Tanrı Yanılgısı

Tanrı Yanılgısı Richard Dawkins

Kitap 8.0/10 ·  25 Oy · 10 Yorum  ·  84 okunma  ·  24 beğeni

Kitabın Basım Bilgileri

Kitap İstatistikleri

84 okur okudu. · 24 okur beğendi.
5 okur okuyor. · 11 okur yarım bıraktı.
10 yorum · 25 puanlama · 18 alıntı
0 haber · 7 fiyat · 1.667 gösterim
75 okur okumayı planlıyor.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kitap ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kitap Hakkında Bilgi

(Tanrı Yanılgısı kitabı 31 Temmuz 2013 tarihinde 1000Kitap'ta günün kitabı seçildi.)
Herkesin okuması gereken bir eser."
-The Economist-

Kendimizi, doğaüstü varlığın egemen olduğu yaşamlardan kurtarabileceğimiz, yeni bin yılın kitabi olarak görüyorum."
-Brian Eno-

'...eğlenceli, oldukça bilgilendirici, görkemli yazılmış ...aldığımız ilk dini eğitimden bu yana başımıza bela olan boş inançlardan kaynaklanan bu zırvalara kapıldığımız için zekice azarlanıyoruz'
-Rod Liddle, Sunday Times-

'Heyecanlı ve neşeli bir kitap. Dawkins, kuvvetli tezlerinin tüm gücüyle kükreyerek geliyor...'
-Joan Bakewell, Guardian-

'Ateşli, akıllıca, eğlenceli, moral verici ve hepsinin ötesinde ölümcül derecede lüzumlu...'
-Daily Express
'Tanrı Yanılgısı olağanüstü ilginç bir kitap... parıldayan dili ile anlatılmış bu kitap sadece okumayı bir zevk haline getirmekle kalmıyor, aynı zamanda geniş bir yelpazede düşünmemiz için beynimizi uyarıyor'
-Financial Times

'Dawkins, bir gölge süper güç tarafından sarmalanmış, elverişli ve rahat bir ortamda bulunan bir insan dünyasına ihtiyaç duymayan okuyuculara bir parça akıl ve entellektüel bakış ila haz veriyor'
-Herald Tribune
'Dünyayı bir kez daha yıkayan, köpüklü bir boş inanç gelgitine karşı, bütün kariyeri boyunca hayatın kendisinin zor ve muhteşem sebebini kanıtlayan büyük bir bilimadamından, fevkalade savaşçı bir atak'
-Johann Hari, Independent-

"Yaratılışçılar ile Tanrı'ya inanlar, Dawkins'i kendilerinin bas düşmanı olarak görmekte haklılar. The God Delusion'da kendinin ne müthiş bir hasım olduğunu göstermektedir. Coşkuyla ve heyecanla okunan bir yapıt... Tam da Papa ile İslam'ın birbirinden uzaklaştığı bir ortama denk geldi."
-The Guardian

Son zamanlarda, Discover dergisi, evrimi sert ve etkili savunduğu için Richard Dawkins'i "Darwin'in Rottweiler"i olarak anmaktadır. Prospect dergisi ise onu, (umberto Eco ve Noam Chomsky ile birlikte) dünyanın ilk üç halk aydınından biri olarak seçti. Bu kez Dawkins keskin zekâsını din üzerine çevirir, dinin hatalı mantığını ve yol açtığı acıları ifşa eder.
Eski Ahit'in cinsiyet takıntılı tiranından, Aydınlanma düşünürlerince müşfik (ama hala mantık dışı) Kutsal Düzenleyici olmasına kadar Tanrı'yı bütün formlarıyla eleştirir. Dine ilişkin bütün önemli argümanları didik didik eder ve doğaüstü bir varlığın olamazlığını açık seçik ortaya koyar. Konuları tarihsel ve çağdaş kanıtlarla destekleyerek, dinin nasıl savaşı ateşlediğini, bağnazlığı kışkırttığını, çocukları istismar ettiğini gösterir. Böyle yaparak, Tanrı inancının sadece akil dişi (irrasyonel) değil, ayni zamanda potansiyel olarak ölümcül olduğu seklinde zorlayıcı bir durum yaratmaktadır.
Dawkins'in dini çürütmeye yönelik ateşli ve şiddetli tarzı, Kutsal Kitap'ı delik deşik eden tutarsızlık ve zalimlikler durmadan dile getiren, "maharetli tasarım"ın anlamsızlığı ya da can çekişen Orta Doğu veya Orta Amerika köktendinciliği karşısında tüyleri diken diken olan herhangi biri tarafından bağrına basılacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller: İngiliz Galaxy Kitap Ödülü Sahibi 2007 Yılın Yazarı

Tanrı Yanılgısı Kitabından Alıntılar Alıntı Ekle

1.

