Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler

8,3/10  (20 Oy) · 
58 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.242 gösterim
Twain'in kadın erkek ilişkilerinin evrensel değişmezlerini tadına doyulmaz bir mizah duygusuyla kaleme aldığı "Âdem'le Havva'nın Güncesi" aynı zamanda gelmiş geçmiş en güzel aşk hikâyelerinden biri.

Bu derleme "Âdem'le Havva'nın Güncesi"nin yanı sıra Twain'in "Calaveras İlinin En Hızlı Sıçrayan Kurbağası", "1.000.000'luk Banknot", "Çalınan Fil" gibi en ünlü öyküleriyle birkaç güzel kısa öyküsünü içeriyor. 
(Tanıtım Yazısından)
Burak Akgün 
07 May 21:23, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Okuduğum ilk Mark Twain kitabıydı. Bu yönüyle iyi bir yerden başladığımı düşünüyorum. Kitabı beğendim. Özellikle de yazarın mizahi ve basit dilini.
Adem'le Havva'nın Güncesi kadın erkek ilişkilerini masalsı bir tatla ve ilk insanın gözüyle anlatıldığı çok güzel bir hikaye.
İlk insan da olsa modern zaman insanı da olsa kadın göre erkek, erkeğe göre kadın hep böyle sanırım. Bu değişmez bir doğa kanunu olsa gerek.

Şükran Tuna 
05 Nis 21:51, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

Adem ve Havva'nın gözünden ilk bilgiyi tanımak...Hayvanların ve doğanın ne olduğunu ya da nasıl görülebileceğini bilmeyen birinin gözünden görmek açısından ilginçti.
Şeytan'ın dilinden din, Tanrı ve yaradılışı eleştirisi de çok cesurca...
Ayrıca güzel olan yazarın mizahi diliydi, Adem ve Havva monologları çok eğlenceli... Özellikle Ademi'in Kabil'e yani çocuğa bakışı...

Mazlum İlhan 
28 Oca 13:27, Kitabı okudu, Puan vermedi

:) öncelikle şunu söylemek istiyorum, harika bir kitap. Çok masum, çok samimi hatta belki çocuksu denebilecek kadın erkek ilişkilerini ilk insanların gözünden, masalsı bir üslupla aktarabilmiş yazar. Okurken kendinizi kitabın kahranlarının yanıbaşında bulmanız işten bile değil. Kadın-erkek arasındaki diyalogların, bakış açılarının, ruh dünyalarının ne kadar farklı ama bir bütünün olmazsa olmaz parçaları olduğunu sembolik isimler üzerinden anlatmak istemiş sanırım.

Kitaptan 20 Alıntı

''Hafta denen şeyin neye yaradığını anladım en sonunda: Pazar gününün can sıkıntısını insana unutturmaya yarıyor...''

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark TwainAdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain
sezen 
29 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

*adem: yeni yaratık hiç aralıksız konuşuyor... Şu konuşması olmasaydı hiç değilse! durmak dinlenmek bilmiyor.. Omzumun üstünde, kulağımın dibinde, bir o yanımda bir bu yanımda.. eskiden ne sessiz ne gürültüsüz yerdi burası... Sesini kesip birkaç dakikacık susabilse, baş dinlendirici bir görünüşü olacak. Bu durumda onu seyretmekten kıvanç bile duyabilirim.
***havva: Bütün hafta tanışmak için ardında dolaştım.hep benim konuşmam gerekti, çünkü o biraz sıkılgan... Benim yanında bulunmamdan hoşlanıyor, biz çoğulunu elimden geldiğince sık sık kullanıyorum, böylece kendisini de söz konusu etmem hoşuna gidiyor... Çok az konuşuyor. belki de pek zeki olmadığı için. kendisini üzen bu durumunu gizlemek istiyor belki.Çok yazık böyle bir şeye üzülmesi, zeka dedikleri şey nedir ki, insanın gerçek değeri yüreğinde yatar...

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark TwainAdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain

"Büyük sanatçılardan birçoğunun değeri, ancak o sanatçılar aç kalıp öldükten sonra kabul edilmiştir."

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 76 - Sağ mı Ölü mü-Yapı Kredi Yayınları)Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 76 - Sağ mı Ölü mü-Yapı Kredi Yayınları)

Pazartesi.
- Uzun saçlı bu yeni yaratık fazla ayakaltında dolanıyor.
Bu hiç hoşuma gitmedi. Etrafımda birinin olmasına hiç alışkın değilim.
Keşke diğer hayvanlarla birlikte kalsa...
Bugün gökyüzü bulutlu, doğuda rüzgar var.
Galiba yağmurdan sırılsıklam olacağız...
Biz mi dedim ben? Bu da nereden çıktı?
Şimdi hatırladım, yeni yaratık hep bizden söz ediyor.

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark TwainAdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain

"Başlangıçta ne diye yaratıldığımı bir türlü anlayamıyordum. Ama şimdi anlamaya başladım: bu güzel dünyanın gizli yönlerini bulmak, mutlu olmak, bütün bu şeyleri düşünüp bize verene şükretmek."

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 44 - Yapı Kredi Yayınları)Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 44 - Yapı Kredi Yayınları)
《 Selin 》 
20 Kas 19:12, Kitabı okudu, Puan vermedi

Önceleri çok konuştuğunu düşünsem de artık susup hayatımdan giderse ne kadar üzüleceğimi biliyordum.

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark TwainAdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain

"Aradan geçen bunca yıldan sonra, başlangıçta Havva'yı zaman zaman yanlış anlamış olduğumu göruyorum. Cennet Bahçesi'nde onsuz yaşamaktansa, dışarıda onunla birlikte yaşamak çok daha güzel. İlkin çok konuştuğunu düşünüyordum hep, şimdi ise bir gün susmasının, sesinin günlerimden silinmesinin benim için büyük bir acı olacağını düşünüyorum. Bizi birbirimize yaklaştıran, bana onun yüreğindeki iyiliği, ruhundaki tatlılığı tanımayı öğreten o ilk kestane bin yaşasın!"

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)

"Gün kalktıktan aşağı yukarı bir saat sonra, üzerinde binlerce hayvanın her zamanki gibi otladığı, uyukladığı, birbiriyle oynaştığı çiçekli bir ovadan geçiyordum. Derken korkunç bir ulumalar, bağrışmalar fırtınası koptu, o güzelim ovanın bir anda altı üstüne geldi, bütün hayvanlar birbirlerini parçalamaya başladılar. Olanları hemen anladım: Havva yasak meyvayı yemişti. Ölüm gelmişti yeryüzüne işte."

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)
Gulan 
24 Şub 13:37, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Havva konusunda yanıldığımı anladım. Bahçenin içinde onsuz yaşamaktansa dışında onunla yaşamak daha iyi. Önceleri çok konuştuğunu düşünsem de artık susup hayatımdan giderse ne kadar üzüleceğimi biliyorum. Bizi bir araya getiren ve onun kalbinin iyiliğini, ruhunun güzelliğini öğreten kestaneye şükürler olsun !

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 20 - ithaki)Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 20 - ithaki)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.