bu da şüphesiz yazarından kaynaklanıyor. Ölüm gibi bir kavramı hafif alaycı bir dil ile irdeliyor yazar. Anlatırken farklı bakış açıları sunuyor ve okurun atlayabileceği detaylara bile açıklık getiriyor. Ama en önemlisi verdiği mesajların yanı sıra okurun kafasında bir sürü soru işareti oluşturuyor.
Geçici olan insan, ebedi olan ölüm... Peki ya bir gün bu ebediyet yok olursa ya da bu iki kavram yer değiştirirse? Ölüm geçmiş, insan ebedileşmiş olursa? İşte bu durumun yarattığı karmaşa, şaşkınlık ve ahlaki çöküşü işlemiş yazar romanında.
Ben ilk defa Jose Saramago okuyorum, son olmayacağı da kesin. Farklı bir anlatım ve hafiften felsefik bir kitap arıyorsanız Saramago ile tanışmanızın zamanı gelmiş demektir. :)

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi.
5.

Ölüm ile yaşam arasına sıkışmış bir topluluğu ele alan bu kitap, oldukça beğenimi kazandı. Sorgulamayı ölüm konusunda üst seviyeye taşımanızı sağlayan bu kitabın etkisinden kolay kurtulamayacaksınız gibi. Yazarın diğer kitaplarına karşı tutumum ve beklentim aynıdır. Kitabın adı misali; 'Ölüm bir varmış bir yokmuş' dedirtti.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi.
6.

Kitap; ölümün görevini bırakması sonucu ölümsüzlüğün ülke içinde nasıl bir kaosa neden olduğu bir çok olay silsilesini konu alıyor. Yorumlara ve kitap puanına göre alıp aldandığım kitaplardan biri oldu benim için maalesef..
Aslında konu ve anlatım olarak gayet akıcı ancak Nobel ödüllü bir kitap basımında konuşma cümleleri, noktalama işaretleri, paragraflar vs. hiçbirşey mi kullanılmaz.. Bölüm geçisi gibi ayrışan sayfalarda bile sanki bir bölüm geçisi değil de öylesine yapılmış gibi duruyor..
Henüz 66'ıncı sayfadayım ve kitapları yarım bırakmayı sevmediğim için nasıl bitireceğimi kara kara düşünüyorum.. Büyük bir hevesle alıp sıkılarak okuduğum nadir kitaplardan biri oldu.. :(((((

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi.
7.

Dünyada her şey olması gerektiği gibi işlerken birgün adı bilinmeyen bir ülkede hiç kimse ölmüyor. Bazı insanlar bunu ''ölümü yendik'' şeklinde algılarken, bazıları yaratıcı tarafından ödüllendirildiklerini düşünüyor. Bazı insanlar ölümün bittiğine dolayısıyla sonsuz yaşam zevkine kavuştuklarını düşünürken, bazıları bu durumdan başka ne gibi çıkarlar sağlayabileceklerini düşünüyor. Jose Saramago ölümün yok oluşunu din,devlet,siyaset üçlüsü açısından ele alıyor.
Devamı için http://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...tap-yorumu.html#more

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
8.

Kitabı okuduktan sonra bu kitabın neden ütopya olarak değil distopya olarak sınıflandırıldığını daha iyi anladım. Yazar insanoğlunun sonsuz yaşama isteğinin aslında o kadar da arzulanabilir olmayabileceğini vurgulamış. Biraz yavaş ilerlemesine karşın yine de okunması gereken bir eser.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 7 puan verdi.
9.

"Ölüm olmasaydı ne olurdu ya da ölmeden bir süre önce bundan haberiniz olsaydı ne yapardınız? " sorularına farklı bir gözden bakıp sorgulamanıza sebep olan ilginç bir romandı...

Kitabı okudu, puan vermedi.
10.

Saramagonun son döneminde yazmış olduğu iki kısımda incelenebilecek bir eser. Ölümün ortadan kalkması durumunda neler olabileceğinin bir simülasyonu yapılacak olsa ve bunu da mizahi dille nasıl anlatırsınız deseler sanıyorum birinci kısmın tam bir açıklaması bu olurdu. Bu kısımda ölüm kavramının irdelenmesi yanında bundan kimlerin ve hangi kurumların nasıl etkilendiği de başarıyla anlatılmış. İkinci kısım ise ölümün yarım bıraktığı işi bitirmek için yola çıkmasının ve kitabın yazılış hikayesidir. Bu kısımdaki "ölüm"ün Fredric March’ın 1934 tarihli Death Takes A Holiday'indeki ölümle benzerlikleri, atropos kelebeğinin kitapta temsil ettikleri, viyolonsel simgesiyle kadın çağrışımları, Jung esintileri derken kitap alt metin okuyucuları için yoğun bir ikinci kısım vaad etmektedir. Kütüphanenizde yer açın..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.