Asılacak Kadın

7,5/10  (13 Oy) · 
58 okunma  · 
8 beğeni  · 
984 gösterim
Her gerçeğin iki yüzü vardır; bir görünen, bir de görünmeyen. Olayların yalnız görünen yüzüne bakıp bir yargıya varmanın kolaycılığına kaçanların acımasızlıkları, bir insanın yaşamını bile alabilir elinden. Kemikleşmiş önyargılarını aşamayan bir toplumda, kadının cinsel açıdan sömürülüp unufak edilmesi öyle başka şekillerde algılanabilir ki...

Pınar Kür'ün gerçek bir olaya dayanarak kaleme aldığı Asılacak Kadın, işte böylesi bir acımasızlığı gözler önüne seriyor. Doğduğu günden itibaren yaşamı hep başkaları tarafından belirlenen, hasta bir adamın sapkın güdülerini bedeni üzerinde tatmin ettiği Melek... Onu bu hale düşürenler ve kurtarmaya çalışanlar...

Asılacak Kadın, kimsesizliğin talihsizlikle birleşerek katmerlendiği, cahilliğin çaresizlikle kol kola yürüdüğü bir yaşamın ürpertici öyküsü...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  134
 • ISBN:
  9789752891173.
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Çalışan 
13 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ezelden beridir adını duyardım. Filmi falan da varmış. Ön yargı ne kadar kötü bir şey. Ben hep adına bakarak fettan bir kadının fantezilerle dolu dünyasından bahseden bir kitap olduğunu düşünür dururdum. Meğersem alakası yokmuş. Kadının ezilmesinden, toplumun ahlaksızlığına, adaletin adaletsizliğine yağdırıp duran bir kitapmış. Anlatım tekniği (özellikle birinci bölüm) çok güzel. Gerçek bir olaydan esinlenildiği söylenmekte olan bu kitabın vakti zamanında müstehcen olduğu gerekçesi ile toplatılması (ya da toplatılmaya kalkılması tam bilmiyorum) tam bir rezalet. Bu kitabı okuyup tahrik olduğunu, birilerinin tahri olabileceğini düşünerek toplatılmasını isteyen bence sapığın en önde gidenidir.

Mujurey 
31 Tem 21:38, Kitabı okudu, 3 günde, 6/10 puan

"Ezilmişliği meslek edinmiş olanlar için" diyerek açılış yapıyor kitap.

İlk defa 1979 yılında basılmış ve başından bir çok olay geçmiş. 1985 yılında toplatılmış, 1986 yılında baş rolünde Müjde Ar'ın oynadığı bir sinema filmi yayınlanmış ve daha sonra kitap tekrardan basılmıştır. Pınar Kür'ün gazetede okumuş olduğu bir haberden esinlenerek yazdığı söyleniyor. Bu çok daha rahatsız edici.

Bilinç akışı -karakterlerin düşüncelerini olduğu gibi aktarma- tekniği ile yazılmış ve bu konu için çok daha etkileyici bir yöntem olmuş. Üç karakterin ağzından ayrı ayrı yazılmış ve her bölüm bir bulantı oluşturuyor. Yazar, olacak olanı, olmuş olanı anlatıyor ve daha fazlası için umut vermiyor. Her karakter üzerinden bir çok analiz yapılabilir. Çünkü karakterler çok bariz, sınırlı düşüncelere sahip. Okunması için çok kimseye önerebileceğimi sanmasam da benim için farklı bir deneyim oldu.

Kitaptan 3 Alıntı

Hakan Karakullukcu 
31 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir tokat yemiş gibiydim. Beylik bir söz bu. Tokat yemişe dönmek. Evet ama, bu bildiğimiz, beylik tokatlardan değildi. Çok yersiz, çok akla gelmedik bir tokattı. Diyelim ki bir arkadaşınıza nasılsın dediniz ya da sokakta bir adama yol sordunuz. Beklediğiniz basit bir yanıttır. Ya 'iyiyim' diyecektir karşınızdaki ya da sorduğunuz yolu anlatacaktır. Peki, ya bunları yapacağına güm diye bir yumruk sallarsa? Siz bir sorunun yanıtını beklerken yüzünüze bir tokat inerse? Böyle bir şeydi işte.

Asılacak Kadın, Pınar KürAsılacak Kadın, Pınar Kür
Mujurey 
29 Tem 20:00, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

"Bak yalnızca, iyi bak. Buraya gömülen senin köleliğin. Kö-le-li-ğin."

Asılacak Kadın, Pınar Kür (Sayfa 49)Asılacak Kadın, Pınar Kür (Sayfa 49)
Mujurey 
31 Tem 12:49, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

"İçimi çok derin, çok büyük, sanki gövdeme sığmayacak denli büyük bir kızgınlık kapladı. Çocukken çayırlarda baharın ilk papatyalarını yolan arkadaşlarıma duyduğum kızgınlık. Öylesine delice, öylesine çaresiz."

Asılacak Kadın, Pınar Kür (Sayfa 137)Asılacak Kadın, Pınar Kür (Sayfa 137)