Aşkın Meali 1: Yusuf ve Züleyha

8,4/10  (60 Oy) · 
244 okunma  · 
49 beğeni  · 
1.675 gösterim
Kuyu. Zindan. Dünya. Ahiret. Kur'an-ın en güzel kıssasında dört kelime, dört kapıyı açıyordu: İman. Aşk. Sadakat. Vuslat...

Üç gömlek. Üç yürek. Yakup. Yusuf ve Züleyha. Üç gömleği de yırtıldı da aşkının akı ile geçti kuyudan, zindandan ve kadından.
Yakup şimdi suskun. Yakup şimdi mahzun. Yakup şimdi hasret. Oğul şimdi gurbet. Çöle akşamın karanlığı iniyordu. Yakup'un yüreğine hasret harları: ''Ey kalbim! Dayanmalıyız Yusuf'suzluğa.''

Yusuf güzeldi, insanlığın edebiydi. Yusuf güvendi, erkeklerin efendiliğiydi.

Bir Yusuf yüreğidir Züleyha'ya zindan kadar kapalı. Bir baba kalbidir kuyu kadar naçar. Bir Züleyha sevdasıdır Nil kadar! Ne yöne aktığı müphem hüznü Züleyha'nın. Yakup'un iftarıdır Yusuf'a akıttığı gözyaşlarını içmek.

Ah Züleyha! Adı konmamış tüm anlaşılmamazlıkların yol ayrımı hep sana yükleniyordu nedense? Seni anan diller anlamadı yüreğini "Altı üstü bir aşk işte" diyecek kadar aşk yetimiydiler. Yusuf'unu bir yüz görümlüğü görmek için kaç yürek boşalttın da derin sevdalara daldın? Her dalışta binlerce vurgun yedin. Ah Züleyha!

Gitme Züleyha! Gittikçe aşk oluyorsun, dur! Tırnakların mora kına çalacak, yaran çerağ çerağ yanacak, en çok da Yusuf'unu figan edeceksin. Dur! Gitme! Ağla Züleyha! Sen ağladıkça çöllere yağmur duası bırakır melekler!

Anladım. Vuslatın aslı hasretmiş. Öğrendim. Her hasret bir hicrete bedelmiş. Bildim. Herkesin hicreti kendi içineymiş. Şimdi ben hicretimi yaşarken bedelini de ödüyorum.
Sana da bana da susmak düştü. Susalım.
''Rabbim göz verdin; gözyaşı da ver ki Yusuf'u bulmadan yitirmiş Züleyha için ağlayalım.''
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786051130859
 • Yayınevi:
  Karatay Akademi
 • Kitabın Türü:
Meyrem KARADENİZ 
02 Şub 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Sinan Yağmur'un en çok etkilendiğim kitaplarından biri.Mektuplar başlı başına okumaya değer bir uslüpta ve sevginin ifadesi olarak hayat buluyor.Az çok herkesin fikir sahibi olduğu bildiği bir konu Yusuf ile Züleyha.Ama farklı bir anlatım ile hatırlamak için okunacak bir kitap.

Meltem 
26 Oca 2016, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yusuf ile Zuleyha ... Birbirlerine dogru aksa da hayatları, yolları kendi içlerine doğruydu. Yusuf peygamberliginin en ağır imtihaninda, Zuleyha kendi nefsiyle imtihanda. Sinan Yağmur güzel bir eser hazırlamış okurlarına. Bazı yerlerde kopukluklar olsa da insanin iç dünyasına yolculuk etmesini sağlayan bir eser.

Esra Kurak 
18 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bol bol alıntı yapılası bir kitap... Sırf alıntıları tekrar tekrar yazmak için tekrar tekrar okumuşluğum vardır: Edebî yönü ağır basıyor.

Visal... 
22 Mar 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kim aşık oldum diye bilir ki Züleyha'yı okuduktan sonra. Helede anlamak Züleyha'yı mümkün mü? Peki ya Yusuf, onun sınavı daha büyük, daha çetin.
Bu kitapta her şey var aslında. Maddi ve manevi aşkın kesişme noktası, kuyudan Mısır tahtına giden yol. Züleyha'nın Yusuf'a olan aşkının ilahileşme hikayesi bu. Bir çok kör aşığı uyandıran bir kitap. Yaşadığımız aşk acılarının küçüklüğünü gösteriyor bize.
Size tavsiyem kitabı bitirdikten sonra Kur'an-ı Kerim'deki Yusuf süresinin mealini de okumanız...

