Tanrı Yanılgısı

Tanrı Yanılgısı Richard Dawkins

Kitap 8.2/10 ·  18 Oy · 7 Yorum  ·  70 okunma  ·  19 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

Kitap İstatistikleri

70 okur okudu. · 19 okur beğendi.
3 okur okuyor. · 11 okur yarım bıraktı.
7 yorum · 18 puanlama · 12 alıntı
0 haber · 7 fiyat · 1.393 gösterim
53 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

(Tanrı Yanılgısı kitabı 31 Temmuz 2013 tarihinde 1000Kitap'ta günün kitabı seçildi.)

Herkesin okuması gereken bir eser."
-The Economist-

Kendimizi, doğaüstü varlığın egemen olduğu yaşamlardan kurtarabileceğimiz, yeni bin yılın kitabi olarak görüyorum."
-Brian Eno-

'...eğlenceli, oldukça bilgilendirici, görkemli yazılmış ...aldığımız ilk dini eğitimden bu yana başımıza bela olan boş inançlardan kaynaklanan bu zırvalara kapıldığımız için zekice azarlanıyoruz'
-Rod Liddle, Sunday Times-

'Heyecanlı ve neşeli bir kitap. Dawkins, kuvvetli tezlerinin tüm gücüyle kükreyerek geliyor...'
-Joan Bakewell, Guardian-

'Ateşli, akıllıca, eğlenceli, moral verici ve hepsinin ötesinde ölümcül derecede lüzumlu...'
-Daily Express
'Tanrı Yanılgısı olağanüstü ilginç bir kitap... parıldayan dili ile anlatılmış bu kitap sadece okumayı bir zevk haline getirmekle kalmıyor, aynı zamanda geniş bir yelpazede düşünmemiz için beynimizi uyarıyor' 
-Financial Times

'Dawkins, bir gölge süper güç tarafından sarmalanmış, elverişli ve rahat bir ortamda bulunan bir insan dünyasına ihtiyaç duymayan okuyuculara bir parça akıl ve entellektüel bakış ila haz veriyor'
-Herald Tribune
'Dünyayı bir kez daha yıkayan, köpüklü bir boş inanç gelgitine karşı, bütün kariyeri boyunca hayatın kendisinin zor ve muhteşem sebebini kanıtlayan büyük bir bilimadamından, fevkalade savaşçı bir atak' 
-Johann Hari, Independent-

"Yaratılışçılar ile Tanrı'ya inanlar, Dawkins'i kendilerinin bas düşmanı olarak görmekte haklılar. The God Delusion'da kendinin ne müthiş bir hasım olduğunu göstermektedir. Coşkuyla ve heyecanla okunan bir yapıt... Tam da Papa ile İslam'ın birbirinden uzaklaştığı bir ortama denk geldi."
-The Guardian

Son zamanlarda, Discover dergisi, evrimi sert ve etkili savunduğu için Richard Dawkins'i "Darwin'in Rottweiler"i olarak anmaktadır. Prospect dergisi ise onu, (umberto Eco ve Noam Chomsky ile birlikte) dünyanın ilk üç halk aydınından biri olarak seçti. Bu kez Dawkins keskin zekâsını din üzerine çevirir, dinin hatalı mantığını ve yol açtığı acıları ifşa eder.
Eski Ahit'in cinsiyet takıntılı tiranından, Aydınlanma düşünürlerince müşfik (ama hala mantık dışı) Kutsal Düzenleyici olmasına kadar Tanrı'yı bütün formlarıyla eleştirir. Dine ilişkin bütün önemli argümanları didik didik eder ve doğaüstü bir varlığın olamazlığını açık seçik ortaya koyar. Konuları tarihsel ve çağdaş kanıtlarla destekleyerek, dinin nasıl savaşı ateşlediğini, bağnazlığı kışkırttığını, çocukları istismar ettiğini gösterir. Böyle yaparak, Tanrı inancının sadece akil dişi (irrasyonel) değil, ayni zamanda potansiyel olarak ölümcül olduğu seklinde zorlayıcı bir durum yaratmaktadır.
Dawkins'in dini çürütmeye yönelik ateşli ve şiddetli tarzı, Kutsal Kitap'ı delik deşik eden tutarsızlık ve zalimlikler durmadan dile getiren, "maharetli tasarım"ın anlamsızlığı ya da can çekişen Orta Doğu veya Orta Amerika köktendinciliği karşısında tüyleri diken diken olan herhangi biri tarafından bağrına basılacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller: İngiliz Galaxy Kitap Ödülü Sahibi 2007 Yılın Yazarı 

