Amerigo Tarihsel Bir Yanlışlığın Hikayesi

7,3/10  (16 Oy) · 
42 okunma  · 
7 beğeni  · 
809 gösterim
Hem düşsel hem de tarihsel karakterler üstüne yorumlarıyla tanıdığımız Stefan Zweig'ı derin karakter incelemelerine yönelten, psikolojiye ve Freud'un öğretisine duyduğu ilgidir. Beş tarihsel kişiliğin portrelerini içeren Yıldızın Parladığı Anlar, Fransız Devrimi'nde bir politikacının portresi niteliğindeki Joseph Fouché'yle birlikte Amerigo da Zweig'ın nesnellikten çok sezgiye dayanan yaşamöykülerinin en başarılarından biridir. Zweig, bu yapıtında, bugün Amerika adıyla bildiğimiz anakaranın bu adı alışının ardındaki inanılması güç rastlantılarla örülü 'yanlışlıklar komedyası'nı anlatır. Kristof Kolomb'un keşfettiği toprakların 'yeni bir dünya' olması gerektiği kanısına varan İtalyan denizci Amerigo Vespucci, ün peşinde koşan bir sahtekâr mıdır, yoksa adını tarihe yazdırmayı hak eden bir bilge mi? Zweig, esrar perdesini aralamaya çalışırken, Amerigo Vespucci'nin yaşamöyküsünü yaratıcı bir anlatıya dönüştürüyor, usta işi bir yapıt sunuyor bize.
(Arka Kapak)
Osman Yüksel 
 17 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Alışılmış Zweig kitaplarından farklı olarak biyografik bir eser.Yazar ,Amerika kıtasının adı üzerine hem Cristof Kolomb hem de Ameriko Vespucci'nin hayatından anekdotlar vermiş, kıtanın adı üzerine tarihi belgeleri de inceleyerek bir değerlendirme yapmış , Colomb ve Vespucci hakkında bizi aydınlatmaya çalışmış.Sonuç olarak Zweig, Sezarın hakkını Sezara vermiş :)Tarihe ilgisi olanların beğeneceğine eminim ama klasik Zweig okurlarının aynı zevki alacağından emin değilim :)

Damla. 
08 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Stefan zweigh bütün kitapları okunması gerek bence.

Barbaros Uzunköprü 
06 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Amerika'yı kim keşfetmiştir? Vespuçi mi Kolomb mu? Vespuçi bir sahtekar mıydı yoksa gerçek bir kaşif mi? Yoksa her şey küçük bir yanlış anlaşılmayla başlayıp yeni dünyanın ismine mi mal olmuştu? Okuyalım.

Amerigo Vespucci ve Kolomb'un Amerika üzerine yorumları, keşifleri
üzerine yayılan yanlış fikirleri ve ölümlerinin ardından şöhretlerinin yarışmasını akıcı bir dille anlatan kısa Zweig eseri. Kısa olmasına rağmen birçok bilgiyi ve özellikle tarihsel gelişimi aktarımı harika. Kronolojik biçimde iddiaları değerlendirmiş, kısa bir Amerika tarihçesi desek yanlış söylemiş olmayız.

Birsen Ergün 
27 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Roman tadında tarihi belge lezzetinde cografya çeşnisinde biyografi inceliginde anlatı keyfi. Okuyunuz keyif alırsınız. Kolomb ve Vespuçi'nin yeni dünya yı keşfetme mücadeleleri. ..

Sefa Kumru 
19 Şub 06:43, Kitabı okudu, 7 günde, Puan vermedi

Amerika'yı Kolomb keşfettiğine göre, neden onun adı değil de Amerigo Vespucci'nin ön adı kondu ? Ünlü biyografi yazarı Stefan Zweig sorunun cevabını bu kitapta veriyor.

MelantiS 
15 Ara 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Amerika kıtasını kim keşfetti? Amerikaya neden Amerika dendi? Amerigo Vespucci kimdir ve bir sahtekar mı yoksa masum bir insan mı? Kitap bu soruların cevabını verirken insanı düşündürüyor da. Tarihi bir yanlışlığın hikayesi ne de olsa.

