Ah'lar Ağacı

8,6/10  (91 Oy) · 
267 okunma  · 
78 beğeni  · 
2.197 gösterim
Geçen yıl aramızdan ayrılan şair Didem Madak'ın yayımlanmış üç kitabı vardır: Grapon Kâğıtları, Ah'lar Ağacı ve Pulbiber Mahallesi. Bir süredir baskısı olmayan ve okurlar tarafından ısrarla aranan kitapların yeni basımını yaptık.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  76
 • ISBN:
  9789753428750
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Anıl 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Şiir, hayatım boyunca kendi kişiliğim ve benliğim ile hiçbir zaman bağdaştıramadığım, benim dışımda bir var oluşum gibiydi. Abartmıyorum; şiir benim nazarımda antik çağlarda konuşulan lisanlar kadar uzak ve yabancı bir kavramdı. Tabi dili geçmiş zaman kullanmamdan artık bu durumun tamamıyla değiştiği kanısı oluşmasın ama fark ettiğim bir gerçek varsa o da şiir ile aramızdaki mesafenin her geçen gün daha da azaldığıdır, okuduğum şiirlerin azalttığıdır. Thank you Orhan Veli, Thank you Didem Madak.

Şiir hakkında bazı tanımlar okudum. Bunlardan en dikkat çekeni ise “şiir, cümleyi ortasından çözüp başını sonuna bağlamaktır. Geriye kalanı suratlara çarpmaktır. Çünkü şiirin ortası yoktur, o ya hep iyidir ya da hep kötü.“ diyen tanımlamaydı. Madak’ın şiirleri de tamda bu tanımlama ile kendi değerini biz okurlara kanıtlar nitelikte. Zira 8 satır, yani epitopu 2 paragraftan oluşan bir yazım nasıl olurda sayfalarca yazılmış kitaplardan daha çarpıcı ve daha etkili olabilirdi.

Didem Madak acılarını şiirin o esrarengiz havası ile yansıtması yeni yeni şiir okuyan bana göre oldukça başarılıydı. Acıların yanında, pişmanlıklar, geçmişe dönük özlemler, yaratıcıya ve hayata savrulan sitemler de fazlasıyla kendini belli eden duygu yansımaları da Madak’ın melankolik ruh halinden ipuçları niteliğindeydi. Evet, genel anlamda şiirlerinin üzerinde tüten keskin hüzün kokuları okurun burnunun direğini sızlatacak cinsten. Son olarak çok süslü cümleler oluşturmamış olsa bile çok iyi tasvirlerde bulunduğunu da belirtmek isterim. Şiir severlere tavsiye ederim ve çok beğendiğim bir paragrafı ile de bu şiir acemisi okurun incelmesini sonlandırmak istiyorum.

Çok şey öğrendim geçen üç yıl boyunca
Alt katında uyumayı bir ranzanın
Üst katında çocukluğum ...
Kâğıttan gemiler yaptım kalbimden
Ki hiçbiri karşıya ulaşmazdı.
Aşk diyorsunuz,
Limanı olanın aşkı olmaz ki bayım!

Nur-AL 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kaç "ah" larım var içimde yankılanan, kaç sessiz çığlığım var içimde biriktirdiğim... Hepsinede tercüman olan dizelerin sahibi, çiçekli şiirlerin kadını, güzel insan Didem Madak... Bir insan şiirleriyle bu kadar mı insanın yüreğine dokunur..? Dokunuyormuş demek, bunu bilenler bilir..
Şiir severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ah'lar Ağacı okuduğum en güzel, en samimi ve en duygulu şiir kitaplarından biriydi benim için..

"Bir zamanlar meydan okumak isterdim.
Kaç meydanını okudum da bu hayatın.
Yalnızca iki harfini öğrendim:
A
H! "

Didem Madak'ı burada 1000kitap'ta keşfettim, iyi ki 1000kitap'a yolum düşmüş, iyi ki burada güzel insanlar tanımışım...yazarlar, editörler, kütüphaneciler ve okurlar...

KeMâL 
 16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ah, Didem Madak Ah... Çok uzun zamandır okunması gereken şiir kitapları listesinde gördüğüm kitaplardandı. Sonunda sıra geldi ama keşke daha önce gelseymiş. Çok ama çok beğendim.

Edebi dili harika, uyaklar ve dizelerin kişileştirmeleri çok güzel. Benzetmelerine bayıldım. Çok akıcı ve sade bil dili var.

Kitapta 10 şiir falan var ama Ah'lar Ağacı zaten 10 sayfa falan. Kitap ise 73 sayfa. Bu paraya bu kadar sayfalık şiir kitabı değer mi demeyin. İnanın çok beğeneceksiniz. Bazı yerlerde inanın gözlerim doldu ve taştı. Resmen içindeki acıları ve sitemlerini kitaba dökmüş.

