8,8/10  (8 Oy) · 
31 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.275 gösterim
Huxley , Ada'da Batı'nın bilimsel-teknolojik üstünlüğüyle Doğu'nun bilgeliğini ustaca kaynaştırırken, özgür ve mutlu bir yaşamın çıkış noktası olarak bu sentezi gösterir. Düşsel ada Pala'da bireyler sınırsız bir düşünce özgürlüğü içinde yaşarlar; yeteneklerini ve yaratıcılıklarını alabildiğine geliştirme şansına sahiptirler. Mutluluk da bu sınırsız özgürlükten kaynaklanır.

Savaşların, kişisel ve toplumsal yıkımların, demografik baskının, amansız rekabetin, yeryüzünü çılgınca saran tüketim tutkusunun, yozlaşan insani değerlerin yol açtığı kozmik umutsuzluğun karşısına umudu, barışı ve sevecenliği koyar Huxley Ada'da. Budist Palalılar için asıl amaç, gerçek dünya ile kendileri arasında duyular yoluyla uyumlu bir ilşki kurmaktır. Beş duyunun yarattığı sınırsız algılama biçimleri insanın benliğini aşmasını sağlar. Bu yüzden, sevişme töresi el üstünde tutulur Pala'da.

'... Ada belki de Huxley'in en karamsar yapıtıdır. Hırsın, kitlesel iletişimin, petrole doymak bilmeyen taşımacılığın, nüfus artışının, yerleşik düşmanlıkların yoğunlaştığı bir dünyada, Pala'da, özgürlük ve mutluluk vahası'nda yaşayan barışçı ve işbirlikçi bir toplumun var olma şansının ne kadar az olduğunu gösteren Huxley'in keskin gözlemini yansıtır...'
selma gülen 
30 Tem 19:33, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Ada'da, yazar, Endonezya takımadaları yöresinde, gerçek haritalarda olmayan düşsel bir adayi yani Pala'yı anlatır. Pala'da çizilen düş ülkede, toplumun bireyleri, mutluluğa bilimsel bir güdümle koşullanmış değillerdir. Mutlulukları alabildiğine özgürlüğe dayanan Pala toplumu, dış dünyaya kapalı bir toplum olsa da eğitim konusunda , dünya devletlerinden farklı bir eğitım sistemiyle, teknolojik olarak gerekmeyen bilgiler yerine mutlulukları için gerekenleri öğrenmek üzerine kurulmuştur. Pala'daki petrol, altın ve bakır kaynakları komşu devletlerin iştahını fazlasıyla kabarttığı için, bu ülkedeki kaynakları ele geçirmenin yolunun , Pala halkını teknoloji ile tanıştırmak ve tüketim toplumuna dönüştürmekten geçeceğini bildikleri için yeni başa geçicek Raca'dan başlayarak işe girişirler...
Günümüz dünyasında kuvvetli devletlerin, var olan kaynakları kullanmak için mutlu toplumlara nasıl müdahale edip, onları sömürdükleri ve fakirleştirdiklerini rahatlıkla görebiliyoruz. Kitapta anlatılanlar ise, bu mutlu toplumun nasıl kurulduğu ve korunmaya çalışıldığını anlatıyor. Keşke böyle bir ada olsa ve ben de orada yaşasam dedim kitabı okurken. Bakalım siz de aynı şeyi düşünücekmisiniz. Keyifli okumalar..

Kitaptan 7 Alıntı

Osman Çağrı Oğuz 
18 Şub 19:17, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yavaş ol küçüğüm, kendini zorlama. Her şeyi zorlamadan yapmayı öğrenmek gerek. Zorlanmadan düşün, zorlanmadan davran, zorlanmadan duygulan. Evet ya, en yoğun duyguları yaşarken bile zorlama kendini. Bırak, kendiliğinden oluşsun her şey ve zorlanmadan yaklaş oluşanlara.

Ada, Aldous HuxleyAda, Aldous Huxley
e-zeki 
12 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Büyük önerme: Tanrı tümüyle ayrıdır. Küçük önerme: İnsan tümüyle günahkardır. Yargı: Çocuklarınızın popolarına size yapılanı, Tanrı babanızın Adem ile Havva'dan beri insanlığın ortak poposuna yaptıklarını yapın: şırak şırak şırak!

Ada, Aldous Huxley (Sayfa 144)Ada, Aldous Huxley (Sayfa 144)
Siddhartha 
27 Nis 19:59, Kitabı okudu, Puan vermedi

Şunu unutmayın Bayan Radha: ''Aklını kaçırmışları hiçbir şey akıl kadar çileden çıkaramaz.''

Ada, Aldous HuxleyAda, Aldous Huxley
Siddhartha 
28 Nis 20:09, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Yurtseverlik yetmez. Ne de bir başına başka bir şey. Bilim yetmez, din yetmez, sanat yetmez, siyaset ve ekonomi yetmez; ne aşk ne görev ne çıkar gözetmeyen eylem ne de en yüce düşünceler yeterlidir. Ancak hepsi birden gerçekten bir işe yarar.''

Ada, Aldous Huxley (Sayfa 171)Ada, Aldous Huxley (Sayfa 171)
Osman Çağrı Oğuz 
14 Şub 22:01, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Tarihin gerçekte ne olduğunu anımsayarak - insanların bilgisizlikleri ve bu bilgisizliklerini siyasal veya dinsel dogmalar aşamasına yüceltmelerine neden olan akıl almaz kibirleri yüzünden yapmaya itildikleri şeylerin belgelenmesi.''

Ada, Aldous HuxleyAda, Aldous Huxley
Osman Çağrı Oğuz 
18 Şub 19:28, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Fizik ve kimya alanında büyük çaplı araştırmalar için yeterli parasal kaynaklarımız yok, ayrıca bu tür araştırmalara gereksinmemiz de yok -ne yarışma gücünü arttırmaya çabalayacağımız bir ağır sanayimiz, ne daha öldürücü yapmamız gereken silahlarımız, ne de ayın arka yüzüne inmek için en ufak bir tutkumuz var. Bizim alçakgönüllü dileğimiz bu gezegen üzerinde, bu enlemde, bu adada tüm yaşam biçimleriyle bir arada, uyum içinde insanca yaşayabilmek.

Ada, Aldous HuxleyAda, Aldous Huxley
Çiğdem Gürsoy 
11 Şub 11:12, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Aşırı üreme denetim altına alınmadıkça ekonomik sorunların çözümlenmesi için en ufak bir umut, en küçük bir olasılık yoktur. Nüfus artışı tırmandıkça refah azalır. Bolluk azaldıkça huzursuzluk ve başkaldır, politikada amaçsızlık ve tek parti yönetimi, milliyetçilik ve dövüşkenlik tırmanışa geçer. Afrika ve Ortadoğu da içinde olmak üzere, Çin'den Peru'ya bütün dünya, özgürlükleri baskı altına almaya kendini adamış, boğazına kadar Rusya veya Amerika ya da her ikisince silahlandırılmış, elleri bayraklı, tarihsel egemenlik alanı çığlıkları atan Yüce Başbuğularla dolacak.

Ada, Aldous HuxleyAda, Aldous Huxley