Acı Deniz

7,8/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
0 beğeni  · 
377 gösterim
Aynı zamanda sosyoloji doktoru olan yazar, ihtimal ki bu disiplinden gelen bir bakış açısının da sahibi olarak, temelde modernleşme sürecinin hırpaladığı değerleri tevarüs etmeye aday bir insana yöneliyor. Yöneliyor ve elinde "acı" kalıyor. Yazma, dahası okuma eyleminin irdelenmesi, tasavvufî terminolojinin gündelik hayat sahnelerinde kullanım denemeleri, doğrudan tasavvufî mahiyette çıkılan zor ve hırpalayıcı yolculuklar, bir noktaya kadar kadın ve dünyası Karabıyık Barbarosoğlu'nun üzerinde ısrar ettiği problemler. Acı Deniz, giderek daralan, kirlenen ve ikinci yarısı şiddetle ihmale uğramış bir dünyada iyi ve güzeli düşünmeye hakkımız olduğunu hüzünlü, hem de çok hüzünlü bir dille hatırlatırken, tercihini gelenekten yana koyuyor. Hoş geldin Acı Deniz. Yazarın o güzel cümlesiyle, "bahtınız açık olsun ey kitaplar".
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789753551915
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Bu kadınların hepsi "aşk" ı tattı mı? İnsani aşkın başladığı, sevenin kendisini sevilene benzetmeye uğraştığı o "an" a ulaştılar mı? Ulaşmadılarsa eğer gelincik tarlalarının ürperişinde nerden nereye bu yol alış. Kendimi onun sevdiği her şeyi sevmeye çalışarak benzetebileceğim birisi var mı?

Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 27)Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 27)

Kimsesiz kaldım. Bir kişi varken dünyam bin kişi kadar kalabalıktı. Kendimi unutsaydım... Unutabilseydim. Onun dünyasını sonuna kadar kucaklayabilir miydim? Kara derin gözleri vardı. Hem her şeyi görüyormuş gibi hem de hiçbir şey görmeye talip değilmiş gibi bakan kara derin gözleri vardı.

Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 24)Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 24)

Okunup okunmayacağı bilinmeyen bir kitaba imza atmaya mahkûm olmak neden? “İmza günleri ses getirir." diyor editör kendi söylediğine inanamamanın öfkesinde. Gelen sesler malûmumdur efendim. İçimden çıkıp giden sesleri anlatamamakta mazurum.

Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 10 - İz Yayıncılık)Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 10 - İz Yayıncılık)