Amcanın Rüyası

7,8/10  (26 Oy) · 
101 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.398 gösterim
İhtiyar ve hasta, makyajla kendisini gizlemeye çalışan, eğlence düşkünü bir prens. Asaletine ve parasına sahip olma hırsıyla prensle evlenmeye ya da kızlarını ona vermeye çalışan, bu sayede sosyeteye karışma hayalleri küçük bir kent burjuvazisi.rnDostoyevski keskin gözlem gücünü bu sefer Çarlık Rusyası’na yöneltiyor. İnsanların değerlerinin sahip oldukları köylüler ve toprakla ölçüldüğü kıyıcı ortamın canlı eleştirisi!
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789944184519
 • Çeviri:
  İnci Kara
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
16 Eki 18:09, Kitabı okudu, 1 günde, 6/10 puan

Yine etkileyici bir Dosto eleştirisi. Eserin bir buçuk asır önce yazılmış olduğuna inanırsak "Hani değişmeyen tek şey değişimin kendisiydi?" sorusuyla karşılaşarak bir çıkmazda buluyoruz kendimizi. Bu tip eserler sayesinde bazı şeylerin kıyamete kadar değişmeyeceğini kabullenebiliriz.

Herkesçe istenilen ama sadece sınırlı insanlarca sahip olunmasını uygun kabul eden Mordosov sosyetesinin ihtiyar ve hasta prensin zaaflarından yararlanmaya çalışması. Ve bu uğurda düşündügü senaryolarını geçmişin bazı tecrübelerinin vermiş olduğu rahatlıkla uygulamaya çalışan bir kadın ve tabi beklenmeyen bir son

Esma Tezgi 
05 Şub 15:45, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

Bol entrikalı, yozlaşmanın mizahi bir dille anlatıldığı Dostoyevski eseri. Ben kitabı beğendim okuması zevkliydi ve karakterler-olaylar ilgimi çekti. Kitabın sonu biraz beklediğim gibiydi biraz da sürpriz oldu ve kitaba yakışan bir son olmuş kesinlikle. Dostoyevski seven biriyseniz okuduğunuza pişman olmayacağınız güzel bir yapıt.

Oda Yayınları'ndan çıkan çevirisini okudum ben, çok kötü değildi ama ruhtan biraz yoksun bir çeviriydi. Bazı cümleler sadece çevrilmişti, diğer cümlelere ya da ahenge uydurulmaya çalışılmamıştı. Genel olarak güzel olsa da bazı yerlerde eksikliğini belli eden bir çeviriydi.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...2/amcaminruyasi.html

Ozlem Ozdemir 
16 Şub 00:12, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Mizahi bir dille anlatılan Dostoyevski'nin bu eseri bir çırpıda okunuyor. Kitabın sonu tahmin ettiğim gibi oldu. Öyle ki kitabı elimden bırakamadım. Dostoyevski seven biriyseniz okuduğunuza pişman olmayacağınız güzel ve sürükleyici bir kitap.

Can Doğruyol 
14 Tem 2013, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

insan yaşlanınca köpeğin maskarası olurmuş,ispatını bu kitapta yapmış üstad

Kitaptan 13 Alıntı

İnsanın karşısında canlı bir ölü bulunduğunu fark etmesi için yakından ve dikkatli bir inceleme yapması gerekiyordu.

Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 31)Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 31)

Kendi ilkelerinizle nelere karar verdiğinizi hatırlayın da ondan sonra başkalarını kınayın.

Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 96)Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 96)

O anda bütün geçmişinin kalbinden koptuğunu, yeni, korkunç, tehditler dolu bir hayatin başlamakta olduğunu duyar gibi oldu.

Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 168)Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 168)

Ah gençlik, gençlik! İşte size Shakespeare'e dalıp hayaller kurmanın, başkasının kafası ve düşünceleriyle yaşarken, yaşıyorum sanmanın sonu!

Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 101)Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 101)
Tolga Topuz 
26 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bu pek iyiye işaret değildi, çünkü insan ancak işleri yolunda gittiği zaman çevresindeki şeyleri ışıl ışıl ve güzel görür.

Amcanın Rüyası, DostoyevskiAmcanın Rüyası, Dostoyevski
Esma Tezgi 
05 Şub 16:29, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

İnsanların pek çoğu soyluca davrandıklarını sanıp, yalnızca kendilerini aldatırlar. Ben kendimi aldatmayı kabul etmiyorum.

Amcanın Rüyası, DostoyevskiAmcanın Rüyası, Dostoyevski
2 /