A'mak-ı Hayal

8,6/10  (94 Oy) · 
278 okunma  · 
80 beğeni  · 
1.559 gösterim
Filibeli Ahmet Hilmi, başyapıtı Amak-ı Hayal'de hakikatı arayan Raci'nin, Aynalı Baba'nın ikram ettiği kahveyle hayalin derinliklerinde yaptığı yolculuğu masalsı bir anlatımla okuyucuya sunar. Okur kah Raci'yle birlikte Budha'nın sarayna gider kah anka kuşunun sırtında binlerce alemi gezer.Simgelerle donatılmış içeriğiyle varlık yokluk kavramlarını yeniden şekillendirir. Tasavvuf Edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan Amak-ı Hayal vahdet-i vücut nazariyesi üzerine kuruludur.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789756841372
 • Orijinal Adı:
  Amak-ı Hayal
 • Çeviri:
  Esra Keskinkılıç
 • Yayınevi:
  Pozitif Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 19 May 00:30, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

İyi bir tahsil görmüş olan Raci, kendini aramaya ve uyuşmuş vücudunun bu dünyada ki amacının ne olduğunu merak ederken, evlerine yakın olan mezarlıkta Aynalı Dede ile karşılaşıyor...

Aynalı Dede ise onun her gelişinde şekerli kahve hazırlıyor ve Raci'nin rüyalar aleminde varlığın birliğini olan tasavvuf felsefesi ve öğretisini (VAHDET-İ VÜCUT) öğrenmesi için onu ruhani yolculuklara çıkarıyor...

Raci, Aynalı Dede'den, bu öğretide insan ruhunun Yaratıcının ruhundan bir parça olduğunu ve insanda tecelli edişini rüyalar aleminde yaptığı yolculuklar ile öğrenmeye başlıyor...

Aynalı Dede yeri geliyor ney üflüyor yeri geliyor gazeller okuyordu. Raci ise her iki durumda da mest olup artık akıllılık ve delilik arasında gelip gidiyordu...

Rüya aleminde Raci, en büyük sırrı keşfetmeye çalışıyordu. Bu sırrın adı "AŞK" tı...

Felsefi yönü derin ve insanı düşünmeye sevk eden güzel bir eser. Ben özellikle son bölümde Aynalı Dede'nin defterinden olan hatıraları çok beğendim, özellikle "Mutluluk" adlı hatırasını çok anlamlı buldum.Gazellerin Türkçe yazılmasını isterdim hepsini anlamadığım için fakat okurken rahatsız olmadım...

Bayan Okur 
08 Haz 02:16, Kitabı okudu, 5 günde, Puan vermedi

Kitap tam anlamıyla zamansız bir kitapmış. Önyargılarım vardı okumaya başlamadan önce çok önce yazılmış bir kitap olduğu için. Ama okumaya başladıktan yaklaşık 3-4 dakika sonra beni içine aldı ve bana da tadını çıkarmak kaldı.
Tasavvufi anlayışı, bu anlayışın mantığını, özünü hikâyelerle anlatarak okuyucunun dikkatini çekmeyi başarmış.
Bence kitabın konusu da hakikati aramak ve ararken delirmek ve belirmek arasındaki ince çizgiyi insanlara göstermektir.

M.Y. 
 04 May 09:17, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

A'mak-ı Hayal yani Hayalin Derinlikleri... Gerçekten hayal gibi bir kitaptı. Kitabı okumaya başladığınızda hayatınızın amacı ile ilgili bir arayış içindeyseniz kendinizi Raci’ye yakın hissedebilirsiniz. Raci de bu arayış sayesinde Aynalı Baba ile karşılaşıyor ve 9 gün boyunca hayalin derinliklerinde değişik diyarlara gidiyor. Bu 9 günlük seyahatin her bir günü aslında detaylandırılarak ayrı ayrı kitap olarak bile sunulabilir. Kitabı okurken biraz araştırma yapmanızda fayda var. Çünkü içinde budizme dair ögeler veya vahdet-i vücut gibi tasavvufi konular yer alıyor. Benim yabancı olduğum konular olduğu için kitap beni biraz araştırmaya da itti. Bu konulara çok daha hakim kişiler eminim kitaptan çok daha fazla zevk alacaktır. Kitapta eleştireceğim nokta keşke gazellerin orijinalleri ile birlikte günümüz Türkçesine uyarlanmış halleri bir arada bulunsaydı. Gazel kısımlarını fazla anlayamadığım için Osmanlıcadan bazılarının çevirilerini internetten bulup okudum. Bir de kitabın ikinci kısmını fazla beğenmedim. İkinci kısımda, 9 günlük bu seyahatten sonra Raci’nin bulunduğu durum ve Aynalı Baba’nın birkaç hatırası yer alıyordu. O kısımlar dağınık ve taslak gibi geldi bana. Ama kitapla ilgili şöyle de bir durum varmış; yazar Filibeli Ahmed Hilmi vefat ettikten sonra kitabın ikinci baskısında birçok özensizlikten dolayı kitap çeşitli bozulmalara maruz kalmış. Belki de bu dağınıklığın sebebi bundan dolayıdır. Kitabın birçok baskısı var günümüzde. Hatta çizgi roman haline getirilmiş hali de var. Bir ara filminin yapılması da gündeme gelmiş ama her biri ayrı bir dünya olan 9 günü filmleştirmek kolay olmasa gerek. Kitap benim hoşuma gitti ama şu an ben kitabı tamamen anladım, özümsedim diyemem. Çünkü bence bu kitap bir sefer okumakla özümsenecek bir kitap değil.

