8,5/10  (303 Oy) · 
1.554 okunma  · 
282 beğeni  · 
6.778 gösterim
1868-1936 yılları arasında yaşayan, doğduğu kente sonradan Gorki adı verilen büyük Rus-Sovyet yazarı Maksim Gorki'nin en ünlü yapıtını sunuyoruz: Ana. Gorki, 1907 yılında yayımlanan Ana romanında, Pavel adlı bir işçinin anası olan Pelage'yi anlatırken, o yılların 1905 devrimi öncesi Rusya'sının toplumsal panoramasını ustalıkla yansıtmıştır. Ülkemizde de yayımlanan çok sevilen bu romanı Ayda Düz'ün Türkçe'siyle sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789753790017
 • Orijinal Adı:
  Мать
 • Çeviri:
  Ayda Düz
 • Yayınevi:
  Engin Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Doğan Yalçın 
04 Ağu 22:05, Kitabı okudu, 10/10 puan

“Bizleri aldatmak için Tanrı’dan bile faydalanıyorlar”


“SPOT: Maksim Gorki “Ana” kitabında, bir annenin yüreğinden kopup gelen sese yer verirken, bu annenin oğluna, inancına ve sonradan benimseyip sahipleneceği davasına karşı yüklendiği sorumluluğu da bu sorumluluğun ciddiyetini de büyük bir ustalıkla satır satır işlemiştir.”

Maksim Gorki’nin “Ana” kitabını ilk lisede okumuştum. O zaman çok etkilendiğimi, bu kitabı hakkında tarih hocamla çok sancılı bir konuşma da yaptığımı hatırlıyorum. Sonrasında benden kitap tavsiye etmemi isteyenlere hep önerdiğim bir kitap olmuştur. Okuma listemde hep kendisine yer bulmuştur. Kitabı işçileri anlamak ve onların haklı davaları için öneriyordum ve öneriyorum. Bu haklılık davasını anlamak için bir görüşe sahip olmanın gerekmediğini düşünüyorum.

Gork’nin kahramanlarını Anadolu coğrafyasının envai yerlerinde bulabilirsiniz. Bugün bu toprakların neresine giderseniz gidin bir Pavel bir Pelageya bulacaksınız. Omuzlarında hayatın ağır yükü, yükün hayatlarını şekillendirmesi, şekillenen bu hayatın ruh dünyalarında ve geleceklerindeki kasvetli havayı her kelimesinde ve her cümlesinde hissedeceksiniz. Onlar bu hayatta mahkûm edilirken birilerinin onlardan faydalanmaları için kan emilişlerinin sebeplerini ve sonuçlarını usta bir kalem olan Maksim Gorki bu kitabında ilmek ilmek işlemiştir.

Faşizme karşı Sosyalizmin nimetlerini ve mücadelesini işçilerin omuzlarında, çatlamış ellerinde, önlerine konulan faşizm tahakkümü altında arayacaksınız. Pavel ve arkadaşlarının tüm yasaklamalara karşı faşizmle inatla savaşmaları ve verdikleri mücadele sizleri bugünkü Sol ve Sol çevrelerin- hakiki manada sol ve mücadelesi- davasını tasdik ettirecektir. Ana, yani Pavel’in annesi Palegeya tüm bu süreçlerde oğlunun yanında olması, arkadaşlarıyla beraber mücadeleye katılması, işçileri bilinçlendirmek için gizliden gizliye fabrikalara ve çeşitli yerlere bildiri dağıtması, bunun yanında sadece Pavel’e değil onun ve kendisinin tüm dava arkadaşlarına adaması bu davanın kutsiyet derecesini göz önüne sermektedir.

Pavel üzerine aldığı sorumluluğun farkındadır. Ve bu mücadelede hep öndedir. Yapılan gösterilerde örgütleme ve bilinçlendirme görevini yürütürken, verdiği mücadelenin kutsallığı ve doğuracağı sonuçları da hep aklının bir köşesinde bulundurur. Kendi canından daha değerli bulur bu davayı ve bu davadaki yol arkadaşlarını. Onun, için mücadele her yerdedir. Hapishanede, sokakta, fabrikada…