Bir ateist olup olmadığım sorulduğunda, Zeus, Apollo, Amon Ra, Mithras, Baal, Thor, Wotan, Altın Buzağı ve Uçan Spagetti Canavarı'nı hesaba katarak soruyu soran kişinin de bir ateist olduğuna dikkat çekmeyi eğlendirici bir taktik olarak görürüm. Ben ona göre sadece bir tanrı öteye geçiyorum.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 57)
3.

"..bir doktor, dindar bir kadına sadece birkaç aylık ömrünün kaldığını söylediğinde, bu kadın neden Seyşeller'de bir tatil kazanmış gibi heyecanla gülümsemez? 'Sabırsızlıkla bekliyorum!' demez? Dindar insanlar ölümle karşılaştıklarında neden böyle davranmazlar? Bunun sebebi inanırmış numarası yaptıkları safsatalara içtenlikle inanmamaları olabilir mi?"

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
4.
5.

Din... merkezinde bazı fikirler barındırır ve biz bunları kutsal ya da mübarek diye adlandırırız ya da benzer terimler kullanırız. Bu şu anlama gelir, "İşte hakkında kötü söz söyleme izninizin olmadığı bir fikir ya da bir kavram; tek kelimeyle, bu yasaktır. Peki neden olmasın? Çünkü yasaktır!"

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 27)
6.

Tüm Sagan kitapları, dinin geçmiş yüzyıllarda tekeline aldığı üstün anlama isteğinin sinir uçlarına değinir. Benim kitaplarım da aynı amacı taşır. Bu nedenle sık sık son derece dindar birisi olarak tanımlandığımı duyarım. Mektup yazarak benimle görüşen geçen bir Amerikalı öğrenci, öğretmeninin benimle ilgili düşünceleri olup olmadığını bilmek istemiş. “Elbette var” diye yanıtlamış öğretmeni. “Onun olgucu bilimi dinle bağdaşmıyor ancak doğa ve evrenle ilgili düşünceleri kişiyi mest eder. Bence din budur!” Ancak burada ‘din’ doğru sözcük müdür? Hiç sanmam. Nobel ödüllü ve ateist fizikçi Steven Weinberg, Son Kuramın Düşleri isimli kitabında basit bir açıklamayla taşı gediğine oturtmuştur. “Bazı insanların öylesine geniş, öylesine esnek Tanrı görüşleri vardır ki her nereye bakarlarsa baksınlar Tanrıyı bulacaklarına hiç şüphe yoktur. Onlara sorduğunuzda, ‘Tanrı en büyüktür’ ya da ‘Tanrı bizim en üstün yaradılışlı halimizdir’ ya da ‘Tanrı kâinattır’ diyeceklerdir. Elbette, tıpkı diğer kelimelerde olduğu gibi ‘Tanrı’ kelimesine de istediğimiz anlamı verebiliriz. Eğer ‘Tanrı enerjidir’ demek isterseniz, onu bir avuç kömürün içinde de bulabilirsiniz.”

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 19)
7.

Eğer kesin olarak anlaşılamadığı için doğanın ötesine uzanıyormuş gibi görünen herhangi bir şey varsa,eninde sonunda onu anlamayı ve doğanın içinde onu kucaklamayı umarız.Ne de olsa bir gökkuşağını bilimsel tanımıyla açıkladığınızda muhteşemliğinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 21)
8.

Bir köşesinde meleklerin olduğuna inanmadan da, bir bahçenin güzel olduğunu görmek yeterli değil midir?

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 3)
9.

