Aramızdaki En Kısa Mesafe

7,5/10  (38 Oy) · 
109 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.139 gösterim
Asıl öykü ile ilgilenmeyen bir anlatıcı ve yetişkinliğe varmayan bir çocukluğun öyküleri. Aynı soyadının önünde toplanmış beş kişinin belirip kaybolan dünyası...

Bu dünyada hiçbir şey göründüğü hatta yaşandığı gibi değil, her şey hatırlandığı gibi! Daha önce İletişim'den Herkes Herkesle Dostmuş Gibi (2000) ve Veciz Sözler (2002) adlı yapıtları yayımlanan Barış Bıçakçı, bu kitabında çok zor bir işe kalkışıyor: Çocukluğun sihirli dünyasına giriyor. Ve ustalıkla geliyor bu işin üstesinden. Çocukluk halini, çocuk duyarlılığını has edebiyatla anlatan ince, kırılgan hikâyeler kuruyor.

Yepyeni bir şey bu. Türkçe edebiyatta kimse çocukluğu böyle anlatmamıştı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2003
 • Sayfa Sayısı:
  99
 • ISBN:
  9789750501487
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ensar. 
 27 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Sımsıcak samimi bir kitaptır. Hayatındaki olayları hikâyeler şeklinde yazmış yazar.

Kitapta en beğendiğim kısım yazarın müthiş edebi yeteneği. Çok güzel cümleler kurulmuş. Böyle her yere alıntı yapılası, boş gördüğün her deftere yazılası cümleler var...

Yanı kafanızı rahatlatacak bir kitap okumak istiyorsanız ideal bir kitap olur bu. Sakinleştirici, bir etkisi var.

Son olarak kitaptaki "kimya formülleri öğrenci olayları" bölümünde yazar öğrencilik yıllarını öyle güzel, öyle samimi, gerçek yazmış ki hatta okurken bu bölümü ben yazmış olabilirim dedirtiyor. O bölümde çok beğendiğim, hiç aşk ilişkilerine girmemiş, bulaşmamış olan beni bile derinden etkileyen, birisine aşık olma duygusu uyandıran bir cümle geçti: "seni yeniden bu kez ben doğurmak istiyorum" diye. Birisinin sevdiği kişiden bu şekilde bir cümle duyması... Tarifsiz olmalı?...

NOT: 15.04.2016 2. Defa okudum. Hala sıcacık. Sayfaların içindeki birkaç cümle için okuyorum bu kitabı tekrardan...

Burcu Belen 
27 Tem 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Minik minik öykülerden oluşuyor bu güzel kitap. Çok samimi buldum ben. Kafanızı boşaltmak, biraz olsun huzur istiyorsanız tavsiye ederim. Okurken rahatlatan bir kitap.

Aybeniz Hasanova 
17 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Aramızdakı En Kısa Mesafe bir birinin devamı niteliğinde olan bir sürü kısa hikayeden oluşuyor. Yazarın kendi çocukluğunu da kattığı ve çocukluğundan başkayarak 20, 30 yıllık bir süreyi anlatıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse hikayenin neresi kurgu neresi gerçek pek anlayamıyorsunuz. Aile ilişkilerini daha kabarık vermiş sanki. Bunun dışında kitap hem de bir dönemi - 12 Eylül sürecini, bu sürecin toplumu nssıl etkilediğini açık şekilde olmasa da anlatmış oluyor.

Mujurey 
17 Eyl 00:43, Kitabı okudu, 3 günde, 5/10 puan

Barış Bıçakçı'nın okuduğum ilk kitabı. Çocuksu bir güç ile kaleme alınmış naif anı parçaları. Biraz kopukluk var. Biraz da burukluk.
Kitabın kronolojik ilerleyişi ile dilde de çocuksuluktan edebileşmeye doğru bir yönelim var ama bu anlatımı basitlikten çıkarmaya yetmiyor. İşin biraz da hileli yanı bu: Dil düz iken anlatılan olayların saflığı gün yüzüne çıkıyor. Barış Bıçakçı, sanırım biraz, acı ve küçük gerçekleri okuyucunun yüreğine yerleştirmeyi seviyor. Yer yer gözlerim doldu.
Kısa ama öz derler ya. İşte öyle bir şey var bu kitapta. Aile ilişkileri, arkadaşlıklar... Hepsi tanıdık.

Cheyenne 
2 saat önce, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 7/10 puan

Barış Bıçakçı anılarını çocukluğun masumiyetiyle hikayeleştirmiş. Her hikayesi huzur veriyor. Eski bir film seyreder gibi. Belki çok da önemli olmayan olayları, içten anlatımıyla sade ve sıcak duygularla paylaşıyor.

Kitaptan 9 Alıntı

Bu dünyada “hiçbir şey göründüğü hatta yaşandığı gibi değil, her şey hatırlandığı gibi!”

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış BıçakçıAramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı
Burcu Belen 
27 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

"Acı çekiyordu babam. Zihinsel bir acı. Öte yandan ona göre, zihinsel dünyasında ve günlük hayatında acı veren kopuşlar yaşamayanlar, buna cesaret edemeyenler, insanı aptallaştıran bir sürekliliğin esiri oluyor, bunun sonucunda da zamanın geçişine, yaşlanmaya ve ölmeye akıl erdiremiyorlardı."

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış BıçakçıAramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı
Ensar. 
 27 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Sakızları kutudan teker teker çıkarıp yeniden dizdim. Elimi kokladım.
"Bir tane çiğnesem!"
"Ama yalnızca bir tane!" dedi ağabeyim.
Resimli kağıdı yırtmadan çıkardım. Yaldızlı kağıdı açtım. Sakızı ortasındaki çizgiden kırdım. İki parçayı da ağzıma attım...

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış BıçakçıAramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı
Emre 
06 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kardeşimin kendisini neden değersiz hissetmiş olabileceği üzerine kafa yoruyorum.
Bakkala gidip gelirken yakalanır insan belki de bu duyguya; bir Çiftlik yoğurdu, iki ekmek, bir paket Maltepe alırken...

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 71)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 71)
Cheyenne 
4 saat önce, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Aslında babam da başka pek çok insan gibi uzağındakilere ve yeni tanıştığı insanlara anlayışlı, iyi davranıyor, yakınlarından bunu esirgiyordu.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (İletişim Yayınları)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (İletişim Yayınları)
Ensar. 
 27 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bu tören hikâyesini sevgiline anlattığında, seni kendisine doğru çekip dudağına yakın bir yerden öpmüştü. Sonra da dolu gözlerle, " seni yeniden, bu kez ben doğurmak istiyorum!" demişti.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 78 - İletişim yayınları)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 78 - İletişim yayınları)
Cheyenne 
3 saat önce, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Karşımızda bize doğruları bildiren, yaşımızla ya da kişiliğimizle bağlantılı olarak ele alındığında hoş görülmesi gereken tavırlarımızı doğruluğun kılıcıyla budayan biri yoktu artık.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (İletişim Yayınları)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (İletişim Yayınları)
Cheyenne 
5 saat önce, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Bak, diğerleri fikrin sahibi olmadıkları halde arkasında duruyor. Oysa sen, sen onları yalancı durumuna sokuyorsun. Sende topluluk bilinci yok. Bir şeyi sonuna kadar götüremiyorsun.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (İletişim Yayınları)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (İletişim Yayınları)