Anne Baba Biz Suçluyuz

9,1/10  (14 Oy) · 
46 okunma  · 
10 beğeni  · 
993 gösterim
Sizden ricam, eğer şu sert sözlerim, iğneleyici, keskin ve net eleştirilerim biraz acı geliyorsa; bu acılığı benim kusurum kabul edin ama bu acı sözlerde bir hakikatin, bir gerçeğin yattığına inanıyorsanız, yabana atmayın. Bu sözlerin acılığı benim, gerçeği sizin olsun. Zira maslahata uygun sözler insana hoş gelir; aldatmak, yalan yanlış uydurmak ve yağcılık kulağa ve gönle hoş gelir. Oysa gerçekler acıdır. Bu nedenle acıyı uyuşturmak, hastalığı gizlemek ve sizi oyalamak yerine, müsaade edin bu hastalığa, bu yaraya parmak basayım ve acı konuşayım, sert söyleyeyim, açık ve gerçekçi olup diyeyim ki: "Kanser tümörü kanına, beynine ve kalp hücrelerine kadar sirayet etti ve çok ilerledi. Bu nedenle elimizi çabuk tutmalıyız. Zira vakit çok dar, facia ise derin.!"
(Tanıtım Bülteninden)
şeyma d. 
27 Kas 2015, Kitabı okudu, 24 günde, Beğendi, Puan vermedi

tek kelimeyle harika. Benim anlatamadıklarımı dobra bir şekilde anlatmış merhum Ali abimiz

Kitaptan 49 Alıntı

Ali şöyle buyurur: "Benim düzenimde hiç kimse karıncanın kazandığını ağzından alamaz. Benim düzenimde her insan diğerine eşittir. Eğer; müslümansa imanında, eğer müslüman değilse insanlığında! Her insan Malik katında kardeştir!"

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 59)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 59)
Eslem 
 10 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sen ateş içinde kıvranıyorsun. Halkın soydaşların bütün dünya halkları ve insan nesli ateşten gömlek haline gelmiş şu hayatın içinde kıvranmakta; sense bu sıcaklığı hissetmiyorsun bile! Sen kalkmış cehennem ateşinin ölümden sonra ki azabın dehşetinden dolayı gece gündüz kıvranıyorsun, ağlıyor, sızlıyorsun. Oysa benim derdim bugün bütün insanlığa musallat olmuş beni, seni, onu ve herkesi kuşatmış; içinde kıvranmakta olduğumuz bu ateştir. Ben bu alevleri dindirecek etkenlerin, onu söndürecek suların peşindeyim.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali ŞeriatiAnne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati
Afra 
21 Şub 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hz. Ali şöyle demektedir: ''Düşman, size hileler ve tuzaklar hazırlıyor, fakat siz tedbir almıyorsunuz. Sizden bölük bölük kaçırıp alıyor fakat siz rahatsız olmuyorsunuz. Düşman, bir dakika bile sizden habersiz olmadığı halde siz, ondan bigane bir şekilde hayatınıza devam ediyorsunuz. Allah'a yemin olsun ki, birbirlerini sevmeyen ve işi birbirinin üzerine atan bir toplum mağlup olur.''

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali ŞeriatiAnne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati
Abdullah SAFİDEMİR 
25 Tem 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Annelere söylüyorum: Niçin kızlarınız sizinle, siz de kızlarınızla konuşamıyorsunuz? İki ayrı dili konuşuyor ve iki ayrı havayı teneffüs ediyorsunuz? Ne onlar sizin için söz dinleyen, iyi geçinilen biri; ne de siz onun için mantıklı ve çekici bir öğütçüsünüz. Babalara söylüyorum: Oğlunuz ahlâkî bir bozulma nedeni ile değil; belki düşünsel ve akidevî delillerle sizden kaçmış ve size yabancılaşmış...

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 17 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 17 - ayışığı kitapları • 46)
Abdullah SAFİDEMİR 
27 Tem 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Hepiniz çobansınız ve güttüklerinizden sorumlusunuz...”

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 90 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 90 - ayışığı kitapları • 46)
Abdullah SAFİDEMİR 
 26 Tem 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Senin büyük adamlarından çok bilgili ve çok molla olan biri diyordu ki: "Bu dua kitabı okuyan herkese Allah cennette yakutlarla, süslerle bezeli yetmiş köşk versin diye yazılmış!" Ben de derim ki, "Bütün hayatım boyunca dua okur, namaz kılarım. Allah Cennetteki yetmiş köşkü de size versin. Ben orada bir ağacın altına da uzanırım. Yeter bu dünyada, Tahran kentinin güneyinde bana 3 x 4'lük bir oda ver bana!" Bu sonuç almaktır!

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 48 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 48 - ayışığı kitapları • 46)
Abdullah SAFİDEMİR 
 25 Tem 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Oysa görüyoruz ki, var olan din, taşlaşmış zihnî kalıplar içinde durmakta, yalnızca aile baskısı, toplumsal gelenekler ve çevre telkinleriyle korunmaya çalışılmaktadır.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 14 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 14 - ayışığı kitapları • 46)
Abdullah SAFİDEMİR 
 25 Tem 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Namazını kılan, duasını okuyan, nafile ve sünnet namazlarını kılan birisi, gelenekçi çevrelerde hem maddî, hem de manevî yönden destek görürken, bizim çevrelerde, çağdaş ekol ve düşünceleri bilen, iyi eğitim görmüş çağdaş bir bilim adamı olarak bilinen, çağdaş görüş ve kültürle tanınan biri İslâmî bir inanca da sahip olursa, tüm bilimsel özellik ve kişiliğini yitirir.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 12 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 12 - ayışığı kitapları • 46)
Abdullah SAFİDEMİR 
27 Tem 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kur'an, tarihte yok olan kavimlerin salt kendi nefislerine zulmettiklerinden dolayı yok olduklarım bildirir.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 86 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 86 - ayışığı kitapları • 46)
Abdullah SAFİDEMİR 
25 Tem 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ali'nin dediği gibi:
"Düşman size tuzak ve hile hazırlıyor, sizinle oynuyor, siz bir tedbir bile düşünmüyorsunuz. Düşman sizden grup grup zorla elde etmekte ve siz öfkeyle dolup taşmaktasınız. Onlar bir dakika bile sizi unutmazken siz habersiz başınızı alıp gitmektesiniz. Allah'a yemin ederim ki, birbirinin yardımına koşmayan ve işi hep birbirlerinehavale eden cemaat mağlup olur, yenilgiyi tadar." (Nehcül Belağa'dan)

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 18 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 18 - ayışığı kitapları • 46)
5 /