Emre Ö. 
07 May 18:06, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap hakkında birkaç cümle yazmadan önce biraz yazardan bahsetmeliyim. Zamanında çok iyi eğitim almış Filibeli Ahmed Hilmi. Hem batı felsefesini hem doğu felsefesini çok incelemiş umduğunu batıda bulamayınca doğu felsefesinde aramış. Ve araştırmalar sonunda da vahdeti vücud felsefesini benimsemiş. Zaten kitabı okuyunca da anlayacaksınız ki kitapta tek gereksiz cümle yok. Her satırı üzerinde düşünülmüş. Tartılmış. Biçilmiş. Kitap sayfa sayısı olarak az ama hacim olarak ağır bir kitap. Kitabın bazı yerlerinde de herkesin sorduğu o soruya cevap aramaya çalışmış " Neden yaşıyoruz?" ,".Ruh nedir?, Ben nedir? Ben var mıyım?" gibi felsefenin temel sorularına cevap arıyor. Örneğin şöyle bir cümle geçer kitapta: " Nereden geldik? Nereye gidiyoruz? Saf, temiz bir inancın gayet güzel cevap verdiği bu soruya akıl ve fen bilimleri maalesef cevap veremiyordu. Bir kez daha tabiata baktım. "
Kitap masal tadında bir anlatıma sahip. Baş karakter Aynalı dede'nin yanına gidiyor aynalı dede onu farklı rüyalara gönderip cevaplarını aradığı sorularla başbaşa bırakıyor. Her bölümde bir fikiri incelemeye çalışıyor. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Zaten sayfa sayısı pek uzun değil.

Kitapta beğendiğim en ince tespit ise şu oldu:
".... Gerçekten garip bir fikir! Bir kısmı ise Ramazan kandillerini gördüğü zaman Müslüman olduğunu hatırlayan Müslümanlardandı. Kandiller yandı mı ellerine tespihlerini alır, dinlememek ve hiçbir şey anlamamak şartı ile camileri dolaşarak Kuran-ı Kerim ve vaaz dinlerlerdi. İkindi vakti kalkmak şartı ile oruç bile tutarlardı. Oruç tuttuğu halde namaz kılmaya lüzum görmeyenleri de vardı. Uzun bir namaz olan teravihe hiçbiri yanaşmazdı. Ramazan bitti mi, bunların din duygusu da “elveda” der, giderdi. Mevsim elbisesi giyme şeklinde olan bu çeşit dindarlığa ben her sene hayret ederdim."

Pınar Sarıgöl 
13 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kısa sürede okunacak, uzun sürede öğütülecek bir kitap. Kişiye varlık amacını sorgulatan kitaplardandır. Yer yer duygusallaşıp kendinizi gözyaşları içinde bulmanız olasıdır.

sezen 
23 Ara 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, Puan vermedi

Amak-ı Hayal," Hayalin derinlikleri" anlamına geliyormuş. Gerçekten de kitap, bir kaç kısım dışında tamamen hayal dünyasında geçiyor diyebiliriz. Raci zengin ve dindar bir ailenin, iyi tahsil görmüş çocuğudur. Fakat kafası oldukça karışıktır. Kendi deyimiyle şüphe denen ejderha tüm benliğini kemirmektedir. Yaşamın anlamı, amacı, nereden gelip nereye gideceği konularında beyni ve kalbi bulanık bir su gibidir. Sonra evinin yakınındaki mezarlıkta Aynalı Baba denilen, biraz meczup görünümlü bilge bir şahısla tanışır. Raci ve Aynalı baba kahve içerler, Aynalı Baba ona ney üfler. Ve bu buluşmalar boyunca Raci hayallerin derinliklerinde yolculuklar yapar. Bazen Kaf dağına gider, bazen Zerdüştle tanışır. Platon'u Pisagor'u görür, Buda ile sohbetler eder. Hani dünya sahnesinden geçmiş bilge kişiler vardır ya, işte onlarla hayalin derinliklerinde sohbet eder. Bana göre kitapta eksik olan kısım, bu sohbetlerin çok kısa tutulmuş olması...

Eserde Hürmüz ile Ehrimen'in savaştığı kısım oldukça etkileyici olmuş. İyilerin ve kötülerin savaşı...

