Aspidistra

8,5/10  (26 Oy) · 
66 okunma  · 
19 beğeni  · 
2.503 gösterim
İngiliz romancı George Orwell, Hayvan Çiftliği adlı siyasal masalında, zorbalığa dönüşen Stalin yönetimini yerden yere vurmuş; Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı ünlü yapıtında da insanlığı belleksiz ve muhalefetsiz bir totaliter toplum tehlikesine karşı uyarmıştı. Ama bu iki büyük yapıtından önce, 1930’lar İngiltere’sinde ‘sınıf atlama özlemi’ni benzersiz bir kara mizahla eleştirdiği Aspidistra romanını kaleme almıştı. Aspidistra, sınıf atlama özentisindeki dar gelirlilerin bir statü simgesi olarak gördükleri, evlerinden eksik etmedikleri çiçeksiz bir zambak türüdür. Bir reklâm ajansında metin yazarlığı yapan Gordon Comstock, kapitalizmin yutturmacası olarak gördüğü reklâmcılıktan nefret eder, orta sınıfın boğucu yaşamından kaçarak şairliğe soyunur. Bu uğurda sevgilisinden ayrılmayı bile göze alır; ama romanın sürpriz sonunu yine sevgilisi yaratacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789750705717
 • Orijinal Adı:
  Keep the Aspidistra Flying
 • Çeviri:
  Şemsa Yeğin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güç ve onun çocuğu para geçmişin geleceğin ve bugünün tanrıları. Bu tanrılar için insanların çoğu vatanını , inancını , geleceğini , çocuğunu , ruhunu , onurunu , ruhunu bedenini sevgisini ve bunun gibi birçok değerleri ya sattı ya bırakmak zorunda kaldı yada zaten bırakası vardı.
Bir kitap kahramanı çıktı sonra para tanrısına savaş açan , her ne kadar tam uygulamasını yapamasa da bütün iradesiyle , kararlılık vardı. Bir olaydan sonra kendi iç dünyasında korktuğu hayalet dünyasına (kendi tabiri en alt tabaka) yaklaştı ama para tanrısı " Dur bakalım son kozumu sürmedim" dedi. Gordon Comstock'ı sürpriz yerden yakaladı ...

Nurcan 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazar kapitalizme ,paraya savaş açan bir adamın yaşadıklarını anlatmış. Aspidistra bir zambak türü olup kitapta orta sınıfı temsil etmektedir.Kahramanimiz paraya açtığı savaşı kazanabilecek midir yoksa paraya yenik düşüp para kazanmak için iyi işlerde çalışıp içinde Aspidistra olan bir evde sıradan bir hayat mi sürecektir? Kitabı konu itibariyle begenmekle birlikte anlatımı yavan buldum.Daha önce George Orwell okumadiysaniz bu kitabından başlamanızi tavsiye etmem.1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarından aldığım tadı bu kitapta bulamadım.

Uğur Erdoğan 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

George Orwell'den toplumdaki eşitsizlikleri , insanlar arasındaki sınıf farklılıklarını anlatan bir kitap.Romandaki kahramanımız hayatı diğer insanlardan farklı yaşamaya çalışan biri. Paraya karşı savaş açmış , paranın insanları etkisi altına aldığını düşünen biri. Toplumda farklı bir insan olarak yaşamanın mümkün olup olamayacağını da bu kitabı okuyunca anlıyorsunuz. Bu arada Aspidistra bir zambak türü :)

Kaonashi 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gordon düzene karşı çıkarak yaşamaya çalışıyor. Parayı ve paranın etkisindeki tüm kavramları reddediyor. Rosemary ve Ravelston'a karşı davranışları ve bazı nüanslar bakımından bazı bölümlerde çok gıcık oldum Gordon'a ama son tahlilde Orwell, karakter üzerinden çok başarılı bir sistem eleştirisi ortaya koymuş.

Aslı T. 
 10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kahramanımız Gordon Comstock, kapitalist düzene karşı çıkan hatta bu uğurda ''iyi'' işini bırakıp şairlik yaparak hayatını sürdürmeyi dener bu kitapta. Para ona göre hayatın en belirleyici unsuru. Bütün iyi şeyler para sayesindedir. Yaşanan bütün sıkıntıların tek nedeni de paradır yine.