Tanrı Yanılgısı Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Bir ateist olup olmadığım sorulduğunda, Zeus, Apollo, Amon Ra, Mithras, Baal, Thor, Wotan, Altın Buzağı ve Uçan Spagetti Canavarı'nı hesaba katarak soruyu soran kişinin de bir ateist olduğuna dikkat çekmeyi eğlendirici bir taktik olarak görürüm. Ben ona göre sadece bir tanrı öteye geçiyorum.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 57)
2.

"..bir doktor, dindar bir kadına sadece birkaç aylık ömrünün kaldığını söylediğinde, bu kadın neden Seyşeller'de bir tatil kazanmış gibi heyecanla gülümsemez? 'Sabırsızlıkla bekliyorum!' demez? Dindar insanlar ölümle karşılaştıklarında neden böyle davranmazlar? Bunun sebebi inanırmış numarası yaptıkları safsatalara içtenlikle inanmamaları olabilir mi?"

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
3.

Tüm Sagan kitapları, dinin geçmiş yüzyıllarda tekeline aldığı üstün anlama isteğinin sinir uçlarına değinir. Benim kitaplarım da aynı amacı taşır. Bu nedenle sık sık son derece dindar birisi olarak tanımlandığımı duyarım. Mektup yazarak benimle görüşen geçen bir Amerikalı öğrenci, öğretmeninin benimle ilgili düşünceleri olup olmadığını bilmek istemiş. “Elbette var” diye yanıtlamış öğretmeni. “Onun olgucu bilimi dinle bağdaşmıyor ancak doğa ve evrenle ilgili düşünceleri kişiyi mest eder. Bence din budur!” Ancak burada ‘din’ doğru sözcük müdür? Hiç sanmam. Nobel ödüllü ve ateist fizikçi Steven Weinberg, Son Kuramın Düşleri isimli kitabında basit bir açıklamayla taşı gediğine oturtmuştur. “Bazı insanların öylesine geniş, öylesine esnek Tanrı görüşleri vardır ki her nereye bakarlarsa baksınlar Tanrıyı bulacaklarına hiç şüphe yoktur. Onlara sorduğunuzda, ‘Tanrı en büyüktür’ ya da ‘Tanrı bizim en üstün yaradılışlı halimizdir’ ya da ‘Tanrı kâinattır’ diyeceklerdir. Elbette, tıpkı diğer kelimelerde olduğu gibi ‘Tanrı’ kelimesine de istediğimiz anlamı verebiliriz. Eğer ‘Tanrı enerjidir’ demek isterseniz, onu bir avuç kömürün içinde de bulabilirsiniz.”

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 19)
4.

Eğer kesin olarak anlaşılamadığı için doğanın ötesine uzanıyormuş gibi görünen herhangi bir şey varsa,eninde sonunda onu anlamayı ve doğanın içinde onu kucaklamayı umarız.Ne de olsa bir gökkuşağını bilimsel tanımıyla açıkladığınızda muhteşemliğinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 21)
5.

Kültürümüzün kalbindeki büyük ağza alınmayacak kötülük tektanriciliktir. Eski ahit adıyla bilinen tunç çağı metninden üç insanlık karşıtı din gelişmiştir. Yahudilik, Hristiyanlik ve İslam. Bunlar gök tanrılı dinlerdir. Ve tamamen ataerkildirler. Tanrı herşeye gücü yeten babadır ve dolayısıyla gök tanrı ve dünyevi erkek elçilerinin etkisine girmiş olan bu diyarlarda 2000 yıldır bir kadın nefreti var olmuştur.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 52 - Gore Vidal)
6.

İlahiyatçılari derin evrimbilimsel sorgular için bilim insanlarının sunamadığı hangi uzmanlıkları sunabilirler? Başka bir kitapta bir Oxford gökbilimcisinin, onu bu derin sorulardan bir tanesini sorduğumda verdiği yanıtı nakletmiştim: "Ah, şimdi bilim dünyasının ötesine geçtik. İşte tam bu noktada işi sıkı dostumuz papaza devretmeliyim." Daha sonra yazdığım şu cevabı o anda yapıştıracak kadar hazırcevap değildim: "Fakat neden papaz? Neden bahçıvan ya da aşçıbaşı değil?" Neden bilim insanları ilahiyatçıların (kesinlikle cevaplamaya bilim insanlarından daha fazla yeterli olmadıkları sorular üzerindeki) tutkularına bu kadar korkakça saygı duyarlar?

