Aşkın Cep Defteri

7,9/10  (13 Oy) · 
52 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.081 gösterim
Murathan Mungan’ın yeni kitabı çok ilgi görecek. “Yazınca da Geçmiyor”, “Kedi Kapısı”, “Fal Metinleri”, “Bende Kalanlar” ve “Aşkın Cep Defteri” başlıklı beş bölümden oluşan ve bilinen edebi türlerden birine kolay dahil edilemeyecek olan kitapta şiir, öykü, metin ve aforizmalar yer alıyor. Bir deftere yazılabilecek şeyler... Aşk her zaman ardında okunacak bir şeyler bırakır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753428590
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Okuduğum en iyi denemelerdendi muhakkak. Ön yargım nedeniyle Murathan Munganın daha ağır bir dil kullandığını sanıyordum ama yanılmışım dili içten bir şekilde kullanmış. Samimi bir kitaptı ve başlarda kitabın hüznüne katıldığımı söylemeliyim. Kısa sözlerin olduğu bölümle çok hoşuma gitti. Sözlerin bazılarında bencilliğimi fark ettiğim, hatalarımı gördüğüm oldu. Murathan Munganın bakış açısıyla bakmak çok iyi geldi. Ve ayrıca kitabın şekli çok hoşuma gitti. Sayfa kenarları katlanınca çok sinir oldurdum köşeli olmaması çok hoş olmuş.

Özlem Akbaş 
05 Mar 22:19, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Sanırım başucu kitabım oldu.Bitireli uzun zaman olmasına karşın, sık sık karıştırma ihtiyacı duyuyorum.Murathan Mungan aşkı her açıdan incelemiş.

Arzu Bozdemir 
15 Ara 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kitaplığımın en tatlılarındandır, ara ara sıklıkla elime alır rastgele bi sayfa çevirip okur gülümserim.

Kitaptan 83 Alıntı

Bazı insanların yüzü buralı değildir. Görür görmez anlarsınız. Çekip gideceklerdir, hem de ilk fırsatta. Dolayısıyla onlara bakarken onları yaşanan anın boşluğuna çivilemek istercesine bütün gözlerinizle bakarsınız. İleride anımsamanızı kolaylaştıracağına inandığınız dipdiri bir dikkatle bakarsınız. Sonradan yaşadıklarınız ne olursa olsun, ilk bakışta gördükleriniz doğru çıkar. Çekip giderler gene de. Yazınızda yazılıdır bu.
Bakışlarınızda da.

Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 83 - Metis Yayıncılık)Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 83 - Metis Yayıncılık)

Kader, aradığı kişiyi insanın karşısına her seferinde kapı komşusu olarak çıkarmaz. Uzakları yakın etmek size düşer. Haritaları seviniz.

Aşkın Cep Defteri, Murathan MunganAşkın Cep Defteri, Murathan Mungan

Aşk
Bazı aşklar kendi yangınında ölür. Yeterince tutuşmadan, alevine doymadan kül olur. Erken rüzgar, fazla har, ne derseniz deyin artık. Geçip gitmiştir.

Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 85 - Metis Yayıncılık)Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 85 - Metis Yayıncılık)
Moruğun Müridi 
08 Eyl 21:59, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Dünya yeterince kafa karıştırıcı bir yer, biliyoruz. Gün günden daha da öyle bir yer oluyor, görüyoruz. Kasmayın kendinizi; bırakın kafanızı biraz da aşk karıştırsın.

Aşkın Cep Defteri, Murathan MunganAşkın Cep Defteri, Murathan Mungan

Sokakta oynayan çocuk bilir, pencerede kendini bekleyenin gece de orada durduğunu. dizi berelendiğinde, canı yandığında, dışarıda yapamadığında, sokaktan bıktığında, geri dönebileceği bir evin varlığını; o evin kapısının daha o çalmadan açılacağını, onu, orada sıcak ve şefkatli bir göğsün bekleyeceğini, saçlarının okşanarak uyutulacağını, her şeyin unutulup, her şeyin yeniden başlayacağını bilir.

Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 36)Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 36)

İnsana şiirini ve biricikliğini sağlayan pek az şeyden biridir
el yazısı
el yazısı, parmak izi, sesi ve gözdeki iris tabakası
taklit edilemeyen, başkasına veremediğiniz şeyler, insan ancak bunlarla kendisi olur ve şair kalır...

Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 15)Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 15)