Aşk-ı Memnu

7,6/10  (134 Oy) · 
1.113 okunma  · 
100 beğeni  · 
3.545 gösterim
Bu sayfa, bu mutluluklar, güneşler vaat eden sayfa o kadar umutsuz ve gözyaşlarıyla harap olmuş sayfalardan sonra geliyor, onların acılıklarına öyle parlaklık ve neşe ile son veriyordu.


Aşk-ı Memnu’nun ihtiras ve trajedi dolu satırları her dönemde ilgiyle okunmuştur.


Halit Ziya Uşaklıgil’in edebiyatı açısından da doruk nokta kabul edilen, Yasak Aşk’ı birçok karakterin dünyasından görebileceğimiz, edebiyat tarihimizin en önemli eserlerinden Aşk-ı Memnu, yazarın üslubuna müdahale edilmeden günümüz Türkçesine uyarlanmış hâliyle okuruyla buluşuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786053849452
 • Yayınevi:
  Yakamoz Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk-ı Memnu romanının yeri bende başkadır. Bu kitap ilk gençlik yılımda okuduğum, Türk Edebiyatımızın direği, ölümsüz bir başyapıttır. Aynı zamanda benim de kütüphanemin en değerli üyesi başucu kitabımdır. Çoğunuz okumuşsunuzdur bu ünlü eseri zaten. Okumayanlar da okumalı diye düşünüyorum. Okudukça tekrar tekrar okumak istenilesi bir roman. Şimdi okusam eminim ki ilk defa okuyormuşum gibi büyük bir heyecanla alırım bu değerli kitabı elime. HALİD ZİYA UŞAKLIGİL gelmiş geçmiş bütün yazarlara örnek olabilecek romanları kaleme alıp, yazarlığında hakkını veren sayılı yazarlardan bir tanesi.

Beytullah Ömer DUMLU 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türk dizilerini nerdeyse hiç sevmem ama aşk-ı memnu'nun dizisini baştan sona kadar izledim.Efsane diziydi.Oyuncular rollerin hakkını veriyorlardı.Onların bu çabaları romanın ününe ün kattı.Ben de o zaman tanıştım bu eserle.Diziyi izlediğim için karakterleri oyuncularla canlandırıyordum.Kısa sürede de okudum.Tabi ki edebi yönden daha değerli bir kitap bunu unutmuyoruz ama dizi de fena değildi.Unutmadan bildiğim birşeyi de paylaşayım bu kitap gazetede yayınlanıyormuş.O zamanlar aile ahlakını bozuyor diye yayın yasağı konmuş sonradan kitaba dönüştürülüp tamamlanmış.Ben de bir yerde okumuştum.Neyse çok uzatmayayım son olarak efsane bir kitap okuyun değerini bilin.

Üniversite 3. sınıftayken Yeni Türk Ede. dersi için okumuştum.Dilinin ağır olması belki okuduğum bölüm yüzünden zorluk çıkarmamıştı bana; ama anlatımı, yazarın üslubu kitaptan keyif alamamıştım nedense Bihterin ayna karşısında kendini izlemesi o bölümü sayfalarca betimlemesi okuyucu olarak beni yormuştu. Halid Ziya erken Cumhuriyet döneminde eseri tekrardan kendisi sadeleştirmiştir Allahtan. Şu an Türk romani varsa Halid Ziya sayesindedir.Kitabının konusu tabuları yıkması bakımından da Türk edebiyatının mihenk taşıdır.

Bennu Akay 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Edebiyatımızın en güzel eserlerinden...
Yasak aşk, ihtiras ve duygu fırtınası...
Unutulmayan karakterler, özgün konu... Her haliyle farklı nitelikte ve yeri dolmayacak bir kitap... Sadece bir gün bir yerde bir yazı okumuştum: Aşk-ı Memnu'nun konu olarak çalıntı olduğu yazılmıştı. Kim aynı fikirde bilmiyorum ama her kitabın yeri ayrıdır.