Hakan Uzun 
18 Haz 19:47, Kitabı okudu, 9/10 puan

Amerika kıtasının asıl kaşifi kim? Amerigo kim? Amerigo ismi kıtaya nasıl verildi? Kolomb asıl kaşif değil mi? Bu soruların cevaplarını arayan ve tarihsel süreçleri açıklayan bir deneme yazısı diyebiliriz bu kitap için. Öznel olarak Amerigo'nun haklılığını savunan ve tarihsel süreçte haksızlığa uğradığını düşünen Zweig, böyle bir kitap yazmayı kendine borç bilmiş. Tarihsel kanıtlarla Amerigo'nun haksız karalamasını ortadan kaldırmak isteyen yazarımız oldukça etkileyici bir kitaba imza atmış.

Kitaptan 16 Alıntı

Osman Yüksel 
 17 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Büyük Amerika'nın bir hırsızın adını taşımak zorunda oluşu ne garip. Sahip olduğu en yüksek denizcilik rütbesi, asla denize açılmayan bir keşif gezisinde tayfabaşının yamaklığı olan Sevillalı tuzlu su taciri Amerigo Vespucci, bu yalancı dünyada Kolomb'un yerini kapmayı başarmış ve dünyanın yarısı kendi onursuz adıyla adlandırılmıştır.

Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 71 - Can Yayınları)Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 71 - Can Yayınları)
salih 
27 May 05:18, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Her şey gibi zamanda tarihin ölçüsüyle değil kendi ölçüsüyle düşünür.

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig
salih 
27 May 01:56, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Talihin ne denli değişken olduğunu anlamış, geçici ve sürekliliği olmayan zenginliklerin dengesiz dağıtılmış olduğunu, bir gün insanı en tepeye oturturken bir başka gün onu, ödünç verdiği zenginlikleri geri almak suretiyle alaşağı ettiğini görmüştür.

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig
salih 
24 May 23:41, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

İnsanlar yeniden yazmaya,resim yapmaya ve felsefeyle uğraşmaya başlar. O da ne? Oluyor, gerçekten de mükemmel bir biçimde işe yarıyor. Önce bir Dante çıkar, sonra bir Giotto, bir Roger Bacon ve katedral ustaları. Uzunca süredir kullanmadığı kanatlarını bir kez açmasıyla özgürleşen insan ruhu,tüm uzaklıkları yakın kılmaktadır.

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig

''Ancak dramın ve melodramın tarih kadar eski yasaları uyarınca tıpkı ışığın gölgeye, Tanrı’nın Şeytan’a, Akhilleus’un Thersites’e ve hayalperest Don Quijote’nin sonuna kadar gerçekçi Sancho Panza’ya ihtiyaç duyması gibi her kahramanın da bir antikahramana ihtiyacı vardır. Dehayı gösterebilmek için karşıtının, ölümlülere özgü direnişin ifşa edilmesi, akılsızlığın, hasetin, hıyanetin alçak güçleri gözler önüne serilmelidir. Öyleyse Kolomb’un muhalifleri olan, namuslu, dürüst, önemsiz memur Bobadilla ile çalışkan, açık fikirli Kardinal Fonseca, kötü niyetli haydutlar olarak karalanacaktır. Ama asıl kötü adam unvanının –nihayet– Amerigo Vespucci’ye verilmesiyle Kolomb efsanesinin karşısında Vespucci efsanesi oluşur: Sevilla’da hasetinden çatlayacak kadar şişmiş zehirli bir kurbağa oturmuş, küçük bir tüccar olmasına rağmen bir bilgin, bir kâşif olarak anılmayı istemektedir; ama bir geminin güvertesine adım atacak cesaretten bile yoksundur.''

