Asi Ruhlar

8,8/10  (20 Oy) · 
44 okunma  · 
12 beğeni  · 
955 gösterim
Cibran henüz 25 yaşındayken 1908 yılında New York’da yayınlanan dört öykülük bu kitap gelecekte Ermiş gibi bir başyapıt çıkaracak olan yazarın dünyaya bakışı, eserlerinde işlediği konular ve tarzını açığa vurmaktadır.

Kitaptaki öykülerde Cibran, toplumdaki ikiyüzlülüğü şiddetle eleştirir, geleneksel toplumlarda kadının sokulmaya çalışıldığı dar kalıba karşı çıkar, devlet yönetiminin ahlaki temellerini sorgular, anavatanı Lübnan’daki atalardan yadigâr âdetleri bütün çıplaklığıyla gözler önüne serer, Hıristiyanlığa gerçek bir aşkla gönül vermiş biri olarak Kilise’nin kendisine yönelttiği asılsız suçlamalara karşı çıkar.

Kiliseyle ilgili olan özelliğinden dolayı muhafazakâr çevrelerde tepkiye yol açan kitabın yayınlandığı tarihte Mısır ve Suriye’de yasaklanması söz konusu olmuştur.

Edebi açıdan değerlendirildiğinde, Arap dilinde yazılmış romantizm akımının ilk örneklerindendir. Öykülerde Cibran’ın başkaldıran ruhu ve metafizik eğilimi kendine özgü bilge anlatımıyla bütünleşmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789756698327
 • Orijinal Adı:
  El-Ervahu'l-Mütemerride الأرواح المتمردة
 • Çeviri:
  Eyyup Tanrıverdi, Muammer Sarıkaya
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza Yuksel 
20 Oca 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ders verici hikayelerden oluşan güzel bir kitapti.

Eslem 
01 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hikayelerini sıkılınca açıp açıp hala okurum. Çok çabuk biten sonrada yazarın dilini çok sevdiğim için diğer kitaplarına da koştuğum bir kitaptı.

ANIL AKCAN 
19 Ağu 06:46, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi

!!! Asi ruhlar'ı okuduktan sonra "gerçeğin" insanların karanlık ruhlarında aydınlığa çıkmak için sabırsızlandığını fakat bilincin onu görmek istemediği için saysdamlaştırdığını hissettim. Firavunun Musa' sı, işte tam da burda karanlık ruhta aydınlığa çıkan "gerçeği" yansıtmakta. Günümüzde otoritelere tapan zihinlere cila sürecek niteliktedir! Kesinlikle tavsiye ediyorum!

Fırat Çağlar MANTAŞ 
16 Eki 01:26, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

kitabı arkhe yayınlarından okudum. ilk 54 sayfasında yazarın hayatı anlatılmış. sonra 4 hikaye var ve her biri toplumsal konulara eleştirel bir bakış açısıyla bakıyor. hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını vurgulamak isteyen, sorgulatan müthiş bir kitap.

Ayhatun Ozyildirim 
22 Eyl 22:39, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Yazarın ermiş den sonra okuduğum 2. Kitabı. Üç farklı hikaye anlatılıyor. İkincisi gerçek bi hikaye . Cibran farklılığı ise 3. Hikayede ortaya çıkıyor bu hikaye Ermiş tadında .. Okunmalı bence

Nurten Ulaba 
01 Şub 21:40, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Olayları derinlemesine felsefi boyutta ele alınmış. Eğitici hikayelere yer verilmiş. Sade bir dil ve akıcı bir konu ele alınmış .Yazarın öbür kitaplarını da mutlaka okuyacağım.

Kitaptan 9 Alıntı

Aralarına almak istemiyorlar beni artık, ancak bu durumdan memnunum, çünkü kalabalığın arasından sürülenler, yanlışlığa ve baskıya isyan eden ruhlardır.

Asi Ruhlar, Halil CibranAsi Ruhlar, Halil Cibran
Beyza Yuksel 
05 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Işığıyla ozanlara ilham veren ay, aynı ay değil mi gelgitlerle suların sükunetini alt üst eden?

Asi Ruhlar, Halil CibranAsi Ruhlar, Halil Cibran
zebercet zengin 
28 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Genç bir kadına büyük bir aşkla tutulup, ömrünün geri kalanını birlikte geçirebilmek arzusuyla onu kendisine hayat arkadaşı olarak seçen, yüreğinin saflığını ve alnının terini ayakları altına seren, tüm zenginliğini onun avuçlarına bırakan ve daha sonra kalbini kazanabilmek adına her şeyini gözünü kırpmadan verdiği kadının yüreğinin başka biri için attığına şahit olan, o başkasının onun yüreğinin derinliklerindeki gizeme dokunarak mutlu olduğunu gören adam çok bahtsız bir adamdır.

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Araf Yayınları)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Araf Yayınları)
Fatma Özer 
15 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Kör yasa ve bozuk gelenek düşmüş kadını cezalandırır, ama erkeğe hoşgörüyle bakar."

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 90)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 90)

Anladım ki kadının mutluluğu, ne erkeğin onur ve otoritesi ne de cömertlik ve yumuşaklığıdır. Aksine gerçek mutluluk, ruhları birleştiren, kadının sinesine erkeğin duygularını akıtan hayat yolunda ikisini tek bir parça, tanrının iradesi ile tek bir varlık yapan sevgidir. Asi ruhlar s. 76

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 76)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 76)
Mazlum İlhan 
13 Ara 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bizleri duy ey hürriyet! Bizlere acı ey Atina'nın kızı! Ey Zeus'un eşi! Bizi kurtar. Musa'nın sevdiği kadın! Bizi aydınlığa çıkar. Muhammed'in sevgili eşi! Bize yardım et. Ey Mesih'in gelini! Bize hakikati öğret. Ya yaşamak için kalbimize güç ver, ya da düşmanlarımızın kollarına güç ver ki yok olalım, neslimiz tükensin ve rahata kavuşalım.

Asi Ruhlar, Halil CibranAsi Ruhlar, Halil Cibran

"Bir suçun hakkından daha büyüğüyle gelip buna adalet adını mı koyacağız?"

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 83 - arkhe yayınları)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 83 - arkhe yayınları)
Seda Nur Kaçan 
05 Ağu 20:50, Kitabı okudu, 10/10 puan

İnsanın en keskin duygularından biridir isyan.Kimi aşk için,kimi hak için, kimi özgürlük için, kimi de adalet için başkaldırır.Yaşamla sorunu olmayan insanın yapacağı iş değildir isyan etmek.

Asi Ruhlar, Halil CibranAsi Ruhlar, Halil Cibran