Zayıf zihinleri köleleştiren aşağılık önyargıların yol açtığı bütün korkuları üzerinden at. Mantığı bulunduğu yuvasına sıkıca oturtarak düzelt, her olay ve düşünce için onun mahkemesine başvur. Tanrının varlığını bile cesurca sorgula; çünkü eğer bir Tanrı varsa, akla saygıyı gözü kapalı korkudan daha çok takdir edecektir.

(Thomas Jefferson'ın Peter Carr' a yazdığı mektuptan)

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 47)
10.

İlahiyatçılari derin evrimbilimsel sorgular için bilim insanlarının sunamadığı hangi uzmanlıkları sunabilirler? Başka bir kitapta bir Oxford gökbilimcisinin, onu bu derin sorulardan bir tanesini sorduğumda verdiği yanıtı nakletmiştim: "Ah, şimdi bilim dünyasının ötesine geçtik. İşte tam bu noktada işi sıkı dostumuz papaza devretmeliyim." Daha sonra yazdığım şu cevabı o anda yapıştıracak kadar hazırcevap değildim: "Fakat neden papaz? Neden bahçıvan ya da aşçıbaşı değil?" Neden bilim insanları ilahiyatçıların (kesinlikle cevaplamaya bilim insanlarından daha fazla yeterli olmadıkları sorular üzerindeki) tutkularına bu kadar korkakça saygı duyarlar?

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 59)
Bütün Alıntıları Göster

Tanrı Yanılgısı kitabını satın alabileceğiniz siteler Fiyat Ekle

# Site Basım Fiyat

Tanrı Yanılgısı Kitabı yorumları Yorum Ekle

1.

“Tanrı Yanılgısı” Richard Dawkins’in okuduğum ilk kitabı ve kesinlikle son kitabı olmayacak. Din üzerine araştırma yapıyorsanız okumanız gereken, sizi birçok noktada sorgulamalara götürebilecek dolu dolu bir kitap. Dili ağır olmadığı için kolaylıkla okuyabiliyorsunuz ve örnek olarak vermiş olduğu birçok kitap ve yazar hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz.

Ateist olan yazarımız, kitabında din üzerine ortaya sürülen birçok fikri ve Tanrı’nın varlığını, öne sürdüğü tezler ile çürütmeye çabalarken, eski çağlardan itibaren dinlerin insan hayatında birçok olumsuzluğa neden olduğuna dair sayısız örnekle okurlarını düşünmeye sevk etmektedir. Bu noktada bilimin ve mantığın takip edilmesinin gerekliliğine inanan Dawkins, birçok dindarın tepkisini de fazlası ile üzerine çekmektedir.
• Deizmin ele alınışı
• Agnostisizmin yetersizliği
• Tek tanrı ve çok tanrı inançları
• Tanrı ile ilgili öne sürülen kanıtlar ve bilimin bunlara cevapları
• Dinin kökeni
• Ahlak’ın kökeni ve değişen ahlak anlayışı
• Yeni ahit ve eski ahit ile ilgili bilgiler ve karşılaştırılması
• Din’in sakıncaları
• Din adı altında çocuk istismarı
• Dinin olmadığı durumda oluşan boşluğun nedenleri ve sonuçları gibi konular üzerine kaynaklar da vererek kendi düşüncelerini bizlere iletmiştir. Ayrıca kitabın son kısmında bu tür konular ile ilgili araştırma yapmak isteyenler için web sitesi adresleri ve bol miktarda yazar ve kitapları liste halinde verilmiştir.

Dediğim gibi bu tür konularda araştırma yapmak isteyenler ve sorgulamalardan korkmayanlar kesinlikle okusun, ama hayatınızda sorgulamalara yer yoksa kesinlikle okumayın. Sadece zaman kaybı olur sizin için..

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
2.

Richard Dawkins çok zeki ve kurnaz bir bilim adamı ve kesinlikle boş yazan birisi değil. Dünyada 2400 tane inanılan tanrı var ve bunlardan birtanesine inanan biri diğer 2399 tanrıyı reddetmiş oluyor :) ateist birisi ise hepsini reddediyor. Bu eserde Richard Dawkins dinler ile mitoloji eserler arasındaki benzerliklere değinmiş. Gerçekten de baktığımız zaman gilgamis destanı ile Tevrat arasında okadar çok benzerlik var ki.... Sanki Musa peygamber gilgamis destanını alıp kendince bişeyler ekleyip Tevrat i oluşturmuş düşüncesinden kendimi alamıyorum. İncil de Tevrat in devamı, Kuran'da İncil'in... Temele iniyorsun insan eliyle, insan aklıyla oluşturulmuş Gilgamis destanına variyorsunuz. Araştırmalarima devam edeceğim tabiki de kendimce cevaplar buldukça sizlerle paylaşacağım.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
3.

