Arafat'ta Bir Çocuk

7,1/10  (44 Oy) · 
183 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.529 gösterim
"Boynuna nenesinin astığı mavi gözboncuğuna eliyle dokundu. Mavi gözlere karşı koruyacaktı onu. Unutmamıştı nerede olduğunu, ama çevresinde olup bitenlerden kopmuştu. Aydınlık bir gülümseme yayılmıştı yüzüne. Neredeyse kaşlarının üstünden başlıyordu saçları. Kıvrım kıvrım, güçlü, kapkara saçlardı. Gözleri de her şeye, her zaman şaşarak bakıyormuş gibi kocaman ve parlaktılar. Çoğu zaman, hele soğukta nemli gibi dururlardı."

Bazı insanlar bütün hayatlarını sınırları aşma mücadelesi olarak geçirir. Bu konuda tartışmasız en deneyimli kişilerden biri olan Zülfü Livaneli'nin yıllara yayılan, yıllarla beslenen, zenginleşen deneyim ve gözlemlerinden, Almanya'da, İsveç'te, Danimarka'da, Türkiye'de... sınırlar, sınır aşanlar, sürgünler, gurbetçiler üzerine, değerleri yıllarla sınanmış öyküler...

Zülfü Livaneli'nin edebiyat alanındaki ilk verimleri olan öykülerini bir araya getiren Arafat'ta Bir Çocuk, yayımlandığı 1978 yılından beri hem Türkiye'de hem de dünyada olağanüstü bir ilgi gördü. Türkiye'de defalarca basıldığı gibi Almanca ve Farsçaya da çevrildi. Kitaba adını veren öykü İsveç ve Alman televizyonlarında film yapıldı. Arafat'ta Bir Çocuk'un ana konusu, edebiyatın en eski temalarından "sürgün" ve bütün anlamlarıyla "sınır". Kitapta yer alan öykülerde, Türkiye'nin Avrupa macerasının başladığı 1960'lardan ve 12 Mart 1971'den bu yana işçi ya da siyasi mülteci olarak Avrupa ülkelerine savrulan Türklerin özellikle kültürel çatışmalar bağlamında yaşadığı sıkıntılar işleniyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9786050905434
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
24 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yazarın kendine has bir anlatım tarzı ve olay örgüsüyle yazılmış bir eser. Farklı konulardan daha doğrusu farklı hayatlardan kesitler sunuyor okuyucusuna. Okunur...

seher 
10 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kitapta 8 hikaye var.Hikayelerin büyük çoğunluğunda Türkiye'nin Avrupa macerasının başladığı yıllarda işçi veya siyasi mülteci olarak Avrupa ülkelerine savrulan Türklerin özellikle kültürel çatışmalar bağlamında yaşadığı sıkıntılar işleniyor.

Okan Turan 
30 Nis 17:55, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Livaneli okumanın en güzel yanlarından birisi kendi hayatınızdan veya çevrenizden birisinin başından geçmiş olayı görüp olayın içine sokuyorsunuz kendinizi. Türkiye'nin görüp göreceği en iyi yazarlardan bence kendisi.

MELİKE CEYLAN 
08 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Her seferinde "Arafta Bir Çocuk" diye okuduğum kitap.
Dikkatsizlikten değil de öyle bir kabulleniş var ki adının böyle olduğuna.
Çok akıcı ve çok güzel bir hikayesi olan caanım Livaneli kitabı.

şule uzundere 
28 Ara 2015, Kitabı okudu, 28 günde, 8/10 puan

Zülfü Livaneli en sevdiğim yazarlardan biri. Romanlarını ve deneme türündeki Edebiyat Mutluluktur kitabını severek okudum. Bu kitap yazarın öykü türündeki tek kitabı. Ben öykü türünü pek sevmem ama yazan Livaneli olunca kitabı severek okudum ama yine de romanlarını okumayı tercih ederim. Kitapta gurbetteki Türklerin yaşadıkları olaylar anlatılmış. Bazıları siyasi kaçakken bazıları da gurbete çalışmaya gitmiş işçiler. Özellikle “Görüş” adlı öyküden çok etkilendim. Bu arada Livaneli’nin “öykü” kelimesinden hoşlanmadığını kitabın sonundaki röportajından öğrendim. Bu konuda şunları söylemiş:“Ben aslında ‘öykü’ yerine ‘hikâye’ demeyi yeğliyorum çünkü ‘öykü’, ‘öykünmek’ kokuyor, yeteri kadar sıcak ve yerli değil. Hikâye ise ‘Dinle neyden kim hikâyet etmede’ dizesinde görüldüğü gibi şiirsel ve köklü, bize ait.”

Dila. 
01 Şub 16:12, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

Hikayeler çok sürükleyici değil, çok fazla detay var ve birçoğu gereksiz. Bu yüzden Hikayede kopukluklar oluşuyor. Kitabın ilk öyküsü olan Arafat'ta Bir Çocuk, konu olarak diğerlerinden çok farklıydı. diğerlerinde bir bağlantı-bir bütünlük varken Arafat'ta Bir Çocuk, anlam olarak çok ayrı düşmüştü.

İlknur Tunçbilek 
06 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Beğenerek okudum.Akıcı , duru anlatımı ile büyüleyici.

Sanırım ben de Livaneli'nin romancılığı daha iyi diyenlerdenim; kötü diyemem ama çokça beğendiğimi de söyleyemem. Anlaşılır bir dille yazılmış kısa bir kitap olması nedeniyle çabucak bitiyor, işlenen konu haklı bir hüzünle kaleme alınmış. Fakat ben sıkıldım, tam olarak verilememiş hislerle dolu gibi geldi bana. Bununla birlikte, kitaba adını veren öyküyü (Livaneli "öykünmek"ten geldiği için yeterli bulmayarak hikaye denmesini tercih ediyor.) gerçekten beğendim, sanki sadece o olsaydı daha anlamlı gelecekti.

Öneri konusunda yorum yapmamayı tercih ediyorum çünkü farklı okuma zevkine göre bu kitap hakkındaki fikirlerin değişebileceğini düşünüyorum.

Kitaptan 5 Alıntı

Çiğdem Aksoy 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Hayattan ve kalbimden bütün izlenimleri süzüp bir damla gibi dökmeliyim, anlıyor musun? Kitleleri aydınlatacak, harekete geçirecek kavga şiiri... Gerçek şiir! Yazamıyorum. Bugün, bu yaşadığımız gün fazla etki yapıyor. Bugünü fazla yaşadın mı yazamazsın. Olaylara ve kendime uzaktan bakabilmeliyim. Hatta sana da, sana da... Bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir şiir. Kavganın içinde bir nabız gibi atar ve yüceltir onu.

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 55)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 55)
silaes 
01 Haz 02:55, Kitabı okudu, 7/10 puan

Bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir şiir.

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 55 - Doğan Kitap)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 55 - Doğan Kitap)
silaes 
01 Haz 02:58, Kitabı okudu, 7/10 puan

''Neymiş bu sağcı, solcu? Hepimiz kardeşiz'' diyordu.

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 64 - Doğan Kitap)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 64 - Doğan Kitap)
silaes 
01 Haz 03:00, Kitabı okudu, 7/10 puan

Parkın içinden geçerken akşamları Anadolu kentlerine çöken hüznü, insanları birbirine sokulmaya iten gizemli havayı duydu.

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 94 - Doğan Kitap)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 94 - Doğan Kitap)