Maksim Gorki’nin cümlelerindeki ve kahramanların üzerindeki hâkimiyeti ve samimiyeti size kendisini ilk cümlelerde hissettirecektir. Pavel ve dava arkadaşlarının konuşmaları ve bu konuşmaları ilk başta yadırgasa da ve korku içerisinde izlese de, Ana’nın sonraki tüm hayatını belirleyecek konuşmalar olacaktır. Bu konuşmaları Gorki’nin samimi kaleminde okurken siz de orada, onların içinde bu davanın bir ferdi olmak isteyeceksiniz. Sohbet havasında geçen tüm konuşmalar aslında; sosyalizmi, anneliği, dava arkadaşlığı, anne-oğul ilişkisini, aşkı, faşizmi, bilinçli davranışlarının kimliğinin fotoğrafını çekmektedir. Bu konuşmalar ve kahramanlardaki azim ve mücadele sonraki tüm sayfalarda size eşlik etmektedir. Haklılık ve haksızlık kavramlarını, Çar’ın keyfiyeti ve bu keyfiyete karşı bilinçlenmek ve bilinçlendirmek adına yapılan okumaları ve propagandaları, halkın kendi içinde örgütlenmesi, bu örgütlenmelerin neticeleri sayfa sayfa size eşlik edecek bu cümlelerin içinde kendinize yer vermek isteyeceksiniz.

Bugünde olduğu gibi bilinçlenmeye ve okumaya dair yasakları en iyi anlatan şu cümlelerin:” Yasak kitaplar okuyorum. Bu kitapları yasaklıyorlar çünkü biz işçilerin yaşantısı üzerine gerçekleri anlatıyorlar orada. Gizlice basılıyor bunlar. Eğer bizim evde bulurlarsa beni hapse gönderirler… Gerçeği bilmek istediğimiz için bizi hapse tıkarlar. Anlıyor musun?” gerçekliğine bakar mısınız? O son soru sadece Pelageya’ya değil, hepimize sorulmuş bir soru aslında.


Çeşitli masum ve gayri-ciddi devlet tanımlamalarını okumuşuz veya duymuşuz. Ama isterseniz bir de Pavel’ın ağzından yazarın yapmış olduğu devlet tanımını okuyalım: “Görüyor musun insanları nasıl birbirlerine karşı kışkırtmışlar, budalalık ve korku sayesinde onları kör etmişler, ellerini, ayaklarını bağlamışlar. Onlara zulmediyorlar, ter döktürüyorlar, eziyorlar birine öbürünün eliyle vurduruyorlar. Onları tüfek, cop, kaldırım taşı haline getiriyorlar, sonra da: ‘Bu, devlettir!’ diyorlar.”(S.162) bugünkü devlet tanımı tamda budur!

Maksim Gorki “Ana” kitabında, bir annenin yüreğinden kopup gelen sese yer verirken, bu annenin oğluna, inancına ve sonradan benimseyip sahipleneceği davasına karşı yüklendiği sorumluluğu da bu sorumluluğun ciddiyetini de büyük bir ustalıkla satır satır işlemiştir. Burada Pelageya’nın cesareti de takdire şayandır. Ki bu cesaret en sonunda kendisi ele verecek ama o inandığı davadan vazgeçmeyecek ve bağıra bağıra onları yüzüne gerçeği şu cümlelerle: “ Gerçeğin ateşi kan deryalarında bile söndürülemez…(S.400)” haykıracaktır.

Pavel’ın Devrimcilik ve Sosyalizme, kendilerine ve davalarına dair mahkemede yaptığı 364. ve 365. sayfalardaki konuşmasını buraya almak istemedim ama tıpkı o mahkemede bulunan herkesi heyecanlandırdığı gibi beni de heyecanlandırdı ve birkaç kez üst üste okuma gereğini duydum. Okuyucularımızın da orayı iyice okuyup idrak etmeleri, kitabın ana konusunu ve yazarın mesajını anlamalarında yardımcı olacaktır.

Yazının sonuna gelirken, klasikleri klasik yapan o cümle bütünlükleri, akıcılıkları, tekrara düşmemeleri, okuyucuyu yormadan fazla da yüzeyselliğe yer vermeden, okuyucu ve kahramanları arasındaki sahici, samimi diyalogları ve sıcaklığı bu kitapta da bulacaksınız.