DUYGU KARATAŞ 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

dönemin hayat hikayesi gayet açık ve anlaşılır bir şekilde anlatılmıştır...denecek pek fazla söz yok..müthiş bir roman..Halit Ziya 'ya ait diğer romanlarda olduğu gibi..

Kitap Dedektifi 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yorum bile yazmaya elim gitmiyor... Böylesine güzel bir romanın üzerine ne yazılabilir ki?

özgür turan 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 47 günde · Puan vermedi

Bayağı eski basım bir kitap olduğundan okumakta çok zorlandım. Betimlemeleri ve kurgusu güzeldi. Sürekli kelimelerin anlamlarını araştırmak zorunda kalsam da okuması zevkli bir kitap.

Can Murat Demir 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın ilk cümlelerinde bu kitabı bana hocamın neden önerdiğini anlayamamıştım, ama sonra anladım ki bunda özel bir durum vardı, bu adamlar yani servet-i finuncular zaten bunu istiyorlardı, elit bir tabakadan gelen bu edebiler hiç kimsenin anlayamadığı osmanlıcayı çok iyi kullanan adamlardı. Ama nedense sonra bu adamlara karşı çok tepki oldu ben de uzaklaştım mecburen.

Ceylin 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dizisinin bir kaç bölümünü izledikten sonra kitabını okumaya başladım.Ve bir kez daha kitapların ekranlara nasıl iğrenç bir şekilde çevrilmiş olduğunu fark ettim.Dilinin ağır olması ve ekrana yansıtıldığından farklı olması belki bazılarını hayal kırıklığına uğratabilir ama Halit Ziya nın okunması gereken güzel eserlerinden birisi bence...

Edebiyatçının Biri 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Batı tarzı kaliteli romanları edebiyatımıza kazandıran Halit Ziya'nın en iyi eserlerinden biri. Ne zaman ki romanın dizisi çekildi, bütün büyü bozuldu. Keşke romanlar dizi yapılırken aslına daha sadık kalınsa. Romandaki Bihter ile dizideki Bihter aynı karakterler değil elbette.

2 /

Kitaptan 12 Alıntı

Sevmek, sevmek istiyordu. Hayatında yalnız bu eksikti: fakat hayatta her şey bundan ibaretti. Sevmek, evet, saadet yalnız bununla elde edilebilirdi. (...) Sevmek istiyordu, hummalar içinde mecnunca (delice) bir aşk ile sevecek bir mesut olacaktı. (...) Nefes alamıyor, boğuluyordu; bu mezardan çıkmak,yaşamak, sevmek istiyordu.

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya UşaklıgilAşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil

Kaç kere bunu söylemek için cesaret etmek istemişti, fakat kendisini meneden bir şey vardı. Zannediyordu ki, onu söyleyecek olursa Behlül gülecek, eğlenecek, bütün etraftan, bu çamların arasından alay kahkahası patlayacak, ona: Lakin çocuk! Seninle eğlendiler, diyecekler. O zaman? O zaman artık ölmek lazım gelecek.

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya UşaklıgilAşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil

Sevmek, sevmek istiyordu.
Hayatında yalnız bu eksikti
fakat hayatta her şey bundan ibaretti.

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil (Can Yayınları)Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil (Can Yayınları)

“Ve evrenin bu son gecesinin tek seyircisi olarak,
bütün o karların altında donmuş manzaraların kenarında kendisini görüyordu;
bir kişi, bu ölmüş evrenin içinde yapayalnız!
Şimdi de böyle değil miydi? Yapayalnız...”