En iyi tasavvufi eserlerden biri sayılıyormuş. Keşke edebiyat derslerinde bu kitabın daha derin analizleri yapılsa. Eminim okurken kaçırmış olduğum pek çok nokta vardır. Kıssadan hisse bazı hikayeler düşündürüyor. Güzel bir eserdi ama eminim inançlı insanlara benden daha fazla şey ifade edecektir.

İyi okumalar dilerim...

Dilara Adar 
16 Haz 17:59, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

sadece kitaba yoğunlaşılmalı. Aksi halde anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Fakat tek solukta okunmak en doğrusu olacaktır ki bunu hakeden bir kitap.

Emre Yolcu 
16 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İnceptionun yıllar önce kaleme alınmış tasavvufi biçimindeki yansıması.Racinin rüya aleminde çıktığı ilginç ve her bölümünde derin bir tefekkür yatan hikayesi... Biraz tasavvuf bilgisi edindikten sonra okunmasınıokunmasını ve kutuphanenizde bulunmasını kesinlikle tavsiye ederim.

Şevket Erciyas 
21 May 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Kitabin kahramani raci materyalist fikirlere kapilmiş tahsilli bir gençtir.Ama surekli bir arayiş içindedir varliğını manayı surekli sorgulamakta ve metafizik gerceklere ulasmaya calismaktadir.Bu durumda iken kendisini hayali seyahatlere cikaracak Aynali Baba ile tanisir hayatina yeni bir yon verir.Surekli bir ruya hali bekledigim kadar felsefeyle tasavvufu birlestiren kitap olmadi pek begenmedim

esra karakoyun 
29 Kas 20:06, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

Kitap gerçekten çok sürükleyici, yalnız üzerinde oldukça fazla düşünülmesi gereken bir kitap.. Okurken, sanki evrenin tüm sırrı bu kitaptaymış ama siz o dili tam olarak bilmiyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.. Kendi planlarım arasına olgunlaştıktan sonra bir kez daha okumayı eklediğim gibi, sizlere de bu güzel kitabı es geçmemenizi tavsiye ederim..

3 /

Kitaptan 62 Alıntı

sezen 
23 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Acaba mutluluk nedir? İşte bunu bilen yok... Belki de yalnızca bu dünyanın gürültü patırtısından uzak olan deliler mutlu sayılabilir.

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 130)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 130)
Nurhan Işkın 
18 May 22:59, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Herkes kendi dinince kendi fikrince haklı olur ve ona güvenir.

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 129 - Sis Yayınları)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 129 - Sis Yayınları)
Nurhan Işkın 
18 May 17:53, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İnsan zekasının bulduğu geometrik şekillerle eşsiz doğa sanatının tam bir benzerliği ve ilişkisi vardır, işte bu ilişki ki insanın yaratılan alemlerin merkezi olduğuna ve gerçek yaratıcı ile maddi ve manevi bağına en büyük kanıttır.

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 69 - Sis Yayıncılık)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 69 - Sis Yayıncılık)

Ben küfür ile imandan, ikrar ile inkardan, tasdik ile şüpheden ibaret bir şey olmuştum. Kalp ile inkar ettiğimi akıl ile tasdik eder, akıl ile reddettiğimi de kalp ile kabul ederdim. Kısacası, şüphe denilen ejderha bedenimi, benliğimi sarmıştı.

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 11)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 11)

Ne ariyorsun ? Ebedi hayati mi ? Zavalli dostum bu gecici hayatta ne buldun ki onun edebisini ariyorsun? Sana soruyorum bu hayatta ne var?

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 128)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 128)

Günümüzde pek çok şey açıklığa kavuşmuşken, insan hâlâ çözülemeyen bir bilmecedir.

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 203)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 203)
sezen 
23 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Öyle insanlar vardır ki yalnızca bilmediğini bilmemekle kalmaz, herşeyi bildiğini iddia eder. Doktor değildir. Fakat doktorları küçük görür. Önüne gelene ilâç tavsiye eder. Yanlış evlilik yapmış, içi-dışı çirkin bir kadın almıştır. Fakat herkese evlilikte dikkat edilecek hususları öğretir. Bir ton para harcayarak ahır gibi bir ev yaptırmıştır. Fakat Mimar Sinan'ı beğenmez.

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 103)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 103)

Nereden geldik? Nereye gidiyoruz? Saf, temiz bir inancın gayet güzel cevap verdiği bu soruya akıl ve fen bilimleri maalesef cevap veremiyordu. Bir kez daha tabiata baktım.

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 14)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 14)
Zafer KORKMAZ 
 14 Kas 21:27, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yokluğa Doğru
Bu fenâ mülküne ibretle nazar kıl, ey cân!
Gafleti eyle hebâ, hâli değildir meydan,
Hani Sultan Süleyman, hani İskender Han?
Sâdhezâr ömrü sürûr ile geçirsen bir an
Ne güle, bülbüle bâki, â gözüm bâğ-ı cihân
Kime yâr oldu, muradınca felek-i devr-i zaman.

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 21 - Sis Yayıncılık)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 21 - Sis Yayıncılık)