Açlık Sanatçısı

7,7/10  (20 Oy) · 
82 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.045 gösterim
Bir trapez sanatçısı -çok iyi bilinir ki; çalışmaları büyük varyete tiyatrolarına ait kubbelerin yükseklerinde yapılan bu sanat, insanoğlu tarafından en zor kazanılan sanatlardandır- trapeze her çıkışında aynı cesareti gösterebilmek için, önce mükemmellik adına bir çaba, sonraları ise zorba bir alışkanlık olarak, hayatını bütün gün ve gece boyunca trapez üzerinde kalabilecek şekilde düzenlemişti. Zaten son derece ikincil olan bütün ihtiyaçları da onu aşağıdan seyrederek nöbetleşe çalışan ve gerekli olan her şeyi yukarıya gönderip almak için yapılmış özel bir kutu kullanan yardımcılar tarafından karşılanırdı.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2000
 • Sayfa Sayısı:
  58
 • ISBN:
  9786055532475
 • Orijinal Adı:
  Hunger Artist
 • Çeviri:
  Yekta Majiskül
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Basın Yayın
 • Kitabın Türü:
Merve Fikir 
28 Kas 07:53, Kitabı okudu, 1 günde

Kafka yine birbirinden farklı hikayeleri kaleme almış bu kitabında. Ama kitabın adını veren asıl hkaye Açlık Sanatçısı. Sürekli aç kalarak, bir kafesin içinde insanlara sergilenen bir adam. Görmeye gelen herkesin de nasıl olur da bir insan bu kadar aç kalabilir diye düşünerek onu seyretmelerini konu alan bir kitap. Gösteri bitmesine rağmen yine de birşeyler yiyemeyen bir adam.

Halil Yavuz KAYA 
04 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Müzikten hoşlanırsınız, iyi dinleyicisiniz dir, ara sıra makama uysun uymasın mırıldanırsınız ya, ama tarzınız olmayan opereya eş dost zorlamasıyla gidersiniz.
bitsin diye sabırsızlanır, hoşnutsuzluğunuzu belli ettirmemeye çalışırsınız çevreye.
Gösteri bitmiştir, çıkarsınız kulaklarınız da; anlamını bilmediğiniz aryanın hiç bir sözçüğü nün zerresi kalmamış sadeçe sanatcının ses tınıları, arı vınıltıları gibi çınlamaktadır.
İşte öyle bir şey,
Okudum, bu küçücük kitabı, ama sorarsanız nasıldı? Hiç diyebilirim ancak. Ne bir iz kaldı, ne bir hatırlayacağım sözcük. Dört ayrı hikayede yazar "konuşmuş konuşmuş, anlatmış..." derim.
Ama ben ısrarla okumaya, incelemeyi devam edeceğim Kafka'yı. Neden?
45 sene önce lise yıllarında bende iz bırakan kitaplar niye şimdi niçin farklı geliyor bana, neden algı farklılıklarım var. Anlamaya, bulmaya çalışacağım...
Her ne kadar kitabın sonda M.Kamil Utku imzası ile kitap ve kafanın yaşam tarzı anlatılıyorsa da. bana bir şey katmadı,
Bir kaç sözcük onuda alıntılarla paylaşmak istiyorum.
Güzel vakitlerde, iyi okumalar dileğimle.

Aykut 
26 Haz 11:41, Kitabı okumadı, Beğendi, 9/10 puan

Açlık Sanatçısı da Kafka'nın diğer öyküleri ve romanlarında olduğu gibi bir umutsuzluk serüveni. Bu sefer gideceği yere asla varamayanlar, ne yaptığını bilmeden duruşmaya girenler ya da nedensiz yere böceğe dönüşünler değil bir Açlık Sanatçısı var. Kimdir peki bu Açlık Sanatçısı? Aylardır birşey yemediği gibi bu hali insanlara sergilenen bir adamdır. Kasaba kasaba dolaştırılan bu adamın da diğer tüm Kafka karakterlerinin de nasibini aldığı gibi bir sorunu vardır. Acıkamıyordur Açlık Sanatçısı. Aylardır birşey yememesine rağmen toktur. Asla da yemek yiyemeyecektir. Yine Kafka yine umutsuzluk. Kafka'nın kendine has o umutsuzluklarına alışıksanız eğer, bu okunması gereken bir umutsuzluk..