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 59)
7.

Tanrı ya da Tanrıların herhangi bir özel türüne saldırmıyorum. Benim saldırdığım şey Tanrıdır; bütün Tanrılardır ve ne zaman ve ne şekilde icat edilmiş veya edilecek olursa olsunlar doğaüstü olan her şeydir.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 41)
8.

Aslında ateistleri organize etmek, kedileri gütmeye benzetilir çünkü ateistler bağımsızca düşünmeye yatkındırlar ve otoriteye boyun eğmeyeceklerdir

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 12)
9.

Bazı insanlar, birtakım alanlarda yüksek bir bilgi seviyesine ulaştıklarında, her konuda düşüncelerini söyleme hakkını kazandıklarını zannederler

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 23)
10.

Ateizm neredeyse her zaman aklın sağlıklı özgürlüğünün ve aslında sağlıklı bir zihnin işaretçisidir.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 11)
Bütün Alıntıları Göster

Tanrı Yanılgısı kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat

Tanrı Yanılgısı Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

Richard Dawkins çok zeki ve kurnaz bir bilim adamı ve kesinlikle boş yazan birisi değil. Dünyada 2400 tane inanılan tanrı var ve bunlardan birtanesine inanan biri diğer 2399 tanrıyı reddetmiş oluyor :) ateist birisi ise hepsini reddediyor. Bu eserde Richard Dawkins dinler ile mitoloji eserler arasındaki benzerliklere değinmiş. Gerçekten de baktığımız zaman gilgamis destanı ile Tevrat arasında okadar çok benzerlik var ki.... Sanki Musa peygamber gilgamis destanını alıp kendince bişeyler ekleyip Tevrat i oluşturmuş düşüncesinden kendimi alamıyorum. İncil de Tevrat in devamı, Kuran'da İncil'in... Temele iniyorsun insan eliyle, insan aklıyla oluşturulmuş Gilgamis destanını variyorsunuz. Araştırmalarima devam edeceğim tabiki de kendimce cevaplar buldukça sizlerle paylaşacağım.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Körüne körüne inanmak mı, yoksa önce sorgulamak mı? Din konusunu tabu haline getirmeyen, soru sorma cesareti olan herkesin mutlaka incelemesi gereken bir kitap. Boş eleştirilerle dolu ve sadece saldırı amaçlı olmayan, kaynaklar göstererek sebep sonuç ilişkisi üzerinden ilerleyen, Dawkins'in kendi cevaplarını verirken, bizi de kendi cevaplarımızı bulmaya iten, inanan ya da inanmayan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Özellikle ahlakın dinden bağımsız olduğunu çarpıcı bir biçimde göstermesi belki de en altı çizilesi konudur.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

popilist bir yazar olmakla beraber,aynı zamanda bir bilimadamı,biyoloğ..ateşli bir ateist,insanların kafalarına yerleştirilen din algısının ne kadar boş,saçma ve tehlikeli olduğunu ciddi biçimde anlatıyor.

Kitabı okudu, puan vermedi.
4.

Kesinlikle herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap :D

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
5.

belgeseli de çekilmiş insana yeni ufuklar açan bir kitap. Daha önce hiç bakmadığınız açılardan bakıp hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünmemize vesile olabilir ya da daha önce düşündüğünüzü ancak geri plana attığınızı bile fark edebilirsiniz. Ateizm ile ilgili yazılmış içeriği zengin güzel kitaplardan biri , bu kitaba cevap niteliğinde yazılmış kitaplarda var. Aynı düşünceleri paylaşmasanız da size olumlu yönde şeyler verebilme potansiyeli çok yüksek.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
6.

Tanrının yerinde olsam bu kitaba cevap olarak yeni bir kitap gönderirdim çünkü okuduktan sonra Tanrının bir masalda ki kötü bir karakter olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
7.

"Tanrı'nın Yanılgısı : insanı yaratmaktır" içeriğinde olduğunu düşünüp almıştım ve okumaya başlayınca, içeriğin başka ama yanılgının doğru olduğunu anladım.

Kitabı yarım bıraktı, puan vermedi.