Körüne körüne inanmak mı, yoksa önce sorgulamak mı? Din konusunu tabu haline getirmeyen, soru sorma cesareti olan herkesin mutlaka incelemesi gereken bir kitap. Boş eleştirilerle dolu ve sadece saldırı amaçlı olmayan, kaynaklar göstererek sebep sonuç ilişkisi üzerinden ilerleyen, Dawkins'in kendi cevaplarını verirken, bizi de kendi cevaplarımızı bulmaya iten, inanan ya da inanmayan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Özellikle ahlakın dinden bağımsız olduğunu çarpıcı bir biçimde göstermesi belki de en altı çizilesi konudur.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 9 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
4.

belgeseli de çekilmiş insana yeni ufuklar açan bir kitap. Daha önce hiç bakmadığınız açılardan bakıp hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünmemize vesile olabilir ya da daha önce düşündüğünüzü ancak geri plana attığınızı bile fark edebilirsiniz. Ateizm ile ilgili yazılmış içeriği zengin güzel kitaplardan biri , bu kitaba cevap niteliğinde yazılmış kitaplarda var. Aynı düşünceleri paylaşmasanız da size olumlu yönde şeyler verebilme potansiyeli çok yüksek.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
5.

popilist bir yazar olmakla beraber,aynı zamanda bir bilimadamı,biyoloğ..ateşli bir ateist,insanların kafalarına yerleştirilen din algısının ne kadar boş,saçma ve tehlikeli olduğunu ciddi biçimde anlatıyor.

Kitabı okudu, puan vermedi.
6.

Kesinlikle herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap :D

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
7.

Richard Dawkins bu kitapta Tanrı ile dinler üzerinde durmuş adından da anlaşılacağı üzere. Hepimiz sıradan hayatta zaman zaman adaletsizlikler yaşarız, dinleri ve tanrıyı sorguladığımızda mantığımıza uymayan bir sürü konu buluruz. Sorguladıkça kafamızda soru işaretleri artar, kafamızdaki soru işaretlerini gidermek adına akla yatkın, mantıklı cevap ararız. Saygıdeğer Dawkins de kalemini eline alarak kendi düşüncelerini yazıya dökmüştür. Fakat bir okuyucu olarak çok sıkıldım. Bu yüzden de yaklaşık 100 günde bitirdim kitabı. Birçok kez yarıda bıraktım. Dili yalın fakat anlatmak istediğini dolaylayarak anlatması gına getirdi. Tavsiye ediyor muyum? Bilemiyorum. Dawkins'in anlattığı konuyu normal hayatımda da derinlemesini sorguluyorum. Okumasam da olurdu dedirtti.
Ama kitapta genellikle Hristiyanlığın üzerinde durarak tüm dinleri de eleştiriyor ara sıra. Diğer dinler hakkında bilmediğim ilginç bilgiler de edindim.
Felsefeye meraklısı olanlar için tavsiyemdir.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 8 puan verdi.
8.

Tanrının yerinde olsam bu kitaba cevap olarak yeni bir kitap gönderirdim çünkü okuduktan sonra Tanrının bir masalda ki kötü bir karakter olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Kitabı okudu, 10 üzerinden 10 puan verdi ve kitabı beğendiği kitaplara ekledi.
9.

Okunmaya değmez... İnsanların fikirlerine saygım vardır ama bu kitap beni sinir etti...

Kitabı yarım bıraktı, puan vermedi.
10.

"Tanrı'nın Yanılgısı : insanı yaratmaktır" içeriğinde olduğunu düşünüp almıştım ve okumaya başlayınca, içeriğin başka ama yanılgının doğru olduğunu anladım.

Kitabı yarım bıraktı, puan vermedi.