Adı: Aylin

8,3/10  (356 Oy) · 
2.126 okunma  · 
293 beğeni  · 
8.208 gösterim
"Aylin Radomisli Cates, 19 Ocak 1995 Perşembe günü, evinin bahçesinde, o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından, kendi arabasının altında ölü bulundu. Üstünde ve etrafta nasıl öldüğüne dair hiçbir iz yoktu. Bir hırsızın saldırısına uğramış değildi. Bir katille boğuşmamıştı. Elbisesi yırtılmamış, tırnakları kırılmamıştı. Çorapları bile kaçmamıştı. Kaptıkaçtı tipi arabası, parke taşı döşeli dümdüz avluda, aklın alamayacağı bir nedenle kayarak, dört parmak yüksekliğindeki seti atlamış, meyil aşağı inmiş, ön tekerlekleri yolda, arka tekerlekleri duvara takılı durmuştu. Aylin, arabanın altına çaprazlamasına girmiş, sırtüstü yatıyordu. Üstünde abiye bir gri döpiyes, yakasında yarım ay biçiminde bir elmas broş, parmağında tek taş yüzük vardı. Otopsi raporuna göre, iki gün önce, Salı gecesi ölmüştü."

Türkiye'nin tartışmasız en ünlü kitaplarından biri Adı: Aylin, prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  398
 • ISBN:
  9789752890435
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Aylin Radomisli Cates 19 ocak 1995 perşembe günü evinin bahçesinde, şüpheli bir şekilde evinin temizlikçisi tarafından bulunur ve ölümündeki sır perdesi aralanamaz ve kayıtlara garip bir kaza olarak geçer. Aylin Devrimel in biyografisi olarak yazılmıştır kitap ailesi çocukluğu,gençliği, okulları, evlilikleri ve meslek hayatı anlatılıyor kitapta. Sıradaşı bir kişilik ve sıradışı bir hayat anlatılıyor... Aslında çok ilgimi çektiğini söyleyemem kitabı okurken zaman zaman sıkıldım... biyografi okumayı severlere tavsiye edebilirim.

mehmet temiz 
 17 Eki 17:55, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 9/10 puan

kitabın başlarında, istanbul'un varlıklı ailelerinin yaşantılarının ön plana çıkarılarak bu ailelerden bir kişinin aşklarının anlatıldığı bir eser olduğu hissine kapılmıştım.fakat devam ettikçe olayın o kadar basit olmadığını farkettim. kitap çok farklı bir yaşamın gerçek hikayesini anlatıyor.Aylin Radomisli adlı kişinin sayısını sayamadığım aşklarını,evliliklerini,meslek ve sosyal hayatını,dostluklarını,başarılarını,yanlışlarını ve doğrularını,kısaca ilginç ve dolu dolu yaşanmış müthiş yaşamını anlatan harika bir biyografi eseri.

Pınar AYDIN 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2/10 puan

Herkesin aksine ben bu kitabı hiç beğenmedim. Bir kadının yaptığı saçma sapan şeyler hiç ilgimi çekmedi doğrusu. Füreya kitabını severek okuyup bu kitabını da büyük bir hevesle aldım fakat sonu hayal kırıklığı oldu.

Hilal tosun 
03 May 12:07, Kitabı okudu, 9/10 puan

Arkadaşımın önermesiyle okuduğum bir kitaptı. Ayşe Kulin'in beğendiğim kitaplarından birisi oldu. Aylin olağanüstü bir kadın, hayatını dolu dolu yaşamış, herkesin kendini bulduğu bir kişi.Kitabı heyecanla okuyup, bitirdim.Kitabın sonunda ölümüne çok üzüldüm. Belki şimdi yaşamış olsaydı Dünya'ya büyük katkıları olan bir kadın olmuş olacaktı.

Gülay 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ayşe Kulin okumaya ilk bu kitapla başladım.Bu kitaptan sonra yazarın diğer kitaplarını da büyük bir beğeni ile okudum.Biyografik kitap okumayı seviyorsanız dil ve anlatım yönüyle güzel bir kitap.

NAZLI ÖZDEMİR 
12 Eki 12:55, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

adı aylin... ayşe kulinin okuduğum ilk kitabı..hayatın insana neler getirebileceğini aynı zamandan neler götürebileceğini anlatan bir yaşam öyküsü..

Umutlu Ev Kadını 
30 May 23:02, Kitabı okudu, 10 günde, 7/10 puan

Herkese merhaba,

bu kitabı her halde bilmeyen yoktur.
Ayşe Kulin' in en çok satanlardan biri olan bu eser, Aylin Radomisli Cates' in biyografisi olarak biliniyor. Enteresan kişiliği, yaşadığı iniş ve çıkışlarla dolu hayatı ve esrarengiz ölümü benim ilgimi çekti ve merakla okudum.
Aylin çok zeki, azimli ve kafasına koyanı mutlaka başaran biri olarak aynı şekilde ihtiyacı olana yardım edip kendini işine adayan biriydi. Yardımseverliği ile bazı sıra dışı arkadaşlıklar kurup, etrafındaki insanları şaşkınlığa uğratıyordu. Korkusuz ve sonuna kadar büyük babasının genetik kodunu içinde taşıdığını delilikleri ile dışa vuran biri olarak yaşadığı gibi gizemli ölmesi şaşırtmıyor. Bu tür özgür ruhların evliliğin darlığında uzun süre hapis olamadıklarını yaptığı izdivaçları ile kanıtlıyor. Bir tek Mişel Radomisli ile uzun yıllar arkadaş kalıp, onun yardımı ve desteğine ömrün sonuna kadar emin olabildi. Aylin paraya o kadar önem vermese de lükse ve kaliteli yaşama düşkündü. Ne yazık ki onu bunlar mutlu edemedi. Çocuk özlemi çeken biri olarak ablasının kızı Tayibe'ye annelik yapıp eşlerinin diğer çocuklarına da ilgi göstermeye çalışmış.
New York' ta ünlü ve tercih edilen psikiyatrist olmasına rağmen kendi ruhundaki bozuklukları ve mutsuzluğunu tedavi edecek birisine kendini teslim edememiş biri olarak hayatını sürdürmüş.
Güçlü kadınlar çok sevilmezler. Gücü ile el ele bir nebze de olsa kibir ve bencil davranışlar gelir. En azından öyle gözükürler. Aylin de öyle. Karizmatik olmasına rağmen bana pek sempatik gelmedi. Bazı halleri onu itici ve zor, vurdumduymaz ve egzantrik yaptı gözümün önünde...

