7,8/10  (9 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
523 gösterim
Her şey karardığında geriye kalan tek kalkanın, inancındır...

Sadece kadınların sözünün geçtiği, erkeklerin köle olarak hayat sürdüğü Sylum'da zincirin başka bir halkası olmayı reddeden Gaia'nın bilinmeze giden hikâyesidir bu.

Geçmişini ardında bırakarak, sadece inancı ve masumluğuyla hareket eden bu genç kızın perde arkasında dönen oyunlara karşı dimdik duruşudur.

Aşka saygısı, sadakati ve geleceğe karşı duyduğu sorumlulukla zorluklara karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı güçlü bir destanın satırlarıdır…

"Fantastik roman severler Caragh M. O'Brien hakkında şunu iyi bilmeli; serinin her kitabı zekice yazılmış, hayret veren ve tatmin eden türde romanlar."
-Booklist-

"Başka bir dünyanın varlığıyla heyecan duyan, geleceği farklı coğrafyalarda okumayı seven ve herkesin bir kahramanı olduğuna inanan biriyseniz bu seri tam size göre. Zekice yazılmış diyaloglar ve geleceğin ütopyasında şekillenen olaylar, sizi tam tatmin edecek türden."
-Good Choice-

"Asil Kan ara vermeden okuyacağınız bir kitap. Üçlemenin ikinci kitabını bitirdiğinizde serinin son kitabını büyük bir hevesle bekleyeceğiniz kesin."
-The Book Cellar-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786053481973
 • Orijinal Adı:
  Prized
 • Çeviri:
  Zeynep Yeşiltuna
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Deniz Atakan 
26 Ağu 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Asil Kan Doğum Lekesi serisinin 2. kitabı... İlk kitabın sonunda Gaia kucağında bebekle Anklav'dan kaçmış, kendini çölün ortasında bulmuştu. Hikayemiz kaldığı yerden devam ediyor. Gaia büyükannesinin bulunduğu Ölü Orman'ı bulabilmek için uğraşıyor. Çok çaresiz, yeni doğmuş kardeşi ölmek üzere, aynı zamanda kendisi de... Sonunda bir atlı tarafından bulunuyor ve Sylum'a götürülüyor. Yani diğer bir adıyla Ölü Orman'a... Boşuna Ölü denilmemiş buraya... Bazı doğal sebeplerden dolayı burada bir süre boyunca kalan kişiler bir daha çıkamıyor burdan... Olur da çıkarsa ölüyor. Bu da yetmezmiş gibi yağmurdan kaçarken doluya tutulma gibi bir durum var sanki Gaia için...

Gittiği toplum Anklav'dan çok farklı... Burası daha çok anaerkil bir topluluk, hem de fanatiklik derecesinde... Yöneticileri kadın, erkekler kadınlara dokunamıyorlar bile... Herhangi bir temasın cezası dayaktan hapis cezasına kadar gidiyor. Hatta evlenmeden yapılmış herhangi bir cinsel temasta öpüşme dahi olsa erkek kadına tecavüze teşebbüs edilmiş sayılıyor ve burdaki tek suçlu erkek, kadının herhangi bir suçu olduğu kabul edilmiyor. Gaia da bu yeni topluluğa resmen damdan düşer gibi giriyor. Daha ilk saniyeden kız kardeşi elinden alınıyor. Onu bu kadar zor bir yolculuğa çıkarıp canına kast ettiği için ona bakmayı haketmiyormuş da :( Neyse anlaşıldığı üzere kız çocuklar bu toplumda çok değerli... Sebebiyse artık köyde kız çocuk sayısının çok az olması... Kısacası soyları tükenmek üzere... Kadınlara verilen bunca değerin yanında erkekler çok da önemli varlıklar değil açıkçası... Hatta çoğu zaman köle olarak görülüyorlar, kadınların belirlediği işleri yapıp, kadınlar tarafından seçildikleri zaman da evlenmek zorundalar... Anklav'da nasıl bir soydan gelme toplumsal eşitsizlik varsa burada da cinsiyetler arası eşitsizlik söz konusu...

Bu yoğun erkek nüfusunun ise en büyük yararı bize muhteşem erkek karakterler sunması... Will, Peter, Norris... Hepsi çok sevilesi karakterler... Leon nerelerde hiç demeyin, Gaia köye ilk geldiği andan beri nerde bu çocuk diye serzenişlerim başlamıştı benim... Ama o da çok uzakta değilmiş diyelim. E malum Gaia'nın etrafı böylesine erkeklerle sarılınca da kızın resmen gözü dönüyor. Yahu bir insanın bu kadar mı nefsi zayıf olabilir anlamadım. Bence çevresindeki erkeklerin ona bu kadar anlayışlı olmalarına şükretsin. Kimi görse kızın içi gidiyor çözemedim. Birinin bir özelliğini seviyor ötekinin başka bi özelliğini... Nedir bu yahuu... Kendi deyimiyle aşk üçgeni duyduk da "aşk karesi" nedir?? Kısacası kızımız Anklav'da çektiği aşağılamaların burda resmen acısını çıkarıyor.

Peki Asil Kan'ı beğendin mi derseniz? Fena değildi arkadaşlar... İlginç bir devam kitabı... İki kitapta da iki farklı dünyada yaşıyoruz. Bu da yazar için ayrı bir başarı... Ama bana ilk kitap kadar sürükleyici gelmedi diyeyim. Doğum Lekesi'ni daha çok heyecanla ve merakla okumuştum ama yine de ortalama bir devam kitabı olmuş. Herkese iyi okumalar ;)

Mert ÖZTÜRK 
04 Ara 2015, Kitabı okudu, 37 günde, Beğendi, 7/10 puan

Zamana yayarak okuduğum bu romanın daha fazla okunması gerektiğini düşünüyorum. Bir genç kızın tek başına verdiği mücadelenin 2. serisi olan 'Asil Kan' tuhaf olaylar ve yaratıcı bir kurguya sahip olduğundan dolayı kesinlikle okunmalı. negatif yönde ki tek eleştirim ise Gaia'nın aşk hayatının sallantıda olması ve belirsizlik. Kimi sevdiğini anlamadım biraz ayran gönüllü olmuş :)

Gece 
14 Ağu 20:56, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kadınların hüküm sürdüğü bir yerde olaylar çok başkaydı Gaia nın tek başına yeni bir hayatta mücadele vermesi bir yandan kız kardeşine olan bağlılığı ve sevdiği insanlara karşı azmi beni benden almıştı ilk kitabını okumadım ama ikinci seri ilk kitabı okumadan da güzeldi.