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil (Can Yayınları)Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil (Can Yayınları)
özgür turan 
 27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bu sözler ölmekten ziyade çocuğunu yalnız bırakmaktan korkan bir valide tesirile, titrek bir sesle söylenmişti. Mlle de Courton Adnan Bey'in tercümesini dinlerken bu sözlere has- tanın ruhunu terfik etmek istiyerek gözlerini, üzerinde rica eden bir tebessümün mevceleri uçan mariz simadan ayırmıyordu. Son cümle onun kalbinde en hassas, en ziyade titremeğe meyyal bir teli canlandırdı: Valide... Nihal'in validesi olmak fikri hayatının bütün mahrumiyetleri içinde en acısile o kadar samimi bir irtibatı haiz idi ki Neseviyet emellerin den feragat etmiş bütün biçare kadınların kalbinde her türlü mahrumiyetlerin gözyaşları sükut edebilir, fakat bunlardan biri, analıktan mahrum kalmış olmak acısı, daima zehirden birer katre ile damlayan iltiyam bulmaz bir cerihadir. Zannolunur ki, tabiat kadınların ruhuna boş kalmağa tahammül edemeyen bir beşik koymuştur. Bu ihtiyar kızın da ruhunda böyle boş bir beşik, o beşiğin yanında hiç olmazsa boşluğunu uyutmak istiyen bir ananın mersiye kabilinden ninnileri vardı. Birden, hastanın o son sözü ile, bu boş beşiği dolmuş zannetti ve bugünden başlayarak rikkatle karışık bir muhabbet onu hastaya meftun etti.

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya UşaklıgilAşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil
Gülce ERİŞMİŞ 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

-Lakin, yarabbi! Anlasanıza ölüyorum! Onların gözümün önünde seviştiklerinden, gözümün önünde... Ben işkenceler içinde kıvranırken onların saadetlerinden ölüyorum...

Bu zapt olunamamış bir feryat idi, bu feryattan sonra bütün kuvveti söndü, artık ketmolunmaya kuvvet bulunamayan bir feveran ile annesinin dizlerine atıldı ve hüngür hüngür, bu müthiş azapta birinci defa olarak bol bol ağladı, ağladı...

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 486 - Özgür Yayınları)Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 486 - Özgür Yayınları)
Tolga Çelebioğlu 
28 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İşte şimdi bu gösterişli odanın servetleri içinde siyah mermerlerle örülmüş bir mezarda diri diri gömülmüş gibiydi. Nefes alamıyor, boğuluyordu; bu mezardan çıkmak, yaşamak, sevmek istiyordu.

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 170 - Can Yayınları)Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 170 - Can Yayınları)
özgür turan 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Melih bey takımının içinde kadınlar hattâ zor valide olurken büyük valide olmak onun için bir zul, bir ayıp hükmünde idi. Şimdiden buna bir çare düşünüyor, saçlarının beyazları ile çehresinin harabisine bir tamir tedbiri bulduktan sonra büyük valideliliğe de birşey icad etmek istiyordu, öyle bir şey ki ona şebap vehminin mestliğinde gizlenebilmek için imkan bıraksın: çocuk annesine abla, ona da anne diyecekti.

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya UşaklıgilAşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil
özgür turan 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bihterin yüzünde penbe tabaka daha ziyade kuvvet kesp etti, Peyker'in itiraz silahı düşerek duruyordu. Onun da kalbinde şimdi ufak bir his, mahiyeti pek belli olmuyarak bu izdivaç tasavvurunu soğuk bulduruyordu. Bihter bir kelime söylemiyerek, eniştesinin son sözüne cevap vermemeği tercih ederek eldivenlerini, örtüsünü, harmanisini toplıyarak çıkdı.

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya UşaklıgilAşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil
2 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Halid Ziya Uşaklıgil’in unutulmaz başyapıtı Ferdi ve Şürekâsı
Halid Ziya Uşaklıgil’in unutulmaz başyapıtı Ferdi ve Şürekâsı Ferdi ve Şürekâsı, hem orijinal metniyle hem de günümüz Türkçesiyle Can Yayınları tarafından yeniden basıldı.
“Mai ve Siyah” günümüz Türkçesiyle ve açıklamalı orijinal metinle yayımlandı.
“Mai ve Siyah” günümüz Türkçesiyle ve açıklamalı orijinal metinle yayımlandı. Halid Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eseri “Mai ve Siyah” günümüz Türkçesiyle ve açıklamalı orijinal metinle iki kitap olarak Can Yayınları tarafından yayımlandı.
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.