Hilal sena yıldırım 
29 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ah Züleyhayı Züleyha dan alan AŞk yaradana kavuşturan yine Aşk oldu Yusuf yanı başındayken nasıl aşık olmasın Aşk artık Yusuf'tu onun için yusufsuzluk ise artık züleyhasızlıktan başladı o kendinden vazgeçti Yusuf oldu yaradana kavuştu yüreğini

Nurten Ulaba 
22 Ağu 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sinan Yağmur kalemine eline sağlık diyorum .Bütün kitaplarını zevkle okudum çok şeyde öğrendim ama bu kitabı başka okudum .inanın sonunu okurken göz yaşlarımı tutamadım ağlayarak okudum züleyha ya çok üzüldüm daha öncede bu kıssayı okumuştum ama bu kadar etkilenmemiştim .Konuyu güzel seçerken yazımıda çok özen göstermiş gelecektede zevkle okunacak İlerde klasik kitaplar arasına girecektir .Keşke erkekler yusuf kadınlarda züleyha gibi sevebilseler işte gerçek aşk budur Aşık oldum deyip evleniyor birliktelik yaşanıyor aşk bitiyor .Kimse kimseyi kandırmasın aşk bitmez o bitenler karşılıklı menfaat üzerine kurulan ilişkiler adamın parası bitiyor aşk bitiyor kadının güzelliği gidiyor aşk bitiyor .Lütfen aşkı kötü emellere alet etmeyin .Aşk özel ve güzel bir duygu bunu hiç bir şey yıkamaz Onun içinde gerçek aşkı bulmadan kendinizi tanımadan kimseyle birlikte olmayın sonra üzülen olursunuz Allah herkese gerçek aşkı nasip etsin Şu söz çok hoşuma gitti onun vezir olduğu ülkede dilenci olmakta

NİLAY ÖZTÜRK 
17 Ara 2016, Kitabı okudu, 8/10 puan

İnsanları hataları için ayıplamamalı, hele ki o aşık bir insansa... çünkü aşk insanı ''ömrümce girmem'' dediği her yola koşa koşa götürendir. Züleyha Yusuf'u hep sevdi. öyle sevdi ki belki de başka aşklara sevda demek Züleyha'ya hakaretti. Bu aşka en güzel satırlar Fuzuli'den gelmiş bence. Demiş ki Fuzuli: ''Bana tan eyleyen gafil, seni görgeç utanmaz mı?'

Seda Nur Kaçan 
15 Eyl 2016, Kitabı okudu, 9 günde, 4/10 puan

Açıkçası,ben daha fazlasını bekliyordum. Bir solukta bitireceğini sanıyordum . Ama hayal kırıklığına uğradım. Gerektiği kadar olaylara deginmemisti. Ama biliyorum ki her kitap okunmaya değer. Ne kadar sıkılmış olsam da yine pişman değilim

tülay abaza 
08 Oca 15:58, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sinan Yağmur'un kitaplarını okuyan kişi galiba şunu anlıyordur: Gerçek aşk Yaradanı sevmekten geçiyor. Kim ki Yaradanı sever onun isteklerine uyarsa o zaman aşkların en yücesini, en güzeli veriyor. Yusuf olmak elif olmaktır. Dosdoğru dimdik durmayı gerektirir. Züleyha olmak ise vav olmaktır, Yaradana eğilmektir.

Müzeyem Adem 
01 Haz 2016, Kitabı okudu, 6 günde, 4/10 puan

Bu kitabı elime alırken bambaşka şeyler bulacağımı sandım. Oysa beklentimin çok altında kaldı. Belki de bu yüzden pek tat alamadım, sevemedim. Çabuk okudum ama bende bir yer edinemedi ne yazık ki.
Hikaye hakkında az çok herkes bilgi sahibidir bence. Hz. Yusuf'un çocukluğundan yola çıkmış yazar. Kuyuya atılması, köle olması, zindana düşmesi, rüyaları yorumlaması olsun hep bu Peygamber hakkında oradan buradan duyduğumuz, okuduğumuz şeyler var bu kitapta. Ben daha çok Hz. Yusuf ile Züleyha'nın hikayesi ön plana çıkar diye umdum ama yazarın anlatımı, aralara kattıkları asıl hikayeyi gölgede bıraktı ve sonuç olarak umduğumu bulamadım.
Heves ederek ve farklı bir beklenti ile serinin iki kitabını da almıştım. Sırf seriyi tamamlamak için bir ara diğer kitabı da okurum ama hafızamda bir yer edinmez. Eğer siz Hz. Yusuf ve Züleyha'nın hikayesini merak ediyorsanız başka kitaplara yönelin bence. Sinan Yağmur'un yorumunu (anlatımını) başarılı bulmadım ben.

2 /

Kitaptan 58 Alıntı