Burak CAN 
08 Oca 16:33, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kısa olması sizi aldatmasın benim oldukça etkilendiğim bir eser oldu.Tavsiyem bu eser arkasından hemen Bir Köy Hekimi eserini de okuyunuz.

Kitaptan 12 Alıntı

Gerçekte daima gülmeye eğilimliyizdir. Yaşamımızın getirdiği bütün acılara rağmen, yuvalarımızda belli bir dereceye kadar kahkaha eylemi barındırırız,....

Açlık Sanatçısı, Franz KafkaAçlık Sanatçısı, Franz Kafka

Eğer diğer toplulukların çocukları özenle büyütülüyor, küçükler için okullar açılıyor, halkın geleceği olan çocuklar uzun bir zaman boyunca, her gün bu okullardan sel gibi akıyorsa, bir günden diğerine ortaya çıkan yine aynı çocuk olacaktır.

Açlık Sanatçısı, Franz KafkaAçlık Sanatçısı, Franz Kafka

“Çünkü aç kalmak zorundayım, başka türlü yaşayamam.” dedi açlık sanatçısı. “Ne tuhaf, neden başka türlü yaşayamazsın?”
----------------
“Çünkü sevdiğim yiyeceği bulamıyorum. Eğer bulsaydım, inanın bana, ben de siz ve diğerleri gibi tıka basa karnımı doyururdum.” Bunlar onun son sözleri oldu, fakat kırık bakışlarında aç kalmaya devam edeceğine dair sağlam ve kesinlikle gururlu bir inancın varlığı seziliyordu.
“Burayı temizleyin,” diye konuştu yetkili ve açlık sanatçısını samanlarla beraber gömdüler.

Açlık Sanatçısı, Franz KafkaAçlık Sanatçısı, Franz Kafka

Fındık kırmak gerçekten bir sanat değildir ve bu yüzden hiç kimse bir seyirci topluluğunu bir araya getirip, önlerinde fındık kırarak onları eğlendirmeye kalkışmaz. Bunu bir şekilde gerçekleştirip amacında başarılı olursa, o artık kesinlikle tek başına bir fındık kırma eylemi değildir.

Açlık Sanatçısı, Franz KafkaAçlık Sanatçısı, Franz Kafka
Halil Yavuz KAYA 
04 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bir gencin tuzak kurmuş bakışları olsa bile kötüye yorulmaz; aslında bunu kimse fark edemez, hatta gencin kendisi de fark edemez.Yaşlılıkta ise elde tuta bildiklerimiz ancak zerreciklerdir. hepsi de vazgeçilemeyecek denli elzem olan zerreçikler, bunlar yenilenebilir değildir, hep kollanmaları gerekir; yaşlanmakta olan bir kişinin tuzak kurmuş bakışları sadece tuzak kurmuş bakıştır, bunun farkına varmak çocuk işidir.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 22)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 22)
Halil Yavuz KAYA 
04 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bizim yaşamımız diken üstündedir, gelen her yeni gün peşi sıra yeni şaşkınlıklar, korkular, kaygılar, umutlar taşıyor, gece gündüz baş vurabileceği dostları olmasa bir kişinin bu yaşama karşı ayak kalması mümkün değildir.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 43)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 43)
Halil Yavuz KAYA 
04 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Gençlere yakışmayan şey var mı, çirkin kimi küçük ayrıntılar da gençliğin tükenmez kudret kaynağında yitip gidiyor.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 21)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 21)
2 /