Devamı için tıklayın: http://gamzenindunyasi74.blogspot.com/...-kulin-ad-aylin.html

Ayşen BÜLBÜL 
13 Ağu 2015, Kitabı okudu, 2/10 puan

Okurken akılda soru işareti bırakan bir kadın. İhtişamlı bir hayat. Ve her şeyden önemlisi Ayşe Kulin'in Füraye adlı romanını okur gibi hissettim. Yaşadıkları farklı olsa da iki kadının yaşama isteği, hırsı, aşk anlayışları, yemek davetleri mucizevi bir hayat, kardeşinin çocuğunu benimseme,doğduğundan beri osmanlıya bağlı modern aileden gelir olma, dik başlılıkları daha bir sürü şey. Bana birbirini çok anımsattı. Belirtmeden de edemeyeceğim Mişel'i bir hiç uğruna kaybetmesi beni delirtti. Allah'ım bir insana ne versen az gelir dedim içimden. Onun dışında anlatımı sürükleyici. Dediğim gibi Füraye'nin bir eşi.

Tuğçe Sönmez 
17 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ayşe Kulin'in güçlü kaleminden harikulade bir biyografik roman...Böylesine güçlü bir karakterin etkisinden okuduğum andan beri kurtulamadım.Aylin'in aşkları,evlilikleri,ihtirasları,başarıları ve önemlisi kişiliği insanı okurken sıkmayacak aksine sizi olayların içinde hissettirecek cinsten..Ama kitabın sonundaki gizemli olay beni gerçekten çok üzmüş; sanki Aylin benim yakınımmış gibi hissetmiştim.Okuyun derim:)

DersaadeT 
21 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

AYLİNNNNNN
Ne çok zaman geçti seninle tanışalı değil mi ?
Ne kadar zaman geçse de Türk yazarlardan kitap önerisi istenildiği zaman daima listemin başlarındasın :)
Tabiri caizse tam anlamıyla deli yürekti Aylin .
Cesaretine yaşamına hayran kaldığım kahramanlardan oldu her zaman.

4 /

Kitaptan 11 Alıntı

...Peşinden koştuğu gerçek zenginliğin, dış dünyanın görkemli vitrinlerinde değil de insanların iç alemlerinde bulunduğunu öğrenecekti.

Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 112)Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 112)
İlayda G. 
20 May 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

"Ben boşuna nefes tüketmişim. Sen bari tüketme. Çünkü kimse karşısındakini dinlemiyor, insan doğrularını ve yanlışlarını kendileri bulmak zorundalar."

Adı: Aylin, Ayşe KulinAdı: Aylin, Ayşe Kulin
Nur Arslan 
19 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kimseyi kırmamak, üzmemek şartıyla, her şeyi dene. Bir gün çekip giderken, geride ne aklın kalsın, ne de senin yüzünden kırılmış bir yürek.

Adı: Aylin, Ayşe KulinAdı: Aylin, Ayşe Kulin
Şeyma Köse 
04 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hayatta gri renkler vardır.Hiçbir şey siyah beyaz değildir.Hele sevgiler hiç değildir.

Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 68)Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 68)
İlayda G. 
20 May 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Aylin'in kitabında kötü, ayıp, günah diye kavramlar yoktu. İnsanlar dünyaya, başlarına gelebilecek şeyleri yaşamak için geliyorlardı. Her şey gelebilirdi başlarına. Bu nedenle hoşgörülü olmak şarttı.

Adı: Aylin, Ayşe KulinAdı: Aylin, Ayşe Kulin
nursena kan 
07 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Aşkların en büyüğünün göstergesi, sevdiğine hayatını vermektir.

Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 328)Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 328)

"Cemal Bey Torosların Akdeniz' e bakan doruklarında kurulu İbradı köyündendi. Tuhaf insanlardı İbradılar. Çok tanrılı dinlerinden Hıristiyanlığa geçiş yapmadan Müslümanlığı kabul etmiş bir Roma kabilesi oldukları rivayet edilirdi. Oğullarına mutlaka yüksek tahsil yaptırır, ya hukukçu ya da devlet memuru yetiştirirlerdi. Ticaret yapmaktan ve dışarı kız vermekten hoşlanmazlardı, "iyimizi niye el alsın, kötümüzü niye el görsün" gibi, kendilerine özgü deyişleri vardı. Emekli oldukları zaman İbradı' ya geri döner, italyan stili oymalı evler inşa ettirir, ölümü o evlerde beklerlerdi. Dillerine birçok italyanca kelime yerleşmişti. Örneğin kapıya kapı demez "la porta" derlerdi. Cumhuriyet devrinde köylerinin adı Aydınkent olarak değiştirilince, toplu halde başvuruda bulunup İbradı adını geri alan yegâne köydüler. Cemal dışarıdan kız alan ilk kuşak, belki de ilk genç oluyordu İbradı' da."

Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 23 - Everest)Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 23 - Everest)
2 /