A. Ş. K. Neyin Kısaltması

4,3/10  (21 Oy) · 
135 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.313 gösterim
Aşk, yalnızlık, baba olmak, dostluk, hüzün, ayrılık... Çok satan romanıyla tanıdığımız Tuna Kiremitçi, kalemiyle hayatın köşelerine tek tek dokunuyor... Bazen eski bir şarkının peşine düşüyor, bazen de yeni öykülere açıyor yüreğini... Işıklı caddeler ıssız patikalarl, sonbahar rüzgarları sıcak sevişmelerle buluşuyor... Genç bir yazarın özel dünyasını merak edenler ve Tuna Kiremitçi'yi daha yakından tanımak isteyenler için...
(Arka Kapak'tan)

Hayatın her köşesinde adımlarını duyacaksınız Tuna Kiremitçi'nin. Hayatın her köşesine dair fikirlerini işiteceksiniz, duygularına tanık olacaksınız. Bazen bir çığlık gibi gelecek sesi kulaklarınıza, bazen de sevdayı, ayrılığı, hüznü fısıldayacak kendi sesinden bile ürkercesine. Tuna Kiremitçi'yi kahramanlarının ötesinde, kahramanlarının dışında, Tuna Kiremitçi olarak bulacaksınız karşınızda. Bir baba, bir erkek, bir dost, bir yazar olarak onu bir kez daha tanıyacaksınız. Bazen eski bir şarkının peşine düşeceksiniz onunla birlikte, bazen de onun rehberliğinde yeni öykülere açacaksınız yüreğinizi... Işıklı caddeler ıssız patikalarla, sonbahar rüzgârları sıcak sevişmelerle buluşacak kitabı okurken... Kiremitçi'nin sözcükleri hayattan sayfalar açacak önünüzde, üstelik bu sayfaları birlikte okuyacaksınız onunla. Hayatta kendini hiçbir şeye hazır hissetmeyen, yeni şeyler söylemenin peşinden giden, gökyüzüne işaret fişeği gibi cümleler gönderen, kadınların sevdiği, bazen ihmal ettiği, aşkı sorgulayan, aşkı tanımlamaya çalışan, taze bir babayla karşılaşacaksınız. A.Ş.K. Neyin Kısaltması? genç bir yazarın özel dünyasını merak edenler için karşınızda!


Kitaptan bir bölüm...
" Sevgiliyi taşımak, bir giysiyi taşımak gibi; şık takımların yaptığını yapıp bizi olduğumuzdan daha çekici gösterebiliyor sevgililer. Onlarla yara izlerimizi örtebiliyor, kusurlarımızı gizleyebiliyoruz.

Tek fark, elbisenin çok daha az bakım istemesi.
Aşkımızın sık sık tozunu almaz, onu en iyi koşullarda saklamazsak, ağır bir yüke dönüşmesi işten bile değil. O zaman birbirimizi değil, aşktan geriye kalanları, hüzün ve umutsuzlukla ağırlaşmış o tatsız şeyi sırtlamış oluyoruz. Kurallara uyma merakımız bizi beş dakikalık bir yolculuk yerine uzun ve anlamsız bir hamallığa mahkûm ediyor.
Kimin kimi taşıdığıysa önemli olmuyor artık. İkimizin omuzları da çok ama çok ağrıyor." (sayfa 143)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2005
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9789759914561
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Jessie Cates 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

Kitapla ilgili olumlu yorumlarım olmayacak maalesef.
Sanat sanat için midir, insan için midir tartılşılır. Ancak bu kitap ne sanat ne de insan için fikrimce.
Popülist yazarların "yazarım" diyebilmek için çıkardığı işlerden biri gibi hissetmiştim okurken; hani bazı kitapları okurken "eee, yani?? Hepsi bu mu?" deyip "o zaman herkes kitap çıkarır" diye içinizden geçirdiğiniz kitaplar var ya; işte bu onların en başında geliyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Alev 
09 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yazının büyüsüne kapılıp yalnızlığa sürüklenenler olduğu gibi, aşkın büyüsüne kapılıp iki kişilik bir ıssızlık inşa edenler de var. Aslında yazı da aşk da aynı şeyini tehdit esiyor insanın: özgürlüğünü.

A. Ş. K. Neyin Kısaltması, Tuna Kiremitçi (Sayfa 35)A. Ş. K. Neyin Kısaltması, Tuna Kiremitçi (Sayfa 35)
Alev 
06 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gerçi güzel kadınların ayna karşısındaki hazırlıklarını sonsuza kadar seyredebilirim. Onların ruj sürüşleri, gözlerine kalem çekişleri, allığı ve pudrayı kullanışları şu dünyadaki en güzel görsel şölendir.

A. Ş. K. Neyin Kısaltması, Tuna Kiremitçi (Sayfa 19)A. Ş. K. Neyin Kısaltması, Tuna Kiremitçi (Sayfa 19)
Alev 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hayatımda ilk defa içinde Atilla İlhan olmayan bir sonbahara baktım. Tek bir rüzgarı ya da tek bir sarı yaprağı tanımıyordum. Sonbahar da benim küçük kalbimden ve yalnızlığımdan habersizdi. Bizi birbirimize anlatan şair gitmişti çünkü.

A. Ş. K. Neyin Kısaltması, Tuna Kiremitçi (Sayfa 67)A. Ş. K. Neyin Kısaltması, Tuna Kiremitçi (Sayfa 67)