Aysel 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Öncelikle şunu belirteyim ki “Ana” kitabı bir çok dile çevrilmiş ve neredeyse bütün dünyada satışa sunulmuştur. Maksim Gorki kitapta sosyalizm, işçi sınıfının mücadelesi ve yaşantısını ele alıyor. Eğer yanlış bilmiyorsam da bu mevzuyu ele alma bakımından yazılmış ilk kitaptır. Belki bunun içindir bu kadar değerli olması..

Olaylar bir annenin (ananın) bakış açısından anlatılıyor. Bir ana düşünün kocasından dayak yiyor, hayatta hiç kendi kararını verememiş, ne için yaşadığını bile bilmiyor. Ve bu ananın hayatı kocası öldüğünde tamamen değişiyor...

Oğlu dönemin Rusya'sına kafa tutuyor, Tanrıyı hiçe sayıyor, Ana'nın o çok sevdiği Çara karşı geliyor yine de ana oğluna inanıyor. Yavaş yavaş kendi de bilmeden kendini geliştirmeye, oğluyla taban tabana olsun diye yaşına aldırmaksızın harfleri öğreniyor, geceleri gizli gizli oğlunun kitaplarını okuyor... Ne kadar zor iş varsa oğlunun davasıyla ilgili hepsini seve seve yapmak istiyor. Ne için peki?

Hep anne babalarına yaranmak isteyen çocuklar gördük. Burada ise ananın tek derdi oğlunun onu hep sevmesi ona güvenmesi. Yalnız oğlunu da sevmiyor. Onun o sıcacık kalbinde herkese eşit dağıtabileceği sevgi saklıdır hep.

Sorgulatan bir kitap. Sorular sorduran, sorduğunuz sorulara kendisi cevap veren, annelerin kıymetini bilmemizi sağlayan kitap... Her anne kıymetlidir diyor yazar. Palegeya daha da değerlidir çünkü onun oğluna olan inanılmaz sevgisi inandığı değerleri hiçe saymasına, oğluna hep inanmasına, ne olursa olsun en üste hep oğlunu koymasına neden oluyor.

Ben kitapta iki Ana karakteri gördüm sanki.

1. Bazı yerler de çok vurdumduymaz kendi doğrularına inanan;
2. Etrafına duyarlı, sevgi saçan, sıcacık, başkalarının (özellikle oğlunun) doğrularına inanan; ana..

Velhasıl, okunması gereken faydalı bir kitap.

kitapları seven 
03 Ağu 14:48, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

O kadar derin ve o kadar etkileyici kitap ki duygularımı kusursuzca iletmek için 10 000 tane kitap okumam gerekir sanırım. Seneler önce okumayı denedim ama okuyamadim.
bir kaç gün önce tekrar deneyeceğim diye karar verdim ve toplam iki günde okudum. nedenini şimdi anlıyorum. Bu tür kitaplar sadece kendine odaklanmak ister o zaman anlayabiliriz ancak, o zaman yaşayabiliriz, paylaşabiliriz gorki nin kaleminden yazılan acı gerçekleri.

Ana' yı ilk okumamdan yaklaşık 34 yıl geçti. İkinci kez okudum. Konusu, dili ve akışkanlığı bir başka kitap. Sn. Freedom un ilk satırından itibaren yorumlarına katılmamak mümkün değil. Okuma sevgisini kesinlikle aşılıyor. 09.09.2014

Uğur Erdoğan 
28 Eyl 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Ana uzun zamandır okumayı düşünmeye başladığım bir kitaptı.Çarlık Rusyasında Çara başkaldıran topluluktaki önemli kişilerin yaşadıklarını anlatıyor. Bu mücadelede oğlunun yaptıklarına ilk başta akıl erdiremeyen bir kadının oğlu için geçirdiği değişimler,yaşadıkları gerçekten etkileyici.Acısıyla,tatlısıyla insanı anlatn bu romanı okumanızı tavsiye ederim.

