Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater

7,5/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
380 gösterim
"Rosewater Vakfı. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?"

Eliot Rosewater'la tanışın: müthiş varlıklı Rosewater Vakfı'nın vârisi ve başkanı, gönüllü itfaiyeci, bilimkurgu hayranı. Kendisi milyon dolarları elinin tersiyle iterek insan doğasına dair soylu bir deneye başlamak için kolları sıvadı. Acaba avukatlık bürosunda çalışan uyanık genç, onun deliliğini tescil ettirip vakfın kontrolünü elinden alana kadar başarılı olabilecek mi? Belki Kurt Vonnegut külliyatının vazgeçilmez karakteri, yazar Kilgore Trout'un yardımıyla...

Vonnegut, hepimizin vârisi olduğumuz açgözlülük, ikiyüzlülük ve budalalığı ortaya koyuyor Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater'da. Sinan Fişek'in yetkin bir çeviriyle Türkçeye kazandırdığı bu roman, yazarın en komik hicivlerinden biri.

Kara mizahı, hicivli dili ve eşsiz hayal gücüyle 20. yüzyılın en önemli yazarları arasında yer alan Vonnegut, Time'ın deyimiyle, "George Orwell, Dr. Caligari ve Flash Gordon'ı tek vücutta birleştiren bir yazar... ahlaklı bir soytarı, deli bir biliminsanı."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750725883
 • Çeviri:
  Sinan Fişek
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
güzin tanyeri ışık 
17 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Geçtiğimiz gün Tolstoy’un Diriliş’ine ara verip Vonnegut’ın bu kendine özgü biçimde kurguladığı eğlenceli romanına başladım ve şaşkınlıkla fark ettim ki, iki roman neredeyse birbirini doğrular şekilde aynı konulara sahip, anahtar kelimeler olarak “yoksulluk”, “yoksul insanlara yardım etmek”, “dünya malını paylaşmak”, “insanları sevmek”i seçebilirim. Ancak bu konuları işlerken mizahtan yoksun Tolstoy’un tarzı, neşeli Vonnegut’ın yanında fazlasıyla didaktik kalıyor. Bu yüzden Diriliş’e ara verip bu kitaba başlamak okuldan kaçıp sinemaya gitmek gibi heyecan verici oldu. İşte bu kitaba bayılmama neden olan, felsefi derinliğinin yanı sıra bunu benzersiz şekilde dile döküşü diyebilirim. Her cümlesini layıkıyla anlayabilmek biraz Amerikan Genel Kültürü istiyor, ama ne de olsa bilgi çağındayız!