Konuları ise genelde üzüntülü,melankolik, hüzünlü... Yazar çok samimi, dili ile sizi sarıp sarmalıyor. Hemen diğer kitaplarını sipariş verdim. Mutlaka okuyun tavsiye ediyorum. Çok güzel, anlamlı.

Mehmet 
04 Oca 20:46 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazı şiirlerin kalemden değil de yürekten döküldüğü belli olur okunur okunmaz. Aramızdan erken ayrılan Didem Madak'ın bu kitaptaki çoğu şiiri "kalbinizin cız etmesi"ne sebep olacak. Hüzünlü okumalar...

Selen Seyhan 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şiir konusunda günümüz şairlerini her okuduğumda bir parça hayal kırıklığına uğrayıp, sonunda yeniden eskilere tutunsam da , Didem Madak medyada o kadar çok paylaşıldı ki, okumadan duramadım... Ön yargılarımın bir parça kırılmış olmasına rağmen, bir Nâzım, bir Orhan Veli, bir Cemal Süreya değildi benim için... Şiirde güncelin bana göre olmadığını bir kez daha anladım. Ama yine de samimi,sıcak, hoş bir dili var Didem Madak'ın. Hakkını yemeyelim.

Yine sabırsızlığım yüzünden başlayıp bitiriverdiğim bir başka şiir kitabı, bir başka dünya. Orhan Veli'nin şiirlerine olan bağımlılığımdan ötürü, pek çok şiiri kabullenemesem de, Didem Madak'ınkiler de anlamlı bir köşeyi kapıp oraya oturdu benim için.

Şiir kısmına geçmeden önce, TDK'den bir açıklamayla başlıyor kitap, "ah" ünleminin manasıyla. Bana göre bu, bir kitaba başlamak için en ideal ve etkileyici yol. İsim seçmek, seçtiğin ismin inceliklerini tek tek her bir sayfada vermeye başlamadan bu ismi açıklamak... Dahası var mı? Şiirlerin uyumu, dizeler arasındaki çarpıcı geçişler, hisleri böylesine derinden vermek, yapabilmek bunu... Evet, işte, dahası bu.

Son olarak bu kitabı, Joseph Lorusso'nun bir resmiyle eşleştirmek istiyorum: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/...460765515e2aa2ef.jpg

İçli okumalar.

Musarra_beyit 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 5/10 puan

Yüreğime öyle sağlam dokundu ki onun şiirleri; ona dokunan ne varsa dokunsun istemiş sanki bütün yüreklere! Ah’lar Ağacı’nda şiirin izleği değişmiyor. Ölüm, anne, kuşlar, sevgi, aşk, yalnızlık teması üzerinde yükselen şiirler yazıyor. Mesajlarını, arzularını, özlemlerini yalın, etkili ve doğallıkla söyleyen şiirler bunlar. İyi bir gözlemin, gelişmiş bir estetik zevkin ve zekânın ürünü şiirler bunlar. Şaire kimi zaman iç sesiyle (Tanrı) mırıldanarak konuşuyor, kimi zaman sohbet edip, bağırıyor. Acıların, kırgınlıkların, çaresizliklerin altını kalın çizgilerle çizerek şiirlerini yazıyor. Yaşamın tüm olumsuzluklarına rağmen hayatla barışık. Ölümün onun için çok erken gelecek kaçınılmaz bir son olduğunu bilmesine rağmen hayatla bağlantısını koparmaz. Ölümü yeneceği düşüncesi ağır basar. Ve tanışmadıysanız onunla hala,hala onun AH'lar Ağacı'na bir AH da siz bırakmadıysanız;
AH'larla dolu olan kalbinizin yalnız olmadığını hissettirecek o kitapları alın ve okuyun mutlaka...

Nihal Erkenekli 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Didem Madak okumayı. Özellikle bu kitaptan başlamalı sıradan bir şiir kitabı değil iç dokmeler var sayıp dokmeler var okudukça anlam bulan her okuduğunda farklı bir manaya gelen şaheser. Güçlü bir el silkedi beni sonra. Sanırım Tanrı'nın eliydi. Sayamadım kaç ah döküldü dallarımdan..

Dila. 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

bu sabah okumaya başladım, üstelik elimde okumakta olduğum 2 kitap varken 3.ye başlamış oldum.. bitirdim kitabı, bu sefer elimde kalemle başa döndüm bir daha okudum çize çize... çizdiğim yerlerse hep kendime yakıştırdığım satırlar olmuş, sonra fark ettim.

benim için asıl anlamı; o kadar uzun süre okunacaklar listemde durdu ama okuduğum bu zaman, işte bu kitap için, benim ruh halim için doğru zamandı...

