Alaycı Kuş Açlık Oyunları (The Hunger Games) 3

8,4/10  (480 Oy) · 
2.344 okunma  · 
374 beğeni  · 
5.883 gösterim
"Biz yanarsak, siz de bizimle yanacaksınız!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786050930665
 • Orijinal Adı:
  Mockingjay
 • Çeviri:
  Taylan Taftaf
 • Yayınevi:
  DEX
 • Kitabın Türü:
Aysel 
06 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Serinin 3. ve sonuncu kitabı " Alaycı kuş ".
Başlarda sıkıcı gelebilir. Hele benim gibi seriye uzun süre ara vermişseniz, alışmanız zaman alabilir. " Açlık Oyunları" nı severek okuduğumu söyleyebilirim ama " Alaycı Kuş"da aynı tadı alamadım maalesef.
Yorumları okurken okurlardan biri " ticari kaygılarla, aceleyle yazılmış " diye yorumlamıştı. Bana da öyle geldi. Sonu sanki okurları tatmin etmek için yazılmış, okurun gönlü hoş olsun diye. Katness`in kafa karışıklığı, Gale`nin sadece kitap renklensin amaçlı katılımı bunlar artık bana sıkıcı gelmeğe başlamıştı. Kendime yeni ders çıkardım artık : Ben fantastik türde kitab okuyamıyorum. Her ne kadar kitap en çok okunan, her kes tarafından sevilen kitab olsada...

Keyifli okumalar.

Ahmed Yasir Orman 
04 Ara 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Hafif spoiler içerir.
Kitabın ilk kitabını bundan 4 yıl önce okudum. Bu son kitaba da o zamanlar başlamıştım yarılamıştım ama bir anda gözden kayboldu kitap ve kitap, filmi çıkana kadar rafta kaldı. Filmi çıkınca da dedim filme gitmeden şu kitabı en baştan bir okuyayım diye. Açtım sayfaları çevirmeye başladım. Kitabı okurken hep bir eksiklik oldu bende. Tamam kitap akıcı bir şekilde ilerliyordu ama bana ilk kitap gibi bir tat vermedi. Sanki aceleyle yazılmış bir kitap izlenimi verdi. Ne yazık ki okurken bazı yerleri de kafamda iyi canlandıramadım bu da yazarın betimlemelerdeki başarısızlığından kaynaklanıyordu elbette. Kurgusal bazı hatalarda yok değildi. Yazar Capitol'ü o kadar güçsüz göstermiş ki kafamda niye bu zamana kadar bir isyan olmadı o zaman sorusu canlandı. Hatta 2. mıntıkadaki savaş üslerinin adi bir şekilde yapılması ayrı bir komikti. Elinde o kadar gücün var , savaş üssünü bu kadar savunmasız bırakmak saçma geldi bana. Kısaca hayal kırıklığına uğrattın beni Suzanne Collins. Başka serini de okumam daha!
Filmde de kitabın belli bir bölümünü direk kesip atmışlar. Film de tam olmamış gibi geldi. Filmde Snow'un ölmeden önceki kahkasında bende istemsizce güldüğümü belirtmek isterim.
Kitaba ve filme 8 atıyorum sırf ilk kitabın hatrına. Suzanne Collins üzdün beni. Tekrar söylüyorum daha da başka kitabını okumam. Ama gene de bu son kitaptaki bende yarattığı hayal kırıklığı, beni ilk kitaba karşı beslediğim eşşiz duyguları bir gıdım olsun düşürmedi. Bu yüzden serinin ilk kitabı Açlık Oyunları için teşekkürler Suzanne Collins.
İlk kitap yorumumu görmek isteyenler için #4638939

Beyza 
 20 May 10:41, Kitabı okudu, 7/10 puan

Öncelikle isyan fikrini beğendim. Fakat. Katniss in bu isyana bu kadar tepkisiz kalması hoşuma gitmedi ve bana bencilce geldi. Ondan sadece isyanın yüzü olması insanlara umut vermesi istenmesine rağmen sorun çıkardı ve şartlar sundu. Kendi kardeşi için canını verecekken diğer insanlar için kılını kıpırdatmamasını tutarsız buldum. Ama sonunda kardeşinin ölmesi halkın ise kurtulmasını güzel bir ironi olarak görüyorum. Yazarın tam olarak mutlu son bitirmemesini takdir ettim.

Neslihan Cayirci 
21 Nis 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Serinin son kitabi olan bu kitabin ortalarına dek sadece ticari kaygılarla yazıldığını düşündüm. Cok sıkıcıydı bu bölümleri okumak. Fakat ortalarından sonra hikaye hareketlenmeye başladı. Peeta'nın başına gelenlerin ve durumuna ait psikolojik çözümlemeler dikkat çekici. Peeta biyolojik bir silaha dönüştürülmesi icin yapılanlardan bahsediyor. Bu bölümün kurgu olmadığını düşünüyorum. Öncede bahsettiğim gibi bu kitabin büyük bölümü sıkıcı tekrarlardan oluşuyor.

Ceren Acer 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Açlık Oyunları serisinin üçüncü aynı zamanda final romanıdır. Alaycı Kuş romanı fena olmayıp, orta şekerli kahve misaliydi. Bu romanda olayların nasıl gelişeceğini tahmin edebiliyorsunuz. Tahmini kolay bir olay örgüsü kaleme almış yazar. Bu da ister istemez kitabı sönük, basit ve meraksız bırakıyor. Ama yine de okunabilecek bir romandır. Arzu edenler okuyabilir.

Funda 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 9/10 puan

Başlarda biraz sıkıldığım için yavaş yavaş okumaya başlamıştım. Böylelikle kitaptan biraz soğumuştum. Ortalarına gelince, tenim ve kalbim Katniss'in ve diğer oyuncuların intikam ateşiyle doldu taştı. Sonuna geldiğimde ise içime derin bir nefes çektim fakat kalbimdeki ateş sönmedi.

" Açlık Oyunları" nı severek okuduğumu söyleyebilirim ama " Alaycı Kuş"da aynı tadı alamadım maalesef. Yorumları okurken okurlardan biri " ticari kaygılarla, aceleyle yazılmış " diye yorumlamıştı.

Esra'nın Dünyası 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir kitabın değil bir hikayenin sonuna geldiğini bilmek çok kötü. Sanki hiç bitmeyecekmiş gibi okumak ve sonunda bittiğini fark etmek üzücü oluyor. Katniss, Peeta, Gale, Prim, Haymitch ve diğerleri yok.

nilay kıratlı 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

bu kitap yani açlık oyunları serisinin son kitabını okurken ilk önce sıkıldım ama daha sonra o kitabı elimden ayıramadım.okula dershaneye her yere onunla gittim ve her fırsatta okudum .kitabın hem bitmesini hem bitmemesini istedim bir arkadaşımın tavsiyesiyle okuduğum bu seri gerçekten muhtesem bir kere çok sürükleyici bir kitap. herkese okumasını tavsiye ederim .

gülşah aksu 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitap hayatımda düşünebileceğim en iyi sonu verdi bana daha iyi bi son hayal bile edemezdim . Sonunda başarılı bi isyan ve güçlü insanlar ayakta kalabilmeyi başaran cesur insanlar vardı . Ama açıkça söylüyorum bu seri 10 kitap olsaydıda ben yinede okurdum . Çünkü sonunu merak ettiğim bi kitap serisiydi bu her kitap ayrı bi başlangıçtı .

4 /

Kitaptan 23 Alıntı

Esra'nın Dünyası 
 11 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Zaman
" Annie'ye hemen mi aşık oldun, Finnick?" diye sordum.
" Hayır." Uzun süren bir sessizlikten sonra ekledi. " Zamanla içime işledi."

Alaycı Kuş, Suzanne Collins (Sayfa 192)Alaycı Kuş, Suzanne Collins (Sayfa 192)
Hatice Nur Özcan 
19 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"İnsanın kendini toplaması, dağıtmasından on kat daha fazla çaba gerektiriyor."

Alaycı Kuş, Suzanne CollinsAlaycı Kuş, Suzanne Collins
Deniz Yazgan 
03 Oca 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bu yüzden, sonrasında, "Beni seviyorsun. Gerçek mi, geçek değil mi?" diye fısıldadığı zaman yanıtım, "Gerçek," oldu.

Alaycı Kuş, Suzanne Collins (Sayfa 412)Alaycı Kuş, Suzanne Collins (Sayfa 412)
selinay tuzun 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ancak kolektif düşünce genelde kısa ömürlü olur. Bizler hafızası yetersiz ve kendi kendini yok etmek konusunda son derece hünerli, dönek yaratıklarız.

Alaycı Kuş, Suzanne Collins (Sayfa 403)Alaycı Kuş, Suzanne Collins (Sayfa 403)
Ayten Ernaz Tiryaki 
 08 Haz 22:49, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Umut
"Hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğum şey Gale'nin öfke ve nefretle canlanan ateşi değildi. Bende yeterince ateş vardı. Benim bahardaki karahindibaya ihtiyacım vardı. Yıkım yerine yeniden doğuşu mujdeleyen parlak sarıya. Kayıplarımız ne kadar kötü olursa olsun, hayatın devam edebildiği vaadine. Her şeyin yeniden iyi olabileceğini bilmeye. Ve bunu bana yalnızca Peeta verebilirdi. "

Alaycı Kuş, Suzanne CollinsAlaycı Kuş, Suzanne Collins
Umay Özsoy 
 24 Mar 22:35, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Gale'in son sözlerini güç bela duyabildim ''Katniss, onsuz hayatta kalamayacağını düşündüğü kişiyi seçecektir. ''

Alaycı Kuş, Suzanne Collins (Sayfa 353)Alaycı Kuş, Suzanne Collins (Sayfa 353)
Ali Yalçın 
25 Kas 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Renkli olanlar da hoş tabii ama hiçbir şey kusursuzluğu beyaz kadar iyi temsil edemez."

Alaycı Kuş, Suzanne Collins (Sayfa 380)Alaycı Kuş, Suzanne Collins (Sayfa 380)

Adım Katniss Everdeen. On yedi yaşındayım. Evim 12. Mıntıka'da. Açlık Oyunları'na katıldım. Kaçtım. Capitol benden nefret ediyor. Peeta esir alındı. Öldüğü sanılıyor. Büyük olasılıkla da öldü. Büyük olasılıkla ölmüş olması en iyi ihtimal...

Alaycı Kuş, Suzanne CollinsAlaycı Kuş, Suzanne Collins
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

'Alaycı Kuş' İki Filme Bölünecek
'Alaycı Kuş' İki Filme Bölünecek Suzanne Collins'in 'Açlık Oyunları' üçlemesinin son romanı 'Alaycı Kuş' beyazperdeye iki bölüm halinde aktarılacak.