Esra Uyar 
07 Ara 20:18, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

Romani okumam bazi nedenlerden dolayı geç oldu ama bir yerde iyi oldu :)
Aslında yazarın orjınal adı Maksim Gorkı değil ama kendı yaşantısında gördüğü sıkıntılar ona rusca 'Acı' anlamına gelen Gorki ısmını kullanmasına neden  olmuş. Yazarın hayatı, halkın içinden bir cok sıkıntıları yasayarak geçmesi Romanına da yansımıs ve olaylara daha gerçekçi, içeriden bir bakış sergileyebilmiş.. Yazar Ana adlı romanında da Acı kelimesini ustalıkla kullanmıştır .. anlatılmak istenen konu ise halkın kendi acılarına bakarak, nedenini inceleyerek biraz da cesaretle kendini savunabilecek onu ezenlere baş kaldırabilecek duruma gelebileceğidir.""""insan onurlu bir kelimedir,""" diyor Maksim Gorki,insan çevresini değiştirirken kendisi de değişirse, kaderini halkın kaderiyle birleştirir.
Beni en çok etkileyen ise romandaki Ananın yaptıkları oldu.. hangi anne evladı için herşeyi göze almaz ki .. mutlaka okuyun :)

Birsen Ergün 
31 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu kitabı çocukluğumda annemden dinlerdim, lise yıllarımda okudum. O zamanlar ne anladım hatırlamıyorum. Yıllar sonra sürekli zihnime düşmeye, kendini hatırlatmaya başladı. Sanırım beni çağırdı tekrar. İçten, akıcı, etkileyici, yaşatan bir roman. Kesinlikle bir klâsik. Siyasi fikrine saplanmadan herkes okumalı. Siyasetin üstünde tadacağınız çok duygu var.

NesliKA 
02 Ara 11:34, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İnsanların ruhlarını öldüren güç sahiplerine karşı bilinçlenme çabası... Ezilenleri, işçi sınıfının başkaldırışını anlatan, aynı cümleleri dönüp dönüp okuduğum kıymetli kitap...

elvan bağatur 
13 Şub 18:18, Kitabı okudu, 3 günde

Bu kitabı her düşündüğümde aklıma nedense hep karanlık gelir yani kitapta yaşanılan dönemden ve olaylardan ötürü hiç hoşlanmamıştım ama o dönemde işçi olan Pavel'in annesi Pelage beni her anlamda çok etkilemişti. hele ki kitaptan aklımda hiç silinmeyen bir sahne vardı."Pelage elinde tuttuğu çantaya oğlunun yasaklı kitaplarını koymuş tam trene binecekken birinin onu fark ettiğini görüyor hemen trene biniyor ama tren hareket etmeden adam gidip Pelagenin saçlarından tutup trenden sürükleye sürükleye indiriyor". Annesinin çektiği bu acı sırf oğlu için katlandığı bu acımasız durum beni gerçekten etkilemişti.

Zühal Esen 
14 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

" İnsan ne şekilde yaşarsa öyle düşünür."
Lise yıllarımda elime aldığım, "işçi sınıfı" terimini tam olarak burada kavradigim bir kitaptı. Bir ananın sadece kendi çocuğu için değil gerektiğinde herkes için kendini siper ettiğinin en güzel örneğidir.

4 /

Kitaptan 203 Alıntı

Ferah 
15 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''İnsanların ruhunu öldürüyorlar anne. İşte asıl cinayet bu… Utanılacak bir cinayet… Bir takım silahlar çıkartıyorlar, insanları öldürüyorlar ve bunu yapanlara devlet diyorlar.
Evlerine, sosyal statülerine ve paralarına hiçbir zarar gelmesin diye garip insanları harcıyorlar. Anlıyorsun beni değil mi anne? Halkın ruhunu kurutuyorlar ve hiç bir şey anlamaz hale getiriyorlar.''

Ana, Maksim GorkiAna, Maksim Gorki
Sadettin TANIK 
25 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ben inanıyorum, bir zaman gelecek ki insanlar birbirlerine değerlendirici gözlerle bakacak, herkes birbirinin gözünde bir yıldız gibi parlayacak. Herkes birbirinin sesini güzel bir müzik gibi dinleyecektir. O gün gelecek.

Ana, Maksim GorkiAna, Maksim Gorki
kitapları seven 
02 Ağu 13:48, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Namuslu insanlar için yaşamak zor, ölüm daha kolay oluyor. Acaba ben nasıl öleceğim?"

Ana, Maksim Gorki (Sayfa 310)Ana, Maksim Gorki (Sayfa 310)
Aysel 
26 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Analarda her şey için yeterince gözyaşı bulunur... her şey için!"

Ana, Maksim GorkiAna, Maksim Gorki
Sadettin TANIK 
25 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İnsanların nasıl yaşadığını bilmenin ne gereği var?
Ben nasıl yaşamak gerektiğini öğrenmek isterim.

Ana, Maksim GorkiAna, Maksim Gorki

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız