Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı

8,0/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
508 gösterim
Günümüzün en yakıcı sorunlarına bilimsel bir bakış... Emre Kongar yeni kitabı, ABD'nin Siyasal İslam'la Dansı'nda, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki oluşumları, İslam alemi ile Amerika'nın ilişkileri açısından irdeliyor. Türkiye'nin önündeki "model olma" seçeneğini değerlendiriyor. Kongar, yalnızca sorun belirleyen değil, İslam alemi, ABD ve Türkiye açısından çözümler öneren bir yaklaşım sunuyor okurlara. (Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 11 Alıntı

Jazz 
07 Eki 21:14, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Köy Enstitüleri
Ne yazık ki,Cumhuriyet tarihinin,tüm dünya eğitimine hala örnek olarak gösterilen Köy Enstitüleri girişimi bile bu çerçevede engellenmiş,bu okullar komünist yetiştirdikleri gerekçesiyle kapatılmıştı.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 19 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 19 - Remzi Kitabevi)
Jazz 
 10 Eki 13:12, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ilımlı İslam
Rejimi demokrasiden uzaklaşmış, İslamileştirilmiş bir Türkiye'nin bugünkü İslam-Arap ülkelerinden bir farkı kalmaz ve ülke, model ya da örnek olma niteliğini yitirir.Bu çerçevede ABD'nin ve Türkiye'yi yönetenlerin, "Ilımlı İslam" gibi, demlkratik ve laik bir ülke için anlamsız olan ad ve ideolojilerle ülke rejimini İslami ilkelere göre dönüştürme niyet ve çabaları olmamalı, varsa da hem Türkiye'nin hem de İslam-Arap aleminin geleceği için bundan vazgeçilmelidir.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 215 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 215 - Remzi Kitabevi)
Jazz 
07 Eki 21:10, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Abd'nin Sovyetler defansı
Batı kampındaki pek çok ülkede,Sovyetler'in resmi ideolojisi olduğu için,komünizm lanetlendi,yasaklandı.
Komünist partiler ve örgütlenmeler kapatıldı,insanlar komünist olduğu iddiasıyla hapse atıldı.
Dincilik ve milliyetçilik ön plana çıkarıldı.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 18 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 18 - Remzi Kitabevi)
Jazz 
10 Eki 11:32, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hiç kimse , ister yönetici olsun, ister politikacı,isterse bilim insanı ve araştırmacı, Türkiye'nin 1920-1945 dönemi siyasal,kültürel ve ekonomik dönüşüm başarısını yok sayamaz.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 183 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 183 - Remzi Kitabevi)
Jazz 
08 Eki 13:58, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Demokrat Parti/Adnan Menderes
Köy Enstitülerinin resmen kapatılması,tarikatlarla ittifak,İmam Hatip okullarının yaygınlaştırılması gibi siyasal ve eğitimsel olaylar, Demokrat Parti döneminin önemli açılımları oldu.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 22 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 22 - Remzi Kitabevi)
Jazz 
10 Eki 11:17, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İslam alemindeki sözde demokrat dinci partilerin,seçim sandığını kullanarak iktidara gelme ve ondan sonra ülkelerini dönüştürme modellerinde,Türkiye'deki AKP'yi model aldıkları bilinmektedir.
Bu ülkelerde bazı partilerin adları bile AKP'yle aynıdır.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 172 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 172 - Remzi Kitabevi)
Jazz 
08 Eki 14:01, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Demokrat Parti/Adnan Menderes
Özgürlük adına iktidara gelen Demokrat Parti,hem Amerikan hem de Arap emperyalizminin önünü açtı ve bunu yaparken tek parti düzeninin o baskıcı yöntemlerini aynen kullandı

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 22 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 22 - Remzi Kitabevi)
Jazz 
08 Eki 17:09, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Her türlü radikal ve terörist hareketin ya kaos ortamlarında ya da şeriatla yönetilen ülkelerde filizlendiği bilinmektedir.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 92 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 92 - Remzi Kitabevi)
Jazz 
08 Eki 14:25, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

ABD Stratejileri
Batı-ABD İslam alemini önce bir müttefik, sonra da potansiyel bir düşman olarak kullandı ve böylece Dünya egemenliğini gerçekleştirmek için Irak ve Libya'da olduğu gibi gerekli operasyonlara ortam hazırladı.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 34 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 34 - Remzi Kitabevi)
Jazz 
08 Eki 14:16, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

El Kaide-CIA
El Kaide,Sovyetler'e karşı Afganistan'da savaşmak üzere Amerika tarafından kurulmuş silahlı ve dini-ideolojik bir örgüttür.
Finansmanı genellikle Suudi Arabistan'dan bulunmuş,silahları,eğitimi ve örgütlenmesi CIA tarafından sağlanmıştı.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 30 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 30 - Remzi Kitabevi)
2 /