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig

''Gemisi limana vardığında, beklentiyle etrafını saran kimse yoktur artık.Majestelerinin huzuruna çıkmak istediğinde reddedilir ve bu yaşlı adam, Amerika’nın kâşifi, yolda bir katır kullanabilmek için yalvararak arzuhalde bulunmak zorunda kalır. Hâlâ sözler vermekte, en düşsel şeyleri vaat etmeyi sürdürmektedir. Bir sonraki seyahatinde “cennet”i bulacağını taahhüt eder Kraliçe’ye; Papa’ya ise haçlı seferine çıkıp daha kısa yeni bir yol üzerinden, “Kudüs’ü kurtaracağım,” der.''

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig
salih 
27 May 01:47, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Vesputius insanlığın en derin özlemini canlandırarak ahlakın, paranın, yasa ve mülkiyetin boyunduruğundan kurtulma hayalini, insanların ruhunda Cennet’e dair uzak bir anı gibi belli belirsiz uyanmaya başlayan ve yükümlülük altına girmeksizin zahmetsizce yaşamaya yönelik o dinmek bilmez arzuyu harekete geçirmiştir.

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig

''Saint-Dié’de yayımlanan bu kitapla Amerigo Vespucci adı, yeniden hızla yükselişe geçer; ancak henüz zirveye ulaşmamıştır. Vespucci adı, İtalyanca Paesi nuovamente retrovati antolojisinin kapağında iki anlama da gelecek şekilde “Yeni Dünya’nın kâşifi” olarak yer almakta, içindeyse çıktığı seyahatler, Kolomb ve diğer kâşiflerin seyahatleriyle birlikte anılmaktadır. Cosmographiae introductio’da ise Kolomb adı artık hiç geçmez olur. Belki Vosges’daki hümanistlerin bilgisizliğinden kaynaklanan, ama yine de ağır sonuçları olan bir rastlantıdır bu. Çünkü bu sebepten dolayı tüm ışık doğrudan Amerigo Vespucci’nin üzerine düşüp onu aydınlatmış, keşfin tüm şanı ve şöhreti yalnızca Vespucci’ye kalmıştır. İkinci bölümde Ptolemaios’un zamanında bilinen dünyanın tasviri yapılırken, dünya her ne kadar başka kâşifler tarafından genişletildiyse de, bunun ancak Americo Vesputio tarafından insanlığın bilgisine sunulduğu yazmaktadır (Nuper vero ab Americo Vesputio latius illustratam). Beşinci bölümde, Et maxima pars Terrae semper incognitae nuper ab Americo Vesputio repertae,35 sözleriyle Vespucci açıkça bu yeni bölgelerin kâşifi olarak anılmaktadır. Yedinci bölüme gelindiğinde ise, yüzyıllar boyunca belirleyici olacak fikir ilk kez dile getirilir. Waldseemüller, Quarta orbis pars’tan, “dünyanın dördüncü kıtası”ndan söz ederken kişisel bir öneride bulunur ve Quam quia Americus invenit Amerigem quasi Americi terram, sive Americam nuncupare licet, yani Americus bulduğu için buranın bundan böyle Americus’un toprakları ya da America olarak anılabileceğini söyler. '

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig

''Kaderin cilvesi olarak kitabı için, Mondo novo e paesi nuovamente retrovati da Alberico Vesputio fiorentino’dan (Floransalı Alberico Vesputio’ nun Bulduğu Yeni Topraklar ve Yeni Dünya) daha uygun bir ad bulamaz. Böylece büyük yanlışlıklar komedyası da başlamış olur, çünkü adı geçen başlık tehlikeli biçimde çift anlamlıdır. Sanki bu yeni topraklara Yeni Dünya adını Vespucci vermiş, aynı zamanda bu yeni dünya onun tarafından keşfedilmiştir; başlığın bulunduğu kapağa sadece şöyle bir göz atanlar bile kaçınılmaz biçimde bu yanlışlıktan nasibini alacaktır. Arka arkaya defalarca baskısı yapılan bu kitap, binlerce kişinin eline geçtiğinden, Vespucci’nin bu yeni toprakların kâşifi olduğu yolundaki yalan yanlış haber, yıldırım hızıyla yayılır.''

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig
2 /