Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş Ölümü Öpen Derviş

8,5/10  (44 Oy) · 
204 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.847 gösterim
Tebrizli Şems`in dilinden Hallac`ı okumak...

Aşk; bir elif miktarı sevilmek için gelen her çileye kimi zaman darağacında kimi vakit kör bıçaklar arasında bir vav gibi hamuş olabilmektir.

Hamuş yani susmak. Susmak halvetti Hira`da, susmak En`el Hak`tı Hallac-ı Mansur`da, Hamuş olmaktı yârin alfabesiz halinde Mevlana`ca.

Ve susmak visal orucuydu maşukta, iftarını şehadet şerbeti ile açan Şems misali.

Suskunuz. Kin ve garazdan uzaktayız. Biraz dargın biraz da boz bulanığız o kadar. Aldatıldık biz de aşk yolunda. Yâre kırıldık ama yolu terk etmedik Şems. Sen yüreği yaralı olana gelirsin. Bize neden gelmiyorsun Şems? Hem vuslat hem hicransın dost yüreklim! Yanımızda bizimleyken yaramızda olmayan... Bizler de Mevlâna misali alıp kalemi elimize "Hamuş" yazsak düşer miydin yollara? Gelir miydin acılarımıza? Dokunur muydun yüreklerimize?

Ha: Hallac, Mim: Mevlana, Şin: Şems... Hamuştu onlar. En Sevgiliye sevdalıydılar. Aşkın uzun yol arkadaşları. Tüm kötülükleri güzellikle savuşturanlar, susanlar, iyilik kardeşleri, aşka namzet secde kardeşleri, susayanlar, ölüm sözcüğünü aşkın soluğundan içenler... Aşkın "Hızır"ları...

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786051130996
 • Yayınevi:
  Karatay Akademi
 • Kitabın Türü:
Visal... 
25 Mar 14:22, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hallacı Mansur daha iyi bir dille anlatılabilir mi bilmiyorum. En'el Hak diyerek kendinden geçip hakka varan Mansur'un vahşice katledilişi. Akan son damla kanında bile hakka varabilen dervişin hayatı bu. Sinan Yağmur'un akıcı anlatımı gözleri yaşartıyor, yüreği acıtıyor. Mansur olmak istiyor insan.

Hilal 
19 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Hallacı Mansur'u bilir misiniz? Ben Hakkım diye avazı çıktığı kadar bağıran ve mahalle mahalle gezen...Kafir ilan edilip vahşice idam edilen Hallacı Mansur...Bilmediklerinizi bu kitapta öğreneceksiniz,üzüleceksiniz,içiniz parçalanacak ve bunu yapanlara lanet edeceksiniz.

melek meriç bayburt 
12 Ağu 23:57, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Hallacı Mansur, Mevlana ve Şems bu üç aşık insanın gerçek aşkı bulmak ve yaşamak için çektiği çileleri anlatan bir kitaptır. Akıcı dili ile çok kısa sürede ve zevkle okunmaktadır. Okuyucuyu günlük rutin işlerden alıp ruhun derinliklerine taşır. Ayrıca gerçek aşkı sorgulamayı ve aşk nedir sorusuna cevap bulmayı sağlayıcı özelliğe sahiptir.

Melike Koyaş 
10 Ağu 01:17, Kitabı okudu, 15 günde, 10/10 puan

Kesinlikle bayıldım. Şahane bir kitap. İnsanı alıp o kadar başka yerlere götürüyor ki, adeta kendi ruh dünyanızda yolculuğa çıkıyorsunuz. Ruhunuzu sorguluyorsunuz. Benliğinizi yeniden tanıyorsunuz. Altını çizmeniz gereken o kadar çok cümle var ki... Beni en derinden etkileyen ' Allah sadece beni sevin demiyor, en çok beni sevin diyor. '

Hilal sena yıldırım 
09 Eki 2015, Kitabı okudu, 16 günde, Beğendi, 9/10 puan

Hallaç Mansur şems Mevlana 3 Allah dostu 3 alim 3 aşık ve 3 birbirinden uzak hayatların ortak tek noktası Allah aşkı sevgiliye kavuşmanın hikayesi hallacın kanıyla yazılıyor şemsin dilinde anlatılırken Mevlana gözyaşları içinde kalıyor

Kitaptan 111 Alıntı

Uğur Ukut 
12 Kas 16:35, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bak sana ne diyeceğim. Suya sabuna dokunmadan bir mendil bile temizlenmez. Gönlünü öylesine berrak, kalbini öylesine parlak tut ki tüm ruhun tertemiz olsun. Insanları sevdiğini ve onlara baktığını söylüyorsun. Unutma sevmek birbirimize Bakmak değildir. Aynı yöneticilerle birlikte bakmaktır. Kendi benliğini "hiç" edip "hep" olmaktır.

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 97 - Karatay Yayınları 1. Baskı)Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 97 - Karatay Yayınları 1. Baskı)
Uğur Ukut 
11 Kas 17:13, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Ancak bakan gözler bunu böyle anlar. Ya gören gözler?

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 60 - Karatay Yayınları 1. Baskı)Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 60 - Karatay Yayınları 1. Baskı)

Işte! Varmak diye bir şey yoktu. Hep gitmek vardı. Yılmadan, bıkmadan usanmadan hep gitmek, hep aramak..

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 43)Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 43)