Tanrı Yanılgısı

Tanrı Yanılgısı Richard Dawkins

Kitap 8.1/10 ·  11 Oy · 4 Yorum  ·  24 okunma  ·  9 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

Sponsorlu Bağlantı Reklamları Kapat

Kitap İstatistikleri

24 okur okudu. · 9 okur beğendi.
2 okur okuyor. · 2 okur yarım bıraktı.
4 yorum · 11 puanlama · 6 alıntı
0 haber · 7 fiyat · 491 gösterim
12 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

(Tanrı Yanılgısı kitabı 31 Temmuz 2013 tarihinde 1000Kitap'ta günün kitabı seçildi.)

Herkesin okuması gereken bir eser."
-The Economist-

Kendimizi, doğaüstü varlığın egemen olduğu yaşamlardan kurtarabileceğimiz, yeni bin yılın kitabi olarak görüyorum."
-Brian Eno-

'...eğlenceli, oldukça bilgilendirici, görkemli yazılmış ...aldığımız ilk dini eğitimden bu yana başımıza bela olan boş inançlardan kaynaklanan bu zırvalara kapıldığımız için zekice azarlanıyoruz'
-Rod Liddle, Sunday Times-

'Heyecanlı ve neşeli bir kitap. Dawkins, kuvvetli tezlerinin tüm gücüyle kükreyerek geliyor...'
-Joan Bakewell, Guardian-

'Ateşli, akıllıca, eğlenceli, moral verici ve hepsinin ötesinde ölümcül derecede lüzumlu...'
-Daily Express
'Tanrı Yanılgısı olağanüstü ilginç bir kitap... parıldayan dili ile anlatılmış bu kitap sadece okumayı bir zevk haline getirmekle kalmıyor, aynı zamanda geniş bir yelpazede düşünmemiz için beynimizi uyarıyor' 
-Financial Times

'Dawkins, bir gölge süper güç tarafından sarmalanmış, elverişli ve rahat bir ortamda bulunan bir insan dünyasına ihtiyaç duymayan okuyuculara bir parça akıl ve entellektüel bakış ila haz veriyor'
-Herald Tribune
'Dünyayı bir kez daha yıkayan, köpüklü bir boş inanç gelgitine karşı, bütün kariyeri boyunca hayatın kendisinin zor ve muhteşem sebebini kanıtlayan büyük bir bilimadamından, fevkalade savaşçı bir atak' 
-Johann Hari, Independent-

"Yaratılışçılar ile Tanrı'ya inanlar, Dawkins'i kendilerinin bas düşmanı olarak görmekte haklılar. The God Delusion'da kendinin ne müthiş bir hasım olduğunu göstermektedir. Coşkuyla ve heyecanla okunan bir yapıt... Tam da Papa ile İslam'ın birbirinden uzaklaştığı bir ortama denk geldi."
-The Guardian

Son zamanlarda, Discover dergisi, evrimi sert ve etkili savunduğu için Richard Dawkins'i "Darwin'in Rottweiler"i olarak anmaktadır. Prospect dergisi ise onu, (umberto Eco ve Noam Chomsky ile birlikte) dünyanın ilk üç halk aydınından biri olarak seçti. Bu kez Dawkins keskin zekâsını din üzerine çevirir, dinin hatalı mantığını ve yol açtığı acıları ifşa eder.
Eski Ahit'in cinsiyet takıntılı tiranından, Aydınlanma düşünürlerince müşfik (ama hala mantık dışı) Kutsal Düzenleyici olmasına kadar Tanrı'yı bütün formlarıyla eleştirir. Dine ilişkin bütün önemli argümanları didik didik eder ve doğaüstü bir varlığın olamazlığını açık seçik ortaya koyar. Konuları tarihsel ve çağdaş kanıtlarla destekleyerek, dinin nasıl savaşı ateşlediğini, bağnazlığı kışkırttığını, çocukları istismar ettiğini gösterir. Böyle yaparak, Tanrı inancının sadece akil dişi (irrasyonel) değil, ayni zamanda potansiyel olarak ölümcül olduğu seklinde zorlayıcı bir durum yaratmaktadır.
Dawkins'in dini çürütmeye yönelik ateşli ve şiddetli tarzı, Kutsal Kitap'ı delik deşik eden tutarsızlık ve zalimlikler durmadan dile getiren, "maharetli tasarım"ın anlamsızlığı ya da can çekişen Orta Doğu veya Orta Amerika köktendinciliği karşısında tüyleri diken diken olan herhangi biri tarafından bağrına basılacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller: İngiliz Galaxy Kitap Ödülü Sahibi 2007 Yılın Yazarı 

Tanrı Yanılgısı Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Hitler ve Stalin ateistlerdi. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?