"dünyanın tüm acılarını kendi acısıymış gibi yaşayan kadınlar"ın duygusallığına göre bir kitap, varoluşsal sancılara sahip, yok yere acı çeken, aslına bakarsan böyle yaşıyor olmaktan da bir nebze zevk alan kadınlar için.

bana çok iyi geldi. kendi dertlerime ortak ettim, paylaştım. evet dedim mesela, bu cümle benim şu anımı anlatıyor. evet dedim bu kadın beni anlıyor, ben daha küçücük çocukken, sanki benim şimdiki halimi görmüş de yazmış bu satırları...

ve evet:
"bütün serotonin geri alım inhibitörleri birleşseler geri alamazlar çünkü
hayra yorulmuş bir rüya kadar sevinen hayatı"

ve benim gibi birçok kadının kendini bulacağı o minicik satırlar:
güzin ablası kitaplar olan bir kızdım
içim sıkılmasa o kadar
tek bir satır bile okumazdım.

okumanızı tavsiye ediyorum. ancak okumak için acele etmeyin, en doğru zamanda bu kitap gelip sizi bulacak... buna inanıyorum.

Didem Madak’ın yayımlanan ikinci şiir kitabı Ah’lar Ağacı...

Kitapta yer alan ilk şiir olan Ah’lar Ağacı aynı zamanda kitabın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Ve bence Didem Madak’ın en güzel şiiri...

Ah’lar Ağacı’nda Grapon Kağıtları’ndan daha az sayıda şiir yer alıyor ancak bu kitaptaki şiirler Grapon Kağıtları’ndaki şiirlerden biraz daha uzun.

Didem Madak şiirlerinde birçok kez başkasına seslenen, dert yanan ya da sitem eden bir dil kullanmaktadır. Bu kitaptaki şiirlerinde de bu seslenmeleri ve dert yanmaları görmekteyiz. Ayrıca Grapon Kağıtları’nda yer alan şiirlerde okuduğumuz Didem Madak’ın alışılmış imgelerine, benzetmelerine ve seslendiği isimlere bu kitabında da rastlamaktayız.

Son olarak Grapon Kağıtları’ndaki şiirleri bu kitaptakilerden daha çok beğendiğimi söylemeliyim.

2 /

Kitaptan 144 Alıntı

Nur-AL 
 21 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sağlam bir halatla çekiyorum acıyı kendime doğru..

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 55)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 55)
Ferah 
 09 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tehlikeli sayılmam artık.
Kalbimi kalın bir kitabın arasında kuruttum"

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 66)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 66)
Nur-AL 
 10 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kâğıttan gemiler yaptım kalbimden
Ki hiçbiri karşıya ulaşmazdı.
Aşk diyorsunuz,
Limanı olanın aşkı olmaz ki bayım!

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 35)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 35)
Selin 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yeter ki sen beni
Hiç yazamayacağım bir romanın kollarına atma.

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 73)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 73)
Nur-AL 
 15 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan çıtır ekmeği ısırdığında,
Kırıklar dolar kucağına.
İşte orası umudun tarlasıdır.
Ve orada başaklar ağırlaştığında,
Sayısız ah dökülürdü toprağa.

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 18)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 18)
Nur-AL 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kalbimi kalın bir kitabın arasında kuruttum
Onu orada
Beş parmaklı bir çınar yaprağı gibi unuttum.

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 66 - Metis Kitap)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 66 - Metis Kitap)

Bir zamanlar kendimi
Bulunmaz Hint kumaşı sanmıştım.
Kaç metredir benim yokluğum?
Benden daha çok var sanmıştım.
Benim yokluğumdan dünyaya
Bir elbise çıkar sanmıştım.
Dünyanın çıplaklığına bakmaya utanmadan
Sonunda ben de alıştım.
Ah...dedim sonra,
Ah!

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Metis Yayıncılık)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Metis Yayıncılık)
Nur-AL 
10 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir pardösüm bile oldu içinde kaybolduğum.
İnsan kaybolmayı ister mi?
Ben işte istedim bayım.
Uzaklara gittim
Uzaklar sana gelmez, sen uzaklara gidersin
Uzaklar seni ister, bak uzaklar da aşktan anlar bayım

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 36)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 36)
Nur-AL 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tam on gün oldu,
Gamzelerinden su içmiyor kuşlar.

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 64 - Karınca Kumu)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 64 - Karınca Kumu)

Kitapla ilgili 1 Haber

Edebiyat Nöbeti birinci yaşını, altıncı sayısıyla kutluyor
Edebiyat Nöbeti birinci yaşını, altıncı sayısıyla kutluyor Tam bir yıl önce Samsun’un Bafra ilçesinden dergi dünyasına merhaba diyen Edebiyat Nöbeti, birinci yaşını altıncı (Temmuz – Ağustos ) sayısıyla kutluyor.