''Aspidistra'' orta gelirli İngilizlerin sınıf atlamak uğruna yaşadıkları çarpıklıkları anlatmak için seçilmiş bir sembol. Kolay yetişen, arsız, çiçeksiz, yeşil yapraklı bir zambak türüdür aspidistra. Bence ''Hayvan Çiftliği''nde de olduğu gibi çok başarılı bir imgelemeye sahip kitap.

Orwell'in kalemini tanıyan ve sevenlerin okuyabileceği akıcı bir kitap diye düşünüyorum.

Selay Keskin 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

16 Ekim'de Edirne kitap fuarından alıp ancak birkaç gün sonra okumaya başlayabildim. Her şeyden önce, ''aspidistra''nın ne anlama geldiğini öğrendim tabii. Sonra da pek bir esprisi olmayan bu kitabı -acaba iyi bir ön yargıyla okuduğum için mi- hiç sıkılmadan hatta büyük keyifle okudum. 1984'e göre kesinlikle daha anlaşılabilir bir dille yazmış Orwell Bey, Gordon'un nasıl telaffuz edildiğini pek anlayamadan bitirdim kitabı:) Sıradan bir memur falan olursam bu kitap uğruna evime zambak alıp pencere önüne koyacağım, söz;)

mustafa anıl 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Geçmiş zamandan günümüze kapitalizmin nasıl diri ve stabil kaldığını sonuçta da eninde sonunda ondan kaçış olmadığını vurgulayan bi eser.Çoğu kısmında karamsarlık yüklü, sonu kötünün iyisi bir mutlu sonla biten; insana yaşamını düşünmeye sevkeden bir kitap.

Kitaptan 15 Alıntı

Ama işte, görüyorsunuz, para neler yaptırıyor. Paranın ya da parasızlığın berbat edemeyeceği davranış yoktur.

Aspidistra, George OrwellAspidistra, George Orwell
Erhan 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yoksulluğun ilk etkisi, düşünceyi öldürmesidir. Yeni bir keşifmiş gibi parasız olmakla paradan kaçılamayacağını kavradı. Tersine, geçinecek kadar -orta sınıf söylemine göre "yeterli ölçüde"- paran olmadığı sürece paranın kölesisin.

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 66)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 66)
Erhan 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cennette hizmet etmektense cehennemde hüküm sürmek yeğdir, hatta, cennette hizmet etmektense cehennemde hizmet etmek yeğdir.

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 60)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 60)
Erhan 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eskiden tanrı neyse, şimdi para oydu. İyi ve kötü artık anlam taşımıyordu, yalnızca başarı ve başarısızlık söz konusuydu. Son derece önemli olan "işini başarıyla yürütmek" söyleminin kaynağı buydu. Tanrı buyrukları ikiye indirilmişti. Biri işverenler -güzide para rahipleri- için "Para kazanacaksın"; diğeriyse çalışanlar -yani köleler ve düşük rütbeliler- için "İşini kaybetmeyeceksin".

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 59)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 59)
Can Burak Özer 
24 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Batmak! Rekabet az olduğuna göre bu iş pek de zor olmasa gerekti! Ama gariptir, batmak çoğu kez yükselmektedir zordur. İnsanı yukarı çeken bir şey vardır daima.

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 251)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 251)
Erhan 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her münzevi, kendi kasvetli hücresinde gizli gizli insanlar dünyasına dönmeyi mi düşlerdi acaba?

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 286)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 286)
Erhan 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kendisi hayatında hiçbir kitap okumamıştı, okumadığı gibi insanın neden böyle bir şey yapmak isteyebileceğini de havsalası almıyordu. Elindeki antika kitapları adeta burunlarını sayfalara dayayarak sevgiyle okuyan koleksiyonculara karşı, cinsel açıdan soğuk bir fahişenin müşterisine yaklaşımıyla kıyaslanabilecek bir davranış içindeydi.

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 247)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 247)
Erhan 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yaşamının iki yolu bulunduğuna karar verdi. Ya zengin olursun ya da bilerek isteyerek zengin olmayı reddedersin. Paran olabilir ya da parayı hor görebilirsin; ölümcül olan paraya tapmak ve onu elde etmeyi başaramamaktır.

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 60)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 60)
Tiramisu 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zaman geçtikçe paraya tapmanın bir din konumuna yükseltildiğini anladı.

Aspidistra, George Orwell (Sayfa 58)Aspidistra, George Orwell (Sayfa 58)
2 /