"Bu soru din konusunu tartışmaya açtığım hemen her konferans ve elbette çoğu radyo sohbetinde karşıma çıkmıştır. Bu soru haşin ve kızgın bir tavırla yöneltilir ve iki genel sanı vardır:

1. Stalin ve Hitler ateisttir.
2. Yaptıkları korkunç şeyleri ateist oldukları için yapmışlardır.

Birinci sanı, Stalin için gerçek ancak Hitler için şüphelidir. Ancak birinci sanı her koşulda yersizdir; çünkü ikinci sanı doğru değildir. Yersiz bir sanıdan yola çıkıldığına göre, hiç kuşkusuz her iki iddia da mantıksızdır.

Odaklanmamız gereken nokta, kötü ya da iyi insanların dindar ya da ateist olup olmadıkları değildir. Önemli olan, Hitler ve Stalin'in ateist olup olmadıkları değil, ateizmin insanları kötülük yapmakta sistematik olarak etkileyip etkilemediğidir.

Bazı ateistler kötü eylemler sergileyebilir; ancak bu kötülükleri ateizm adına yapmazlar. Din savaşları ise gerçekten de din adına yapılmıştır ve bu tür savaşlar tarihte korkutucu derecede sık görülür. Ateizm adına yapılmış herhangi bir savaş yoktur. Savaşlar ekonomik hırslar, siyasi tutkular, etnik ya da ırksal önyargılar, keskin dindarlık, intikam ya da bir ulusun yapısındaki bir tür vatansever inançla başlar. Bir savaşın fitilini ateşleyebilecek bir diğer gerçekçi motivasyon ise, bir insanın sarsılmaz bir biçimde kendi inancını tek gerçek inanç olarak görmesidir ve bu görüş rakip dinlerin tüm takipçilerini kafir olarak gören ve ölüm cezasına mahkum eden ve aleni bir şekilde, Tanrı'nın askerlerinin doğrudan cennete gideceklerini vaat eden bir kutsal kitapla desteklenir."

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
2.

"Bir düşünün, hangi insan inançsızlığı uğruna savaşmak ister?"

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
3.

Alan Turing

Taliban dönemindeki Afganistan'da eşcinsellik için verilen resmi ceza idamdı ve zevkli bir yöntem izlenerek, kurban canlı canlı bir duvarın altında ezilirdi.

Eşcinsellik 'suçu' başlı başına mahrem bir eylemdir. Birbirlerini onaylamış ve hiç kimseye zarar vermeyen yetişkinler tarafından uygulanır ve biz bir kez daha dinsel saltçılığın klasik bir özelliğiyle karşı karşıya kalırız.

Gizli eşcinsellik İngiltere'de -hayret vericidir ki- 1967 yılına kadar ceza gerektiren suçlar kapsamındaydı. 1954 yılında İngiliz matematikçi Alan Turing, ki "bilgisayarın babası" unvanı için John von Neumann ile birlikte adaydır, özel hayatında eşcinsel davranış sergilemesiyle suç işlediğine karar verildiğinde kendisini öldürmüştü. Turing'in bir tank tarafından itilen bir duvarın altında canlı canlı ezilmediğini inkar edemeyiz. Ona bir seçim hakkı sunulmuştu: Ya hapishanede iki yıl geçirecek ya da bir dizi hormon enjeksiyonuyla -ki bunun kimyasal bir hadım etme operasyonu olduğu söylenebilir- göğüslerinin büyümesi sağlanacaktı. Bu durumda, nihai ve kişisel seçimi, içine siyanür enjekte ettiği bir elmayı yemek oldu.

Alman Enigma kodlarının kırılmasında kilit zeka olan Turing, Nazilerin alt edilmesinde Eisenhower ya da Churchill'den, tartışmaya açık olarak daha büyük bir katkı sağlamıştır. Turing ve Bletchley Park'taki iş arkadaşlarına şükürler olsun ki savaş alanındaki Müttefik generaller, savaşın uzun periyotları boyunca Alman generallerinin ayrıntılı taktiklerinden haberdar oldular ve Almanlar bu planları uygulamaya koyamadan önlemler alındı.

Savaşın bitmesiyle, Turing'in görevi artık "top secret" olmaktan çıktı ve bu noktaya gelindiğinde Turing bir ulus kahramanı olarak ağırlanıp şövalye unvanına layık görülmeliydi. Bunun yerine, bu kibar, kekeç, dış merkezli deha yok edildi, hem de hiç kimseye zararı dokunmayan, gizlilikle işlediği bir 'suç' yüzünden. Böylece, din eksenli ahlak tacirinin en aşikar özelliğinin diğer insanların özel hayatlarında yaptıklarına ve hatta düşündüklerine tutkuyla kafayı takmak olduğunu gördük.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
4.

Tutucular gerçekleri bir kutsal kitaptan okuyarak öğrendikleri için daima haklı olduklarını düşünürler ve peşin fikirli olarak hiçbir şeyin inançlarını sarsmayacağını beyan ederler. Kutsal kitabın sunduğu gerçek bir aksiyomdur, bir muhakeme sürecinin son ürünü değildir. Tutuculara göre, kitap gerçeği anlatır ve bilimsel kanıtlarla kitaptaki doğruların çeliştiği durumlarda çöpe atılması gereken kitap değil, kanıttır. Bunların aksine, bir bilim adamı olarak ben doğruların (mesela evrim) kutsal kitaplarda değil, incelediğim bilimsel kanıtlarda olduğunun bilincindeyim. Bu ikisi arasında gerçekten önemli farklar vardır. Evrimle ilgili kitaplar kutsal değildir ve güvenirliklerini bu yolla kazanmazlar. Bu kitaplara inanılırlık vasfı kazandıran etmen, çarpıcı çoklukta ve karşılaştırmalı olarak desteklenmiş kanıtların bir arada sunulmasıdır. Prensipte her okuyucu bu tür kitapları eline alıp, kanıtları gözden geçirebilir. Bununla birlikte, eğer bir bilim kitabında herhangi yanlış bir bilgiye yer verilmişse bu er ya da geç fark edilecek ve kitabın sonraki baskılarında bu hata olmayacaktır. Ne hikmettir ki hiçbir zaman kutsal kitaplarda düzeltilmesi gereken yanlışlıklar ortaya çıkmaz.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
5.

"..bir doktor, dindar bir kadına sadece birkaç aylık ömrünün kaldığını söylediğinde, bu kadın neden Seyşeller'de bir tatil kazanmış gibi heyecanla gülümsemez? 'Sabırsızlıkla bekliyorum!' demez? Dindar insanlar ölümle karşılaştıklarında neden böyle davranmazlar? Bunun sebebi inanırmış numarası yaptıkları safsatalara içtenlikle inanmamaları olabilir mi?"

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
Bütün Alıntıları Göster

Tanrı Yanılgısı kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat

Tanrı Yanılgısı Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Kesinlikle herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap :D

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
2.

Tanrının yerinde olsam bu kitaba cevap olarak yeni bir kitap gönderirdim çünkü okuduktan sonra Tanrının bir masalda ki kötü bir karakter olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

belgeseli de çekilmiş insana yeni ufuklar açan bir kitap. Daha önce hiç bakmadığınız açılardan bakıp hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünmemize vesile olabilir ya da daha önce düşündüğünüzü ancak geri plana attığınızı bile fark edebilirsiniz. Ateizm ile ilgili yazılmış içeriği zengin güzel kitaplardan biri , bu kitaba cevap niteliğinde yazılmış kitaplarda var. Aynı düşünceleri paylaşmasanız da size olumlu yönde şeyler verebilme potansiyeli çok yüksek.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

Maneviyatın bilimsel olmadığını bir kenara koyarsak eğer kesinlikle okunması gereken bir kitap.eğlenceli ve sürükleyici bence seveceksiniz..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 6 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.